Ligoninėje (nuotr. 123rf.com)

Ligoninėje (nuotr. 123rf.com)

Vasarą į Lietuvą grįžtantys emigrantai Lietuvoje skuba susitvarkyti ir sveikatos problemas. Apsidraudus privalomuoju draudimu keliems mėnesiams, paslaugomis naudojamasi nemokamai. Dėl to kyla klausimų, ar nelieka nuskriausti nuolatos mokesčius mokantys lietuviai. 

Valstybinės ligonių kasos (VLK) Tarptautinių reikalų skyriaus vedėja Lina Noreikienė tv3.lt patvirtina, kad teritorinėse ligonių kasose specialistai pastebi, jog artėjant vasarai daugėja asmenų, trumpam parvykstančių į Lietuvą iš užsienio ir besikreipiančių į ligonių kasas su prašymu apdrausti juos privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) vienam ar keliems mėnesiams.

Pacientų, gydytojų atstovų teigimu, pagrindinė priežastis – kaina ir kokybė. Lietuvoje paslaugos kokybiškos ir daug pigesnės net iš dalies mokamos paslaugos.

„Mūsų piliečiai grįžta į Lietuvą, tikriausiai, dėl to, kad pasitiki teikiamos sveikatos priežiūros kokybe, nėra kalbos barjero ir lengviau komunikuoti su medicinos darbuotojais“, – tuo tarpu svarsto Lina Noreikienė.

REKLAMA

Ar padaugėjusių tokioms užklausoms didėja ir eilės ligoninėse – nežinia. L Noreikienė sako, kad eilės susidaro dėl įvairių priežasčių.

„Pavyzdžiui, žmogus užsiregistruoja pas specialistą, tačiau pas jį neatvyksta. Priežasčių yra ir daugiau – tik tam tikros gydymo įstaigos, tik tam tikro gydytojo specialisto pasirinkimas ir pan.“, – nurodo ji.

Tiesa, kiek konkrečiai emigrantų grįžta trumpam ir apsidraudžia Lietuvoje, Valstybinė ligonių kasa nerenka.

Kiek prarandama, suskaičiuoti neįmanoma

Valstybinės ligonių kasos Tarptautinių reikalų skyriaus vedėja Lina Noreikienė teigia, kad neįmanoma suskaičiuoti, kokie finansiniai praradimai yra dėl to, jog apsidraudžiama tik keliems mėnesiams, pasiimant nemokamas paslaugas, vietoje to, kad būtų už jas mokama. Neįmanoma tokių skaičiavimų atlikti dėl to, kad kiekvienas atvejis yra individualus.

Visgi įmanoma paskaičiuoti, kokią įmoką reikia įnešti už tris mėnesius.

„Šiuo metu savarankiškai besidraudžiantys asmenys kiekvieną mėnesį iki einamojo mėnesio paskutinės dienos turi sumokėti 9 proc. dydžio privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas nuo minimalaus mėnesio atlyginimo. MMA šiuo metu siekia 400 eurų, tad PSD įmoka – 36 eurai. Už tris mėnesius tektų sumokėti 108 eurus“, – nurodo L. Noreikienė.

Valstybinės ligonių kasos atstovė primena, kad apdrausti PSD yra nuolatiniai Lietuvos gyventojai, kurie patys moka arba už juos yra mokamos PSD įmokos. Šių įmokų mokėjimas yra prievolė.

REKLAMA

Grįžus gyventi į Lietuvą, būtina deklaruoti savo gyvenamąją vietą (jei buvo deklaruotas išvykimas), atnaujinti sveikatos draudimą Lietuvoje, pasirinkti pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigą ir joje prisiregistruoti, pasirinkus šeimos gydytoją.

Pacientų atstovė: morališkai neteisingai prieš nuolatos mokančius

Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė naujienų portalui tv3.lt komentuoja, kad anksčiau iš viso būdavo galima šiandien susimokėti ir jau rytoj gauti nemokamas paslaugas. Dabar reikia mokėti bent kelis mėnesius.

„Bet, kad jie taip naudojasi tai faktas, susimoka ar už mėnesį ar už kiek draudimą, o naudojasi paslaugomis gal už kelis tūkstančius“, – sako Vida Augustinienė.

Pasak jos, visiška tiesa, kad į Lietuvą grįžtama dėl to, kad paslaugos čia kainuoja daug pigiau, nors jos gal net ir geresnės nei užsienyje. Ji mato moralinę neteisybę prieš tuos, kurie nuolatos moka įmokas.

„Aišku, grįžusiems emigrantams išeina geresnės sąlygos nei čia gyvenantiems ir pastoviai mokantiems tuos mokesčius. Aišku, nors jie turi užsiregistruoti į eilę iš anksto, turbūt, dėl to ir eilės susidaro. Tik jei čia žmogus moka ištisą laiką ir gauną tą patį, o čia mėnesį ar du užmokėjęs ir gauna tą patį, tai gal tiesiog morališkai neteisinga“, – svarsto ji.

V. Augustinienės teigimu, jei paslaugos Lietuvoje kainuotų tiek, kiek svetur, tai ir medikai galėtų gauti didesnius atlyginimus.

„Čia paslaugos daug pigiau įkainuotos nors jos gal dar ir geresnės nei užsienyje. Be to, užsienyje laukimo eilės dar ilgesnės nei pas mus. Kiek žinau Anglijoje ne mėnesį, ne du, bet net pusmetį pas specialistą lauksi. Ir ten žymiai brangiau.

REKLAMA

Mes seniai siūlome, kad Sveikatos ministerija, Vyriausybė ir Seimas priimtų sprendimus ir įvertintų realiomis kainomis tas paslaugas. Jei jos realiai būtų įvertintos, kiek kainuoja, ir tai, kad įranga daug brangesnė, kai kurių specialistų kvalifikacija didesnė, tai ir įkainiai turėtų būti didesni. O tada ir medikų atlyginimai būtų didesni. Yra tekę girdėti, kad žmogus Vokietijoje darėsi akių operaciją, sumokėjo apie 50 tūkst. eurų, o atgavo čia tik 5 tūkst. eurų, nes pas mus tai įkainuota. Tad matote, kokios kainos. Dėl to ir medikai atitinkamai ten gauna didesnius atlyginimus, nes tas įeina į operacijos kainą“, – pasakoja V. Augustinienė.

Naudotis medicininėmis paslaugomis atvyksta ir užsieniečiai

Tuo tarpu Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas doc. dr. Kęstutis Štaras nieko blogo nemato, kad grįžę emigrantai sumoka už kelis mėnesius privalomąjį sveikatos draudimą ir tada naudojasi daugybe nemokamų paslaugų. Pasak jo, jie vis tiek yra Lietuvos piliečiai, o be to nemaža dalis perka ir mokamas paslaugas ne tik sau, bet ir tėvams.

„Nemaža dalis pacientų, kurie grįžta per Kalėdas, per Velykas, savo tėvus gyvenančius periferijoje, kurie yra vyresnio amžiaus ir drausti valstybės, atveža ir perka įvairius tyrimus. Tai jie ir sumoka savais pinigais, investuoja. Savaitei grįžta ir nori ramiai išskristi ir palikti sveikus tėvus ar su paskirtu gydymu. Tai čia ir kaip kompensacija tam tikra prasme. Per Velykas tikrai matėme, kad iš Londono registruoja tėvus mokamai paslaugai ir per dieną dvi praeina visus specialistus, atlieka tyrimus“, – nurodė K. Štaras.

REKLAMA

Tačiau jis taipogi akcentuoja, kad didesni paslaugų įkainiai leistų medikams kelti atlyginimus. O jog mūsų paslaugos pigios palyginus su kokybe liudija ir atvykstančių užsieniečių srautai.

„Nustatyti įkainiai nėra adekvatūs paslaugai. Lyginant su kitomis šalimis, mes tikrai ryškiai atsiliekame, dėl to stebimas ir medicininis turizmas. Mato, kad mūsų kvalifikuoti gydytojai, tad net atvažiuoja užsieniečiai. Tiek į privačias gydymo įstaigas, tiek į viešas, universitetines ligonines. Žinom, kad nepakankamas įstaigoms finansavimas, paslaugų kvotavimas, tai kitą dalį teikia mokamas paslaugas.

Dabar suteikta teisė pasitvirtinti vadovams paslaugų įkainius, bet pagal Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytus reikalavimus, užkelti labai didelius įkainius net mokamai paslaugai nėra galimybės. Kiek žinau, tuos įkainius ministerija ir Seimas nori peržiūrėti. Tai būtų gerai“, – tv3.lt komentuoja Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas.

Kokios galimybės gydytis Lietuvoje?

Valstybinės ligonių kasos (VLK) Tarptautinių reikalų skyriaus vedėja Lina Noreikienė pabrėžia, kad Lietuvos piliečiai, legaliai dirbantys ir mokantys mokesčius bet kurioje Europos Sąjungos (ES) šalyje, ar Europos ekonominės erdvės (EEE) šalyse (Norvegijoje, Islandijoje, Lichtenšteine) ir Šveicarijoje, gali gauti tokias pačias sveikatos priežiūros paslaugas ten, kaip ir vietiniai. Legaliai užsienyje dirbantis lietuvis, medicinos paslaugas gali gauti ir Lietuvoje.

REKLAMA

„Išvykdamas iš šalies, kurioje legaliai dirba, jis neturi pamiršti pasiimti Europos sveikatos draudimo kortelės (ESDK) arba jai prilygstančio sertifikato, kuriuos išduoda tos šalies valstybinio sveikatos draudimo įstaigos. Pavyzdžiui, jei Lietuvos pilietis gyvena ir dirba Vokietijoje, ESDK reikia jam atsivežti iš Vokietijos. Ši kortelė pravers, jei Lietuvoje prireiktų būtinosios medicinos pagalbos, t. y. ūmiai susirgus, susižeidus ar paūmėjus lėtinei ligai. Ši kortelė patvirtina apdraustųjų teisę kitose ES šalyse gauti būtinosios medicininės pagalbos paslaugas, kurių išlaidas visiškai arba iš dalies apmoka ligonių kasos“, – informuoja L. Noreikienė.

Ji prideda, kad pagal ES teisės aktus, jei asmuo negali gauti tam tikros sveikatos priežiūros paslaugos šalyje, kurioje yra apdraustas, jis gali kreiptis ir į kitas ES šalis ir ten tą paslaugą gauti nemokamai. Tad jei kitoje šalyje apdraustas Lietuvos pilietis kreipsis konkrečios medicininės paslaugos Lietuvoje, nors bus draustas kitur, pateikęs atitinkamą pažymą, paslaugą gaus nemokamai.

„Vėliau ligonių kasos kreiptųsi į asmens kompetentingą įstaigą šalyje, kurioje jis gyvena ir yra apdraustas valstybiniu sveikatos draudimu, dėl šių išlaidų kompensavimo“, – teigia L. Noreikienė.

VLK atstovė nurodo, kad gydytis Lietuvoje galima ir pasinaudojus tarpvalstybinės sveikatos priežiūros paslaugomis.

„Tai iš anksto planuojamos paslaugos, kurios nėra skubios, pavyzdžiui, gydytojų specialistų konsultacijos, įvairios operacijos ir kt. Nusprendusieji gauti tokias paslaugas Lietuvoje, pirmiausia turi pasidomėti tarpvalstybinės sveikatos priežiūros išlaidų kompensavimo tvarka toje šalyje, kurioje yra apdrausti, išsiaiškinti, ar reikia turėti išankstinį leidimą (tokią informaciją teikia kiekvienos šalies Tarpvalstybinės sveikatos priežiūros nacionalinis kontaktinis centras).

REKLAMA

Jei gauta informacija nepakeistų apsisprendimo gydytis Lietuvoje, mūsų šalyje gautas medicinos paslaugas asmuo turėtų apmokėti savo lėšomis, o grįžęs galėtų kreiptis į kompetentingą šalies, kurioje yra apdraustas, įstaigą ir prašyti kompensuoti išlaidas“, – paaiškina ji.

Tad, anot L. Noreikienės, žmonės, planuojančius atvykti gydytis į Lietuvą, pirmiausia turėtų tiksliai išsiaiškinti savo gyvenamojoje šalyje apie galimybę gauti išankstinį leidimą (S2) arba kokių dokumentų reikia, norint gauti kompensaciją.  

Gintaras
2018-04-09 22:36:20
Kazkokia nesamone.Pagal mane tik durnius gali taip pasielgti uz kelis menesius sumokedamas uz taPSD.Noriu tu vadinamu emigrantu paklausti.Kuriu velniu be reikalo metot pinigus?Uz panasiai ta pacia suma sveikata problemas galit pasigyditi ir privaciose klinikose.Juk ten dirba tie patys daktarai kurie dirba poliklinikose ir ligoninese.Puse dienos tenai,o kita puse dienos tenai dirba.As pats esu emigrantas jau nemazai metu.Neperku jokio to PSD,O visados kreipiuosi i privacias klinikas kur maloniai sutinka ir priima.Kaina beveik panasi,na gal kazkiek nedaug daugiau.Tad pagalvokit neprotingi emigrantai pries pirkdami ta PSD,nes tikrai pinigus ismetat i bala.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
[email protected]

Naujienų portalo tv3.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB All Media Lithuania sutikimo draudžiama.

