30
Abu Dabyje vykusiose specialiosios olimpiados žaidynėse – rekordinis medalių skaičius
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Net 28 medalius – 16 aukso, 8 sidabro ir 4 bronzos – Lietuvos specialiosios olimpiados rinktinė parsivežė iš kovo 21 d. pasibaigusių Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Abu Dabyje, vykusių XV specialiosios olimpiados vasaros žaidynių. Lietuvai atstovavę 26 sportininkai varžėsi 7 sporto šakose: lengvosios atletikos, futbolo, plaukimo, stalo teniso, sunkiosios atletikos, bočios, irklavimo.

30
Skaityk lengvai

Iš viso Specialiosios olimpiados žaidynėse 24 sporto šakose rungėsi 7,5 tūkst. intelekto sutrikimų turinčių atletų iš 190 valstybių.

Lietuvos delegacijos vadovas ir lengvosios atletikos treneris Zenonas Misiūnas, džiaugdamasis Lietuvos atletų pasiekimais, pabrėžė, kad rinktinė žaidynėms buvo puikiai pasirengusi. Pasiekti gerų rezultatų nesukliudė ir Abu Dabyje pasitikęs karštis, ir patirtos traumos, ir kitos problemos.

Su visų trijų spalvų medaliais iš žaidynių grįžo Lietuvos plaukikai, treniruojami rinktinės vyriausiosios trenerės Astos Misiūnaitės. „Konkurentai buvo stiprūs, visi buvome lygiaverčiai, kova vyko sekundė į sekundę. Mano auklėtiniai buvo tikrai gerai pasiruošę, ruošėmės visus ketverius metus, o ypač stipriai – paskutinius tris mėnesius. Paskutinė stovykla vyko pačią paskutinę savaitę prieš išvažiuojant į Abu Dabį. Olimpiadoje kiekvienas plaukikas pagerino savo asmeninį rekordą, o tai ir svarbiausia – visi yra nugalėtojai, o medaliai – tik detalės. Specialioji olimpiada ir skelbia, kad svarbiausia – dalyvauti, o ne laimėti“, – plaukikų pasirodymą apibendrina A. Misiūnaitė.

Pergalėms reikia ir darbo, ir sėkmės

Pirmą kartą žaidynių istorijoje Lietuvos plaukikai dalyvavo estafetėje, ir šis debiutas buvo auksinis. Jau pirmąją žaidynių dieną Augustė Šerpytytė, Adomas Bužinskas, Julius Rėksnys ir Kristupas Von Gravrockas-Goesas tapo čempionais 4 po 25 m laisvojo stiliaus rungtyje.

„Po estafetės buvo gana didelis nusivylimas ir išgąstis, – pasakoja trenerė. – Susirgo vienu didžiausių favoritų laikytas Julius. Pakilus temperatūrai neleidau jam startuoti 200 m krūtine distancijoje. Ačiū dievui, Julius išsikapstė, kovo 20-ąją startavo 100 metrų distancijoje ir labai sunkioje kovoje laimėjo bronzą. Vaikinas plaukė turėdamas 37,1 laipsnio temperatūros, todėl vos išlipęs iš baseino buvo atiduotas į medikų rankas. Viskas baigėsi gerai, bet man šito vaikio bronza yra ne auksinė, o deimantinė. Kiek jis valios įdėjo, kiek jėgų – tai yra aukščiausias lygis!“

Kitas trenerės auklėtinis 17-metis vilnietis Adomas Bužinskas iškovojo du aukso medalius. Plaukdamas 100 m laisvuoju stiliumi M01 kategorijoje distanciją įveikė per 2 min. 37,22 sek., 2 sekundėmis aplenkęs artimiausią varžovą. Plaukdamas 50 m laisvuoju stiliumi savo kategorijoje (M04) jis ir vėl buvo greičiausias – distanciją nuplaukė per 1 min. 4,21 sek.

„Adomas – mano auksinis berniukas, – savo auklėtinį giria trenerė. – Jis ypač aktyviai dalyvavo treniruotėse, labai stengėsi, stipriai pagerino visus asmeninius rezultatus. Be to, sporte visada yra ir sėkmės faktorius – būtent Adomui sėkmė plačiai šypsojosi pakliūvant į divizionus, bet kova visada buvo sekundė į sekundę.“

Dar vienas rinktinės narys kaunietis Kristupas Von Gravrockas-Goesas – Giedrės Volbikienės auklėtinis. A. Misiūnaitė sako šį plaukiką pažįstanti jau keletą metų. „Kristupas labai gerai plaukė estafetėje, deja, sėkmė jam mažiau šypsojosi per kvalifikacines varžybas ir finalus. Nors jis atidavė visas jėgas, pagerino savo asmeninius rezultatus, bet iki medalių šiek tiek pritrūko – 25 m nugara finišavo šeštas, o 50 m nugara – ketvirtas.“

Trenerė apgailestauja, kad šį kartą fortūna truputėlį nusisuko ir nuo Augustės Šerpytytės. „Su šia mergaite pradėjau savo kelią specialiosios olimpiados judėjime: kai Augustės mama ją atvedė pas mane, pasakiau – pabandysiu, ir nuo to viskas prasidėjo. Augustė taip pat puikiai plaukė, deja, iki medalio šiek tiek pritrūko. Bet estafetėje ji buvo nepakartojama, nepamainoma. Ir šiaip Augustė yra nepakartojama ir nepamainoma, nes ji buvo pagrindinė mūsų plaukikų komandos siela“, – savo auklėtinę apibūdina A. Misiūnaitė.

Medaliai – už nelengvas pergales

Medalių kolekciją iš Abu Dabio parsivežė ne tik Lietuvos plaukikai. Su aukso medaliais grįžo Lietuvos futbolo komanda, nugalėjusi Braziliją ir tapusi specialiųjų olimpinių žaidynių čempione.

Sėkmingas buvo pirmą kartą specialiosiose žaidynėse dalyvavusių trenerės Daivos Dabrilienės treniruojamų Lietuvos irkluotojų debiutas: Edgaras Minsofinas iškovojo auksą 200 m baidare, auksą 500 m baidare ir sidabrą porinėje baidarėje su Rolandu Kriauzliu, kuris 200 ir 500 m rungtyse laimėjo du sidabro medalius.

Puikiai pasirodė lengvaatlečiai. Rimvydas Kriauzlys, kurį treniruoja Daiva Dabrilienė, laimėjo auksą 400 m rungtyje. Z. Misiūno auklėtinis Arūnas Martinonis buvo greičiausias 1500 m distancijoje. Sidabrą laimėjo Tadas Vainius ir maratono distancijoje bėgusi Aušra Burbulytė – juos taip pat treniruoja Z. Misiūnas.

Du aukso medalius parsivežė Lietuvos sunkiaatlečiai Laura Margevičiūtė ir Laurynas Šaulis. Stalo teniso asmeninėse varžybose aukso buvo verta Solventa Kapačiauskaitė.

Rimvydo Mikučausko auklėtinė Goda Ragulskytė iškovojo sidabrą bočios asmeninėse varžybose, o kartu su Alfredu Šimu laimėjo sidabrą mišrių porų bočios dvejetų varžybose. Asmeninėse varžybose A. Šimas laimėjo bronzą. Lietuvos atletai parvežė dar kelis bronzos medalius. Vis dėlto nuo 1968 m. rengiamos Specialiosios olimpiados, skirtos sutrikusio intelekto žmonėms, tikslas – skatinti tokius sutrikimus turinčius asmenis ne tik sportuoti, bet ir aktyviai dalyvauti visuomeniniame gyvenime.

Ši Specialioji olimpiada Lietuvos rinktinei buvo jau aštuntoji. 2015 m. Los Andžele (JAV) vykusiose XIV specialiosios olimpiados vasaros žaidynėse Lietuvos sportininkai iškovojo 21 medalį.

Artimiausios Specialiosios olimpiados žiemos žaidynės vyks 2021 m. Švedijoje, o 2023 m. Vokietijos sostinė Berlynas priims Specialiosios olimpiados vasaros žaidynių dalyvius.

Straipsnio autorė: Sigita Inčiūrienė

Kodėl Pasaulinė Dauno sindromo diena švenčiama kovo 21 dieną?