Pjesės „Karo dievas“ autorė Y. Reza: mane domina instinktai

„Idioteatras“, bendradarbiaudamas su teatrų gidu teatrai.lt, pristato Dainiaus Kazlausko režisuotą spektaklį „Karo dievas“, pastatytą pagal prancūzų dramaturgės Yasminos Rezos pjesę Le Dieu du Carnage (liet. „Skerdynių dievas“). Tai – jau trečiasis lietuvių darbas, paremtas šios autorės kūriniais.

Pirmasis – 2010 metų vasarį Rusų dramos teatre pristatytas Jono Vaitkaus spektaklis „Atsitiktinis žmogus“, o tų pačių metų rugsėjį teatruose pasirodė Dainiaus Kazlausko režisuotas „Menas“. Plačiau apie kūrybą ir kitus dalykus – pačios Y. Rezos lūpomis.

„Karo dievas“ – naujausias Yasminos Rezos kūrinys, parašytas 2006 metais per neįtikėtinai trumpą laiką – tris mėnesius. „Rašiau be jokios tvarkos, be jokio plano, aš tiesiog rašiau“, – prisimena autorė.

Yasmina Reza (nuotr. Balsas.lt)Yasmina Reza (nuotr. Balsas.lt)

Šios pjesės sukūrimas nebuvo paskatintas filosofinių apmąstymų ar rašytojos fantazijų, bet atvirkščiai – rėmėsi visiškai tikru įvykiu, apie kurį ji sužinojo iš savo sūnaus. „Kai mano sūnui buvo 13 ar 14 metų, tarp dviejų jo draugų kilo muštynės. Berniukai apsikumščiavo ir vienas iš jų neteko danties. Po kelių dienų aš sutikau nukentėjusio berniuko mamą ir pasiteiravau, ar jam geriau, o ji man atsakė: „Jūs įsivaizduojate, jo [kito berniuko] tėvai man nė nepaskambino“. Tada man nušvito – juk tai nuostabi tema!" – sako Y. Reza.

REKLAMA

Netrukus ji jau turėjo pjesę, kuri raketos greičiu šovė į populiarumo viršūnę. Londone teatro kritikai aukštino apsukrų Y. Rezos humorą ir taiklias įžvalgas. Ji susižėrė prestižinius „Olivier“ ir „Tony“ apdovanojimus, Brodvėjuje pastatytame spektaklyje vaidino „Sopranų“ žvaigždė J. Gandolfinis, o didiesiems ekranams pjesę adaptavo skandalingas lenkų režisierius Romanas Polanskis. Tai buvo pirmas kartas, kuomet dramaturgės kūrinys pasirodė televizijoje. Paklausta, kas paskatino ją pakeisti nuomonę, Y. Reza nedvejodama atsako: „Polanskis. Aš jį dievinu. Mes esame identiški, mes nekalbame apie reikšmę, mes gilinamės į instinktus“.

Kritikai, analizuodami Y. Rezos pjeses, dažnai lygina jų tematiką su W. Goldingo knyga „Musių valdovas“, kurioje taip pat pasireiškia vaikų žiaurumas, arba netgi su psichologo P. Zimbardo atliktu „Stanfordo kalėjimo eksperimentu“, kurio esmė – išanalizuoti žmogiškąją prigimtį ir galios įtaką individų veiksmams.

Tiek „Menas“, tiek „Karo dievas“ įrodo, kad net patys maloniausi žmonės gali būti žiauriausi barbarai – viskas dėl instinkto, prasiveržiančio pro išorinį blizgesį. Skirtumas tas, jog Y. Rezos pjesėse visa tai lydi nemaža porcija subtilaus humoro.

Pjesė „Karo dievas“ sukasi apie dvi viduriniosios klasės poras, susitinkančias aptarti tarp jų vaikų kilusias muštynes. Tai tariamai civilizuotas, išorinio manieringumo ir buržuaziško mandagumo pridengtas susitikimas, eigoje peraugantis į tragikomišką mizansceną, pilną apsižodžiavimo ir paniekos vieni kitiems.


Rašyti komentarą...
t
total
2012-02-02 20:57:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
labai mėgtu T.Savicką, vien dėl jo verta būtų pasižiūrėti :)
Atsakyti
0

p
purksis
2012-02-06 09:26:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
Trumpiausias atstumas tarp dviejų taškų yra spirališkas kritimas žemyn.
Atsakyti
0

p
purksis
2012-02-06 10:20:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
Venk patekti tarp dviejų biurokratijų.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų