REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

LSMU vidaus ligų klinikos gydytojas, profesorius Alvydas Unikauskas teigia, kad rankų ir kojų tirpimas – įprasta problema, kuri nesukelia didelio diskomforto ir praeina dažniausiai savaime. Vis tik, jis pabrėžia, kad būtina atkreipti dėmesį į problemą tuomet, kai tirpimas apsunkina vaikščiojimą, daiktų laikymą ar jų jutimą. Pasirodo, kad tokią nemalonią būklę gali sukelti ir viena paprasta priežastis.

LSMU vidaus ligų klinikos gydytojas, profesorius Alvydas Unikauskas teigia, kad rankų ir kojų tirpimas – įprasta problema, kuri nesukelia didelio diskomforto ir praeina dažniausiai savaime. Vis tik, jis pabrėžia, kad būtina atkreipti dėmesį į problemą tuomet, kai tirpimas apsunkina vaikščiojimą, daiktų laikymą ar jų jutimą. Pasirodo, kad tokią nemalonią būklę gali sukelti ir viena paprasta priežastis.

REKLAMA

„Daktare, man naktimis tirpsta pirštai, viena koja. Kodėl? Gydytojas sakė, jog užspaustas nervas. Leidausi vaistus, bet nepraėjo. Ačiū už atsakymus“, – prašo profesoriaus Alvydo Unikausko patarimų ir įžvalgų laidoje „Kviečiame daktarą!“ Justina iš Panevėžio.

„LSMU vidaus ligų klinikos gydytojas, profesorius A. Unikauskas prieš pradėdamas vardinti galimas galūnių tirpimo priežastis pirmiausiai pabrėžia žodį – mielinas.

REKLAMA
REKLAMA

„Ką jis reiškia? Mūsų nervais, kuriuos dengia mielinas, keliauja elektros impulsai. Jeigu jo nėra, impulsai slenka labai, labai lėtai ir informacija elektros impulsu taip pat yra perduodama vangiai. Tačiau, jeigu mielinas yra, per jo dalis elektros impulsas peršokinėja šuoliais ir viskas vyksta labai greitai. Kai mielino nėra – įvyksta trumpas sujungimas“, – paaiškina profesorius.

REKLAMA

Kai mielinas yra sveikas, žmogus jaučiasi puikiai ir nesiskundžia nervų sistemos veikla. O kai mielinas žūsta arba būna sunaikintas uždegimo, neretai atsiranda panašios būklės į išsėtinę sklerozę. „Tokiu atveju nervinio impulso perdavimas tampa lėtas, lydimas nemalonių įvairių simptomų“, – priduria.

Vidaus ligų gydytojas pabrėžia, kad esant mielino pažeidimui gali atsirasti parastezijos: „Jos gali pasireikšti tirpimo jausmu. Kiti šią būseną nusako kaip badymo adatėlėmis jausmą, skruzdžių bėgiojimą po oda. Bendras terminas, kuris yra pritaikomas šiai situacijai, vadinamas mielopatija.“

REKLAMA
REKLAMA

Tirpimo jausmo priežastys

Profesorius A. Unikauskas aiškina, kad priežasčių, kodėl mielinas tampa pažeistas, yra pačių įvairiausių. Viena jų – cukrinis diabetas, kuomet dėl sutrikusios kraujotakos yra daug labiau pažeidžiami nervai ir dažniau tirpsta kojos.

Vis dėlto, viena pagrindinių priežasčių, sukelianti mielino pažeidimus ir vėliau atsirandančius galūnių tirpimus, pasirodo yra B grupės vitaminų trūkumas.

„Kai trūksta vitamino B1 dažniau tirpsta kojos, o kai trūksta vitamino B12 – rankos. Iš patirties žinau, kad yra ligonių, kurie skundžiasi rankų tirpimu, trūkstant vitamino B. Esant vitamino B12 trūkumui yra prarandamas mielinas nugaros smegenų kaklinėje dalyje ir tokią smegenų degeneraciją galima pastebėti atlikus, pavyzdžiui, magnetinio rezonanso tomografiją“, – aiškina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiti, ne tipiniai vitamino B12 trūkumo simptomai, pasak profesoriaus, yra:

– netvirta sutrikusi eisena, kuomet eidami jaučiatės lyg apgirtę, nors alkoholio nebuvote vartoję;

–  tuo pačiu metu gali tirpti ir rankos, ir kojos. Neretai jaučiamas kojų silpnumas, būna sudėtinga lipti laiptais;

– įtampos jausmas kakle;

– šlapimo sulaikymas. Gydytojas pažymi, kad šlapinimosi problemų žmonės gali turėti ir dėl to, kad turi bėdų kakle ir juos kankina mielopatija;

– skausmas nugaroje, palenkus galva prie krūtinės. Pasitikrinti, ar nejaučiate skausmo nugaroje, gydytojas kviečia atliekant vieną paprastą pratimą.

„Pamėginkite su smakru pasiekti savo krūtinkaulį palenkę galvą. Jei atsiranda skausmas nugaroje, tai jau yra požymis. Galite galvą bandyti smarkiau palenkti ir su galva. Jeigu jaučiate tempimo jausmą, tai gali būti raumenų įtampa, bet jeigu skausmas slenka žemyn į nugarą, tai vėlgi, ženklas“, – įspėja profesorius.

REKLAMA

Vitaminas B

„Eurovaistinės“ vaistininkas Vygintas Milašius pastebi, kad dažniausiai vitamino B poreikis pasireiškia tiems žmonėms, kurie skundžiasi skausmais.

„Nuo seno yra prigijusi nuomonė, kad B grupės vitaminai yra naudojami skausmui malšinti. Dažniausiai skausmas būna nugaros, kojos, kažkoks patempimas ir kt. Tokiais atvejais žmonės standartiškai prie nuskausminamųjų perka ir B grupės vitaminus“, – dalinasi savo įžvalga vaistininkas.

Kone dažniausiai vitamino B trūkumą žmonės, pasak V. Milašiaus, pastebi tada, kai jaučia „bėgiojančius delniukus“ ar tirpstančias kojas. „Kitaip sakant, kai trūksta B grupės vitaminų, pirmiausiai tą pajaučia nervų sistema.

REKLAMA

Tai būna pagrindinis atskaitos taškas arba signalas, kad trūksta šių vitaminų. Mūsų nervų sistema yra labai plati, todėl neretai ji būna su viskuo susijusi, pavyzdžiui, galvos skausmais, tirpimu. Nervai yra visur ir kiekvienu atveju yra labai sunku nusakyti, koks B grupės vitaminas daugiau ar mažiau turi įtakos problemai, kadangi jie yra visi reikalingi. Jei nebus vieno, automatiškai žmogus kaip darnus organizmas neveiks“, – sako vaistininkas.

Kyla klausimas, kas trukdo B grupės vitaminų įsisavinimą. Profesorius Alvydas Unikauskas pabrėžia, kad jo padaryti neleidžia sumažėjęs skrandžio rūgštingumas, kuris yra tapęs ne tik vyresnio amžiaus žmonių bėda, bet ir jaunimo.

„Man vis tenka ir tenka apie tai kalbėti. Tačiau jeigu žmogui yra sumažėjęs skrandžio rūgštingumas, tai yra jau tikra nelaimė apskritai“, – įspėja jis įvardindamas pagrindinę bėdą, kodėl žmonėsm neretai trūksta vitamino B.

Tirpsta kojos, rankos, kūnas, šala visas kūnas, eini lyg išgėręs, laiptais lipti iš vis tragėdija, nes laiptai lipa kartu su tavim.. Stuburo problemos aiškios, o gydytoja su pikčiu sako - o ką aš padarysiu, juk neišimsiu pažeidimų.. Ir pralaukęs 7mėn pas neurošviesulį išeini verkdamas toliau gyvent! O juk gydė, statė plečiančias lašelines, leido vaistus, darė procedūras, siuntė į sanatorijas... Bet tai buvo lyg kitam gyvenime!
Iki Dulkio buvo galima reabilitacijos tikėtis. Dabar - jokių šansu.
Reikėjo emigruoti is Lietuvos, kol kojos ir rankos netirpo. Dabar, kai ligoniu valytojos ir santechnikai pacientus vietoj gydytoju gydyti pradės (pagal Dulkio įsakymą) jau per vėlu.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų