grabnyčios

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „grabnyčios“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „grabnyčios“.

Šalies katalikai mini Grabnyčias: atskleidė svarbiausias tradicijas

Šalies katalikai mini vieną svarbiausių katalikiškų švenčių – Grabnyčias. Bažnyčiose šiandien šventinamos vaškinės žvakės. Pašventinta žvakutė buvo vadinama grabnyčia arba grauduline. Šių žvakių būdavo visuose namuose ir jos plačiai naudotos apeigoms ir buityje. Rūtomis ir baltu kaspinu papuoštą grabnyčių žvakę vaikai nešdavosi ir tebesineša eidami pirmosios Komunijos. O svarbiausia – Grabnyčių žvakė pasitarnaudavo mirus artimajam. Ir senovėje dažniausiai žmonės tokias žvakes liedavo patys.

Šiandien Lietuvoje – ypatinga diena: daugelis ją pamiršta

Šiandien Lietuvoje minima ypatinga diena – Grabnyčios, dar vadinamos Perkūno diena. Šią dieną senoliai ne tik melsdavosi Perkūnui, bet ir imdavosi būrimų bei stebėdavo orus, pagal kuriuos spręsdavo, kokie orai laukia. Šią dieną bažnyčiose šventinamos graudulinėmis ar grabnyčiomis vadinamos žvakės, kurios vėliau uždegamos užėjus audrai ir perkūnijai. Tikėta, kad tokios žvakės padės apsisaugoti nuo audrų ir ligų. Nuo seno šią dieną lietuviai meldėsi Perkūnui.
2024-02-02

Artėja ypatinga diena Lietuvoje: kiti ją pamiršta

Jau vasario antrąją dieną, penktadienį, lietuvių lauks neeilinė diena. Tai – Kristaus Paaukojimo šventė, kuri tapatinama su Grabnyčių švente.  Šią dieną bažnyčiose šventinamos graudulinėmis ar grabnyčiomis vadinamos žvakės, kurios vėliau uždegamos užėjus audrai ir perkūnijai. Tikėta, kad tokios žvakės padės apsisaugoti nuo audrų ir ligų. Nuo seno šią dieną lietuviai meldėsi Perkūnui. Anksčiau su tokiomis žvakėmis dar būdavo ir buriama.
64 2024-01-31

Gamtos ženklus stebintis lietuvis atskleidė būsimus orus: štai, kas laukia

Ne daug kas žino, kad vasario 2 dieną yra minima Perkūno diena. Teigiama, kad ši šventė, dar kitaip vadinama Grabnyčiomis, žymi antrąjį gamtos žingsnį link pavasario. Šią dieną, taip pat kaip ir per pusiaužiemį, verta atkreipti dėmesį į gamtos siunčiamus ženklus. Etnologas prof. Libertas Klimka teigia, kad šie padės nuspėti ateities orus. „Kaimo žmonės jau kadaise bus pastebėję, kad antrajam metų mėnesiui stojus, keičiasi vyraujančio vėjo kryptis.
84 2023-02-02

Šiandien minimos Grabnyčios: bažnyčiose šventinamos žvakės – jos turi svarbią funkciją

Lietuvos tikintieji šiandien mini vieną svarbiausių katalikiškų švenčių – Grabnyčias. Tad šalies bažnyčiose šiandien žmonės šventina žvakes. Nuo seno tikėta, kad tokia Grabnyčių žvakė namie būtina – esą apsaugo ir nuo gaisrų, ir gamtos išdaigų.  Grabnyčių žvakę artimieji namie dega kai kažkas iš šeimos narių numiršta. Vos spėja suktis nuo ryto prie Kauno Soboro žvakutėmis prekiaujanti Arūnė. „Perka, perka“, – sako Arūnė.
Aktualijos 2022-02-02

Gamtos ženklus stebintis lietuvis pasakė, ar greitai ateis pavasaris: patiks ne visiems

„Seredoj, subatoj gimė dievo kumeliukas auksinėm kamanom, sidabrinėm patkavom. Kas?“ – štai tokia mįsle švęsti Mėnulio naujuosius metus arba kitaip vadinamas Kumeliuko krikštynas senovėje pradėdavo švęsti lietuvių gentys. Dabar ši šventė Lietuvoje užmiršta, o pagal Mėnulio naujuosius metus šiandieną 2022 metų Tigro metus pasitinka kinai.
2022-02-01

Minima Grabnyčia: pagal šios dienos orus spėdavo, koks laukia pavasaris

Šiandieną katalikų pasaulis švenčia Grabnyčias. Nuo senų senovės šią dieną žmonės nešdavo šventinti žvakes ir tikėjo, kad jos gali apsaugoti nuo nelaimių. Grabnyčių žvakių seniau žmonės visada turėdavo namuose – juk neturėjo galimybės nubėgti ir nusipirkti. Vasario antrą šventintą žvakę žmonės uždegdavo per krikštynas ir ji lydėdavo žmogų visą gyvenimą iki mirties. Beje, pagal šią dieną senoliai nuspėdavo ir koks bus pavasaris ir netgi vasara.

Sekmadienį katalikai mini ypatingą dieną – į bažnyčią eina nešini žvakėmis

Katalikų pasaulis sekmadienį švenčia Grabnyčias. Į bažnyčią šią dieną nešamos šventinti žvakės. Kiti vasario antrą vadina Perkūno diena. Senovėje buvo tikima, kad jei, užėjus audrai ar perkūnijai, uždegsi per Grabnyčias pašventintą žvakę, ji apsaugos nuo nelaimės. Mūsų žurnalistai domėjosi, kaipgi senovėje buvo gaminamos Grabnyčių (graudulinės) žvakės. Pasirodo, viename Lietuvos regione vis dar gyvas žvakių liejimo būdas, kuris minimas dar 14 amžiuje.
2020-02-02
REKLAMA
REKLAMA
Į viršų