Jau šią gegužę Kinija dar kartą atsidurs pasaulio dėmesio centre. Šlovę jai suteiks „World Expo 2010” paroda, kurioje, kaip manoma, apsilankys rekordinis skaičius žmonių.
Tačiau, ar viską žinote apie šią šlovės spinduliuose vėl netrukus bemaudysiančią milžinę? Mes savo ruožtu nusprendėme pažvelgti į kiek mažiau žinomus faktus, padėsiančius atskleisti kitokią Kinijos pusę.
1. Kinijoje krikščionių jau daugiau negu Italijoje ir ji greitu metu turėtų tapti pasaulio krikščionybės židiniu
Dėl sparčiai augančios krikščionybės Kinijoje, šalis jau turi 54 mln. krikščionių. Italijoje tuo tarpu gyvena 47,4 mln. šį tikėjimą išpažįstančių žmonių. Taigi Kinija jau dabar turi 12% daugiau krikščionių.
2. Pekino Olimpinių žaidynių vardu šalyje buvo pakrikštyti daugiau nei 4000 kūdikių
Pekino Olimpinės žaidynės tapo pačiu tikriausiu kinų pasididžiavimu, todėl nestebina, jog daugybei vaikų buvo suteiktas renginio vardas.
Skaičiuojama, jog 4104-i kūdikiai, gimę 2000-aisiais, kai Kinija varžėsi dėl teisės rengti Olimpiadą, gavo „Aoyun“, kinų kalba reiškiančio Olimpinės žaidynės, vardą. Daugiausia iš jų – berniukai. Maža to, kitiems buvo išdalytas penkių laimę nešančių talismanų „Fuwa“ vardai („Beibei“, „Jingjing“, „Huanhuan“, „Yingying“ ir „Nini“).
3. Kinai per metus sunaudoja 45 mlrd. valgomųjų lazdelių
Kinijoje per metus pagaminama 45 mlrd. vienkartinių valgomųjų lazdelių porų. Tam kasmet prireikia 1,7 mln. kubinių metrų medienos, arba 25 mln. medžių.
Valgomosioms lazdelėms Kinijoje net statomi paminklai
4. 200 mln. žmonių Kinijoje per dieną gyvena mažiau nei už vieną dolerį
Gyvenančiais žemiau skurdo ribos Kinijoje laikomi tie asmenys, kurių pajamos per dieną nesiekia 1,25 dolerio. 1981-aisias skurde gyveno 64% kinų. Laimei, 2004 m. tokių buvo jau tik 10%. Taigi per šį laikotarpį iš skurdo išbrido daugiau nei 10 mln. gyventojų.
5. Daugiau nei 700 mln. kinų geria užterštą vandenį
Kinijoje gyvena 20% pasaulio gyventojų, kuriems prieinami vos 7% visuotinių vandens išteklių. Maža to, 90% miesto vandens ir 75% upių ir ežerų vandens yra užteršti. Tai reiškia, kad užterštą vandenį kasdien yra priversti gerti daugiau nei 700 mln. žmonių.
6. Ledai ir makaronai tikriausiai buvo sukurti Kinijoje
Istorikų teigimu, būtent čia 200 m. prieš Kristų buvo išrastas šaldyto pieno mišinys, vėliau transformuotas į ledus. Makaronų istorija savo ruožtu siekia dar žilesnę senovę. Vakarinėje Kinijoje rastas jų indelis, kaip spėjama, siekia 4000 m. senumą, kas parodo, jog kinai makaronus valgė kur kas anksčiau negu italai.
Ledų tėvynė - Kinija
7. Pusė suklastotų dirbinių Europos Sąjungą pasiekia iš Kinijos
Paskaičiuota, jog net 54% visų klastočių Europą pasiekia iš Kinijos. Iš čia atkeliauja net 44% piratinių kompaktinių ir DVD diskų, 23% nelegalių cigarečių ir 10% padirbtų aksesuarų.
8. Kinija vis dar neįveikė Europą viduramžiais kamavusio maro
2009-aisiais nuošalų Kinijos šiaurės vakarų miestelį sukrėtė pneumoninis maras. 10 000 gyventojų turinčiame miestelyje buvo paskelbtas karantinas. Itin užkrečiama liga tąsyk pakirto tris žmones. Nesulaukę daugiau aukų valdžia karantiną atšaukė, tačiau sporadiški maro protrūkiai Kinijoje nesiliauja iki šiol. Juos žmonėms dažniausiai perduoda graužikai ir blusos.
9. Iki 2025-ųjų Kinijoje iškils dešimt Niujorko dydžio miestų
Kinijos urbanizacija auga iki šiol neregėtu greičiu ir mastais. Skaičiuojama, kad mieste gyvenančių žmonių skaičius nuo 572 milijonų (2005-aisiais) padidės iki 926 milijonų 2025-aisias. 2030-aisias tuo tarpu jų skaičius turėtų pasiekti vieną milijardą.
Taigi per 20 metų Kinijos miestai pasipildys 350-ia milijonų gyventojų, kas sudaro dabartinį JAV gyventojų skaičių. 2025-aisiais Kinija turės 219 vieną milijoną gyventojų turinčius miestus (Europoje tokių miestų šiuo metu yra 35) ir 24-is daugiau kaip penkis milijonus gyventojų turinčius miestus.
Kinijoje vyksta sparti urbanizacijos plėtra
10. Kinija mirties bausmę įvykdo didžiausiam skaičiui žmonių pasaulyje
Pasak „Amnesty International“, Kinija kasmet įvykdo bemaž tris kartus daugiau mirties bausmių, nei likusios šalys kartu sudėjus. Vien 2008 m., oficialiais duomenimis, čia buvo įvykdytos 1718 egzekucijos. Neoficialiai skaičiuojama, kad jų skaičius galėjo siekti 6000.
Dauguma egzekucijų vykdomos specialiame „mirties autobuse“, kurį sukūrė „Jinguan Motors“, nuteistajam suleidžiant mirtiną injekciją. Pasak autobuso kūrėjų, tai – daug civilizuotesnis būdas vykdyti mirties bausmę, nei sušaudant. Perėjimas nuo sušaudymo prie injekcijos, Kinijos teigimu, parodo, jog šalis „laikosi“ žmogaus teisių.