Top Video

Stano atskleidė paslaptį: už tai yra ypač dėkingas Zvonkui
DABAR RODOMA
Stano atskleidė paslaptį: už tai yra ypač dėkingas Zvonkui
DABAR RODOMA
Pavojinga sunkvežimio avarija "Via Baltica"
DABAR RODOMA
Pikul prakalbo apie klaidas: pasakė, kaip daugiau niekada nebesielgs
DABAR RODOMA
Susirinkusieji Seimo salėjė skandavo „Gėda, gėda“
DABAR RODOMA
Nors teismas baigė posėdį, mažametės įvaikinimo drama tęsiasi
DABAR RODOMA
Vilnietis savo kieme pasistatė ledinę Gedimino pilį
DABAR RODOMA
„Sodros“ naujovės: kaip pasiruošti sotesnei pensijai?
DABAR RODOMA
Įspėja: plinta naujas sukčiavimo būdas
DABAR RODOMA
Kultūristas Dainius Barzinskas sukritikavo populiarias dietas
DABAR RODOMA
Lietuviškąja Pamela Anderson vadinta Tvarijonaitė: vyras turi būti šeimos galva
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI
REKLAMA
Gintaras 2018-04-09 22:36:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kazkokia nesamone.Pagal mane tik durnius gali taip pasielgti uz kelis menesius sumokedamas uz taPSD.Noriu tu vadinamu emigrantu paklausti.Kuriu velniu be reikalo metot pinigus?Uz panasiai ta pacia suma sveikata problemas galit pasigyditi ir privaciose klinikose.Juk ten dirba tie patys daktarai kurie dirba poliklinikose ir ligoninese.Puse dienos tenai,o kita puse dienos tenai dirba.As pats esu emigrantas jau nemazai metu.Neperku jokio to PSD,O visados kreipiuosi i privacias klinikas kur maloniai sutinka ir priima.Kaina beveik panasi,na gal kazkiek nedaug daugiau.Tad pagalvokit neprotingi emigrantai pries pirkdami ta PSD,nes tikrai pinigus ismetat i bala.   ATSAKYTI
Ant ilgiau 2018-04-09 21:48:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Avat ble reik padaryt kad tik sumokėjęs už tris mėnesius į priekį galėtų gydytis, jei prabuvo užsienyj pusmetį. niehuj ant chaliavo pampalo po rojų jodinėt. Blatnučiai, trečia karta nuo plūgo.   ATSAKYTI
Algis 2018-04-09 21:31:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Žurnaliūgos, galvas išsiplaukite su tokiomis savo straipsnių antraštėmis! Atrodo, kad tik ligoniai ir invalidai iš užsienio uzurpavo visas mūsų ligoninės - jums patiems galvoje negerai, nerašykite nesąmonių - žmonės juk nedurni   ATSAKYTI
Darbuotojai (nuotr. Fotodiena.lt)
Įprastas atlyginimų kėlimas dalies Lietuvos dirbančiųjų jau nebemotyvuoja. Įdarbinimo specialistai teigia, kad šalies įmonės savo darbuotojams vis dažniau apmoka ne tik vizitus ...
Ateities inžinieriai (nuotr. KTU)
Fabrikuose ir gamyklose dirbantiems lietuviams vis labiau teks susirūpinti, kaip užsidirbti, mat jau ir Lietuvos įmonės perka vis daugiau robotų. Ir tai, kad palyginti su ...
Skyrybos (nuotr. 123rf.com)
Rizika skyrybų atveju netekti pusės privačiame pensijų fonde sukauptų pinigų egzistuoja. Vis dėlto, teisininkai ramina, kad teismai Lietuvoje kol kas nėra įtvirtinę taisyklės, ...
Dujinė viryklė  (nuotr. Fotodiena.lt)
Dujas verslui tiekusiai Vilniaus bendrovei „Geros dujos“ skirta beveik 23 tūkst. eurų bauda už reguliuojamos veiklos pažeidimą, pirmadienį pranešė Kainų komisija.
Registrų centras (nuotr. Organizatorių)
Valstybės įmonė Registrų centras gruodį apie galimą atleidimą įspėjo 241 darbuotoją, rodo Užimtumo tarnybos duomenys. Registrų centro atstovas Mindaugas Samkus teigia, kad ...
REKLAMA

Top Video

Stano atskleidė paslaptį: už tai yra ypač dėkingas Zvonkui
DABAR RODOMA
Stano atskleidė paslaptį: už tai yra ypač dėkingas Zvonkui
DABAR RODOMA
Pavojinga sunkvežimio avarija "Via Baltica"
DABAR RODOMA
Pikul prakalbo apie klaidas: pasakė, kaip daugiau niekada nebesielgs
DABAR RODOMA
Susirinkusieji Seimo salėjė skandavo „Gėda, gėda“
DABAR RODOMA
Nors teismas baigė posėdį, mažametės įvaikinimo drama tęsiasi
DABAR RODOMA
Vilnietis savo kieme pasistatė ledinę Gedimino pilį
DABAR RODOMA
„Sodros“ naujovės: kaip pasiruošti sotesnei pensijai?
DABAR RODOMA
Įspėja: plinta naujas sukčiavimo būdas
DABAR RODOMA
Kultūristas Dainius Barzinskas sukritikavo populiarias dietas
DABAR RODOMA
Lietuviškąja Pamela Anderson vadinta Tvarijonaitė: vyras turi būti šeimos galva

TELEVIZIJA


×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų