• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusią savaitę Seimas priėmė Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo pataisas. Nauja tvarka įsigalios nuo kitų metų, o tai reiškia, kad dalis žmonių kitąmet mokės daugiau mokesčių.

Praėjusią savaitę Seimas priėmė Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo pataisas. Nauja tvarka įsigalios nuo kitų metų, o tai reiškia, kad dalis žmonių kitąmet mokės daugiau mokesčių.

REKLAMA

Pokyčiai neapeis ir dirbančių savarankiškai – individualios veiklos pajamos nuo kitų metų taip pat bus apmokestinamos pagal naują tvarką, o kai kuriems individualią veiklą vykdantiems asmenims teks sumokėti gerokai didesnius mokesčius.

Taigi kaip 2026 m. keisis individualios veiklos apmokestinimas?

Kas keisis?

Individualios veiklos pajamas numatyta įtraukti į bendrą progresinį apmokestinimą, o tai reiškia, kad esant aukštesnėms pajamoms, mokesčio tarifas palaipsniui didės.

REKLAMA
REKLAMA

Metinėms apmokestinamosioms individualios veiklos pajamoms, kurios neviršys 42,5 tūkst. eurų sumos, bus taikomas 20 proc. mokesčio tarifas.

REKLAMA

Tiesa, visoms pajamoms, kurios nepasieks šios ribos, bus taikomas ir mokesčio kreditas, kuris leis mokestį susimažinti.

Pavyzdžiui, kai per metus iš individualios veiklos uždirbama ne daugiau kaip 20 tūkst. eurų, faktiškai reikės mokėti 5 proc. GPM. Didesnėms sumoms jis palaipsniui didės, kol galiausiai pajamų daliai virš 42,5 tūkst. eurų ir bus taikomi didesni mokesčiai.

REKLAMA
REKLAMA

Pasijaus uždirbantiems daugiau nei 35 tūkst. eurų

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos (LBAA) prezidentė Daiva Čibirienė paaiškino, kad visi asmenys, kurie vykdo individualią veiklą ir ta veikla nėra žemės ūkio veikla, pajus mokesčių padidėjimą, jei jų bendros metin4s individualios veiklos ir darbo užmokesčio ar kitos pajamos nepapuolančios į išimtis numatytas GPMĮ, viršys 36 VDU (t.y. 75,9 tūkst. eurų per metus arba 6,3 tūkst. eurų per mėnesį).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, jei asmuo gauna tik individualios veiklos pajamas, tai jo mokesčiai didės tik tais atvejais, kai apmokestinamųjų pajamų suma viršys 35 tūkst. eurų.

„Pavyzdžiui, jei individualios veiklos pagal pažymą metinės apmokestinamos pajamos yra 42,5 tūkst. euru, tokio asmens mokesčiai padidės 2125 eurais“, – įvardijo specialistė.

REKLAMA

Tai reiškia, kad kuo gyventojas vykdantis individualią veiklą pagal pažymą, daugiau uždirba, tuo stipriau didėja ir GPM mokesčio dydis.

REKLAMA

D. Čibirienė pažymėjo, kad mokesčių reforma nenuskriaus dirbančių su verslo liudijimas, priešingai, tokiems žmonėms šie pakeitimai išeis į naudą.

„Verslo liudijimų ši reforma nenuskriaus, tik pagerina su jais dirbančių padėtį, nes padidinta pajamų suma, kurių apmokestinimui gali būti taikomas fiksuotas (verslo liudijimo) mokestis. Suma didinama nuo 45 tūkst. eurų iki 50 tūkst. eurų per metus“, – atkreipė dėmesį LBAA prezidentė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žmonės pradės vengti tokios veiklos formos?

LBAA įvertino Seimo priimtus pokyčius ir pažymėjo, kad tokie valdžios veiksmai gali būti vertinami kaip verslo aplinkos diskriminacija.

„Lietuva renkasi skatinti juridines (ribotos atsakomybės) formas kaip pagrindinį verslo modelį, tuo pačiu didindama mokestinę naštą individualios veiklos vykdytojams su didesnėmis pajamomis, kas gali būti vertinama kaip verslo aplinkos diskriminacija pagal atsakomybės formą“, – komentavo LBAA.

REKLAMA

Asociacija taip pat pridūrė, kad tokie pokyčiai gali paskatinti žmonės keisti veiklos formą į mažąją bendriją (MB) arba uždarąją akcinę bendrovę (UAB).

Taip pat tai gali paskatinti žmones rezidavimo keitimą į valstybes, kuriose individualios veiklos apmokestinimas yra palankesnis.

„Tikėtina, kad nuo 2026 m. individualią veiklą pagal pažymą su didelėmis pajamomis naudos tik tie asmenys, kurie objektyviai negali pakeisti veiklos formos“, – prognozuoja LBAA.

REKLAMA

Kaip sumokėti mažiau mokesčių?

Analizuodama pokyčius LBAA nusprendė palyginti individualios veiklos ir juridinio asmens MB apmokestinimą nuo 2026 m. 

Rezultatai parodė, kad individuali veikla akivaizdžiai tampa mažiau patrauklesne veiklos vykdymo forma.

Pasiekus 42,5 tūkst. eurų per metus (t. y. apie 3542 eurus per mėnesį prieš mokesčius), GPM tarifas sieks 20 % – tiek pat, kiek taikoma darbo užmokesčiui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai reiškia, kad uždirbant 42,5 tūkst. eurų per metus, asmens pajamos po visų mokesčių siektų apie 2211 eurų per mėnesį. 

Tuo metu, jei ta pati veikla būtų vykdoma per MB, mokesčių suma būtų gerokai mažesnė, o pajamos – didesnės.

Su tuo pačiu metiniu pelnu veiklą su MB vykdančio asmens pajamos po mokesčių galėtų siekti apie 2800 eurų per mėnesį. Bendra mokesčių našta MB atveju būtų apie 7000 eurų mažesnė nei su individualia veikla, t. y. net 17 proc. skirtumas. 

REKLAMA

Dar didesni skirtumai pasirodys tais atvejais, kai veikla vykdoma pirmus ar antrus metus, nes pirmuosius du metus MB nemoka pelno mokesčio, o tai dar labiau sumažina bendrą mokestinę naštą.

Tuo metu individualios veiklos atveju pirmais metais nemokamas tik vienas mokestis – 12,52 proc. Valstybinis socialinis draudimas (VSD), tačiau bendra mokestinė našta išlieka didesnė.

REKLAMA
varys iki 2026m, kas pajus sia riba,kas labiausiai mokes, kas nemokes.. Neatsibosta kasdien ta pati per ta pati peckioti? Mokes visi,kas gyvena ,tpfu egzistuoja bauduvos rsp, ypac taipasijaus eiliniams zmonems, kuriuos kaip gali taip ir apvagineja nevykeliai sedintys prie lovio, nes zino kad ateityje nebus is ko ir ka daugiau pavogti. Vagiu ir banditu salis..
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų