Kur gi kitur galėtų keliauti gėlių mylėtojai, jei ne į „tulpiu karalyste“ tituluojamus Nyderlandus. O ypač – į Keukenhofo gėlių parką, netoli nedidelio Lisso miestelio, kuriame marguoja gražiausi tulpių pavyzdžiai.
Parkas lankytojams atviras nuo kovo vidurio iki gegužės pabaigos. Tad pasidžiaugti jo grožiu galima tik keletą mėnesių. Po to 7 mln. tulpių svogūnėlių iškasami, o žemė laukia tuščia iki pat rugsėjo.
Nuo XVa. Keukenhofo teritorijoje buvo Nyderlandų karališkojo dvaro vaistinių žolių parkas. Iš čia kilo pavadinimas: „Keukenhof“ verčiamas kaip „virtuvės sodas“.
1949-aisiais, siekdamos reklamos kelios kompanijos, užsiimančios tulpių svogūnėlių auginimu ir prekyba, surengė čia pirmąją gėlių parodą. Nuo to praėjo 60 metų. Dabartinis Keukenhofo parkas užima 32 hektarus, kuriuose ne tik žydi gėlės, bet ir užtenka vietos ežerams, kriokliams, kanalams, fontanams bei tvenkiniams, kuriuose plaukioja gulbės ir žąsys.
Lankytojai, vaikščiodami 15 km ilgio pėsčiųjų takais, gali grožėtis ne tik gėlėmis, bet ir beveik šimtu meno kūrinių – paveikslais, skulptūromis, instaliacijomis.
Kasdien parką aplanko keletas tūkstančių žmonių. Ne tik turistų iš Vokietijos, Prancūzijos, JAV, bet ir vietinių – kiekvienas olandas kasmet čia stengiasi apsilankyti bent sykį.
Naujas kraštovaizdžio projektas pradedamas rengti jau vasarį. Tuomet keletą mėnesių viskas dar derinama su gėlių tiekėjais, o sodinimo darbai prasideda tik rugsėjį. Parke darbuojasi tik labai patyrę sodininkai, kai kurie iš jų sugeba pasodinti net 2000 svogūnėlių per valandą.
Šis parkas – labiausiai fotografuojama pasaulio vieta. Deja, jokia nuotrauka negali tinkamai atspindėti parko grožio - Keukenhofe nėra vietos monotonijai ir pasikartojimams: parkas padalintas į 7 skirtingus sodus. Klaidžiojant juo galima išvysti japonišką ir muzikinį sodus, stiklinę oranžeriją, „istorišką sodą“ suplanuotą viduramžių stiliumi. Neapsieita ir be tipiško olandiško peizažo su malūnu, nuo kurio viršaus galima pasigrožėti parko vaizdu iš aukšto.
Kasmet parkas planuojamas pagal tam tikrą temą. Šiemet jis skirtas JAV, taip paminint 400 metų Niujorko jubiliejų. Tad čia vyrauja JAV vėliavos spalvos, įrengtas „amerikietiškos svajonės“ sodas. „Turist.ru“ žurnalistų teigimu, parko direktorius Pite de Vries konfidencialiai patikino, jog kitais metais tema turėtų būti Rusija. Tačiau oficialiai ji bus pasklebta tik gegužės pabaigoje.
Pasak P. de Vries, Keukenhofas ne tiek turistinė atrakcija, kiek būdas supažindinti žmones su įvairiomis tulpių rūšimis ir paskatinti jas pirkti. Kai ką galima nusipirkti išsyk, tačiau daugelio svogūnėlių gali tekti palaukti. Juos, ką tik iškastus iš žemės, jums pristatys į namus ankstyvą vasarą,
Sezono metu parke vyksta daugybė renginių, tarp jų ir žymusis Velykų paradas. Tačiau labiausiai pasiseka tiems, kurie šiose vietovėse lankosi vykstant Bloemen Corso, kasmečiam gėlų paradui balandžio pabaigoje. Jo metu iš Noordwijk miestelio pajuda gėlėlėmis puoštų mašinų bei žingsniuojančių dalyvių procesija, primenanti vinguriuojantį gėlių kilimą. Ji, pravažiavusi Lisą bei Hillegomą baigiasi už 40 km esančiame Haarleme. Parado dieną procesija į Keukenhofo parką užsuka apie 15 val.
Geriausia vieta paradui stebėti – „žalioji tribūna“ nedidelis šlaitas, kur vietas reikia užsiimti bent prieš valandą – tądien į parką suplūsta bent 50 000 žmonių.
Paradui pasibaigus minia išsiskirsto – kas patraukia namo, kas sėda pasiirstyti valtelėmis, o kas dar syki pasukti rato ir pasigrožėti tulpių žiedais. Dėl ko gi dar vykti į Olandiją?
AFP/Scanpix nuotr.