Viena dažniausių vadinamosios atostogų ligos priežasčių - stresas. Pasak mokslininkų XXI amžiaus streso specifika gerokai skiriasi nuo pirmapradžio. Senovėje žmogus patirdavo trumpalaikį stresą, kai turėdavo įvertinti jam susidariusią pavojingą situaciją ir priimti greitą sprendimą.
Šiuolaikinio streso principą galima apibūdinti lietuvių liaudies patarle: lašas po lašo ir akmenį pratašo. Tai yra stresą šiuolaikiniai žmonės patiria gal ir ne tokį didelį, tačiau beveik nuolatos. Todėl pirmomis atostogų dienomis prie stresų pripratęs organizmas ir „sustreikuoja“.
Norėdami nesusirgti atostogų liga, turėtume pamažu ilsėti dar iki atostogų (tiesa, lengva pasakyti, sunku padaryti). Pirmiausia - gerai išsimiegoti, nors 5 minutes per dieną skirti „nieko neveikimui“ (nereikėtų net žiūrėti televizoriaus). Tai padės jums „įtikinti“ organizmą, kad poilsis - nepavojingas ir tuo pačiu sustiprinti imuninę sistemą.
Atostogų ligos riziką galima sumažinti gerinant imuninę toleranciją. Adaptacijos naujoje aplinkoje problemos, reakcija į pasikeitusį racioną gali liudyti apie sumažėjusią imuninę toleranciją, kuriai įtakos vėlgi turi stresai. Nedaugelis žino, kad gera imuninė tolerancija priklauso nuo virškinimo trakto būklės, kurią teigiamai veikia gerosios žarnyno bakterijos. Todėl prieš atostogas ir jų metu vertėtų vartoti probiotikų preparatų - jie paruoš imuninę sistemą permainoms ir sumažins apsinuodijimo maistu riziką.
Dar vienas mūsų gelbėtojas - flavonidai. Jie būtini, kai jaučiame įtampą ar esame prislėgti. Nors žmogaus organizmas jų negamina, flavonidų galime gauti su maistu. Jų yra žaliojoje arbatoje, raudonajame vyne (čia vertėtų nepamiršti saiko), brokoliuose, česnakuose, imbiere, svogūnuose, obuoliuose, citrusiniuose vaisiuose bei uogose. Įtraukite minėtų produktų į savo racioną likus dviem savaitėms iki atostogų.
Testas: ar esate linkęs sirgti atostogų liga?
Atsibudęs(-usi) jaučiuosi it sudaužytas (-a).
Tik kava padeda man atsigauti. Kavos išgeriu daugiau nei du puodelius per dieną.
Jei mane kamuoja stresas arba esu pavargęs(-usi), imu kimšti saldumynus.
Mano darbe pietų pertraukos nėra. Valgau neatsitraukdamas(-a) nuo darbo stalo, kartais iš viso pamirštu pavalgyti.
Dirbu daugiau nei 50 valandų per savaitę.
Sau skiriu mažai dėmesio - svarbiausia, kad aplinkiniams būtų gerai.
Retai kada gulu miegoti taip anksti, kaip norėtųsi.
Man sunku atsiriboti nuo darbo ar šeimos problemų.
Gyvenu aktyviai, todėl atsipalaiduoti ir nieko neveikti man sunku. Jaučiu kaltę, kai važiuoju atostogauti.
Kuo daugiau teiginių galite pritaikyti sau, tuo didesnė tikimybė, kad atostogų ligos išvengti nepavyks...