Emigracijoje Lidija Mačiūnienė negalėjo pritapti. Ilgėjosi Lietuvos, jos kalbos ir kultūros. Sugrįžusi namo, trijų vaikų mama įkūrė internetinį radiją pasaulio lietuvių vaikams. Lietuviškų dainelių, pasakų ir vaikiškų žinių jau klausosi Izraelyje, Anglijoje, Airijoje, Vokietijoje, Norvegijoje, Švedijoje, Danijoje, Rusijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje, Kipre ir netgi Turkijoje.
Ieškojo pašaukimo
Tytuvėnuose (Kelmės rajonas) gimusi ir augusi Lidija pasirinko praktiškas buhalterės ir ekonomistės specialybes. Dirba Tytuvėnų regioniniame parke buhaltere. Bet visada žinojo, jog turi ir kitokį pašaukimą – ilgėjosi kūrybinio darbo.
„Mane labai jaudino viskas, kas susiję su vaikais, – pasakoja moteris, pati auginanti tris vaikus. – Galvoje sukosi mintys iš vaikų namų pasiimti mažylį, kurti šeimyninius vaikų namus, vaikų kavinukę, vaikų ir mamų klubą, ar užsiimti dar kokia su vaikais susijusia veikla. Bet tai buvo mąstymas galva, o ne širdimi. Todėl kildavo daug abejonių.“
Netikėtas atradimas
Viskas apsivertė, kai Lidija pradėjo mąstyti širdimi. Ji prirašė tris storus sąsiuvinius savo minčių. Net eidama pasivaikščioti negalėjo sulaikyti idėjų srauto.
„Buvo sunkus laikotarpis. Likau viena su trimis vaikais. Trūko vidinės energijos. O mano mažajai Ievutei – vos metukai. Mėgsta muziką. Nori šokti. Mąstydavau, kuo galėčiau užglaistyti savo liūdesį, kad vaikai jo nejaustų? Pagalvojau, būtų gerai paklausyti radijo stoties, skirtos vaikams. Dainelės, pasakėlės, laidelės, nuotaiką praskaidrintų ne tik mažajai dukrelei, bet ir man, – pasakoja Lidija. – Puikiai žinojau, jog tokios radijo stoties nėra. Ir tą pačią akimirką suvokiau: čia ir yra tai, ko aš ieškojau.“
Padėjo aplinkiniai
Įkurti radiją nebuvo taip paprasta: reikėjo įkurti įmonę, reikėjo mokytojo ir patarėjo. Iš pradžių ketino kurti antžeminę radijo stotį. Tačiau kompiuterių technologijas išmanantis pusbrolis Edvinas patarė, jog po kelerių metų tokios stotys bus neperspektyvios. Be to, užsienyje gyvenantys vaikučiai bangomis transliuojamo radijo negirdėtų. Pusbrolis sukūrė internetinę radijo stotį.
Į serverį įdėjo grotuvą. Kompiuterinį komplektą Lidijai padovanojo pusseserė. Dukterėčia su draugu sukūrė internetinio puslapio dizainą ir logotipą. Draugai padovanojo daug įrašų.
Kai mintis materializavosi, reikėjo bendraminčio. Likimas pasirūpino ir tuo.
Vaikų radiju susidomėjo „Žinių radijo“ laidos „Vakaro žvaigždelė“ vedėja Daiva Bauerienė. Ji pasiūlė savo įgarsintų pasakų, padėjo susikurti šaukinukus.
„Labai apsidžiaugiau, nes Daiva turi didelę darbo patirtį, o aš – tik idėjų ir ryžto“, – pasakoja Lidija.
Muzikinės studijos „Nieko tokio“ vadovas Vadimas Kamrazeris pažadėjo dovanoti dainelių iš savojo archyvo. Dainelių žadėjo autorės Laura Remeikienė bei Jūratė Miliauskaitė.
Tik pozityvios žinios
Vaikų radijas pradėjo veikti nuo liepos 1 dienos. Lidija pasiuntė žinutes įvairių pasaulio šalių lietuvių bendruomenėms. Jau turi beveik tris tūkstančius klausytojų. Lietuviškų dainelių, pasakų ir vaikiškų žinių klausosi Izraelyje, Anglijoje, Airijoje, Vokietijoje, Norvegijoje, Švedijoje, Danijoje, Rusijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje, Kipre, Turkijoje.
Kad dėl skirtingų laiko juostų kuris nors pasaulio kraštas nebūtų nuskriaustas, vaikų radijas veikia ištisą parą. Nuolatos skamba vaikiškos dainelės. Keletą kartų per parą tuo pačiu laiku sekamos pasakos.
Kiekvieną valandą transliuojamos trijų minučių trukmės žinios vaikams.
„Mes pranešame tik pozityvią informaciją, – pasakoja vaikų radijo įkūrėja. – Tai bendraamžių pasiekimai ir pomėgiai, smagūs nutikimai iš žvėrelių gyvenimo, gyvūnų mados, gamtos išdaigos, įdomūs žmonės, sveikas gyvenimo būdas ir kitokios žinios. Kas dieną jų paskelbiame po tris.“
Žinias skaito vyriausioji Lidijos dukra penkiolikmetė Simona. Daug padeda dvylikametis sūnus Lukas. Gerų naujienų ieško visa šeima.
Vaikai sveikinami su vardadieniais, prisimenamos svarbios datos, kartojami pranešimai apie orus Lietuvoje.
Kol kas – laisvalaikis
Kol kas Lidijai vaikų radijas – tik laisvalaikio veikla. Jauna moteris tiki, jog ateityje ji galės iš šios veiklos gyventi.
Mintis ir idėjas, kaip savo kūrinį tobulins ir plės, Lidija rašo jau į penktąjį sąsiuvinį. „Niekur neinu be jo, – rodo raudonais viršeliais sąsiuvinuką. – Visada į jį užsirašau naują mintį.“
Pasakas kuria ir Lidijos mama, rusų kalbos mokytoja ir liaudiško lėlių teatro įkūrėja Tatjana Mažeikienė. Šiuo metu ji gyvena Izraelyje ir rašo knygas.
Lidija nusiteikusi ieškoti ir kitų autorių, bendradarbiauti su lietuvių rašytojais Lietuvoje ir užsienyje, skatinti kurti ir mažuosius radijo klausytojus.
Atsiremia į save
Tik po to, kai įkūrė vaikų radiją, Lidija sako suvokusi, jog būtent to jai reikėjo gyvenant emigracijoje. Į Izraelį išvyko kartu su tėvais ir seserimi. Jie pritapo, o Lidija negalėjo priprasti.
Izraelyje pirmą klasę pradėjo lankyti vyriausioji jos dukra Simona. Lidija nupirko lietuviškų pratybų sąsiuvinių, vadovėlių ir po pamokų mokykloje pati mokė dukrelę lietuviškai skaityti ir rašyti.
„Šeimoje visada šnekėjome tik lietuviškai,“ – pasakoja moteris.
Ji ilgėjosi savo krašto, kuriame gimė ir užaugo, troško veiklos. Po poros metų susikrovė lagaminus ir grįžo į Tytuvėnus. Mamos mokymų dėka dukra Simona Lietuvoje galėjo lankyti antrąją klasę.
„Aš pati sau privalau būti atrama, – sako Lidija. – Ne tik sau, bet ir savo vaikams. Mano atrama – tik svajonė, vedanti į priekį. Įkūrusi radijo stotį vaikams, esu laiminga, nes darau tai, kas suteikia džiaugsmo.“
Kad dėl skirtingų laiko juostų kuris nors pasaulio kraštas nebūtų nuskriaustas, radijas veikia ištisą parą.
Regina MUSNECKIENĖ