Simonas išbandė viską – tabaką, alkoholį, narkotikus. Penktoje klasėje, dar dvylikametį, smalsumas išbandyti tai, „ko negalima“, nugalėjo. „Visi daro, tas kietumas, bandos jausmas nugalėjo“, – sako Simonas, šiandien tą priklausomybių „kietumą“ iškeitęs į sveikuolio „kietumą“, kur žavi ne užtrauktas dūmas ar išgertų svaigalų kiekis, o sveikata, stiprybė ir galimybė padaryti šimtą atsilenkimų. Šiandien Simonas Dailidė – Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas. Bet kaip jam pavyko laiku ištrūkti ir nebegrįžti? Kas pakeitė jo nuomonę?
Anot Vilniaus priklausomybių ligų centro medicinos psichologės Monikos Aleksės, paprastai paaugliai vartoja ne vieną medžiagą, o kelias, jie renkasi mišrias priklausomybes. Kas apskritai yra ta priklausomybė? Kas lemia priklausomybes ir kodėl jos atsiranda? Pagaliau, kaip tėvams padėti, matant klimpstantį vaiką, kaip reaguoti ir koks turėtų būti pirmasis žingsnis?
Psichologė siūlo tėvams būti budriems, jei prasideda slapukavimas, pinigų prašymai, pasikeičia draugų kompanijos. Vaikas tampa vangus, uždaras, keistas. „Priklausomybė neatsiranda iš karto, iki jos dažniausiai prieinama“, – sako ji, pabrėždama, kad tai yra tam tikras raidos etapas, eksperimentavimas.
Naujausios „Tėvų darželio“ laidos tema nėra lengva, priešingai – labai sudėtinga. Susitikime paklausyti patirčių ir pokalbių, kad, atėjus momentui, žinotume, kokia pagalba ir reakcija geriausia konkrečioje vaiko priklausomybės situacijoje.