NATO
NATO (Šiaurės Atlanto sutarties organizacija)
Tarptautinė karinė-politinė organizacija, kurią sudaro 31 valstybė (nuo 2023 m.), daugiausia iš Šiaurės Amerikos ir Europos. Ji buvo įkurta 1949 m. balandžio 4 d. Vašingtone, siekiant užtikrinti kolektyvinę gynybą prieš galimas grėsmes, ypač Šaltojo karo laikotarpiu Sovietų Sąjungai.
Pagrindiniai NATO tikslai:
- Kolektyvinė gynyba: NATO remiasi pagrindiniu principu, kad puolimas prieš vieną iš Aljanso narių laikomas puolimu prieš visas nares (pagal Šiaurės Atlanto sutarties 5-ąjį straipsnį).
- Taikos palaikymas ir stabilumo skatinimas: NATO vykdo misijas ir operacijas visame pasaulyje, siekdama užtikrinti taiką ir stabilumą.
- Konsultavimas ir bendradarbiavimas: Organizacija skatina politinį dialogą ir bendradarbiavimą tarp narių, taip pat su kitomis šalimis bei tarptautinėmis organizacijomis.
TV3 Žinios. Paluckas savaitgalį leido milijonieriaus Barščio žirgyne; Verslininkai reikalauja stabdyti mokesčių reformą
NATO valstybės gynybai turi skirti mažiausiai tris su puse procento nuo bendrojo vidaus produkto. Tokį tikslą akcentuoja pratybose susitikę Lietuvos ir Lenkijos prezidentai, pasak kurių, artėjantis NATO viršūnių susitikimas Hagoje parodys, ar aljansas yra stiprus. O pačiose pratybose sąjungininkai šalia gyvybiškai svarbaus Suvalkų koridoriaus pademonstravo, kaip reikia iš priešo atkovoti miesto kvartalą.
Budrys tikisi, kad Lietuva pagal gynybai skiriamą BVP dalį kitąmet taps lydere NATO
Lietuvos užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys tikisi, kad Lietuva kitąmet pagal gynybai skiriamą bendrojo vidaus produkto (BVP) dalį taps lydere NATO.
Taip jis kalbėjo pirmadienį po susitikimo su Čekijos užsienio reikalų ministru Janu Lipavskiu.
„Lietuva palaiko gynybos apsaugai skirto biudžeto didinimą iki 5 proc. visoje NATO. (...) Šiemet Lietuvos gynybos biudžetas pasieks 4 proc., o kitais metais – 5,25 procento.
Nausėda: NATO viršūnių susitikimas Hagoje parodys, kiek Aljansas yra atsparus
Šią vasarą Hagoje vyksiantis NATO viršūnių susitikimas parodys, ar Aljansas yra atsparus, sako prezidentas Gitanas Nausėda. Todėl, pasak jo, tai bus vienas svarbiausių organizacijos susitikimų per pastarąjį dešimtmetį. Be to, pirmadienį bendras karines pratybas prie Suvalkų koridoriaus stebėję Lietuvos ir Lenkijos vadovai sutaria – artėjančiame NATO susitikime Hagoje reikės kelti klausimą dėl gynybos finansavimo kartelės.
„Jei neišskrisite, būsite sunaikinti“: kaip britų pilotai virš Baltijos jūros balansuoja ties karo riba
Tūkstančius metrų virš NATO Baltijos sienos su Rusija skraidantys britų naikintuvų pilotai puikiai supranta, kad vienas neteisingas judesys gali išprovokuoti pasaulinį konfliktą. Karališkųjų oro pajėgų pilotas, kalbėdamas su „The Times“ iš Malborko oro bazės Lenkijoje, teigė, jog pilotai patiria didžiulį spaudimą, jei ore susiduria su kitais kariniais lėktuvais.
„Čia mes nenorime daryti nieko, kas galėtų būti klaidingai suprasta kaip agresyvus veiksmas“, – sakė jis.
Orbanas pareikalavo, kad dėl Ukrainos veiksmų įsikištų ir NATO
Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas kreipėsi į NATO vadovą su prašymu išspręsti situaciją dėl Ukrainos atstovų elgesio.
Kaip rašo NEXTA, vengrų premjeras penktadienį Albanijos sostinėje Tiranoje surengto Europos politinės bendrijos, kuri vienija Europos Sąjungos nares ir dar 20 šalių, susitikimo metu kreipėsi į NATO generalinį sekretorių Marką Rutte.
V. Orbanas tikino paprašęs į situaciją dėl „šmeižikiškų Ukrainos specialiųjų tarnybų veiksmų“ įsitraukti ir NATO.
Perspėja užsienyje gyvenančius lietuvius dėl karinės tarnybos – būtinai pasidalinkite su savo artimaisiais
Kai kurie užsienyje gyvenantys lietuviai ir turintys dvigubą pilietybę gavo kvietimus atlikti karinę tarnybą Lietuvoje. Skaitytojai dalijasi, kad Lietuvoje yra buvę vos kelioliką kartų per gyvenimą, ar yra kitų būdų ir pavyzdžiui kitoje šalyje, kur gyvena atlikti tarnybą. Kokios galimos išeitys ir išimtys? Aiškėja, kad dalis lietuvių nusprendžia karinę tarnybą atlikti ne Lietuvoje, o ten, kur gyvena.
JAV ruošiasi pradėti derybas dėl karių skaičiaus mažinimo Europoje: „Užtenka, tai bus padaryta dabar“
JAV ambasadorius NATO Matthew Whitakeris gegužės 16 d. pareiškė, kad Jungtinės Valstijos šiemet pradės derybas su Europos sąjungininkais dėl JAV karių skaičiaus Europoje mažinimo, rašoma „Reuters“.
Paklaustas apie pranešima, kad Donaldo Trumpo administracija svarsto galimybę išvesti karius iš Europos, M. Whitakeris atsakė, kad „nieko nėra nuspręsta“.
„Bet kai tik nuspręsime, šias derybas pradėsime NATO struktūroje“, – teigė jis.
Baigėsi tarptautinės lauko taktikos pratybos „Iron Wolf 2025-I“
Penktadienį bendra Lietuvos ir NATO sąjungininkų karine operacija pasibaigė tarptautinės lauko taktikos pratybos „Iron Wolf 2025-I“, praneša Lietuvos kariuomenė.
Tuo metu Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) 173-osios oro desanto brigados vadovaujama oro desanto operacija pažymėjo perėjimą į pratybas „Swift Response 2025“.
„Svarbu pabrėžti, kad šios pratybos — Vilniaus NATO viršūnių susitikime 2023-iaisiais patvirtintų regioninių gynybos planų praktinis įgyvendinimas.
Budrys: narystė NATO yra geriausias būdas apsaugoti ne tik Ukrainą, bet ir Europą
Neformaliame NATO užsienio reikalų ministrų susitikime Turkijoje viešintis Lietuvos diplomatijos vadovas Kęstutis Budrys sako, jog Ukrainos narystė NATO padėtų užtikrinti Europos saugumą.
„Narystė NATO yra geriausias būdas apsaugoti ne tik Ukrainą, bet ir Europą“, – teigė ministras.
Pasak K. Budrio, į birželio pabaigoje Hagoje vyksiantį NATO viršūnių susitikimą turėtų būti pakviestas ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
„Bloomberg“ šaltiniai: JAV siūlo atgaivinti NATO ir Rusijos tarybą
JAV siūlo atgaivinti NATO ir Rusijos tarybą kaip dalį platesnio Amerikos plano užbaigti karą Ukrainoje, gegužės 15 d. pranešė „Bloomberg“, remdamasis nenurodytais šaltiniais, rašoma „Kyiv Independent“.
Balandžio mėnesį „Axios“ pranešė, kad JAV prezidento Donaldo Trumpo taikos planas taip pat apima Vašingtono de jure pripažinimą Rusijos kontrolės okupuotame Kryme, kartu su de facto pripažinimu jos okupacijos kitose Ukrainos teritorijose, sankcijų sušvelninimą ir karo sustabdymą dabartinėse front...
REKLAMA
REKLAMA
Budrys: NATO susitikime Hagoje Volodymyras Zelenskis turi išgirsti Aljanso įsipareigojimą
Į birželį Hagoje vyksiantį NATO viršūnių susitikimą turėtų būti pakviestas Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ir ten išgirsti tvirtą Aljanso įsipareigojimą remti Ukrainos ginkluotąsias pajėgas, sako užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys.
„Hagoje turime sutarti dėl 40 mlrd.
Seimas pritarė siūlymui siųsti daugiau Lietuvos karių į misiją Kosove
Ketvirtadienį Seimas pritarė įstatymo pakeitimui, kuris leistų į misiją Kosove išsiųsti daugiau Lietuvos karių ir taip paremti ten esančią Vokietijos kuopą.
Įstatymo pakeitimai leis į misiją siunčiamų karių ir krašto apsaugos sistemoje tarnaujančių civilių skaičių maksimaliai didinti nuo 5 iki 60. Kaip anksčiau yra teigusi krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė, tai leistų į misijoje veikiančią Vokietijos kuopą skirti apie 40 Lietuvos karių.
Estija: oro erdvės pažeidimas patvirtina, kad Rusija kelia rimtą grėsmę visai NATO
Estų užsienio reikalų ministras Margusas Tsahkna NATO diplomatijos vadovų susitikime Antalijoje pareiškė, kad šią savaitę įvykęs incidentas, kai Rusijos naikintuvas kirto Estijos oro erdvę, siekdamas apsaugoti šešėlinio laivyno tanklaivį, yra tikras rimtos grėsmės, kurią Rusija kelia visai NATO, pavyzdys.
Kasčūnas ragina NATO imtis priemonių: turime reikalą su gaivalu, kuris supranta tik jėgos kalbą
Konservatorių lyderis Laurynas Kasčiūnas sako, kad Rusijos provokacijos tęsis tol, kol NATO netaps aktyvios gynybos aljansu.
Anot politiko, turi būti atlikta jautriausių Rusijos vietų analizė ir ši informacija panaudota ruošiant atsaką.
„Aktyvi gynyba yra tokia gynyba, kuri irgi kuria dilemas priešininkui, kuria dilemas šaltiniui grėsmių. Ir kol kas NATO planavime to nėra“, – žurnalistams Seime ketvirtadienį sakė L. Kasčiūnas.
Vokietija pritaria JAV siūlymui gynybai skirti 5 proc. BVP
Vokietijos užsienio reikalų ministras ketvirtadienį pareiškė, jog Berlynas yra pasirengęs laikytis JAV prezidento Donaldo Trumpo reikalavimo, kad NATO padidintų savo gynybos išlaidas iki 5 proc.
Žiniasklaida: JAV prieštarauja Zelenskio dalyvavimui NATO viršūnių susitikime
JAV prieštarauja Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio pakvietimui į birželio mėnesį Hagoje vyksiantį NATO viršūnių susitikimą. Apie tai praneša naujienų agentūra ANSA, remdamasi diplomatiniais šaltiniais, rašo UNIAN.
Pažymima, kad kvietimai buvo išsiųsti tik keturiems partneriams – Japonijai, Pietų Korėjai, Australijai ir Naujoji Zelandijai.
„Beveik visi sąjungininkai išreiškė abejones dėl šio Vašingtono sprendimo“, – sakė šaltinis ANSA.
JAV: naujas NATO išlaidų gynybai tikslas apims ne tik raketas ir tankus
Jungtinės Valstijos, pritardamos NATO vadovo Marko Rutte pasiūlymui, antradienį pareiškė, kad kitą mėnesį vyksiančiame aukščiausiojo lygio susitikime nauji Aljanso įsipareigojimai dėl išlaidų turėtų apimti platesnes su gynyba susijusias sritis.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas spaudžia sąjungininkus susitarti dėl naujo penkių procentų bendrojo vidaus produkto (BVP) išlaidų gynybai tikslo, kai vadovai susitiks birželį Hagoje.
Buvęs NATO generalinis sekretorius ragina Europą ginkluotis
Buvęs NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas paragino Europą smarkiai didinti gynybos išlaidas. Jos turi didėti iki 4 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) ar daugiau, sakė jis Kopenhagoje, pradėdamas savo organizuotą Demokratijos viršūnių susitikimą. Iki šiol NATO šalys išleidžia gynybai daug mažiau – tai vis kritikuoja ir JAV prezidentas Donaldas Trumpas.
Dvi dienas truksiantis Demokratijos viršūnių susitikimas Danijos sostinėje vyksta aštuntą kartą.
Prezidento patarėjas: papildomi dvišaliai susitarimai gali kelti abejonių, ar pasitikime NATO
Praėjusią savaitę Lenkijai ir Prancūzijai dvišaliu formatu įsipareigojus teikti abipusę karinę pagalbą, prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Deividas Matulionis į tokius susitarimus žiūri skeptiškai. Pasak jo, jei Lietuva imtųsi sudarinėti papildomas dvišales sutartis, tai gali kelti abejones, ar šalis tikrai pasitiki NATO Aljansu.
KAM: praėjusią savaitę NATO naikintuvai kilo lydėti taisykles pažeidusių Rusijos orlaivių
Praėjusią savaitę NATO oro policijos funkcijas Baltijos šalyse vykdantys naikintuvai vieną kartą kilo atpažinti ir lydėti skrydžio taisykles pažeidusių Rusijos orlaivių, skelbia Krašto apsaugos ministerija (KAM).
Kaip skelbia ministerija, ketvirtadienį NATO oro policijos naikintuvai kilo atpažinti orlaivio SU-30SM. Orlaivis skrido tarptautine oro erdve iš Kaliningrado srities į Rusijos žemyninę dalį.
Ekspertai perspėjo apie grėsmę gynybos sektoriui: „Atsiranda, kaip mes vadiname, „gariūnai“
Lietuva skiria 300 milijonų eurų įmonėms, veikiančioms gynybos pramonėje. Politikai viliasi, kad tai padės šiame sektoriuje dirbantiems lietuvių verslininkams susikurti, sustiprėti ir įsilieti į pasaulinio sektoriaus platybes. Valdžia nori, kad Lietuvos kariuomenė būtų aprūpinta gaminiais, sukurtais čia, Lietuvoje.
Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Didžiausioje Baltijos gynybos pramonės konferencijoje dalyvavo daugiau nei 600 dalyvių iš 30 valstybių.
Putino taikinys – Baltijos šalys: perspėjo, kada Rusija galėtų užpulti vieną iš jų
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nori grąžinti Rusijai imperijos statusą. Jo retorika kelia abejonių ne tik dėl Ukrainos, bet ir dėl Suomijos bei Baltijos šalių suvereniteto, o karas jam yra būdas išlaikyti valdžią, kontrolę ir mobilizuoti visuomenę, rašo „The Economist“.
Nors Rusija nėra pasirengusi plačiam konfliktui su NATO, tačiau po 6 mėnesių gali būti pasirengusi pulti vieną iš Baltijos šalių.
„Financial Times“: Europa daro viską, kad neužkiršintų Trumpo iki vienos svarbios datos
Europos Sąjungos (ES) sostinės ragina Briuselį susilaikyti nuo bet kokių atsakomųjų priemonių prieš Donaldo Trumpo įvestus muitus iki birželio mėnesio NATO viršūnių susitikimo, rašo „Financial Times“. Diplomatai ragina Briuselį teikti pirmenybę saugumo santykiams su JAV ir atidėti ginčytinus sprendimus dėl prekybos.
Sostinės teigia, kad prioritetas turi būti susitarimas su JAV prezidentu dėl Europos vidutinės trukmės saugumo.
Virš Lietuvos pakeltas ankstyvo perspėjimo NATO orlaivis: kariuomenė atskleidė, ką stebėjo
Trečiadienį virš Lietuvos ir Latvijos dangų raižė išskirtinis NATO pajėgų orlaivis. Lietuvos kariuomenės atstovai sako, kad šie orlaiviai atlieka svarbią misiją.
Pasak kariuomenės atstovų, Šiaulių aviacijos bazėje šiuo metu yra dislokuoti trys NATO priklausantys „Boeing E-3A Sentry“ ankstyvojo perspėjimo ir kontrolės orlaiviai (AWACS).
Būtent vienas iš jų trečiadienį ir raižė dangų virš Lietuvos bei Latvijos teritorijų.
Šaltiniai: NATO vadovas pateikė siūlymą šalims narėms, kaip padidinti gynybos biudžetą iki 5 proc.
NATO vadovas Markas Rutte pasiūlė Aljanso šalims narėms didinti gynybos išlaidas iki 3,5 proc. nuo BVP ir skirti dar 1,5 proc. platesnėms su saugumu susijusioms išlaidoms, kad būtų pasiektas Donaldo Trumpo reikalaujamas 5 proc. tikslas, skelbia „Reuters“.
Apie tai agentūrai pranešė su šia idėja susipažinę šaltiniai.
Daugelis D. Trumpo reikalavimą laiko politiškai ir ekonomiškai neįgyvendinamu.
Dabartinis NATO gynybos išlaidų tikslas yra ne mažiau kaip 2 proc. BVP, kurį pasiekė 22 iš 32 narių.
Vokietijos užsienio reikalų ministrei įteiktas Lietuvos valstybinis apdovanojimas
Kadenciją baigiančiai Vokietijos užsienio reikalų ministrei Annalenai Baerbock trečiadienį Berlyne įteiktas valstybinis apdovanojimas „Už nuopelnus Lietuvai“.
Kaip pranešė Lietuvos ambasada Vokietijoje, apdovanojimas A. Baerbock skirtas už ypatingą indėlį stiprinant Lietuvos ir Vokietijos dvišalius santykius bei svarų palaikymą užtikrinant Lietuvos saugumą.
Atstovaudamas prezidentui Gitanui Nausėdai jį įteikė ambasadorius Vokietijoje Giedrius Puodžiūnas.
Apklausa rodo, kad sumažėjo suomių pasitikėjimas NATO saugumo garantijomis
Donaldui Trumpui sugrįžus į JAV prezidento postą, sumažėjo suomių pasitikėjimas NATO saugumo garantijomis, rodo antradienį paskelbto tyrimo rezultatai.
1 340 km ilgio sieną su Rusija turinti Suomija 2023-iaisiais tapo NATO nare, taip nutraukdama dešimtmečius trukusį karinį neprisijungimą. Tokį sprendimą ji priėmė po to, kai 2022-ųjų vasarį Rusija įsiveržė į Ukrainą.
Suomijos verslo ir politikos forumo (EVA) atlikta apklausa rodo, kad tik 32 proc.
NATO vadovas siekia dar stipresnio aljanso su Kanada, kur rinkimus laimėjo Carney
NATO generalinis sekretorius Markas Rutte antradienį sakė nekantraujantis kurti dar stipresnį aljansą su Kanada, rinkimus šioje šalyje laimėjus ministro pirmininko Marko Carney (Marko Karnio) liberalams.
„Sveikinimai ministrui pirmininkui Markui Carney, – socialiniame tinkle „X“ parašė M. Rutte. – Kanada yra branginama NATO narė.
Putino pakalikas apkaltino NATO planuojant užgrobti Kaliningradą
Rusijos režimo lyderio Vladimiro Putino patarėjas Nikolajus Patruševas apkaltino NATO planuojant užgrobti Kaliningradą.
Jo žodžius cituoja rusų propagandos agentūra TASS.
Buvusi NATO strategė: Europa, Ukraina ir Kanada turi pasirūpinti savo saugumu, nes nebegali pasikliauti JAV
Europiečiai, kanadiečiai ir ukrainiečiai nebegali pasikliauti JAV, todėl turėtų sukurti savo saugumo ir atgrasymo koncepciją. Tokią nuomonę „Ukrinform“ išsakė buvusi NATO strateginio planavimo štabo vadovė Stefanie Babst.
„Kadangi prezidentas Trumpas aiškiai leido suprasti, kad jis nebėra patikimas partneris Europai, europiečiai, kanadiečiai ir ukrainiečiai turi sukurti saugumo ir atgrasymo koncepciją, kuri apsaugotų tiek Ukrainą, tiek Europą nuo Rusijos režimo“, – aiškino ji.
NATO naikintuvai du kartus kilo atpažinti ir lydėti Rusijos orlaivių
NATO oro policijos funkcijas Baltijos šalyse vykdantys naikintuvai praėjusią savaitę du kartus kilo atpažinti ir lydėti skrydžio taisykles pažeidusių Rusijos orlaivių, pirmadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija.
Balandžio 22 dieną NATO naikintuvai kilo atpažinti tarptautine oro erdve iš pagrindinės Rusijos dalies į Kaliningrado sritį skridusio žvalgybinio orlaivio IL-20.
Toks pat rusų lėktuvas atpažintas ir balandžio 25 dieną.
Lenkija mano, kad JAV kariai liks NATO rytiniame flange
Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis mano, kad JAV išlaikys pajėgas NATO rytiniame flange. Penktadienį dienraščiui „Gazeta Wyborcza“ jis sakė, kad Lenkija vis dar priima apie 10 tūkst. amerikiečių karių.
„Nepriklausomai nuo sprendimo dėl bendro JAV karių buvimo Europoje, tikimės, kad Amerikos armija bus ten, kur kyla grėsmė, tai yra rytiniame NATO flange, įskaitant Lenkiją“, – sakė R. Sikorskis.
Putinas pareikalavo gaminti daugiau ginklų ir ruoštis naujiems karams
Rusija turėtų plėsti savo gynybos pramonės komplekso pajėgumus, kad galėtų pasirengti būsimiems kariniams konfliktams, pareiškė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį vykusiame Karinės pramonės komisijos posėdyje.
Pasak V. Putino, Rusijos gynybos gamyklos jau padvigubino puolamosios technikos, ryšių ir elektroninės kovos sistemų gamybą, taip pat išsiuntė 4 000 šarvuočių ir tankų, 180 lėktuvų ir sraigtasparnių bei daugiau kaip 1,5 mln.
NATO vadovo teigimu, aljanso narės sutaria, kad Rusija kelia ilgalaikę grėsmę
Po Vašingtone įvykusio susitikimo su JAV prezidentu Donaldu Trumpu ir vyresniaisiais JAV administracijos nariais NATO generalinis sekretorius Markas Rutte ketvirtadienį pasakė, kad Rusija tebėra ilgalaikė grėsmė aljansui.
„Visos NATO narės sutaria, kad Rusija kelia ilgalaikę grėsmę NATO teritorijai – visai Euroatlantinei teritorijai“, – po susitikimo Baltuosiuose rūmuose kalbėdamas su žurnalistais sakė M. Rutte.
NATO teigimu, 2024 m. 2 proc. išlaidų normatyvą įvykdė 22 narės
NATO ketvirtadienį paskelbė, kad bent du procentus BVP gynybai pernai skyrė 22 iš 32 aljanso narių – tuo tarpu JAV prezidentas Donaldas Trumpas reikalauja, kad šis normatyvas būtų padidintas daugiau nei du kartus.
Europos šalys savo karinį biudžetą ėmė didinti po to, kai 2022 m. Rusija užpuolė Ukrainą ir NATO nustatė mažiausią dviejų procentų finansavimo ribą.
Duda: Ukraina turės padaryti tam tikrų kompromisų
Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda pareiškė, kad tik JAV gali sustabdyti Rusiją. Apie tai jis kalbėjo interviu „Euronews“, rašo UNIAN. Anot jo, taikai pasiekti reikės abejų pusių, įskaitant Ukrainą, kompromisų.
„Mano išvada šiandien yra visiškai nedviprasmiška: niekas, išskyrus JAV, negali sustabdyti Vladimiro Putino. Todėl tikiu, kad prezidentas Donaldas Trumpas savo ryžtu gali užbaigti šį karą.
Šiauliuose nusileido NATO lėktuvai: paaiškino, kokia jų paskirtis
Šiandien Šiaulių aviacijos bazėje nusileido NATO lėktuvai AWACS, praneša NATO išankstinio perspėjimo ir kontrolės pajėgos.
„Ateinančiomis savaitėmis NATO AWACS būrys su trimis orlaiviais E-3A stebės Baltijos jūros regioną, taip stiprindamas NATO buvimą rytiniame flange“, – nurodoma „Facebook“ pranešime.
Skelbiama, kad šis dislokavimas Lietuvoje leidžia NATO AWACS greitai reaguoti į besikeičiančius scenarijus ir stiprina bendradarbiavimą su priimančiosios šalies oro pajėgų baze.
NATO vadovas vyksta vizito į Vašingtoną
NATO generalinis sekretorius Markas Ruttė ketvirtadienį vyksta vizito į Jungtines Valstijas. Vašingtone jis susitiks su JAV valstybės sekretoriumi Marco Rubio, gynybos sekretoriumi Pete‘u Hegsethu ir prezidento Donaldo Trumpo patarėju nacionalinio saugumo klausimais Mike‘u Waltzu, trečiadienį pranešė Aljansas.
Vizitas įvyks likus dviem mėnesiams iki NATO viršūnių susitikimo Hagoje.
Sikorskis: Europos karinė galia, ES ir JAV aljansas yra Lenkijos prioritetai
Lenkų užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis trečiadienį pareiškė, kad Europos karinė galia, Europos Sąjungos (ES) ir JAV aljansas yra Lenkijos prioritetai.
R. Sikorskis kreipėsi į lenkų parlamentarus ir aukščiausio rango politikus, įskaitant prezidentą Andrzejų Dudą (Andžejų Dudą), sakydamas savo metinę kalbą, kurioje išdėstė šių metų Užsienio reikalų ministerijos tikslus.
Ispanija dar šiais metais ketina pasiekti NATO gynybos išlaidų tikslą
Ispanija dar šiais metais nori pasiekti 2 proc. NATO gynybos išlaidų tikslą. Kad šis tikslas bus būtų įgyvendintas, ketinama papildomai išleisti beveik 10,5 mlrd. eurų, Madride pareiškė ministras pirmininkas Pedro Sánchezas. Pasak jo, tam parlamento pritarimo nereikia.
Iki šiol Madridas pasiekti minimalų NATO išlaidų tikslą žadėjo tik „vėliausiai iki 2029 m.“ Šiuo metu Ispanija gynybai skiria beveik 20 mlrd. eurų arba maždaug 1,3 proc.
NATO naikintuvai Baltijos šalyse dukart kilo lydėti rusų orlaivių
NATO oro policijos funkcijas Baltijos šalyse vykdantys naikintuvai praėjusią savaitę du kartus kilo atpažinti ir lydėti skrydžio taisykles pažeidusių Rusijos orlaivių, antradienį pranešė Krašto apsaugos ministerija.
Kremliaus grasinimai Baltijos šalims ir Lenkijai: štai ką tai reiškia iš tiesų
Rusijos užsienio žvalgybos vadovas Sergejus Naryškinas pagrasino, kad jeigu jaus agresiją iš NATO, pirmiausia smogs Baltijos šalims ir Lenkijai. Politikos apžvalgininkas Kęstutis Girnius dalinosi savo įžvalgomis apie šiuos Kremliaus siunčiamus vis pasikartojančius, grasinančius naratyvus ir ko tikėtis Lietuvai.
K. Girnius, įvertino, kaip reikėtų reaguoti į tokias S. Naryškino kalbas, ir kaip jis reaguoja pats į situaciją.
Rusija grasina: jei jaus pavojų iš NATO, pirmiausia puls Baltijos šalis
Rusija vėl bando grasinti Baltijos šalims ir Lenkijai. Kremliaus užsienio žvalgybos vadovas kalba, kad krizę regione kelia ne kariaujantis Kremlius, o Lietuva ir kaimyninės šalys. Jis net pagrasino, kad jeigu jaus agresiją iš NATO, pirmiausia smogs Baltijos šalims ir Lenkijai.
Pas Aleksandrą Lukašenką atvykęs Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos vadas Sergejus Naryškinas pažėrė skambių frazių apie Vakarus. Jis pareiškė, kad Baltijos šalys ir Lenkija žvangina ginklais ir taip kelia krizę regione.
NATO vadovas apie Ukrainos narystę: „Niekada nežadėjome, kad tai bus taikos susitarimo dalis“
NATO generalinis sekretorius Markas Rutte pareiškė, kad Ukrainos prisijungimas prie Aljanso yra neišvengiamas, tačiau tai nebus taikos susitarimo su Rusija elementas.
Apie tai jis kalbėjo „We-Ukraine“, rašo „Kanal 24“.
„Ukrainos kelias į NATO yra negrįžtamas. Toks buvo Vašingtono aukščiausiojo lygio susitikimo rezultatas, ir niekas nepasikeitė. Kai sakėme, kad Ukraina vieną dieną taps NATO nare, niekada nežadėjome, kad tai bus taikos susitarimo dalis“, – pabrėžia jis.
Praėjusią savaitę NATO naikintuvai nekilo lydėti Rusijos orlaivių
Pastarąją savaitę NATO oro policijos funkcijas Baltijos šalyse vykdantiems naikintuvams neteko kilti lydėti tarptautinę oro erdvę pažeidusių Rusijos orlaivių, pirmadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija (KAM).
ELTA primena, kad NATO oro policijos misija Baltijos šalyse pradėjo vykdyti nuo 2004 metų kovo mėnesio, kai Lietuva, Latvija ir Estija tapo NATO narėmis.
Prezidentas paskyrė Jauniškį ambasadoriumi NATO
Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį pasirašė dekretą, kuriuo buvusį Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovą Darių Jauniškį paskyrė naujuoju Lietuvos ambasadoriumi prie NATO.
Darbą NATO D. Jauniškis pradės nuo balandžio 18 dienos. Prezidentas taip pat suteikė D. Jauniškiui nepaprastojo pasiuntinio ir įgaliotojo ministro diplomatinį rangą.
Praėjusią savaitę D. Jauniškį į NATO ambasadoriaus pareigas šalies vadovui pasiūlė Vyriausybė.
Lenkijos gynybos ministras: Ukraina greitai netaps NATO nare
Lenkijos gynybos ministras Wladyslawas Kosiniakas Kamyszas slopina viltis, kad Ukraina gali greitai tapti NATO nare. „Prisijungimas prie ES yra galimas, tačiau kvietimo į NATO artimiausiais metais – turiu tai aiškiai pasakyti – nebus“, – sakė jis vokiečių leidiniui „Stern“. Nepaisant to, Lenkija „rems Ukrainos integraciją į visas Europos ir transatlantines struktūras“, pabrėžė ministras.
Prakalbo apie JAV svarstymus išvesti karius iš Rytų Europos: ką tai reiškia Lietuvai?
Pasirodė pranešimai, jog Pentagonas galimai nori išvesti 10 tūkst. JAV karių iš Rytų Europos, atsirado daug priešingų reakcijų net ir iš Vakarų atstovų, diplomatų. Pavyzdžiui, NATO pajėgų Europoje vyriausiasis vadas generolas Christopheris Cavolis pabrėžė „nuosekliai rekomenduojantis“ išlaikyti tą patį JAV karių skaičių. Atstovų Rūmų ginkluotųjų pajėgų pirmininkas Mike'as Rogersas taip pat sukritikavo šią mintį. Lietuvos ekspertai tai aptarė plačiau.
Vyriausybė siūlo prezidentui skirti Jauniškį ambasadoriumi NATO
Vyriausybė siūlo Lietuvos nepaprastuoju ir įgaliotuoju ambasadoriumi, šalies nuolatiniu atstovu NATO skirti kadenciją baigiantį Valstybės saugumo departamento (VSD) direktorių Darių Jauniškį.
Teikti prezidentui Gitanui Nausėdai šią kandidatūrą trečiadienį posėdžio metu nusprendė Vyriausybė.
Japonija sako norinti prisijungti prie NATO vadavietės Ukrainai remti
Japonija antradienį išreiškė susidomėjimą dalyvavimu Vokietijoje įsikūrusioje NATO vadavietėje Ukrainos misijai.
Japonijos gynybos ministras Genas Nakatani pranešė apie savo šalies susidomėjimą per derybas su NATO generaliniu sekretoriumi Marku Rutte Tokijuje. Japonijoje kaip NATO vadovas jis lankosi pirmą kartą.