Kaunietės Vaidos Ribinskaitės netradicinių laidotuvių idėja sulaukė didelio žmonių palaikymo ir susidomėjimo. „Reikia pagalvoti, kas geriau: ar likti medžiu tėviškėje, ar šaltu akmeniu Romainių kapinėse“, – sako mergina. Apie tai ją susimąstyti privertė ne tik senelio netektis, bet ir supratimas, kad rytojaus gali ir nebūti.

Vaida Ribinskaitė (nuotr. asm. archyvo)

Vaida Ribinskaitė (nuotr. asm. archyvo)

„Neapkraukime Žemės papildomu svoriu bei tarša bent išeinant. Virskime pelenais, gėles palikdami pievoms, karstus – medžiams, o drabužius gyviesiems.

Palikim šaltus akmenis pakelėms, o žmogui sodinkim gyvą medį, kuris ir toliau augs ir džiugins mus visus, šakomis glostydamas dangų, šildydamasis saulėje, vesdamas žiedus ir vaisius, mesdamas ir vėl augindamas lapus.

Pakeiskim raudą prie šalto karsto šilta prisiminimų popiete, surenkant į vieną vietą visus, kurių akyse ir širdyse mirtis neegzistuoja“, – tokia filosofija vadovaujasi „Balta drobulė“ alternatyvių laidojimo paslaugų projekto įkūrėja.

Palikime dramą

Moteris atvirauja, kad apie kitokį laidojimo būdą pagalvodavo dažnai, o tos mintys nedavė ramybės ir laidojant senelį – tai, ką matė jai nepatiko ir nenorėjo, kad ateityje tai būtų daroma ir jai mirus.

REKLAMA

„Leidau sau pasvarstyti ir pasikalbėjusios su sese nusprendėme, kad būtų šaunu turėti kitokią alternatyvą. Kai mane pagavo mintis, buvo laiko ir įkvėpimo, pagalvojau, kodėl visko nesurašius ant popieriaus. Taip viskas ir išsivystė į tokį gražų rezultatą“, – šypteli moteris.

Vaida Ribinskaitė

Vaida Ribinskaitė

Alternatyvias laidojimo paslaugas siūlanti moteris sako, kad pagrindinis jos noras yra padaryti taip, kad atsisveikinimas su artimu žmogumi nebūtų toks inertiškai graudulingas, koks yra dabar ir kad žmonės pamatytų visame procese bent šiek tiek šviesos ir džiaugsmo.

„Visų raudų ir šermenų formatas man pačiai nėra priimtinas ir norėčiau viską pakeisti į tokį gražų ir šviesų renginį, kur susirinktų žmonės ir paminėtų išėjusį, panašiai, kaip per šermenis. Tačiau mano mintis yra tokia, kad jeigu nepamatei gyvo, galbūt mirusio ir nereikia pamatyti, nes tas paskutinis paveikslas dažniausiai ir lieka atmintyje.

Artimiausia aplinka ir artimiausi žmonės dažnai turi laiko atsisveikinti namuose ar ligoninėje, jeigu mirtis nėra netikėta. Norėčiau išimti dramą ir išeiti iš inertiško liūdnumo, „nedidelio spektaklio“ ir įnešti daugiau šviesos ir lengvumo.

Mintis yra tokia, kad tai šeimai netekties momentas palengvėtų, nors, žinoma, jis niekada nebus lengvas, nuimant nuo jų pečių visą administracinę veiklą ir naštą, nes yra daug reikalų, apie kuriuos kartais žmonės net nesusimąsto. Todėl, jeigu aš juos išmanau ir žinau, kodėl nenuimti tos naštos nuo jų pečių“, – sako V. Ribinskaitė.

Gyvenimo pratęsimas

Vaidos siūlomoje alternatyvoje yra du itin ryškūs simboliai – medis ir balta drobulė. Medis tarsi simboliškai tęstų mirusiojo gyvenimą, o balta drobulė liktų lyg šviesus atsiminimas.

REKLAMA

Vaida Ribinskaitė

Vaida Ribinskaitė

„Dabar žmonės yra laidojami tik kapinėse ir kolumbariumuose, o mano mintis yra, o kodėl nepabandžius pakeisti taisyklių ir negavus leidimo savo artimą žmogų laidoti savo artimoje aplinkoje, tėviškėje ar kažkur kitur, o toje vietoje, kur atgula urna, pasodinti medelį.

Tai būtų ne šaltas akmuo, o gyvas ir augantis atminimas, prie kurio renkasi artimieji ar visi, kurie nori jį prisiminti. Arba tai būtų savotiškas atlyginimas to, ką mes per gyvenimą iškvėpavome. Kartu atsisakytume visos be reikalingos taršos per drabužius, karstus ir kitus dalykus ir be reikalo tos žemės daugiau nealintume. Medelis gal su ta prasme, kad mums išėjus, mūsų gyvenimo ciklą ir toliau tęstų medis“, – sako ji.

Pašnekovė pasakoja, kad balta drobulė buvo pasirinkta todėl, nes savyje ji slepia dvi etnografines prasmes. Viena iš jų – staltiesė, o kita – glėbys ar apkabinimas.

„Aš pagalvojau, kad labai simboliška ir labai gražu būtų, kad vietoj karsto ir celofaninio maišo kremuojant, kūnas galėtų būti suvyniotas į drobulę. Grįžtant prie kitos reikšmės, pagalvojau, kad po laidotuvių žmonėms nieko nelieka, tik išėjusio daiktai. Pagalvojau, kad gal būtų gražu padovanoti žmonėms baltą staltiesę, baltą drobulę lininę, kuri būtų kaip išėjusio simbolis.

Pavyzdžiui, mes turime tokias tvirtas Kūčių tradicijas, tai kodėl ta staltiese nepadengus Kūčių stalo ir taip neprisiminus to žmogaus. Arba, kai labai jo pasiilgsti, pasiimi tą staltiesę ir pabūni mintimis su tuo žmogumi“, – nurodo moteris.

REKLAMA

Vaida Ribinskaitė

Vaida Ribinskaitė

Trokšta pakeisti taisykles

Projektas „Balta drobulė“ gimė labai greitai – mintys apie alternatyvias laidotuves kilo gruodį, o visas išpildymas, tinklalapis, nuotraukos atsirado kovą. Ir nors projektas startavo prieš pat karantiną, moteris nebijojo, kad tai pakenks jos projektui, tačiau buvo baisu dėl kitų dalykų.

„Baisu nebuvo, kad karantinas sužlugdys mano idėją, baisiau buvo tai, kad žmonės pagalvos, kad pamačiau nišą, visi pradės išeidinėti ir todėl pradėjau laidotuvių verslą. Bijojau tik to. O pati idėja buvo labai organiška, labai išjausta ir taip sutapo aplinkybės, kad startavo karantino metu.

Bet aišku, tai kartu buvo ir tam tikras postūmis dėl socialinės atmosferos, nes žmonės buvo išsigandę, kas ir kaip bus. Mano pačios tėvai buvo rizikos grupėje, todėl tai buvo tarsi papildomas akstinas pasikalbėti, kas yra mirtis ir kas yra gyvenimas šalia mirties. Tačiau aš nesiekiu šio projekto padaryti didele komercija, jis yra galimybė, kaip pasiūlyti alternatyvą ir ieškoti bendraminčių“, – sako ji.

Vaida Ribinskaitė

Vaida Ribinskaitė

Pasak Vaidos, ji nesiūlo atsikratyti tradicijų, bet kviečia permąstyti, kas iš tų tradicijų yra svarbu. Iš sulaukiamo palaikymo moteris sprendžia, kad visuomenė jau pasiryžusi pokyčiams ir laisvėjimui nuo nepatinkančių tradicijų.

„Dabar vis dar yra kažkokios baimės, kai norima daryti kitaip nei įprasta, nes žmonės bijo likti nesuprasti. Iš tikrųjų juk nieko tokio yra persvarstyti tradicijas, nes žmonių gyvenimai kinta, kinta socialinis kontekstas. Kažkas man rašė komentarą, kad mano idėjos pilnai įgyvendinti neleis įstatymai, tad iš to kyla klausimas ar žmogus tarnauja įstatymui, ar įstatymas žmogui? Žmonės turi teisę kurti naujas tradicijas, jas perkurti ir viskas yra labai organiška ir natūralu.

REKLAMA

Manau, kad yra trys pagrindiniai laipteliai to persitvarkymo link: pirmas – tai, kur esame, ką turime, dabar. Manau, kad aš peršokau tą antrą, pasiruošimo laiptelį. Be to, aš nemanau, kad mano idėja yra skirta masei žmonių. Galbūt mūsų vaikai, mano vaikai tokią idėją jau galės pilnai įgyvendinti. Man kyla kartais toks jausmas, kad mes visi esame pagalvoję apie mirtį ir kitokį laidojimo būdą. Man pačiai atrodo, kad tai, ką siūlau, yra tiesiog natūrali gyvenimo tąsa“, – teigia moteris.

Vaida Ribinskaitė

Vaida Ribinskaitė

Mirštame kasdien

„Aš turiu vidinės drąsos iškelti ir labai nepatogų klausimą. Mes lietuviai iš tiesų nelabai ir kalbam apie tą mirtį. Nors ji yra ir egzistuoja. Kartais man pačiai būna nejauku pakelti tą temą, bet aš kalbėdama ir ieškodama informacijos ta tema supratau, kad nesinori kalbėti apie mirtį, nes norisi kalbėti apie gyvenimą – „Memento mori“.

Mirties akivaizdoje ir tas gyvenimas pasidaro ryškesnis. Man atrodo, kad laikas kalbėti apie mirtį visuomenėje, nes pas mus tarsi yra viena mintis – įvyko mirtis, baisiai dėl to skauda visiems kitiems. Apie mirtį ir gyvenimą yra daug įvairių filosofijų, todėl man atrodo, kad būtų smagu, jeigu visuomenė apie tai kalbėtų, tada ne tik baimės būtų mažiau, bet ir žmonės pasidarytų drąsesni“, – įsitikinusi Vaida.

Pati moteris labai anksti pradėjo kvestionuoti mirties, gyvenimo ir tikėjimo klausimas. Pasak jos, mes mirštame kiekvieną dieną ir su kiekviena prabėgusia minute mes artėjame prie išėjimo.

Vaida Ribinskaitė

Vaida Ribinskaitė

„Dėl to sugebu būti čia ir dabar, nes nežinia ar rytojus gali būti, nes didžioji dauguma žmonių ir išeina iš gyvenimo netikėtai ir nelauktai. Todėl pasvarsčius, kad tai gali būti paskutinė diena, supratau, kad nereikia bijoti pildyti savo svajonės, peržengti kažkokias ribas ar išbandyti kažką naujo. Iš tikrųjų gyvenimas yra nuostabus, tik reikia spėti tai pamatyti“, – šypsosi moteris.

REKLAMA

Dėl savo idėjų moteris sulaukia daug skambučių, kuriais žmonės išreiškia palaikymą idėjai atgulti tėviškėje, gamtos apsuptyje ir kad apie juos primintų žaliuojantis medis, o ne šaltas akmuo.

„Daug palaikymo sulaukiu ir iš vyresnių žmonių, kurie sako, kad taip ir norėtų arba, kad galvojo apie tai. Manau, kad taip yra, nes su amžiumi pradedi suprasti, kas svarbiausia. Žinoma, yra ir tokių žmonių, kurie iš anksto pasiruošę įkapes, pasidėję dideles sumas pinigų skirtas laidotuvėms ir susiplanavę, kaip viskas turi būti“, – sako ji.

Viktoras
2020-06-28 19:20:45
Visiškai pritariu tokiai laidojimo įdėjai.Gerai, kad atsiranda entuziastų puoselėti kitokį laidojimo būdą.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Juozas 2020-07-04 10:12:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Vaikas mėgsta sakyti - aš pats. Nesusituoėję suaugusieji, kurie nori pigiai tapti populiarūs siūlo kažką daryti "kitaip": baldai kitaip, skyrybos kitaip, maistas kitaip, dabar čia - laidotuvės kitaip. Kai kažkas nori piešti " kitaip", siūlau pirmiau išmokti "taip"(amato paslapčių), o jau paskui - kaip nori naudokis amato dividendais, kurie leis drąsiai daryti kitaip be kabučių. Būtų įdlmiau, jei sugalvotų ne alternatyvias laidotuves, o alternatyvą mirčiai. Per sunku? Todėl ir renkamės tai, kas lengviau - papezėjimus...   ATSAKYTI
Solveiga 2020-07-01 23:53:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Idomi ideja, bet reiketu dar giliau pamastyti. Jeigu kunas kremuojamas, tai kam istikruju reikalingas karstas. Kad ir nutartu mirusiji palaikyti laidojimo namuose ir ten atsisveikinti artimiesiems su juo, o paskui vezti i krematoriuma, tam reikalui ir laidojimo namai turetu irengti karsto pavidalo pagrinda, kur butu paguldomas mirusysis, o katafalka taip pat turetu tureti karsto formos gulta. O i tuos gultus kiekvienas mirusiuju namiskis paklotu savo balta paklode (drobule). Idomu, kaip yra deginama tais atvejais, kai veza mirusiji su asmeniniu karstu? Ar su karstu, ar be jo? Jei be karsto, tai tuomet geras karstu pardavinejimo biznis. Jis gali buti parduotas daugeli kartu. Cia dar daug nezinomuju, jeigu kazka planuojama naujai pakeisti. Labai noretusi neprisiristi prie kapu. Man patiktu, kad leistu pelenus isbarstyti kokiame nors miskelyje, ar spec. irengtame ezerelyje. Juk bet kur negali. Ateis laikas, kad neliks kam priziureti tu kapu, tai geriau, kad isvis ju nebutu. Manau uztenka, jeigu tu mirusiji turi nuolat sirdyje, kiekviena diena ji mitimis ir malda aplankai.    ATSAKYTI
Rima 2020-07-01 20:23:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sveikinu, pagaliau atsirado žmogus, gerbiantis gamtą. Pritariu ir džiaugiuosi šiomis idėjomis    ATSAKYTI
Al 2020-07-01 16:41:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai nera nauja ideja. Vokietijon jau senai taip daroma (priklausomai nuo zmogaus pasirinkimo).   ATSAKYTI
As pritariu!100% 2020-07-01 11:46:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Marija as uz tai!!!   ATSAKYTI
Laura 2020-07-01 10:00:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Man medis vietoj paminklų ir visa perdėta laidojimo pompastiką pakeisti paprastesne labai patinka. Tik kremavimas nėra natūralus gamtai. Nei gyvūnai nei augalai žūdami natūraliai nevirsta pelenais, nebent gaisre. Visa sukaupta energija, lėtai irimo procese, pereina į kitas gyvybės formas, tuos pačius medžius. Degant visa energija virsta šiluma. Natūraliau kūno laidojimas, bet čia kiekvieno mirusiojo dar būnant gyvam pasirinkimas.   ATSAKYTI
Austėja 2020-07-01 09:04:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aš irgi seniai apie tai galvoju, nes noriu, kad taip ir būtų ir svarbiausia tam pritaria ir mano vaikai.   ATSAKYTI
Algirdas 2020-07-01 04:38:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jūsų idėja labai graži ir aš esu už tai. Bet panašiom idėjom jau senokai gyvena skandinavai, Niujorkas. Jos gal būt ne identiškos, bet labai panašios. Taip kad nėra ko čia bijoti ar smerkti autorės. SĖKMĖS.   ATSAKYTI
Romualda 2020-06-30 20:49:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Norėčiau,kad mano pelenai būtų supilti sode į duobę ,kurioje pasodintų medelį. Nei kapą tvarkyt nereiktų niekam. Ateitų kas nors,prisimintų mane,prisiglaustų prie medžio. Tai geriausias variantas. Ne tuoj nebus kur laidoti.    ATSAKYTI
Irena 2020-06-30 20:32:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Žmogus ne kačiukas. Tai istorija   ATSAKYTI
Vesta 2020-06-30 18:20:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pritariu,gera idėja☺   ATSAKYTI
Nesvarbu 2020-06-30 11:01:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Matau, kad jai stogas nuvažiavo.    ATSAKYTI
Ilona 2020-06-30 09:56:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Labai gera idėja!   ATSAKYTI
Vida 2020-06-30 09:18:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Labai jautri tema,ji man nesvetima-labai pritariu.   ATSAKYTI
Veronika 2020-06-30 09:10:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Turime sodyba prie misko.Kaip butu miela isejus virsti dar vienu medziu, kuriame kukuotu gegute, ciulbetu pauksteliai.Tai butu, kaip gyvenimo tasa, jo iprasminimas. Po to medziu daugetu.Prisijungtu artimieji, pradetu osti , kaip ir silas.Kokia puiki mintis taip pasilaidoti.I sia ceremija isilietu daug sviesos ir kitokio, daug grazesnio isejimo zmogui ir ji palydintiems.Medeli visada butu galima paglostyti, veliau apkabinti, jam pasipasakoti.Tik ar tai ateis i raudu Lietuva?   ATSAKYTI
Veronika 2020-06-30 09:00:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Turime sodyba prie misko.Butu miela papildyti miska dar vienu medziu, kad butu galima osti, jame kukuotu gegute, ciulbetu pauksteliai.Nuostabus butu isejimas ir iprasminimas gyvenimo.Tarytum, gyvenimo tesinys.   ATSAKYTI
Dalia 2020-06-30 08:58:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tikrai, kodel nebutu galima pradeti sodinti Sventaji miskeli, kur po naujai pasodinto medelio ilsesis urna, ar tiesiog ispilti pelenai.... nereikes artimiesiems tu “geliu darzeliu “ ant kapo, sunkaus akmens.... gal kieno ir gyvenimas buvo sunkus, o dar sunku akmeni ant virsaus uzritint...   ATSAKYTI
Dalia 2020-06-30 08:49:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Abiem rankom uz!!!   ATSAKYTI
2020-06-30 08:02:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visiškai pritariu   ATSAKYTI
Evelina 2020-06-30 07:29:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Labai gera ideja, man patiko, tik kur tada laidoti ir sodinti medi, jei neturi nei teviskes, nei zemes sklypelio?   ATSAKYTI
Romualda 2020-06-30 20:52:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gal miškelyje,kur jūs pati pasirinktumėt ir parodytumėt artimiesiems.   

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Dvidešimtmetei Algimantei likimas nepagailėjo išbandymų (nuotr. asm. archyvo)
Kiekvienas gyvenime tarsi traukiame loterijos bilietus. Vienų jie būna pavydėtinai sėkmingi, be didesnių vargų ir sunkumų. Kitiems tokia laimė, deja, nenusišypso. Iš Gargždų ...
Dvyniai (nuotr. Shutterstock.com)
Dvynes mergaites Anne ir Analu užpuolė jų šeimos šuo kambaryje, kuriame jos miegojo namuose Piripoje, Brazilijoje. Vietiniai pranešimai sako, kad jų mama Elaine Novais išgirdo ...
Moterį iš darbo atleido dėl vaikų skleidžiamo triukšmo (nuotr. Instagram)
Nors koronaviruso ir karantino banga pamažu atslūgsta, šių dalykų padariniai vis dar stipriai jaučiami. Neseniai dviejų vaikų mama pasidalijo tuo, kad buvo atleista iš darbo, ...
Kaunietis prieš 4 metus išsižadėjo alkoholio: gyvenimą pakeitė vienas įvykis (nuotr. asm. archyvo)
Kaunietis renginių vedėjas ir atlikėjas Donatas Medzevičius (36) kai kuriems yra geriau pažįstamas slapyvardžiu Medonas. Vos prieš penkerius metus vyro gyvenimas priminė ...
Edita atsikratė 100 kilogramų ir dabar savo pavyzdžiu įkvepia kitas (nuotr. asm. archyvo)
Žiežmariuose gyvenančios Editos svorio metimo kelionė primena amerikietiškus kalnelius. Nuo mažumės buvusi apkūnaus kūno sudėjimo, vienu metu ji svėrė net 180 kilogramų, svorio ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų