REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Restruktūrizavimo byla bendrovei „Šiaulių dujotiekio statybai“ (ŠDS) iškelta pagrįstai, todėl įmonė gali pabandyti išspręsti finansines problemas ir sumokėti skolas, patvirtino Lietuvos apeliacinis teismas. 

Restruktūrizavimo byla bendrovei „Šiaulių dujotiekio statybai“ (ŠDS) iškelta pagrįstai, todėl įmonė gali pabandyti išspręsti finansines problemas ir sumokėti skolas, patvirtino Lietuvos apeliacinis teismas. 

REKLAMA

Teismas kovo 16 dieną atmetė statybinės karjerų technikos bendrovės „Inertus“ prašymą panaikinti pirmos instancijos teismo sprendimą restruktūrizuoti vieną svarbiausių Lietuvos strateginių energetikos projektų – magistralinį dujotiekį (GIPL) į Lenkiją tiesusią bendrovę „Šiaulių dujotiekio statyba“ ir įmonę pripažinti bankrutuojančia. 

„Bendrovė yra gyvybinga, o pirmosios instancijos teismas pagrįstai atsisakė iškelti bankroto bylą ir iškėlė restruktūrizavimo bylą atsakovei“, – rašoma teismo nutartyje. 

Šiaulių apygardos teismas restruktūrizavimo bylą įmonei iškėlė sausio 26 dieną. Jis nustatė, kad 2022 metų rugsėjo 30 dieną ŠDS turėjo 4,25 mln. eurų vertės turto, jos finansiniai įsipareigojimai buvo 3,3 mln. eurų. Per 9 mėnesius pernai įmonė patyrė 2,2 mln. eurų nuostolių. 

REKLAMA
REKLAMA

„Teismas sprendė, kad „Šiaulių dujotiekio statyba“ nėra nemoki, kadangi jos įsipareigojimai neviršija jos turto vertės, tačiau bendrovė susiduria su finansiniais sunkumais“, – teigiama nutartyje.

REKLAMA

Pasak pirmosios instancijos teismo, ŠDS įsipareigojimams užtikrinti yra įkeitusi turto, sutartys su banku nenutrauktos. Be to, bendrovė turi ir kito didelės vertės neįkeisto turto, nėra skolinga „Sodrai“ (28,9 tūkst. eurų skolos mokėjimas atidėtas), darbuotojams mokamas darbo užmokestis.

Be to, teismas nurodė, kad bendrovė vykdo aštuonias didelės vertės sutartis, restruktūrizavimo metu ji neketina pradėti visiškai naujų veiklų, ketina stiprinti pajėgumus, o jos debitoriai („Kauno energija“ ir „Amber Grid“) yra mokios įmonės, todėl nėra abejonių, jog skolos bus apmokėtos.

REKLAMA
REKLAMA

„Teismas sprendė, kad atsakovės (ŠDS – BNS) bankroto bylos iškėlimas nėra naudingas nei atsakovei, nei jos kreditoriams, todėl šiuo atveju verta suteikti atsakovei galimybę imtis priemonių jos veiklai stabilizuoti, o vėliau ir atkurti mokumą“, – teigė Šiaulių apygardos teismas. 

Anot Apeliacinio teismo nutarties, „Inertus“ teismą tikino, kad ŠDS sunkumų patiria jau seniai, o restruktūrizavimo plane nėra priemonių, kurios iš esmės pagelbėtų įmonei. 

„Atsakovė (ŠDS – BNS) iš esmės siekia tęsti to paties verslo modelį, vykdyti tą pačią veiklą, kurią vykdė iki šiol, taigi, nėra jokių objektyvių kriterijų dėl įmonės finansinių įsipareigojimų mažėjimo“, – teismui teigė „Inertus“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Inertus“ taip pat pažymėjo, kad nuo 2022 metų vasario mažėja Šiaulių įmonės darbuotojų, o tai gali reikšti, kad bendrovė nebeišgalės vykdyti įsipareigojimų.

Didžiausia ŠDS kreditorė „Swedbank“ teigė su ŠDS nebendradarbiaujantis, todėl neturintis jokių duomenų apie įmonės finansinę būklę. ŠDS teismui teigė, kad didžiausiam kreditoriui visi įsipareigojimai yra vykdomi tinkamai. 

„Šiaulių dujotiekio statybos“ teigimu, per 2022 metų 9 mėnesius patirtą 2,2 mln. eurų nuostolį įmonė gali dengti iš santaupų: 942 tūkst. eurų 2021 metų pelno ir 1,9 mln. eurų sukaupto rezervo.

„Įvertinus akcininkų kapitalą, įmonės nuosavas kapitalas 2022 metų rugsėjo 30 dieną buvo teigiamas – 950 tūkst. eurų“, – teigiama nutartyje.

REKLAMA

Įmonė taip pat turi kito turto, 2022 metais pradėtų naujų projektų, kurių vertė siekia 2 mln. eurų, o netikėti įmonės pateiktais duomenimis, teismo teigimu, nėra pagrindo.

„Įmonėje kiekvienais metais atliekamas nepriklausomas finansinis auditas. Todėl nėra pagrindo netikėti įmonės pateiktais finansiniais duomenimis. (...) Atsakovės veikloje yra nesubalansuotos įmonės veiklos pajamos ir sąnaudos, bendrovė susiduria su ekonominio gyvybingumo problemomis“, – rašoma nutartyje. 

„Inertus“ vadovas Alfredas Vybernaitis BNS teigė, kad skųsti teismo sprendimo įmonė neplanuoja, tačiau jei restruktūrizavimas nepadės ir „Inertus“ neataus skolos, bus aiškinamasi, ar ŠDS neapgavo teismų. 

REKLAMA

„Jeigu įmonė bankrutuos ir mes neatgausime savo skolų, tada labai aiškiai gilinsimės į kiekvieną detalę, kaip buvo valdoma įmonė. (...) Dėsim didžiules pastangas išsiaiškinti, kur buvo padaryti nedori veiksmai arba buvo apgautas teismas. Jeigu teismas sutinka skirti restruktūrizaciją, tai teismas mato, kad įmonė ant kojų atsistos, jeigu taip neįvyks, galimi tik du variantai: arba įmonė piktnaudžiavo padėtimi, kai buvo restruktūrizuota, arba teismas buvo apgautas“, – BNS teigė A. Vybernaitis.

Jo nuomone, esama mažos tikimybės, kad „Šiaulių dujotiekio statyba“ išgyvens ir nebankrutuos. 

„Dauguma gamybinių įmonių sunkiai išlipa iš restruktūrizacijos, tekę girdėti, kad sėkmės atvejų yra buvę tik vystytojams. (...) Gal tai bus pirmoji įmonė, laikas parodys“, – BNS teigė „Inertus“ vadovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2021 metais „Šiaulių dujotiekio statyba“ patyrė 1,67 mln. eurų nuostolį (2020 metais gavo 402 tūkst. eurų pelno) ir išmokėjo beveik 20 tūkst. eurų dividendų. Įmonė gavo 14,3 mln. eurų pajamų (37 proc. mažiau), rodo Registrų centrui pateiktos finansinės ataskaitos. 

„Šiaulių dujotiekio statyba“ kartu su statybų bendrove „Alvora“ 2019 metais sudarė konsorciumą ir iki 2021 metų pradžios nutiesė 165 km ilgio 700 mm skersmens dujotiekį nuo Lietuvos ir Lenkijos sienos iki Jauniūnų dujų kompresorių stoties, įskaitant dujų apskaitos ir slėgio ribojimo stotį Marijampolės rajone.   

„Šiaulių dujotiekio statyba“ teismams teigė, kad finansinių sunkumų ji patyrė dėl nesąžiningų „Alvoros“ veiksmų: 2021–2022 metais pastaroji nuslėpė ir jai nesumokėjo daugiau kaip 2,5 mln. eurų, dėl to įmonė yra pateikusi 4,67 mln. eurų ieškinį „Alvorai“.

Be to, ŠDS finansinius sunkumus lėmė ir kitos priežastys: dėl infliacijos 15–20 proc. išaugo projektų savikaina, o užsakovai vengia kainų indeksavimo ar kitokio nuostolių kompensavimo, šildymo sezonas užtruko iki 2022 metų birželio mėnesio, todėl nusikėlė šiluminių tinklų rekonstravimo darbai, brango žaliavos ir paslaugos, sutriko tiekimo grandinės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų