Po „Brexito“ Williamas ir jo žmona Kate lankysis Airijoje: ilgus metus čia nesilankė joks monarchas

Britų princas Williamas ir jo žmona Kate kitą mėnesį lankysis Airijoje, antradienį paskelbė Kensingtono rūmai.

6

Vizitas planuojamas po „Brexito“, Airijos kairiojo sparno respublikonų partijai „Sinn Fein“ po laimėtų praėjusio savaitgalio rinkimų tapus antra pagal dydį politine jėga šalies parlamente. Jungtinės Karalystės užsienio reikalų ministerijos prašymu rengiama pirmoji karališkosios poros kelionė į Airiją vyks kovo 3–5 dienomis.

(6 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Po „Brexito“ Williamas ir jo žmona Kate lankysis Airijoje: ilgus metus čia nesilankė joks monarchas

Karališkųjų asmenų kelionės į Airiją kažkada buvo net nesvarstytinos, bet po karalienės Elizabeth II 2011 metų valstybinio vizito pradėtos rengti vis dažniau. Williamo ir Kate vizitas vyks JK ir Airijos santykiams svarbiu metu.

JK sausio 31-ąją išstojo iš Europos Sąjungos, Šiaurės Airijoje po trejus metus trukusių ginčų vėl pradėjo dirbti dalijimosi valdžia vyriausybė, o kitoje sienos pusėje nacionalistų „Sinn Fein“ turi šansą dirbti būsimoje Airijos vyriausybėje.

Svarbus „Sinn Fein“ politinis tikslas yra suvienyta Airija. ES narė Airijos Respublika yra vienintelė JK sausumos kaimynė. Sunkiausias „Brexito“ derybų klausimas buvo tas, kaip išlaikyti atvirą sieną tarp Airijos ir Šiaurės Airijos. Airijos premjeras Leo Varadkaras, per „Brexito“ derybas išvengęs „kietos“ sienos grėsmės, sušaukė pirmalaikius rinkimus, kurie įvyko šeštadienį.

Tačiau jie supurtė šalies politinę areną ir netikėtai suteikė anksčiau politikos paraštėse buvusiai „Sinn Fein“ antrą poziciją parlamente bei galimybę dirbti koalicinėje vyriausybėje. Partijos lyderė Mary Lou McDonald yra sakiusi, kad „visai gali būti kita premjerė“, ir pradėjo derybas su mažesnėmis partijomis, kurių metu aiškinsis, ar „Sinn Fein“ galėtų valdyti be dviejų pagrindinių partijų.

Nauja vyriausybė gali pradėti dirbti prieš karališkąjį vizitą. „Sinn Fein“ buvo jau nebeegzistuojančios Airijos respublikonų armijos politinis sparnas. IRA siekė smurtinėmis priemonėmis nutraukti britų valdymą Šiaurės Airijoje. 1979 metais IRA nužudė Williamo senelio dėdę Louisą Mountbatteną, paskutinį britų valdytos Indijos vicekaralių, kuris buvo Williamo tėvo princo Charleso auklėtojas. Williamas savo antrajam sūnui davė Louiso vardą.

REKLAMA

Su „Sinn Fein“ aukšto rango pareigūnais anksčiau yra susitikę ir kiti svarbūs karališkieji asmenys, tarp jų karalienė Elizabeth II ir Charlesas, kuris per pastaruosius penkerius metus penkis kartus lankėsi Airijoje.

Jo vizitai atspindėjo naujas JK ir Airijos santykių sąlygas po karalienės 2011 metų apsilankymo. Karalienės vizitas Airijoje turbūt buvo labiausiai transformuojantis iš visų jos vizitų ir užglaistė giliai įsišaknijusią įtampą.

Joks britų monarchas nebuvo įkėlęs kojos į dabartinę Airijos Respubliką nuo 1911 metų, kai čia lankėsi karalienės senelis karalius Jurgis V. Tai buvo prieš Airijos nepriklausomybės nuo Britanijos paskelbimą 1922-aisiais. Williamas, antras po Charleso žmogus eilėje į britų sostą, yra britų kariuomenės Airijos gvardijos garbės pulkininkas ir šią savo uniformą vilkėjo per savo vestuves 2011 metais.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų