80
Lietuva vs Suomija (nuotr. Fotodiena.lt)

Europos krepšinio čempionatui besiruošianti Lietuvos rinktinė iškovojo trečią pergalę iš tiek pat galimų. Kontrolinėse rungtynėse Alytuje Jono Kazlausko auklėtiniai turėjo kovoti iki paskutinių minučių, tačiau įrodė savo pranašumą prieš Suomiją – 78:71 (25:18, 19:22, 17:16, 17:15).

80

Rezultatyviausi žaidėjai

Lietuva: Jankūnas 11, Kuzminskas 9, Seibutis, Sabonis (8 atk. kam.) ir Gailius - po 8, Javtokas, Runkauskas, Juškevičius ir Mačiulis - po 6.

Suomija: Koponenas 21 (10 rez. perd.), Salinas 13, Murphy 10, Wilsonas 9.

Ketvirtas kėlinys

Janavičius pavogė kamuolį iš suomių lyderio Kopponeno, o puolime išrašė nuostabų perdavimą Seibučiui (63:57). Klaidinantis Sabonio judesys išvertė varžovą iš kojų – du taškai su pražanga (66:57). Lietuvių gynyba veikė nepriekaištingai, o Juškevičiaus taškai grąžino dviženklę persvarą (68:57). Kol fantastiško tritaškio, o po to ir dvitaškio neįmetė Kopponenas (68:62).

Rinktinę į priekį truktelėjo Gailius (70:62), bet lietuviai nerado priešnuodžių Kopponeno atakoms – dar vienas suomių lyderio tritaškis (70:65). Keturis baudų metimus iš keturių sumetė Runkauskas (74:67). Seibutis atsiprašė Salino po skausmingos pražangos. Lietuviai ir toliau be klaidų metė baudas (78:69). Suomiai dar sumažino persvarą, bet supratę, kad laimėti nepavyks – nebesiplėšė. Galutinis rezulatas – 78:71.

Trečias kėlinys

Iš karto po didžiosios pertraukos rinktinė taškus rinko per aukštaūgius – pataikė Kavaliauskas ir Jankūnas (48:40). Bet suomiai puolė dar geriau – P.Kopponenas surinko 5 taškus iš eilės (50:47), neleisdamas sirgaliams ilgai džiaugtis Jankūno dėjimu. Įsidrąsinę suomiai dar labiau priartėjo (51:49).

Svečiai galutinai prarado baimės jausmą – Murphy galingai įdėjo iš viršaus (53:51). Seibutis užbaigė greitą šeimininkų ataką, du taškus pakartotiniu metimu pridėjo Javtokas, o lietuviai galėjo lengviau atsipūsti (59:53). Javtokas prametė abi baudas, nepataikė ir iš baudos aikštelės (59:56). Kėlinio pabaigoje lietuvių persvarą padidino taiklūs Janavičiaus baudų metimai (61:56).

Antrasis kėlinys

Antras kėlinys prasidėjo nesportine suomių pražanga ir 5 lietuvių taškais vienos atakos metu: Žygimantas Janavičius sumetė baudų metimus, o Mačiulis pridėjo tritaškį (30:18). Pirmuosius taškus pelnė Paulius Jankūnas (32:18). Suomiai vėl pabandė priartėti (33:24), bet po minutės pertraukėlės gavo tritaškį nuo Ado Juškevičiaus (36:24).

Skirtumas tarp komandų ir toliau svyravo ant 10 taškų ribos. Marius Runkauskas pelnė pirmuosius taškus (39:28). S.Salinas smeigė du tritaškius ir svečiai staiga priartėjo iki vieno taiklaus metimo (39:36). Dar viena lietuvių klaida gynyboje (40:38). Iš po krepšio pataikė Renaldas Seibutis (42:38). Deividas Gailius įmetė nuo lentos ore pagavęs Kalniečio perdavimą (44:38). Tačiau kėlinį tritaškiu užbaigė P.Kopponenas (44:41).

Pirmasis kėlinys

Lietuvos rinktinė rungtynės pradėjo tokiu starto penketu: Kalnietis, Seibutis, Kuzminskas, Sabonis ir Javtokas. Pirmuosius 4 taškus įmetė jaunasis Sabonis, penkis pridėjo Kuzminskas, o lietuviai šovė į priekį (11:0). Suomiams pirmą kartą įveikti mūsiškių gynybą pavyko tik penktą minutę (11:3).

Įsibėgėjęs Kuzminskas galingai sugrūdo kamuolį iš viršaus, o šeimininkai nemažino apsukų (17:5). Jonas Kazlauskas po truputį aikštelėje pakeitė visą starto penketą, o suomiai kiek atsigavo (19:12). Dviženklę lietuvių persvarą tritaškiu netrukus grąžino Jonas Mačiulis (22:12), bet suomiai tęsė savo spurtą (22:16). Dviem taškai su pražanga atsakė Antanas Kavaliauskas (25:16). Po pirmojo kėlinio – 25:18.

----------------

Įdomu tai, kad oficialiose rungtynėse lietuviai su suomiais žaidė vieną vienintelį kartą – 1939 m. Europos pirmenybėse. Tąkart lietuviai sutrypė varžovus įspūdingu rezultatu 112:9.

Vėliau šių rinktinių keliai taip ir nesusikirto. Tačiau per pastaruosius trejus metus su suomiais lietuviai žaidė tris draugiškas rungtynes. Visose jose buvo iškovotos pergalės, tačiau toli gražu ne visi laimėjimai buvo triuškinami.

2013 m. rugpjūčio 21 d. Lietuvos rinktinė namuose įveikė suomius rezultatu 78:76. Po metų, prieš Pasaulio pirmenybes lietuviai su suomiais susitiko dukart.

2014 m. rugpjūčio 4 d. išvykoje suomius pavyko įveikti rezultatu 90:81. O po penkių dienų namuose iškovota šiek tiek lengvesnė pergalė 83:66. Suomijos vyrų krepšinio rinktinės pasiekimai: šeštoji vieta 1967 m. Europos pirmenybėse, 2011 m. ir 2013 m. suomiai liko devinti.