demencija

Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „demencija“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „demencija“.

1 įprotis naktį paskatina demencijos atsiradimą: įspėja visus

Tyrimai parodė, kad yra aiškus ryšys kaip miego kokybė ankstyvuoju gyvenimo laikotarpiu gali turėti įtakos demencijos išsivystymo galimybėms. Kartais atrodo, kad dienoje per mažai valandų, ir, nespėjus nė susivokti, vakarą keičia rytas, tačiau tyrimai rodo, kad miego trūkumas gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Neįprastas miego režimas arba minimalus miegas buvo siejamas su demencijos atvejais, nes norint išlaikyti smegenis sveikas, reikia leisti joms pailsėti.
2024-07-19
REKLAMA
Kaip pasirūpinti savo smegenimis jau dabar? (nuotr. Shutterstock.com) Kaip pasirūpinti savo smegenimis jau dabar? (nuotr. Shutterstock.com)

Kaip pasirūpinti savo smegenimis jau dabar?

Ar norite net ir senyvame amžiuje džiaugtis aštriu protu? O galbūt smegenų veikla sutriko visai jauname ar vidutiniame amžiuje? Laikas veikti – dabar pat imtis sveikesnio gyvenimo būdo ir pamaitinti savo smegenis.
2024-07-02

Sergančių tik daugėja, bet gydytojai – surištomis rankomis: proveržį žadantys vaistai yra tik už Atlanto

Sparčiai senėjant Vakarų pasaulio populiacijai vis didesne šių laikų rykšte tampa Alzheimerio liga ir kitos demencijos. Nors šie sutrikimai pradeda vystytis dešimtmečiais anksčiau, nei pasirodo simptomai, gydytojai ir mokslininkai kol kas yra praktiškai bejėgiai apčiuopti ligos pradžią ar juolab ją išgydyti. Tiesa, jau išbandomi vaistai, galintys sušvelninti simptomų progresavimą. Plačiau apie vyresnio amžiaus žmonių demenciją papasakojęs VUL Santaros klinikų gydytojas neurologas dr.

Demencijos riziką mažina šie produktai: ragina valgyti dažniau

Šeši maisto produktai ir gėrimai padeda išvengti demencijos bei stipriai pagerina širdies ir žarnyno sveikatą. Demencija yra progresuojanti liga, susijusi su nuolatiniu smegenų nykimu, dėl kurio atsiranda atminties sutrikimų ir elgesio pokyčių. Dažniausiai ja serga vyresni nei 65 metų amžiaus žmonės, bet neretai manoma, kad tai tiesiog atsitinka dėl senatvės. Tačiau yra keletas veiksnių, galinčių padidinti demencijos riziką. Tyrimai parodė, kad apie 40 proc.
2024-06-20

Šį produktą vadina aukso gysla širdžiai: ragina valgyti dažniau

Kiaušiniai daugelį metų buvo pagrindinis pusryčių patiekalas, tačiau dėl naujų mitybos tendencijų ar susirūpinimo sveikata daugelis juos išbraukė iš savo mitybos raciono. Sveikatos guru ragina britus vėl pradėti vartoti kiaušinius, tradicinį pusryčių patiekalą, nes jie gali padėti apsisaugoti nuo rimtų ligų, pavyzdžiui, demencijos.
2024-06-17

Garsiai TV laidų vedėjai Wendy Williams diagnozuota klastinga liga

JAV pokalbių laidų vedėjai Wendy Williams (59 m.) diagnozuota progresuojanti afazija ir frontotemporalinė demencija, pranešė jos atstovai. Vasario 22 d. buvo paskelbtas pareiškimas, kuriuo siekiama išsklaidyti netikslius ir žalingus gandus apie jos sveikatą, rašo Tvnet.lv. „Kaip žino Wendy gerbėjai, ji jau anksčiau atvirai pasakojo apie savo medicinines kovas su Graveso liga ir limfedema, taip pat apie kitas su sveikata susijusias problemas.
2024-03-17

Donaldo Trumpo kalba sukėlė klausimų dėl jo sveikatos: nesugebėjo ištarti žmonos vardo

Kyla vis daugiau kalbų apie buvusio JAV prezidento ir kandidato 2024 metų rinkimuose Donaldo Trumpo sveikatą – kai kurie mano, kad jam pasireiškia atminties sutrikimai. Buvęs JAV prezidentas D. Trumpas sakydamas kalbą pamiršto savo žmonos vardą, o ekspertas perspėjo, kad tai yra aiškus demencijos požymis.
2024-02-27

Neįprastas Jolitos mamos elgesys užminė mįslę: sužinojus diagnozę nesulaikė ašarų

Prieš trejus metus Kalėdų laikotarpiu pasireiškę kalbos sutrikimai ir pasimetimas išdavė klastingą Akmenės rajone įsikūrusios Jolitos Švatienės mamos ligą – jai diagnozuota frontotemporalinė demencija, nors nebuvo nė menkiausio įtarimo, kad mamą, kuriai tuomet buvo 56-eri, gali pakirsti tokia liga. Prieš trejus metus 39-erių Jolita su dukromis dėl mamos ligos iš Norvegijos sugrįžo gyventi į Lietuvą ir slaugyti demencija sergančią mamą.
2024-02-16

Šiukštu nekrapštykite nosies: paaiškino, kodėl

Mokslininkai įspėja šiukštu nekrapštyti nosies – naujas tyrimas atskleidė, kad žmonės, kurie krapšto nosį, rizikuoja, kad pavojingos bakterijos pateks į smegenis. Šios bakterijos gali sukelti Alzheimerio ligą. Mokslininkai įspėja, kad dažnai pasitaikantis blogas įprotis gali sukelti demenciją. Dėl to geriau stengtis jo išvengti. Nosies krapštymas siejamas su Alzheimerio liga Dėl dažno nosies krapštymo, vadinamo rinotileksomanija, mikrobai nuo rankų gali lengvai patekti į nosį.
2024-02-10

Bruce Willis diagnozuotą ligą išduoda šie simptomai: pajutę nedelskite

Praėjusių metų vasarį garsaus aktoriaus Bruce‘o Williso šeima pasidalijo skaudžia žinia, kad aktoriui diagnozuota sunki liga – „Kieto riešutėlio“ žvaigždei nustatyta retai pasitaikanti ligos forma, vadinama frontotemporaline demencija. Gydytoja išvardijo, kokie simptomai išduoda šią ligą. Sergant frontotemporaline demencija, pažeidžiama ir priekinė, ir šoninė smegenų dalis.
2024-02-02
REKLAMA
REKLAMA

Alzheimerio ligą išduoda 3 požymiai: pastebėkite laiku

Smegenų ekspertas nurodė tris ankstyvuosius Alzheimerio ligos požymius, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį.  JAV neuromokslininkas Robertas Love‘as pasidalijo trimis įspėjamaisiais ženklais, kad žmogui gali prasidėti demencija. Jis sako, jog žinoti šiuos ankstyvuosius simptomus yra labai svarbu norint greitai nustatyti diagnozę ir pradėti gydymą, kuris padėtų sulėtinti Alzheimerio ligos progresavimą.
2024-02-01

Mokslininkai nustatė naują pavojingą rūkymo poveikį smegenims: „Skamba blogai, bet ir yra labai blogai“

Mokslininkų grupė iš Misūrio ir Šiaurės Karolinos (JAV) atliko tyrimą peržiūrėję daugiau nei 32 tūkst. europiečių duomenis, esančius Jungtinės Karalystės Biobanko duomenų bazėje ir, ištyrę pateiktus duomenis apie jų smegenis, nustatė šokiruojantį šalutinį rūkymo poveikį.
2024-01-30

Mirė žinomas JAV laidų vedėjas: dabar įspėja visus

CBS laidų vedėjas veteranas Charlesas Osgoodas mirė sulaukęs 91 metų, kai jam buvo diagnozuota demencija. Tai patvirtino jo šeima. Dabar įspėja visus. „Emmy“ apdovanojimą pelnęs žurnalistas 22 metus vedė „CBS Sunday Morning“ ir buvo ilgametės radijo laidos „The Osgood File“ vedėjas. CBS naujienų tarnyboje jis dirbo 45 metus, o 2016 m. rugsėjį išėjo į pensiją, rašo dailymail.co.uk.
70
2024-01-27

Pasakė, kokio amžiaus vertėtų atsisakyti alkoholio visai

Su amžiumi alkoholis daro didesnį ilgalaikį poveikį sveikatai. Eksperto teigimu, norint išvengti demencijos, būtų protinga visiškai atsisakyti alkoholio. Yra įrodymų, kad per gausus alkoholio vartojimas didina demencijos išsivystymo riziką. Alzheimerio draugija aiškina: „Alkoholio vartojimas susijęs su smegenų baltosios medžiagos, kuri padeda perduoti signalus tarp skirtingų smegenų sričių, tūrio sumažėjimu. Dėl to gali sutrikti smegenų veikla.
2024-01-24

Gydytojas šį vitaminą ragina gerti kasdien: sveikata padėkos

Gydytojas Michaelas Mosley garantuoja, kad pigus kasdienis vitaminų papildas stiprina imuninę sistemą ir gali padėti išvengti demencijos rizikos. Televizijos laidų vedėjas gydytojas Michaelas Mosley teigia, kad vieną pigų vitaminą jis vartoja kasdien ir pataria jums daryti tą patį. Medicinos ekspertas pataria, kad visi turėtų įtraukti šią tabletę į savo kasdienius įpročius, nes ji padeda sustiprinti imuninę sistemą, ypač žiemą.
2024-01-19

1 ženklas akyse gali išduoti demenciją: pastebėkite laiku

Bėgant metams demencijos požymiai darosi vis dažnesni. Dėl to gali tapti sunku nustatyti, kokie simptomai išduoda ligas. Tačiau optometristė pasidalijo patarimais, kurie padės greičiau pastebėti demenciją. Demencija – tai bendras terminas, apibūdinantis įvairias su progresuojančiu smegenų veiklos silpnėjimu susijusias ligas. Dauguma žmonių, kalbėdami apie šią protą žalojančią ligą, iš karto pagalvoja apie atminties praradimą, tačiau tai ne visada yra pirmasis įspėjamasis ženklas.
2023-12-29

1 simptomas duše gali išduoti klastingą ligą: pastebėkite laiku

Ne visiems žmonėms demencijos simptomai pasireiškia vienodai, tačiau atminties praradimas ir sumišimas yra du gerai žinomi požymiai. Yra dar vienas ankstyvas ligos požymis, kurį galima pastebėti maudantis duše. Ankstyva demencijos diagnozė gali padėti pasirūpinti būsima priežiūra ir gydymu, todėl labai svarbu atpažinti simptomus. Šiuo metu demencija nėra išgydoma, tačiau ankstyva medicininė intervencija gali padėti geriau ją valdyti.
2023-12-21

Sunkiai sergančio Bruce Willis žmona parodė, kaip vyras atrodo dabar

Bruce‘o Williso žmona pasidalijo nauja aktoriaus nuotrauka, kurioje matyti, kaip visa gausi  šeima susirinko švęsti Padėkos dienos. Emma Heming Willis savo „Instagram“ paskyroje pasidalijo miela akimirka, kai visa šeima linksmai leidžia laiką kartu. Nuotraukoje yra ir buvusi Bruce‘o žmona aktorė Demi Moore, su kuria jie išsiskyrė 2000 metais. Pora tebėra artima, nes kartu augina vaikus. Kartu su Demi ir jos dukromis nuotraukoje yra ir Bruce‘o bei Emmos vaikai.
2023-12-17

Jokiu būdu nedarykite to naktimis: pakenksite savo sveikatai

Yra daugybė įpročių, kuriuos visi galime lengvai įgyti ankstyvuoju gyvenimo laikotarpiu ir kurie gali turėti didžiulę įtaką mūsų sveikatai ir gerovei vyresniame amžiuje. Nesvarbu, ar tai geri, ar blogi įpročiai, jie visi turės įtakos gyvenimo kokybei, kuria tikriausiai džiaugsitės vėlesniais gyvenimo metais.
2023-11-12

Prabilo sergančio Bruce'o Williso bičiulis: „Mano širdis plyšta“

Pranešama, kad aktoriaus Bruce'o Williso (68 m.) demencijai progresuojant, vyras praranda savo gebėjimus įprastai kalbėti.  Publikos numylėtam „Kietojo riešutėlio“ aktoriui šių metų pradžioje buvo diagnozuota frontotemporalinė demencija (geriau žinoma kaip FTD). Tačiau pirmą kartą apie jo sveikatos problemas sužinota praėjusiais metais, kai Bruce'o šeima atskleidė, kad jis kenčia nuo kalbos sutrikimo, vadinamo afazija, rašo mirror.co.uk.
136 2023-10-12

Iš emigracijos Jolitą pargrąžino sunki mamos liga: šiuos kryžiaus kelius patiria tūkstančiai lietuvių

Apie 50 tūkst. – tiek, kiek žmonių gyvena Alytaus dydžio mieste, Lietuvoje serga demencija. Specialistų skaičiavimais, jei įtrauktume ir neišvengiamai ligos naštą tempiančius artimuosius, ligos mastas apimtų Klaipėdos miesto dydį. Nors prognozuojama, kad šios invalidizuojančios ligos mastas tik augs, sergančiųjų šeimos jau dabar pasakoja susiduriančios su milžiniškais iššūkiais.

Sunkiai sergančio Bruce Willis dukros sureagavo į pamotės žodžius apie tėtį

Bruce‘o Williso dukterys Scout ir Tallulah išreiškė palaikymą savo tėvo žmonai Emmai Heming Willis po to, kai ji davė širdį veriantį interviu apie aktoriaus sveikatą. Holivudo ikona 68 metų Bruce‘as serga frontotemporaline demencija (FTD), neįprasta demencijos forma, dėl kurios stipriai pablogėja asmenybė, elgesys ir kalba. Interviu Emma vos sulaikė ašaras kalbėdama apie tai, kaip susidoroja su sielvartu ir liūdesiu stebint blogėjančią vyro sveikatą.
2023-10-01

Sunkiai sergančio Bruce Willis dukros poelgis virpina širdį: verta didžiausios pagarbos

Praėjusiais metais buvo paskelbta, kad Bruce'ui Willisui, kuriam dabar 68 metai, diagnozuota afazija. Jo šeima teigė, kad ši liga turėjo įtakos jo pažintiniams gebėjimams. Buvo atskleista, kad aktorius, žinomas iš tokių filmų kaip „Mirtinas kietas riešutėlis" (1988 m.), išeis į pensiją. Bruce'o Williso dukra Tallulah Willis anksčiau papasakojo apie gyvenimą po to, kai jos tėvui buvo diagnozuota demencija.
2023-09-30

Šeimų tragedijos, liekančios už namų durų: šia liga serga apie 50 tūkst., tačiau realios pagalbos nedaug

Specialistai pabrėžia: apie Alzheimerio liga arba kitomis demencijos formomis sergančių žmonių, kurių Lietuvoje maždaug 50 tūkst., problemas svarbu kalbėti ne tik rugsėjo 21-ąją, Tarptautinę Alzheimerio ligos dieną, bet nuolat, nes iššūkiai, su kuriais susiduria sergančiųjų artimieji, pagalbos jiems trūkumas – įsišaknijusios problemos, už kurių – šeimų tragedijos, paprastai liekančios už namų durų.
Aktualijos 2023-09-21

Siaubingą ukmergiškės tėvo ligą išdavė vos 1 simptomas: „Baisiausiame košmare negalėjau to susapnuoti“

„Baisiausiame košmare negalėjau sapnuoti, kad bus taip baisu“, – sako Vilniuje įsikūrusi ukmergiškė Lina Rakštelienė, kurios tėčiui prieš aštuonerius metus diagnozuota Alzheimerio liga. Per tą laiką tėtis pasikeitė neatpažįstamai, tad Lina sako garsiai prabilusi apie tai, kad kiti suprastų, koks gali būti tikrasis šios ligos veidas, kuris toli gražu neprimena to, kurį matome filmuose.
2023-09-20

Sutrikusią smegenų veiklą išduoda šie ženklai: pastebėkite, kol nevėlu

Nors dažnai manoma, kad demencija serga tik vyresnio amžiaus žmonės, tūkstančiai žmonių serga jaunatvine demencija, kuri gali pasireikšti nuo 30 iki 65 metų amžiaus. Ekspertai ragina pastebėti vieną požymį laiku – jis gali išduoti šią klastingą ligą. Demenciją daugelis laiko pagyvenusių žmonių liga, tačiau ja serga ir jauni asmenys. Jaunatvinė demencija diagnozuojama, kai degeneracinio smegenų sutrikimo simptomai pradeda reikštis jaunesniems nei 65 metų žmonėms – paprastai tarp 30 ir 65 metų.
2023-09-12

1 ženklas naktį gali išduoti prasidedančią demenciją: sukluskite laiku

Nors daugelis iš mūsų žino, kad labiausiai akivaizdūs demencijos simptomai yra atminties praradimas, yra ir kitų, ne tokių akivaizdžių įspėjamųjų ženklų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį, pvz., pasikeitęs miego režimas. Dauguma mano, kad žino akivaizdžius demencijos požymius, įskaitant atminties praradimą. Tačiau tai nėra vienintelis požymis – demencija paveikia kalbėjimą, mąstymą, jausmus ir elgesį.
2023-09-07

Ragina kuo skubiau atsisakyti šių produktų: jūsų sveikata padėkos

Šimtai tūkstančių žmonių visame pasaulyje serga demencija – degeneracine liga, dėl kurios smegenų nervinės ląstelės nebefunkcionuoja taip, kaip turėtų. Tačiau nors nė vienas nėra apsaugotas nuo šios ligos, tinkamas maistas gali padėti sumažinti šios ligos tikimybę. Dėl šios pražūtingos ligos sutrinka žmonių gebėjimas mąstyti, atsiminti ir atlikti pagrindines kasdienes užduotis. Deja, bet šiuo metu vaisto šios ligos gydymui nėra, rašo mirror.co.uk.
2023-09-04

Mirė visame pasaulyje žinomas boksininkas: žmona skyrė jautrius žodžius

Šios savaitės pradžioje mirė garsus profesionalus vokiečių boksininkas Rene Welleris (69). Teigiama, kad ilgus metus vyras kovojo su progresuojančia demencija. Visą šį laiką nuo jo nesitraukė žmona Maria, kuri slaugė sunkiai sergantį vyrą.  Manoma, kad demencija boksininkui Rene Welleriui buvo daugelio smūgių į galvą, patirtų kovų metu, pasekmė.
2023-08-25

1 ženklas gali išduoti prasidedančią demenciją: pastebėkite laiku

Regėjimo ekspertas įspėjo apie ankstyvą demencijos požymį, kurio galima lengvai nepastebėti, jei reguliariai nesitikrinate regos. Šiuos požymius būtina žinoti – tai gali padėti diagnozuoti demenciją ankstyvosiose stadijose. Londono lazerinės akių klinikos daktaras Jornas Slotas Jorgensenas atskleidė, kad atminties sutrikimai ne visada yra pirmasis šios ligos požymis.
2023-08-17

1 simptomas duše gali išduoti demenciją: pastebėkite laiku

Sveikatos priežiūros ekspertai įspėjo apie mažai žinomą demencijos požymį, kurį galima pastebėti maudantis duše. Jį pastebėjus laiku, tai gali padėti anksti nustatyti šios ligos diagnozę. Pasak „Dementia UK“, demencija – bendras terminas, apibendrinai apibūdinantis daugiau kaip 200 progresuojančių susirgimų, kurie veikia žmogaus smegenų ląstelių veiklą.
2023-08-10

Išgirdęs, ką ligoninėje padarė jo mamai, vilnietis liko šokiruotas: „Ji nieko neprisimena“

Prieš porą savaičių vilnietis Rimantas susidūrė su ne itin malonia situacija – jo 89-erių motina iš Vilniaus miesto klinikinės ligoninės buvo paleista vienui viena šiek tiek po 22 valandos. Vyras sako, kad laimė, jog viskas baigėsi gerai – sunkiai aplinkoje besiorientuojanti jo motina buvo į namus palydėta gerų žmonių.
2023-08-02

Vos 1 simptomas miego metu išduoda klastingą ligą: atkreipkite dėmesį

Pacientai, sergantys REM (greitų akių judesių) miego elgesio sutrikimu (RBD), gali blaškytis sapnuodami ar net užgauti savo partnerį. Mažai žinomas miego sutrikimas, kuris paveikia du procentus vyresnių nei 65 metų žmonių, gali reikšti smegenų ligų, tokių kaip Parkinsono liga ir demencija, išsivystymo tikimybę. Sutrikimas, žinomas kaip REM miego elgesio sutrikimas arba RBD, paveikia maždaug vieną procentą visos populiacijos. REM reiškia greitą akių judėjimą – tai vienas iš miego ciklo etapų.
2023-05-31

Pusryčiams rinkitės šiuos produktus: užkirsite kelią demencijai

Tyrimai ir toliau padeda atrasti naujų būdų, kaip sulėtinti pažinimo funkcijų sutrikimų, susijusių su demencija, vystymąsi. Tačiau gydytojas Michaelas Mosley mano, kad prevencija yra geriau nei gydymas, todėl jis kasdien imasi veiksmų, kad išlaikytų tinkamą savo smegenų funkcionavimą. „Negaliu jaustis visiškai ramus.
2023-05-25

Prasidedančią senatvinę demenciją išduoda šie ženklai: pastebėkite laiku

Kraujagyslinė demencija yra antroji dažniausiai nustatoma demencijos forma, kurią sukelia sisteminės ir galvos smegenų kraujotakos sutrikimai. Gydytojas Suhailas Hussainas pasidalino kraujagyslinės demencijos požymiais, kuriuos reikia žinoti. Po insulto sutrikęs kraujo tekėjimas į smegenis gali sukelti smegenų pažeidimą. Sutrikus smegenų kraujotakai ir trūkstant deguonies, kyla didesnė kraujagyslinės demencijos rizika.
2023-05-17

Ne drebančios rankos pirmiausia įspėja apie Parkinsono ligą: įvardijo ankstyviausius simptomus

Parkinsono liga – viena žinomiausių neurodegeneracinių ligų, ji yra antra pagal dažnį po Alzheimerio ligos. Neurodegeneracija – nervinių ląstelių funkcijų prastėjimas ir nykimas – Parkinsono ligos metu prasideda žarnyno bei kitų periferinių nervų galūnėlėse ir palaipsniui per 15–20 metų išplinta į nugaros ir galvos smegenis.
2023-04-11

Bruce'o Williso dubleris prasitarė apie ženklus, išdavusius sveikatos problemas: į juos dėmesio beveik nekreipė

Ilgametis aktoriaus Bruce'o Williso dubleris atskleidė, kaip aktorius tragiškai pasikeitė likus keliems mėnesiams iki paaiškėjant, kad vyras serga nepagydoma liga demencija. Išskirtiniame interviu dienraščiui „The Sun“ 17 metų dirbęs Bruce'o dubleriu Stuartas F. Wilsonas sakė, kad kultinis „Kietojo riešutėlio“ aktorius per pastaruosius metus pastebimai pasikeitė.
2023-04-03

1 įprotis gali sumažinti tikimybę susirgti demencija: išbandykite

Naujas tyrimas atskleidė, kad bet kokio amžiaus žmonės, kurie sportuoja bent kartą per mėnesį, gali pagerinti savo pažinimo funkcijas ir sumažinti tikimybę susirgti demencija. Taigi, pasak Londono universiteto koledžo mokslininkų, tiems, kurie niekada nebuvo daug fiziškai aktyvūs, niekada nevėlu pradėti, rašo mirror.co.uk. Nors jau žinoma, kad fizinis aktyvumas sumažina demencijos riziką, nebuvo aišku, ar yra tam tikra amžiaus riba, nuo kurios reikėtų pradėti mankštintis.
2023-02-24

Bruce Willis smogusią ligą išduoda šie ženklai: pastebėkite laiku

Paaiškėjus aiškiai JAV veiksmo filmų aktoriaus Bruce‘o Willis‘o diagnozei, jo šeima išplatino viešą pranešimą. Teigiama, kad aktoriui diagnozuota nepagydoma demencija. Sužinokite, kokiais simptomais pasireiškia ši liga. Apie garsaus aktoriaus ligą viešai prieš daugiau nei metus prabilo jo artimieji. „Nuo tada, kai 2022 metų pavasarį paskelbėme, kad Bruce'ui diagnozuota afazija, Bruce'o būklė progresavo ir dabar žinome tikslesnę diagnozę: frontotemporalinė demencija.
2023-02-19

Holivudo žvaigždei Bruce'ui Willisui diagnozuota demencija: šeima kreipėsi į visuomenę su prašymu

JAV veiksmo filmų herojui Bruce'ui Willisui, praėjus mažiau nei metams po to, kai dėl didėjančių kognityvinių sunkumų pasitraukė iš aktorystės, diagnozuota nepagydoma demencija, ketvirtadienį pranešė jo šeima. „Nuo tada, kai 2022 metų pavasarį paskelbėme, kad Bruce'ui diagnozuota afazija, Bruce'o būklė progresavo ir dabar žinome tikslesnę diagnozę: frontotemporalinė demencija“, – sakoma pareiškime.
76 2023-02-17

Ragina šį gėrimą gerti kuo dažniau: vadina ilgaamžiškumo eliksyru

Daugybė veiksnių, kurių mes negalime kontroliuoti, lemia mūsų gyvenimo trukmę. Tačiau tam tikri gyvenimo būdo įpročiai, pavyzdžiui, kiek sportuojame ir ką valgome, gali turėti įtakos. Tai, ką geriame, taip pat gali turėti įtakos mūsų gyvenimo trukmei. Visų pirma, viena arbatos rūšis tikrai galėtų tai padaryti, rašo express.co.uk. Įvairūs tyrimai atskleidė oolong arbatos – kiniškos arbatos rūšies, kurios lapai vytinami saulėje, – naudą sveikatai.
2023-02-01

1 simptomas naktį išduoda artėjančią klastingą ligą: pastebėkite laiku

Iš 100 žmonių, sergančių demencija, apie 10–15 serga demencija su Lewy kūneliais. Demencija apibūdina simptomų, susijusių su besitęsiančiu pažinimo nuosmukiu, grupę. Yra daug skirtingų šios protą niokojančios būklės tipų, o demencija su Lewy kūneliais yra antras pagal dažnumą progresuojančios demencijos tipas po Alzheimerio ligos. Ją sukelia baltymų sankaupų, vadinamų Lewy kūneliais, vystymasis smegenų sričių, susijusių su mąstymu, atmintimi ir judėjimu, nervų ląstelėse.
2023-01-23

Šis simptomas Parkinsono ligą gali išduoti anksčiau nei rankų drebėjimas: mokslininkas pristatė naujovę

Parkinsono ligos diagnozė yra sukrėtusi ne vieno lietuvio gyvenimą. Kasmet Lietuvoje patvirtinama daugiau nei 1,5 tūkst. naujų susirgimų. Gydymo ši liga neturi, bet anksti pastebėjus simptomus, ją galima kontroliuoti. Kartu su kitais simptomais, progresuojant Parkinsono ligai, keičiasi ir kalba.
2023-01-19

Keistas kauniečio mamos elgesys užminė mįslę: sužinojus diagnozę ašarų nesulaikė visi

Skaičiuojama, kad pasaulyje kas tris sekundes diagnozuojamas naujas demencijos atvejis. Šia liga pasaulyje serga apie 50 milijonų žmonių. Ši liga neaplenkė ir kauniečio Tado Gudėno šeimos – jo mamai prieš maždaug devynerius metus ėmė reikštis pirmieji Alzheimerio simptomai. Mamos slaugymas paskatino Tadą imtis iniciatyvos ir kurti šviesesnį rytojų visiems, sergantiems demencija ir juos slaugantiems asmenims. Naujienų portalui tv3.lt Tadas pasakoja augęs su dviem seserimis ir mama.
2023-01-07

Dažnai krapštote nosį? Mokslininkai jums turi liūdnų žinių

Pasak Grifito universiteto mokslininkų, daugelis nosies krapštymą laiko blogu įpročiu, tačiau tai taip pat gali turėti neigiamos įtakos jūsų sveikatai. Tyrimo metu nustatyta, kad chlamydia pneumoniae, bakterijų rūšis, galinti sukelti kvėpavimo takų infekcijas, pasinaudoja nervu tarp nosies ertmės ir smegenų kaip invazijos keliu į centrinę nervų sistemą. Reaguodamos į tai, ląstelės smegenyse pradeda kaupti amiloido beta baltymą, kuris yra Alzheimerio ligos požymis, rašo express.co.uk.
2022-11-30

Paskatinti senatvinę demenciją gali 1 įprotis: nenumokite ranka

Demencija yra bendras terminas, apibūdinantis atminties praradimą, sumišimą ir laipsnišką mąstymo įgūdžių mažėjimą. Šiuos defektus lemia toksiškų baltymų kaupimasis smegenyse, o šio kaupimosi prevencija yra pagrindinis ligos gydymo tikslas. Nauji tyrimai patvirtino spėjimą, kad sveikatos problemos, pvz., miego apnėja, sudaro prielaidas pažinimo silpnėjimui.
2022-11-10

Auksinis žymaus gydytojo patarimas, kas padės išlaikyti sveiką protą: „Mūsų organizmo rezervai yra milžiniški“

Norint kuo ilgiau išlaikyti sveiką protą, daug kas priklauso nuo mūsų pačių, tvirtina neurologas Jokūbas Fišas. Jis pažymi, kad be kasdien būtinų laikytis smegenims draugiškų įpročių neabejotinai vienas reikšmingiausių vaidmenų tenka gebėjimui išlaikyti optimistišką požiūrį.
2022-11-01

Alzheimerio prakeiksmas: šie simptomai neturėtų praslysti pro akis

Alzheimerio liga dažniausiai nustatoma vyresniems nei 65-erių metų asmenims, tačiau apie 5 proc. sergančiųjų yra 40–50 metų. Jaunesniame amžiuje nustatyti diagnozę sudėtingiau, nes ankstyvieji simptomai dažnai siejami su stresu. Be to, ši lėtinė neurodegeneracinė liga prasideda keliais dešimtmečiais anksčiau, nei atsiranda pastebimi jos požymiai – atminties sutrikimai ir kalbos problemos.
2022-10-20

Ši diagnozė sukrečia visą šeimą, tačiau pagalba kaip reikiant šlubuoja: „Tu išeini visiškai į niekur“

Skaičiuojama, kad Lietuvoje kone 50 tūkst. gyventojų serga demencija. Šios ligos diagnozė – sukrečianti patirtis visai šeimai, tačiau su tuo susidūrusieji konstatuoja, kad šiandien tokie žmonės neretai paliekami vieni su liga. Demencija dažnai ne tik kad ilgai nenustatoma, bet ir jau išgirdę diagnozę artimieji tiesiog nežino, ko imtis.  Susidūrusieji su šia liga pasakoja, kad tuo metu susipina daugybė jausmų – sumišimas, baimė, nežinomybė, ką daryti toliau.

Senatvinę demenciją išduoda šie ženklai: pastebėkite laiku

Ankstyvosiose stadijose demencijos simptomus pastebėti sunku. Simptomai dažnai nurašomi „normaliam senėjimui“, nes pokyčiai „vyksta palaipsniui“, teigė socialinės priežiūros kompetencijos institutas (SCIE). Žmonės, sergantys demencija, dažnai eilę metų nė nežino, kad ją turi. Todėl svarbu žinoti ankstyvuosius ligos simptomus, nes ankstyva diagnostika tam tikrais atvejais gali padėti sulėtinti ligos progresavimą, rašo express.co.uk.
2022-10-05
Į viršų