Minint 375-erių metų sukaktį, kai Lietuvoje buvo pastatyta pirmoji opera „Elenos pagrobimas“ (Il ratto di Helena), pirmadienį Valdovų rūmų Didžiojoje renesansinėje menėje garsi italų madrigalistų grupė „Ensemble Vocale Veneto“ atliks Marko Skakio (Marco Scacchi) sukurtus pasaulietinius madrigalus, religinius motetus, kanonus ir kitus su šiuo kompozitoriumi susijusius kūrinius.

Pirmoji opera Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose Vilniuje parodyta Vladislovo Vazos iniciatyva. Šios operos partitūra iki šių dienų nerasta, tačiau manoma, kad jos autorius galėjo būti pasaulietinės ir religinės muzikos kūrėjas M. Skakis, kuris tuo metu vadovavo valdovo rūmų muzikų kapelai.

Šis garsus italų kompozitorius gimė, kaip spėjama, Romoje XVII a. pradžioje. Kartu su savo mokytoju Džovaniu Frančesku Anerijumi (Giovanni Francesco Anerio) 1624 m. M. Skakis atkeliavo į Žygimanto Vazos dvarą, kuriame laikui bėgant pasiekė didžiausias savo karjeros aukštumas. Muzikinės tarnybos pradžioje M. Skakis griežė smuiku valdovo kapeloje bei įgijo patirties kurdamas muziką. Artimesni draugystės ryšiai jį siejo su karalaičiu Vladislovu Vaza. Šiam tapus Abiejų Tautų Respublikos valdovu, 1633 m. M. Skakis buvo paskirtas rūmų kapelos vadovu, lankėsi Vilniuje. Septyniolika metų sėkmingai eitos pareigos aprėpė ne tik vadovavimą gausiam atlikėjų būriui, bet ir muzikos kūrimą.

REKLAMA

Mirus valdovui bei pablogėjus paties kapelmeisterio sveikatai M. Skakis grįžo į gimtąją Italiją. Apsistojęs Galėzės mieste vertėsi kūryba, mokė muzikos. Šiame mieste mirė apie 1662-uosius.

Vilniuje koncertuosiančio ansamblio „Ensemble Vocale Veneto“ meno vadovė ir dainininkė Kristina Miatelo (Cristina Miatello) inicijuoja bei rengia kasmetį Marko Skakio muzikos festivalį Galėzės mieste (Italija). Kai kurie iš koncerto Vilniuje programą sudarančių M. Skakio kūrinių iki šiol nėra publikuoti ir Lietuvoje skambės pirmą kartą.

Šis koncertas taip pat nukels į Lietuvos didžiųjų kunigaikščių muzikinę aplinką, o kartu atnaujins bei paskatins šiandienos kultūrinius mainus tarp Lietuvos ir Italijos.

Nemokamą koncertą remia Italų kultūros institutas Vilniuje.

Koncerto pradžia - 19 val.

Eltos korespondentė Laura Pačtauskaitė


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų