vėlinės

Vėlinės

 

Tai tradicinė lietuvių šventė, skirta mirusiųjų atminimui, švenčiama lapkričio 1–2 dienomis. Ši šventė sutampa su Visų Šventųjų diena ir Vėlių diena katalikų kalendoriuje. Per Vėlines žmonės lankosi kapinėse, tvarko ir puošia artimųjų kapus žvakelėmis ir gėlėmis, taip pagerbdami jų atminimą. Šiomis dienomis vyksta pamaldos bažnyčiose, kur meldžiamasi už mirusiųjų sielas. Vėlinės yra laikas susikaupimui, apmąstymams apie gyvenimą ir mirtį, taip pat tradicijų ir šeimos ryšių puoselėjimui. Ši šventė atspindi gilias pagoniškas ir krikščioniškas tradicijas, susijusias su pagarba protėviams ir tikėjimu amžinuoju gyvenimu.

Be alkoholio neįsivaizduojate draugų pasibuvimo? Turi jums liūdnų žinių

Susitikimo su draugais ar giminaičiais metu neretai būna vartojami alkoholiniai gėrimai. Žmonės juos vartoja norėdami atsipalaiduoti, lengviau bendrauti su kitais asmenimis, tačiau kartais nekaltas išgėrimas gali baigtis priklausomybės liūnu, iš kurio vėliau bus sunku išlipti. Kaip pasirūpinti savo ir artimųjų sveikata, neįklimpti į priklausomybių liūną ir kada jau reiktų kreiptis pagalbos, laidoje „Sveikatos DNR“ kalba Priklausomybės ligų centro gyd.
2023-11-13

Kapinių tvarkytojai pasibaisėjo tuo, ką pamatė: „Galima čia net ir baldus rasti“

Prabėgus Vėlinėms kapines prižiūrinčios įmonės raitojasi rankoves ir žvakių kalnus į atliekų surinkimo vietas veža net ir naktimis, mat kapinių atliekų konteineriai pildosi akimirksniu. Taip buvo jau visą mėnesį iki Mirusiųjų pagerbimo dienos ir taip bus dar mažiausiai dvi savaites. Tvarkytojai skaičiuoja – bent Vilniaus kapinėse šiemet šiukšlių kone penkis kartus daugiau nei buvo pernai tuo pačiu laiku.

Išgirdus, ką kaunietis darė per Vėlines, suspaudžia širdį: vertas didžiausios pagarbos

Prie Karmėlavos per Vėlines gėlių puokštes pardavinėjantis vyras buvo paskelbęs akciją – jo puokštės neturėjo kainos, vyras iš žmonių prašė mokėti tiek, kiek pirkėjas išgali. „Prekiauju dirbtinų gėlių puokštėmis Karmėlavoje, prie kapinių. Noriu padaryti šiandien tokią akciją – parduodu puokštes už tiek, kiek žmonėms ne gaila mokėti už jas. Pas mane kaip tyčia niekas nestoja.
2023-11-07

Vis labiau populiarėja gyvūnų kapinės: anapilin iškeliavusiam augintiniams pagerbti negaili tūkstančių

Žmonės skubėjo ne tik į žmonių kapines. Dažnas nešinas žvakutėmis traukė lankyti gyvūnų kapų. Tokias kapines prižiūrinčios įmonės pastebi – daugėja žmonių su mirusiais gyvūnais besielgiančių lyg su mirusiais žmonėmis – populiarėja gyvūnų kremavimas, ir prabangesni, tūkstančius kainuojantys paminklai jiems. O dvasininkai gūžčioja pečiais – kad laidojame gyvūnus specialiose kapinėse – gerai, bet, kad statome kryžius su krikščioniškais simboliais ant jų – šventvagystė.

Kapus tvarkantiems gyventojams siunčia svarbią žinią: štai kokias klaidas darome

Kasmet po Vėlinių prie kapinių lieka kalnai šiukšlių. Atliekų tvarkytojai tikina šiukšles neretai išvežantys papildomai, bet pažymi, kad gyventojai taip pat turėtų būti atsakingi ir pasirūpinti atliekų rūšiavimu. Spalis ir lapkritis atliekų tvarkytojams – pats darbymetis. Pasak „Ecoservice“ teritorijų priežiūros verslo direktorės Dianos Lubės, šiais mėnesiais iš kapinių išvežama daugiau atliekų nei gegužės–rugsėjo mėnesiais kartu sudėjus.

Pamačiusi Čižausko kapą parašė jautrų laišką: „Skaudu ir gaila“

„Per Vėlines užsukau aplankyti ne tik artimųjų kapų, sukalbėjau maldą ir prie mylimo dainininko Donato Čižausko kapo. Priėjusi prie jo sunkiai tramdžiau ašaras – tas vaizdas dar ilgai liks atmintyje“, – rašo naujienų portalui tv3.lt laišką atsiuntusi skaitytoja Danguolė. Važiuodama pro šalį sustojau kapinaitėse, norėjau pasimelsti prie jo kapo. Ilgus metus klausiau jo dainų, buvau ne viename koncerte, Donatas tikrai buvo išskirtinio talento žmogus.
109 2023-11-03

Į pajūrį suplūdo gyventojai iš visos Lietuvos: pamatykite, kiek pakloja už nakvynę

Į savaitę įsiterpę du laisvadieniai ir visas savaitgalis – puiki priežastis atostogoms. Nors per lapkričio 1-ąją ir 2-ąją dar nemaža dalis laikėsi tradicijų ir lankė artimųjų kapus, tačiau kiti nepraleido progos pasidaryti ilgąjį penkių dienų savaitgalį arba net visą savaitę ir išvykti atostogų į pajūrį arba į kitus kurortus. Palangos turizmo centras jau skelbia, kad viešbučių užimtumas – labai didelis.

Atėjus Vėlinėms – jautri Vaidos istorija: „Mama tiesiog negalėjo išeiti į niekur“

Vėlinės – ypatingas laikas, kai degame žvakutes už tuos, kurių su mumis nebėra ir klaidžiodami tarp sielvarto šešėlių, bandome neprarasti vilties gyventi toliau. Bet kuri mirtis artimiesiems atrodo beprasmė, tačiau liūdnose donorų šeimų istorijose yra ir šviesos spindulėlių.
Aktualijos 2023-11-02

Šiandien – ypatinga diena Lietuvoje: štai, ką būtina padaryti

Lapkričio 2-ą dieną minimos Vėlinės – ypatinga diena, kurią daugelis žmonių visame pasaulyje įprasmina atmindami savo mirusius artimuosius. Tai metas, kai žmonės gali prisiminti tuos, kurių jau nebėra. Apie tai, kuo ši diena ypatinga, tv3.lt naujienų portalui pasakoja etnologė Eglė Valentė.
2023-11-02

Mirus mamai Alen Chicco atvėrė širdį: skyrė jautrius paskutinius žodžius

Lapkričio pirmosios dienos – laikas, kuomet prisimenami mirusieji ir iš naujo apsvarstomas gyvenimo trapumas. Alen Chicco (Tomas Alenčikas) su tokiomis mintimis gyvena jau daugiau nei mėnesį laiko. Visai neseniai meno lauko veikėjas patyrė mamos netektį, kuri ne tik sukrėtė pašnekovą, tačiau taip pat privertė pakeisti požiūrį į mirtį. Jis pasidalijo savo išgyventais jausmais ir paskutiniais mamai skirtais žodžiais.   Praėjo daugiau nei mėnuo po netekties. Kaip jautiesi? Nežinau.
2023-11-01
REKLAMA
REKLAMA

TV3 Žinios. Lietuviai plūsta į kapines; Izraelis skelbia nukovęs vieną „Hamas“ vadų; Didžiulis rusų išpuolis Ukrainoje

Šiandieną TV3 Žinios jums pateikia svarbiausias naujienas iš Lietuvos ir pasaulio.  Visų šventųjų dieną tautiečiai plūsta į kapines, kur prisimena anapilin iškeliavusius artimuosius. Nors šiais metais kapų lankymui nemažai laisvų dienų, autobusai stovėjo spūstyse. Po smūgio pabėgėlių stovyklai Izraelis skelbia nukovęs vieną „Hamas“ vadų. Tuo metu pirmą kartą nuo karo pradžios Gazos ruožą palieka šimtai civilių gyventojų – užsienio piliečiai ir sužeistieji.

Tetos klausimas prie Vėlinių stalo išmušė iš vėžių: „Kuo ji mus laiko?“

„Kasmet per Vėlines, aplankę kapus, su giminėmis susirenkame pas mano mamą išgerti kavos, užkąsti, pasišnekučiuoti. Bet susėdus prie stalo sulaukiau tokio tetos klausimo, kad vos nenukritau nuo kėdės“, – rašo naujienų portalui tv3.lt laišką atsiuntusi skaitytoja Raimonda. Turime tradiciją kapus lankyti kartu su giminaičiais, kadangi retai matomės, tai viena iš progų pabūti kartu, pasipasakoti, kaip kam sekasi, kas įdomaus vyksta, pakalbame ir apie darbus.
2023-11-01

Jokiu būdu nedarykite to kapinėse: galite sulaukti bėdų

Artėja kapinių lankymo laikas – jei planuojate ieškoti kokio nors konkretaus kapo, nesvarbu, kokio senumo ir kurioje pasaulio vietoje, prieš imantis šios veiklos reikėtų apsvarstyti keletą labai svarbių dalykų. Kapinės yra pagarbos vieta ir yra tam tikrų dalykų, kurių lankydamiesi kapinėse niekada neturėtumėte daryti. Štai keletas dalykų, kurių niekada nederėtų daryti lankantis kapinėse, rašo allaboutgrave.com.
2023-11-01

Kapaviečių draudimas nėra populiarus, tačiau kasmet po truputį auga

Kapų draudimą siūlančios bendrovės sako, kad ši paslauga yra netipiška ir reta, vis dėlto kasmet apsidraudusių kapavietes padaugėja penktadaliu-šeštadaliu, tačiau įmonės neskelbia, kiek tokių sutarčių yra pasirašyta.  Kapinių prižiūrėtojai sako, kad dažniau šiuo nišiniu draudimu pasirūpina gyventojai, daugiau lėšų investuojantys į kapavietes. Jos draudžiamos nuo audrų, vandalizmo, vagysčių, gaisro.

Prezidento gėlių vainikais pagerbti laisvės kovotojų ir iškilių asmenybių kapai

Visų Šventųjų ir Vėlinių išvakarėse prezidento Gitano Nausėdos vardu ant laisvės kovotojų ir iškilių asmenybių kapų padėti gėlių vainikai. Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai gėlių padėjo Vilniaus Antakalnio kapinėse ant Justino Marcinkevičiaus, Adolfo Ramanausko-Vanago, prezidento Algirdo Mykolo Brazausko kapų, taip pat ant Lietuvos kariuomenės karių kapų memorialo žuvusiems už Tėvynę ir Laisvės gynėjų memorialo, pranešė Prezidentūra.
Aktualijos 2023-11-01

Visų šventųjų ir Vėlinių dienomis policija sustiprins patruliavimą

Visų šventųjų ir Vėlinių dienomis policija sustiprins patruliavimą keliuose, prie kapinių ir kitose viešose vietose, vykdys prevencines priemones. Kaip pranešė policija, pareigūnai dieną ir tamsiuoju paros metu reguliuos eismą, pasirūpins, kad žmonės išvengtų transporto priemonių spūsčių, teiks pagalbą eismo dalyviams prie įvažiavimų į kapines. Pasirinktose vietose bus organizuojamos trumpalaikės policinės priemonės, blaivumo patikrinimai ir šiurkščių pažeidimų nustatymas.

Lietuviai painioja šias 2 datas: štai kada iš tiesų reikėtų lankyti kapus

Protėviai nuo seno tikėjo, kad ryšio su vėlėmis palaikymas yra be galo svarbus, jos – paguodos ir pagalbos šaltinis. Lapkričio 1-oji yra Visų šventųjų diena, tai bažnytinė šventė, kurios šaknys siekia Viduramžius. Apie tai, kaip ši diena atsirado bei kokios jos tradicijos, naujienų portalui tv3.lt pasakojo etnologė Eglė Valentė. Visų šventųjų diena atsirado Viduramžiuose – iš pradžių ši šventė neturėjo konkrečios datos.
2023-11-01

Kunigas Doveika – apie Vėlinių svarbą ir kodėl Helovynas yra „išsilavinusių idiotų diena“

Dauguma lietuvių šią savaitę ruošiasi šventėms. Kas netrukus prasidėsiančiam Helovyno siautuliui, kas – Visų šventųjų dienai. Neretai girdimi pasipiktinimai, esą Helovyno nedera švęsti.  Kodėl ir į ką svarbiausia atkreipti dėmesį per Vėlines laidoje „Dienos komentaras“ atsako kunigas Ričardas Doveika.

Klimatologas pasakė, koks bus lapkritis ir siūlo Vėlinių naktį apsirengti šilčiau – temperatūra kris žemyn

Artėjant Vėlinėms, matyt, neretas dairomės į orų prognozes. Kokiu oru lankysime artimųjų kapus ir koks laukia lapkritis? Kalbame su klimatologu Arūnu Bukančiu.

Žmonės plūsta į kapines: jie kviečiami susimąstyti ir apie apleistuosius

Į kapines artimųjų kapų lankyti skubantys žmonės kviečiami prisiminti ir apleistus kapus. Šiemet net keliuose miestuose dalinamos nemokamos žvakelės, kad Vėlinių naktį liepsnelės suplazdėtų ir ant nelankomų kapų. Gyventojai sako pastebintys, kad tokių kapų daugėja, tad atvirauja, kad ne tik žvakeles ant jų uždega, bet ir piktžoles nurauna.  Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.

Prie kapinių puokštes pardavinėjanti Greta atskleidė, ką perka lietuviai: štai, kiek išleidžia

Kaunietė Greta Girdžiūtė-Kazlauskienė užsiima vaikų ir kitų įspūdingų švenčių dekoravimu bei organizavimu, tačiau šiais metais nusprendė imtis ir naujos veiklos – kapų puokščių kūrimo, kurias Greta pardavinėja Kaune, Karmėlavos kapinėse  penkias dienas – nuo sekmadienio iki pat lapkričio 2 dienos. Greta pasakoja, kad tai pirmieji metai, kai ji nusprendė pradėti gaminti ir dekoruoti kapų puokštes. „Šiais metais norėjosi kažko išskirtinio. Kadangi patys turime nemažai kapų.
2023-10-31

Kapų lankymo neįsivaizduojate be alkoholio? Turi jums liūdnų žinių

Ši savaitė Lietuvoje – ypatinga, yra minimos Vėlinės, prisiminami išėjusieji anapus, lankomos kapinės ir giminės susirenka pabendrauti prie valgiais, o kartais ir gėrimais, nukrautų stalų. Darbdaviai jau anksčiau yra pastebėję, kad nedarbo dienos ar ilgieji savaitgaliai gali pakenkti kai kurių žmonių gebėjimui grįžti į įprastą rutiną, o policijos pareigūnai ir medikai žino, kad veikiausiai esant laisvadieniams tarnybų pagalbos reikės daugiau.
2023-10-30

Virginijos Vėlinių puokštės tapo tikru Lietuvos hitu: parodė, kaip atrodo

Daugiau nei trisdešimt metų gėlių saloną, o dabar ir laidojimo namus Gargžduose turinti Virginija Ruškienė vietiniams puikiai pažįstama – į ją kreipiasi ir džiugiomis, ir liūdnomis progomis, o vainikų Vėlinėms ar puokščių Mamos ar Tėvo dienai pirkėjai atvyksta ir iš kitų miestų.
2023-10-30

Prieš Vėlines į kapus nuvažiavusi klaipėdietė pasibaisėjo: „Kam to reikia?“

„Kadangi artėja Vėlinės, savaitgalį lankiau mirusių artimųjų kapus, sutvarkiau, į vazoną susodinau gėles, bet praeidama pro kitus kapus negalėjau nepastebėti vieno dalyko“, – rašo naujienų portalui tv3.lt laišką atsiuntusi Evelina iš Klaipėdos. Sutvarkyti kapų vykstu dar prieš Vėlines, kad tądien galėčiau atėjusi tik uždegti žvakelę, pasimelsti ir prisiminti artimuosius, ramiai pabūti prie kapelių, su artimaisiais pasidalinti prisiminimais apie išėjusius.
2023-10-30

Aldona 5 metus laukė, kol galės aplankyti dukros kapą: šiemet įvyko stebuklas

Tradiciškai artėjant Vėlinėms, Lietuvos Raudonojo Kryžiaus savanoriai sulaukia jų globojamų senjorų prašymų padėti nuvykti į kapines, kur ilsisi jų artimieji ir padėti sutvarkyti kapus: sugrėbti lapus, uždegti žvakeles ir tiesiog pabūti kartu. Socialiniame tinkle „Facebook“ Lietuvos Raudonasis Kryžius pasidalino įrašu, kuriame skelbiama, kad savanoriai padėjo senjorams aplankyti kapus. Pagalba senjorams „Šiauliuose savanoriai suskubo į pagalbą Šiaulių tremtinių bendruomenei.
2023-10-30

Vairuotojai, pasiruoškite: lapkričio 1–2 dienomis pareigūnai rengs specialius reidus

Visų šventųjų ir Mirusiųjų atminimo (Vėlinių) dienomis policija patruliuos ir teiks pagalbą vairuotojams šalies keliuose, prie kapinių. Be to, nuo lapkričio 1 d. maksimalūs greičiai šalies keliuose – 110, 90 ir 70 kilometrų per valandą.

Žinoma sinoptikė pasakė, kas laukia: nuo penktadienio užguls galingas ciklonas

Sinoptikė Elvyra Latvėnaitė pateikė naujausią šios ir kitos savaitės orų prognozę. „Facebook“ grupėje „Orų entuziastai“ ji pasidalijo platesne prognoze ir pasakė, kas laukia.  Pasak jos, beveik visą Europą užgulusi ciklonų sistema, banguotais atmosferos frontais ir juose užsisukusiais ciklonais, savaitės pradžioje ir mus tai vėjuku pašukuos, tai krituliais, daugiausia lietumi, palaistys. Bus jau šilčiau. Per šventines dienas gamta gali visokių siurprizų-ir blogesnių ir geresnių pateikti.

Ant parduotuvių lentynų jau nugula kūčiukai: verslininkai vardija kainas

Ant kapų dar nespėjo sužibti Vėlinių žvakės, o štai kepykla Panevėžyje jau pakvipo kūčiukais. Verslininkai sako, kad žmonės išsiilgę švenčių, todėl kūčiukus jau perka ir skanauja. O štai tradicijų puoselėtojai įsitikinę, kad viskam turi būti savas laikas. Įsitikinę, kad kūčiukų tešla gerai pakilusi, kepėjai kimba į darbus. Rankomis suformuoti tešlos gumulėliai keliauja į specialų aparatą – jis suformuoja dailias juosteles ir tada visas darbas lieka miklioms kepėjų rankoms.

Neeilinis reginys: Vilniuje paminėta meksikietiška Mirusiųjų diena

Visų šventųjų diena gali būti švenčiama ir kitaip. Nors Lietuvoje šią dieną lankome artimųjų kapus ir pagerbiame juos, Meksikoje ši diena atrodo visiškai kitaip. Tai didžiausia ir linksmiausia metų šventė, kurią pamatyti vyksta turistai iš viso pasaulio. Šį kartą Mirusiųjų šventė paminėta ir Vilniuje. Meksikos bendruomenė pakvietė kartu švęsti vieną gražiausių, prasmingiausių ir simboliškiausių šios šalies tradicijų.
2023-10-28

Helovinas plinta tarp šeimų, o dvasininkai ragina susimąstyti: „Iš 30-os į 1-ąją yra šėtono garbinimo naktis“

Helovino šventei vis labiau įleidžiant šaknis mūsų kultūroje, kasmet kyla vis didesnis susiskaldymas tarp tų, kurie švenčia šią moliūgų ir šiurpių kostiumų šventę, ir tų, kurie sako, kad Helovinas prasilenkia su lietuviškomis tradicijomis. Dvasininkai ragina susimąstyti ir nesakralizuoti blogio garbinimo dienos, tačiau tautiečiai sako, kad šią šventę ypač mėgsta vaikai ir su laiku ji taps visaverte kalendorine švente ir dėl jos minėjimo klausimų nekils.

Jokiu būdu nedarykite to Lietuvos kapinėse: įsidėmėkite visam laikui

Nenumaldomai artėja dienos, kai daugybė lietuvių trauks lankyti artimųjų kapų. Kaip ir einant į bet kokią kitą vietą, kapinėse reikėtų laikytis tam tikrų etiketo taisyklių – peržengus jas gali tekti raudonuoti iš gėdos prieš aplinkinius ir pačius save. Kapinės – mirusiųjų amžinojo poilsio vieta, tad čia reikėtų laikytis rimties. Naujienų portalui tv3.lt „Memorus“ kraštovaizdžio specialistė Eglė Balčiūnienė pasakojo, kokių etiketo taisyklių laikytis lankant kapines ir ko jose šiukštu nedaryti.
2023-10-27

Prieš Vėlines atskleidė, ko lietuviai atsisakė vykdami į kapus: taip puošdami kapą neprašausite pro šalį

Pasak prekybininkų, prekiaujančių kapų gėlėmis ir žvakėmis, per pastaruosius keletą metų vis labiau ryškėja tendencija, kad žmonės perka mažiau, bet kokybiškesnes prekes, o kapų puošyba tampa subtilesnė, rašome pranešime žiniasklaidai.  Kaune, prekybos miestelyje „Urmas“ įsikūrusios parduotuvės „Dirbtinė gėlė“ vadybininkė Laima Dargenienė dirba šioje srityje beveik tris dešimtmečius, todėl gali įvertinti pokyčius iš daugelio metų perspektyvos.

Prieš Vėlines – aplinkosaugininkų žinia: to kapinėse geriau nedaryti

Išėjusių artimųjų ir žvakių ant jų kapų uždegimo tradicijos neatsiejamos nuo Vėlinių minėjimo, tačiau retas pagalvoja, kad po visko kapinėse lieka milžiniški įvairių atliekų kiekiai. Aplinkosaugininkai primena, kaip saugant aplinką galima pagerbti artimuosius. Aplinką tausojantys Vėlinių atributai: Nedekoruokime plastikinėmis gėlėmis, krepšeliais, vainikais: vėliau šias puošmenas bus sunku išrūšiuoti. Kai kurios plastiko atliekos yra sunkiai perdirbamos, net jei yra išrūšiuotos.

Sinoptikai atsakė, kokių orų tikėtis: aiškėja ir kita savaitė

Šiandien, penktadienį, Lietuvos orus lems nedidelio ciklono šiaurės vakarinis pakraštys, praneša Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba. Visame krašte dangus bus apniukęs. Daug kur numatomi krituliai, daugiausia nedidelis lietus, dulksna. Vietomis tvyros rūkas. Pūs nestiprus šiaurės rytų, šiaurės vėjas. Aukščiausia temperatūra daugelyje vietovių sieks vos 1–6 laipsnius šilumos, tik kai kur pietiniuose rajonuose gali sušilti iki 7–9 laipsnių.

Nedarbo dienos per Vėlines į Neringą nepritrauks daugiau žmonių, teigia „Agilos” atstovė

Kai kurių pajūrio kurortinių miestų turizmo centrų atstovai abejoja, ar kitą savaitę du papildomus laisvadienius žmonės pavers atostogomis, ne teigia nepastebėję, jog nedarbo dienos per Vėlines pritrauktų didesnį srautą žmonių, penktadienį rašo „Vakarų ekspresas“. „Įprastai Vėlinių dienomis Neringoje nesulaukiame didesnio žmonių srauto, nes vis dėlto tai yra daugiau artimųjų, giminių, kapų, sakralinių vietų lankymas”, – teigė Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila” dir...
2023-10-27

Artėja neeilinė diena Lietuvoje: kiti jos nežino

Artėja ypatinga diena – spalio 28 dieną (šeštadienį) minėsime Vėlių paminėklus bei rudens derliaus nuėmimo pabaigtuves, dar kitaip vadinamas Simajudo švente. Šią dieną nuo seno lietuviai rengdavo didžiausią turgų. Tai rudens derliaus nuėmimo pabaigtuvės. Buvo tikima, kad šią dieną reikia pakurti pirtį ir palikti ją nakčiai, nes tuomet joje maudosi vėlės.
2023-10-27

Pasiimkite 1 laisvą dieną ir turėkite 5 poilsio dienas: nepraleiskite progos

Šiais metais turime net keturis ilguosius savaitgalius. Paskutinis šių metų ilgasis savaitgalių bus ateinančią savaitę. Pasimėgauti ilgesniu poilsiu galima pasiėmus laisvą vieną prie šventinių dienų. Ilgasis savaitgalis jau čia pat: lapkričio 1–5 dienomis. Lapkričio 1 dieną – Visų šventųjų diena. Ji šiemet bus trečiadienį. O lapkričio 2 dieną – mirusiųjų atminimo diena, Vėlinės. Taigi, jeigu pasiimsite laisvą lapkričio 3 dieną gausite net penkių dienų ilgio atostogas.
2023-10-26

Įspėjimas vairuotojams: nuo penktadienio – svarbūs eismo ribojimai Vilniuje ir prie jo

Kaip ir kasmet, Vilniuje prieš Visų šventųjų dieną ir Vėlines prie miesto kapinių didėja automobilių srautai. Siekiant, kad kelionės aplankyti artimųjų kapų būtų sklandžios tiek vykstantiems automobiliais, tiek viešuoju transportu, įvedami pakeitimai: viešasis transportas važiuos dažniau, kai kuriuose maršrutuose autobusai važiuos pakeistomis trasomis, o prie Liepynės, Rokantiškių, Karveliškių, Kairėnų ir Saltoniškių kapinių laikinai pakeičiamas automobilių eismo organizavimas.
2023-10-26

Lietuvoje nemokamai dalins kapinių žvakes: pasakė, kur ir kada

Per Vėlines žvakių šviesa nušviestos kapinės neretai apnuogina liūdną tiesą – dalis kapų taip ir lieka niekieno neaplankyti. Socialinę akciją vykdantys laidojimo namai „Tylos namai“ kviečia pagerbti mirusiuosius ir atminimo žvakeles padėti ant apleistų, pamirštų kapų. Šia proga spalio 29–lapkričio 2 d. prie laidojimo namų ir dviejų Kauno bažnyčių bus nemokamai dalinamos šventintos žvakutės, vyks šv. mišios už pamirštus mirusiuosius, praneša portalas Kas vyksta Kaune.
2023-10-25

Šiukštu nekartokite šių klaidų kapinėse: pakenksite patys sau

Sutvarkyti kapai parodo mūsų požiūrį į mirusius, vaizdas už kapinių tvoros – į gyvuosius, kuriems tenka ne tik matyti, bet ir sutvarkyti iš kapinių išneštas bei išmestas atliekas. Artėjant lapkričiui, Visų šventųjų ir mirusiųjų atminimo dienoms, kapų atliekų kiekiai milžiniškai išauga. Smarkiai padaugėja darbo ir atliekų tvarkytojams, skubantiems ne tik ištuštinti greitai prisipildančius konteinerius, bet ir sutvarkyti į atliekų tvarkymo įrenginius atvežtas kapų atliekas.
2023-10-25

Įvardijo, kur ir ką dažniausia vagia kapinėse: išneša ne tik vazas ar paminklus – užkliuvo ir angelas

Jau visai čia pat Visų šventųjų diena ir Vėlinės, kai gyventojai tradiciškai vyksta aplankyti artimųjų kapaviečių. Vis dėlto, kasmet fiksuojami atvejai, kai gyventojai randa suniokotus kapus ar sugadintus paminklus. Dažniausiai kapavietes nuniokoja didelis vėjas bei piktavaliai asmenys, o vidutinė suma padarytai žalai padengti siekia apie 650 eurų, rašoma pranešime žiniasklaidai.
2023-10-25

Kapų tvarkytojai atskleidė, ko lietuviai labai gėdijasi ir kodėl nori, kad tik būtų gražiau nei pas kaimynus

Artėjant Vėlinėms žmonės tvarko kapus. Vieni tai daro patys, o kiti – samdo kapų tvarkytojus. Šie tikina, kad sulaukia ir paskutinės minutės prašymų sutvarkyti kapavietes, jie stengiasi įterpti naujus užsakymus, tačiau dalies paskutinės minutės užklausų tenka ir atsisakyti. Vienkartinis kapo sutvarkymas gali atsieiti iki 92 eurų.  Kapų tvarkymo įmonių atstovės pastebėjo, kad dalis žmonių laukė paskutinės minutės ir tik dabar suskubo užsisakyti paslaugas.
2023-10-24

Per Vėlines žvakės degs kur kas ilgiau: štai, ką reikia padaryti

Per Vėlines dauguma Lietuvos gyventojų ant artimųjų kapo uždega žvakes. Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba pataria kaip pasirūpinti savo ir artimųjų saugumu bei ką daryti, kad žvakė degtų ilgiau. Nestatykite žvakių arti viena kitos, nes pastačius per arti – vaškas tirps nevienodai.   Stabilumas.  Pastatomos žvakės esant 10 laipsnių nuolydžiui, neturi apvirsti.  Kiti objektai šalia. Įsitikinkite, kad žvakės liepsnelė negali pasiekti šalia esančių objektų (pvz.
2023-10-24

Lietuvos mokyklų prašo nešvęsti Helovyno: šventę laiko demonizuota, galinčia neigiamai paveikti vaikus

Pastebėdama, kad  pastaruoju metu Lietuvoje vis labiau populiarėja naujai atėjusi Helovyno šventė, tiksliau, naujas jos variantas, kuriame vyrauja su mirtimi susiję gąsdinimai, Etninės kultūros globos taryba kviečia ugdymo įstaigas, kultūros centrus daugiau dėmesio skirti Lietuvoje nuo seno švenčiamai šventei – Vėlinėms, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Profesorė pasakė, ar lietuviams reikia švęsti Helovyną

Šiais globalizacijos laikais visuomenė tarsi pasidalijusi į dvi stovyklas. Vieni ruošiasi artėjančiai lapkričio pirmajai, per kurią minime Vėlines. Na, o paaugliai ir vaikai laukia Helovino šventės, kurios metu gali šėlti persirengę pabaisų kostiumais. Kasmet kyla daug aršių diskusijų – kuri šventė dominuoja, ar lietuviai nepraranda savo kultūros ir šaknų? Vilniaus universiteto (VU) Šiaulių akademijos direktorė prof.
84 2023-10-24

Kapų tvarkytojas Edvinas atskleidė, kiek kainuoja sutvarkyti kapus prieš Vėlines

Artėjant Lapkričio 1-ajai, žmonės jau ima planuoti, kaip puoš kapą, kokius priežiūros darbus reikės atlikti. Visgi, kitiems išeitimi tampa kapų priežiūros paslaugas teikiančios įmonės, kurios už atitinkamą sumą pasirūpina artimųjų kapais.  Dvidešimt aštuonerių metų Vilniuje gyvenantis Edvinas Genutis – penkerius metus savo veiklą vykdantis kapų meistras, kuris prižiūri, įrenginėja ar rekonstruoja žmonių kapus bei yra „GražūsKapai.lt“ savininkas.
2023-10-23

Vėlinių tradicijos Lietuvoje: „Norime priminti žmonėms, kad yra ne tik Helovinas“

Kol įvairiuose šalies kampeliuose lankytojus artėjant Helovinui vilioja šiurpinantys siaubo parkai, Ukmergės rajone verslininkai kviečia prisiminti Vėlinių tradicijas. Sako, kad eksperimento ėmėsi prisiklausę piktų tautiečių komentarų apie ramų mirusiųjų pagerbimą užgožiantį Heloviną. Atvykus į Taujėnų dvarą yra du keliai – sukti paskui vaiduoklius ir šmėklas arba rinktis ramybę, šilumą – Vėlinių kiemelį. O ten iškart pasitinka ugnies šviesa ir kepamo ėriuko kvapas.

Artėjant Vėlinėms prekybininkai siūlo naujoves: už 55 eurus žvakes dega kelis mėnesius

Artėjančioms Vėlinėms gyventojai ruošiasi iš anksto – perka kapų žvakes ir gėles. Prekybininkai siūlo ir naujovių, pavyzdžiui, išmaniąsias LED žvakes, kurios maitinamos elementais ir gali degti keletą mėnesių. Už tokių žvakių rinkinį gali tekti pakloti ir 55 eurus. „Norfa“ atstovas spaudai Darius Ryliškis pasakojo, kad Vėlinėms skirtomis prekėmis prekybos tinklas pradėjo prekiauti rugsėjo mėnesio viduryje.
2023-10-21

Pasakė, kokią skaldą geriausia rinktis kapams: atrodys daug gražiau

Vėlinės – viena svarbiausių rudens dienų Lietuvoje. Ir nors iki mirusiųjų paminėjimo dienos liko dar kelios savaitės, žmonės jau pradėjo jai ruoštis: tvarko, puošia kapus, ieško žvakių, tinkamos akmens plokštės arba skaldelės. Natūralaus akmens tiekėjo „Ponas Akmuo“ Kauno prekybos aikštelės vadovė Inga Raulušavičienė parekomendavo, kokią skaldelę geriausia rinktis kapams bei kaip padaryti, kad kapavietė būtų ne tik graži, bet ir praktiška.
2023-10-20

Dar galite spėti ir jūs: uždirbkite dvigubai arba imkite 3 dienas atostogų ir poilsiaukite visą savaitę

Pirmą lapkričio savaitę lietuviai turės net dvi laisvas šventines dienas, t. y. lapkričio 1-ąją arba Visų šventųjų dieną ir lapkričio 2-ąją – Vėlines. Tad pasiėmę 3 atostogų dienas laisvą turės visą savaitę. Kelionių organizatoriai jau skaičiuoja rekordinius kelionių užsakymus. Jų teigimu, šis laikotarpis, renkantis atostogas, yra vienas populiariausių. Pašnekovai įvardijo, kad Lietuvos gyventojai dažniausiai renkasi šiltuosius kraštus, keliauja tiek lėktuvais, tiek autobusais. 98 proc.
2023-10-20
Į viršų