• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mantas Bartuševičius – vienas žymiausių jaunosios kartos Lietuvos komikų. Ketvirtadienį Žinių radijo laidoje „Greiti pietūs“ humoristas prabilo apie įvairias temas, tarp jų – ir šiuolaikinius komikus gluminančią svarbią dilemą. 

Mantas Bartuševičius – vienas žymiausių jaunosios kartos Lietuvos komikų. Ketvirtadienį Žinių radijo laidoje „Greiti pietūs“ humoristas prabilo apie įvairias temas, tarp jų – ir šiuolaikinius komikus gluminančią svarbią dilemą. 

REKLAMA

Dar laidos pradžioje vedėjas M. Bartuševičiaus paprašė įvardyti geriausią ir blogiausią Lietuvos humoristą. Komikas žodžių į vatą nevyniojo: „Aš savęs toli gražu nevadinčiau geriausiu Lietuvos komiku. 

Man atrodo, kad geriausias Lietuvos humoristas yra arba Dominykas Klajumas, arba Mantas Katleris. Vienas jų įrodė, kad per eilę metų gali išlaikyti kartelę, kitas turi beribę fantaziją ir improvizacijos dovaną. 

O blogiausias? Koks nors, visiškai išgalvotą žodį „šausiu“ – Gorlauskas, kur daug pykčio komedijoje. Man labai tai nepatinka, kai esi piktas žmogus ir bandai pyktį maskuoti komedija“, – tikino M. Bartuševičius.  

REKLAMA
REKLAMA

Pasenti nebijo

Pasak Manto, jo kartos komikus nuo ypač pastaruoju metu aptarinėjamo Artūro Orlausko ir kitų jo kartos humoristų skiria vienas svarbus dalykas. M. Bartuševičius įsitikinęs – prasto humoro skonio priskirti humoristo amžiui nereikėtų – juk ir dabartiniai geriausi humoristai sensta: „Esminė aplinkybė kuri skiria mus ir juos (Šilanską ir Orlauską) – autorinis humoras. 

REKLAMA

Mes kuriame savo, kad ir kaip Orlauskas bandytų įrodyti, kad mes vagiame juokelius iš amerikiečių. Buvo atvejis, kai buvo kopijuojami bajeriai, bet su tuo buvo susitvarkyta, atsiprašyta ir daugiau nekartota. Bet tai, ką mes darome – nėra kopijavimas. Mes neskaitome kažkieno kito medžiagos su savo išraiška, intonacijomis. 

Kažkada kalbėjomės su „Humoro klubu“, kad mes jau esame vyresnė karta – į mus jau kreipiasi „jūs“. Aš net nepastebėjau, kurioje vietoje įvyko tas perėjimas. Man džiugu, kad visi nauji komikai, kurie ateina, ir mes – esame bendruomenė. Mes jiems padedame, stumiame į viršų. Norisi, kad pasaulis apie juos sužinotų kuo greičiau. 

REKLAMA
REKLAMA

Nebijau būti vyresnės kartos. Mano didžiausia baimė – tapti neaktualiam, kai pasensiu. Nenoriu tapti piktas, ant debesų grūmojantis žmogus, nors kartais tai savyje jau pastebiu“, – šypsosi Mantas Bartuševičius. 

Teisybės ieškotojai eina per toli

Viena iš didžiausių pastarojo dešimtmečio problemų – humoro ir moralinių visuomenės ribų santykis. Paklaustas, ką mano apie dėl įvairiausių priežasčių nuolat įsižeidusią visuomenę, Mantas Bartuševičius atviras – kovotojai už toleranciją eina per toli. Vyras prisimena ir jam pačiam nutikusią neįtikėtiną istoriją: 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tas pats yra su serialu „The Office“. Yra žmonių, kurie norėtų, kad ir toliau būtų kuriama taip kaip buvo, o kita stovykla labai aiškiai sako, kad tai, kas būdavo anksčiau dabar turbūt nebūtų rodoma. Tada komedija tampa labai atsargi, tu žiūri, kaip apeiti tas spygliuotas vielas ir neįsibrėžti. 

Su visa pagarba visiems geriems dalykams, kurie ateina iš vakarų – pagarbai, tolerancijai ir taip toliau – man atrodo, kad kartais pas mus iki galo nesuprantama, jog mūsų tikslas nėra kažką įžeisti ar panašiai. Mūsų tikslas priešingas – parodijuoti tam tikrus reiškinius, tačiau yra kas priima tai kaip įžeidimą, susisuka į kiautą, ir tada nukenčiame mes (komikai). 

REKLAMA

Kol kas pas mus nėra dar taip, kaip Amerikoje. Didžioji problema ten – komikai atsisako keliauti pas studentus, kas gal blogai skamba, bet nemažai amerikietiškų universitetų pasuko link leftistinių idealų. Tas padidintas saugumas man niekada nepatiko. 

Mes kartais blogai perimame tam tikrus dalykus, nesuprasdami jų esmės. Kartais pas mus ateina žmonės į pasirodymus, kurie jau būna pasiruošę įsižeisti. Jei užkabinsi socialinę grupę, kuriai jie priklauso, pas juos įsijungia gynybinis mechanizmas ir jų tikslas yra ne pasijuokti, o apginti save. 

REKLAMA

Kartą po pasirodymo prašė grąžinti bilietus, nes mes žeminome moteris, jas įžeidinėjome. Tai yra absoliutus nonsensas. Norėta pasakyti atvirkščiai“, – prisimena M. Bartuševičius. 

Pasak komiko, itin šiuolaikiniam humorui kenkiantis dalykas – vadinamoji „atšaukimo (cancel) kultūra“. Mantas įsitikinęs – su tuo juokauti yra pavojinga: „Reikia suprasti, kad jei tau kažkas nepatinka – tai dar nereiškia, kad tai blogai. Man nepatinkantis ir blogas filmas – du skirtingi dalykai. 

Norėčiau, kad Lietuvoje būtų „atšauktas“ žmogus, kuris bandė kažką kitą „atšaukti“. Būtų pamoka, kad negalima tuo žaisti. Mokytoją Astrą galima atšaukti, bet ne dėl jos pažiūrų, o dėl to, kad ji visiškai netinka dirbti su vaikais“, – juokiasi humoristas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų