• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jei laimingų sutuoktinių paklausite, kur slypi jų laimės paslaptis, vargu, ar išgirsite atsakymą, jog jiems pavyko rasti savo „antrąją finansinę pusę“.Tačiau jeigu jų santuoka iš tiesų sėkminga, vadinasi, taip ir nutiko.

REKLAMA
REKLAMA

Pelningiausias finansinis sprendimas - sujungti savo gyvenimą su žmogumi, kurio požiūris į pinigus papildo jūsų požiūrį, mano ekspertai. Finansiniu atžvilgiu santuoka gali tapti tiek didžiausiu aktyvu, tiek didžiausiu pasyvu.

REKLAMA

Vedybos iš meilės - sąlyginai naujas reiškinys. Daugelį amžių santuokos buvo sudaromos vadovaujantis ekonominiais ar politiniais tikslais, ir buvo tiesiog pelningas besituokiančių žmonių kapitalo sujungimas.

Ir mūsų laikais, nors dauguma tuokiasi vedini romantiškų paskatų, santuokos pagrindas vis dėlto yra finansinė sąjunga. Daugelis dalykų, kuriuos mes gyvenime norime turėti arba neturėti, priklauso nuo pinigų, tiksliau nuo to, kiek mes uždirbame, kiek išleidžiame, kaip mokame taupyti. Vieni yra pasirengę dirbti po 80 valandų per savaitę, kad nusipirktų trečią namą ir apmokėtų narystę elitiniame klube, kiti, atvirkščiai, stengiasi kuo mažiau dirbti ir daugiau laiko praleisti su šeima. Kiekvieno prioritetai skirtingi.

REKLAMA
REKLAMA

„Daugelis nesutarimų dėl pinigų kyla priklausomai nuo to, kaip kiekvienas iš mūsų nori nugyventi savo gyvenimą ir ką nori turėti“, - sako Pensilvanijos universiteto Wharton verslo ekonomikos ir viešosios politikos mokyklos docentė Betsey Stevenson, tyrinėjanti ekonomines santuokos ir skyrybų priežastis. „Kiekvienas žmogus pinigus leidžia skirtingai, priklausomai nuo jo gyvenimo tikslų“, - priduria ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei sutarsite, kaip leisti bendrus pinigus, išsaugosite ne tik savo finansus, bet ir santuoką. Tai kur kas lengviau padaryti, kai jūsų požiūris į pinigus sutampa, jei taip nėra, svarbu ieškoti kompromiso.

Niekam ne paslaptis, jog skyrybų atveju pinigai tampa svarbiausia nesutarimų priežastimi, galinčia buvusius partnerius paversti mirtinais priešais. „Daugelis galvoja, jog dažniausiai santykių iširimo priežastis yra neištikimybė ar nesutarimai dėl vaikų. Vis dėlto pinigai čia taip pat vaidina reikšmingą vaidmenį“, - sako skyrybų advokatė Susan Reach Winters.

REKLAMA

Ne visiems pasiseka rasti savo „antrąją finansinę pusę“. Tačiau atsižvelgus į keletą taisyklių, apie kurias kalba psichologai ir finansų specialistai, problemų galima išvengti. Radę bendrą požiūrį į finansinius dalykus, turėsite visas galimybes tapti sėkminga, klestinčia šeima.



Aptarkite problemas bei lūkesčius

REKLAMA

Prieš sudarant santuoką poroms patariama aptarti bendrą finansinę ateitį ir tai, ko jie nori pasiekti gyvenime. Būsimi sutuoktiniai turi atsakyti vienas kitam į klausimus: „Ar mes norime (ir kada norime) susilaukti vaikų?“, „Kas sėdės namie, kol vaikai bus maži?“, „Vaikai mokysis privačioje ar valstybinėje mokykloje?“, „Koks bus mūsų bendras gyvenimas?“, „Kada išeisime į pensiją?“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Idealu, jei pora finansinius klausimus aptartų kiekvieną savaitę, - sako Karen Altfest, finansinio planavimo specialistė, kartu su vyru turinti firmą Niujorke. - Tokiu būdu jie visada galėtų padėti vienas kitam pasiekti savo tikslų“.

Turėkite bendrų tikslų. 58 metų Hiustono draudimo specialistui Jerry Ballardui ir jo žmonai Siuzan, su kuria jis susituokęs jau 36 metus, pavyksta išvengti finansinių nesutarimų dėl to, kad jie vadovaujasi viena taisykle: išlaidauti kuo mažiau ir kiekvieną mėnesį atsidėti 10-20 proc. atlyginimo, be to, atidėtoji dalis turi išlikti nepaliesta. Sutarę šiuo klausimu, jie lengvai išsprendė problemą, kiek ir kaip leisti pinigus.



Savo namų finansinius reikalus tvarkykite kaip savo verslą

REKLAMA

Sudarykite biudžetą ir registruokite savo pajamas, išlaidas ir skolas. Planuokite ir priimkite svarbius finansinius sprendimus kartu, kaip partneriai. „Kai visi sprendimai priimami kartu, atsakomybę bei sėkmę taip pat dalijasi abu sutuoktiniai, - sako Mary Ann Sisco, investicinio banko „JPMorgan“ privačių klientų poskyrio finansinė patarėja. - Net jeigu rezultatas jus nuvils, toks bendradarbiavimas padės lengviau išverti nemalonumus“.

REKLAMA

Pasidalinkite atsakomybe. Paprastai vienas partneris būna linkęs kontroliuoti visus šeimos finansinius klausimus, vis dėlto Mary Sisco pataria nuolat keistis vaidmenimis. Pavyzdžiui, iš pradžių tegul vienas partneris iš savo atlyginimo atideda pinigus, o kitas moka sąskaitas, po kurio laiko pasikeiskite. Ir tai darykite nuolat.



Palaikykite vienas kitą

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sutuoktiniai, kurie palaiko vienas kitą, be viso kito, turi puikias galimybes pasiekti karjeros aukštumų. „Labai svarbu rasti partnerį, kuris palaikytų jus ir padrąsintų bet kurioje situacijoje. Toks palaikymas ne tik sustiprins santykius, bet ir padės užsitikrinti profesinę sėkmę“, - sako Mr. Gundlachas, kurio žmona palaikė jo sprendimą tapti vadybos konsultantu po 22 metų darbo visiškai kitoje sferoje.

REKLAMA

Mėgaukitės gyvenimu, bet neperženkite ribų

Gyvenkite, kaip norite, tačiau visuomet atidėkite pinigų „juodai dienai“. Daugelis žmonių, dirbusių pelningose kompanijose, kurios vėliau bankrutavo, gerai išmoko šią pamoką. Kaip teigia Mary Sisco, jos jaunesnio amžiaus klientai, kurie nėra turėję finansinių sunkumų, klaidingai mano, jog pinigų upelis niekuomet nenustos tekėti.

REKLAMA

Kažkada ji dirbo su jauna pora, auginančia du vaikus. Šiek tiek prieš tai, kai tėvas prarado darbą Volstryte, šeima paėmė 35 tūkst. dolerių paskolą. Dėl to vėliau jie turėjo persikelti į mažesnį butą Manhetene ir parduoti užmiestyje esantį vasarnamį.



Pasinaudokite tarpininko paslaugomis

REKLAMA
REKLAMA

Gali būti, kad kiekvienas iš mūsų turime savo požiūrį į tai, kaip leisti pinigus. Pavyzdžiui, vienas sutuoktinis linkęs taupyti pinigus, o kitas gali ilgai negalvojęs išleisti didelę sumą brangiai mašinai. Tokiu atveju ieškokite pagalbos iš šalies. Tai gali būti finansinio planavimo specialistas arba šeimos psichologas, kuris padės jums geriau suprasti vienas kitą.

Marcas B. Schindleris, finansinio planavimo specialistas iš Teksaso, dirbo su viena pora, kur sutuoktinis skundėsi, jog žmona kiekvieną mėnesį išleidžia tūkstančius dolerių drabužiams, o žmona priekaištavo, jog vyras ne mažiau išleidžia pasisėdėjimui su draugais. Tuomet Schindleris paskaičiavo, jog jeigu kiekvienas sutuoktinis kiekvienais metais atidėtų 12 tūkst. dolerių, esant 9 proc. palūkanoms, per 28 metus jie sukauptų 1,6 mln. dolerių. Įvertinę šį faktą, sutuoktiniai nusprendė ieškoti kompromiso ir sumažinti išlaidas.



Išsaugokite nepriklausomybę

Bendras biudžetas yra gerai. Vis dėlto ne mažiau svarbu išsaugoti savo finansinę nepriklausomybę. Tegul kiekvienas sutuoktinis pasilieka tam tikrą sumą asmeninėms išlaidoms. Tačiau, esant reikalui, kiekvienas turėtų būti pasirengęs kažko atsisakyti dėl bendrų tikslų.



Investuokite į savo santuoką

REKLAMA

Daugiau laiko leiskite kartu ir šeimos biudžeto pinigus skirkite bendriems užsiėmimams ir pasilinksminimams. Renkite romantiškus pasimatymus, dovanokite vienas kitam dovanas. „Visa tai padės jums atgaivinti santykius ir sustiprinti santuoką“, - sako Gary S. Shunkas, psichologas, dirbantis finansinės gerovės problemų srityje. - „Tai - tarsi investicijos į jūsų santykių dvasią“. Nereikėtų laukti, kol jūs pradėsite tolti vienas nuo kito ir tapsite visiškai svetimais žmonėmis, nes gali nutikti taip, kad kažką keisti jau bus per vėlu.

Melanie Schnoll-Begun, „Citigroup“ darbo su šeimomis poskyrio direktorė, yra dirbusi su pora, kur vyras uždirbinėjo šeimai pinigus, o žmona rūpinosi namais. Tačiau vyrui išėjus į pensiją, sutuoktiniai pajuto, jog per tiek metų jie labai nutolo vienas nuo kito ir nebeturi bendrų interesų. Finansinė gerovė neapsaugojo šios poros nuo skyrybų.



TARA SIEGEL BERNARD, „The New York Times“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų