Trišakio nervo neuralgijos ir priešui nepalinkėsi. Pusę veido apimantis staigus aštrus skausmas, kelis kartus stipresnis nei dantų, atakuoja dešimtis, jei ne šimtus kartų per dieną. Ir kaip išsivaduoti iš šių kančių?

Deja, atsikratyti trišakio nervo neuralgijos kartą ir visiems laikams praktiškai neįmanoma – tai lėtinė liga, tad gali pasikartoti net ir po sėkmingiausių gydymo procedūrų. Vienintelis dalykas, kurio galima tikėtis – tai ilgos remisijos, laimingiausiems pacientams užtrunkančios kelerius metus.

O išprovokuoti trišakio nervo neuralgiją gali bet kas: kalbėjimas, kramtymas, dantų valymas – net menkiausias vėjelio dvelksmas ar prisilietimas prie veido. Taip, tarsi apgultyje, kasdien gyvena 2–4 iš šimto tūkstančių planetos gyventojų – būtent tiek jų, Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, serga šia liga. Tai daugiau nei milijonas žmonių visoje žemėje.

Pagrindiniai klinikiniai trišakio nervo neuralgijos simptomai yra tiesiog nepakeliamo veriančio skausmo priepuoliai. Skausmas tarsi šaudo po veidą, tačiau ne ilgiau kaip 1–2 minutes, kartais sekundes. Ir tokie priepuoliai gali kartotis iki 300 kartų per parą.

Prasidėjęs viename taške, skausmas išplinta per pusę veido – vadinamojoje inervacijos zonoje, atitinkančioje trišakio nervo šaką. Jį gali paskatinti bet kokie veido bei žandikaulio raumenų judesiai valgant, maloniai su kuo nors šnekučiuojantis, prausiantis, tačiau skausmas gali pasireikšti ir spontaniškai. Kai kurie sergantieji neuralgija skundžiasi skausmingais taškais veide, prie kurių kartais negalima net prisiliesti – paprastai toje vietoje, kur išeina trišakio nervo šakos.

REKLAMA

Stingdantis skausmas

Bene tipiškiausias trišakio nervo neuralgijos pasireiškimas yra itin jautrūs nedideli veido odos plotai, kuriuos net lengvai palietus prasideda šiai ligai tipiškas skausmo priepuolis. Užplūdus skausmui, ligonis ne šaukia, ne verkia ir ne dejuoja, o sustingsta tiesiogine šio žodžio prasme toje pozoje, kurioje buvo užkluptas, nes bet koks, net mažytėlaitis, judesys – pavyzdžiui, bandymas nuryti seiles, – tik padidina kančias.

Tarsi paties priepuolio dar būtų negana, neretai jam prasidėjus dar prisideda ir mimikos raumenų traukuliai, už kramtymą atsakingų raumenų spazmai.

Neuralgijos priepuolius dažnai lydi ašarojimas, veido kraujagyslių išsiplėtimas arba spazmai, akių junginės paraudimas.

Jeigu liga užsitęsia ilgai, pradeda ryškėti neuropatijos požymiai: bukas gilus veido skausmas, galbūt net sunkiai gydomi veido odos trofiniai pakitimai. Gali išslinkti antakiai ir blakstienos.

Iš kur visa tai užgriūva mūsų galvas – o jei tiksliau, veidus? Trišakio nervo neuralgija gali būti lėtinių uždegimų, sukėlusių pakitimus periferinėse nervo atšakose, pasekmė. Tokių dalykų nutinka patyrus veido traumą, persirgus sinusitu.

Daliai pacientų sukelti neuralgiją gali žandikaulio ir dantų ligos (pavyzdžiui, pulpitas, smilkininio žandikaulio sąnario uždegimas). Reikšmės turi ir trišakio nervo kanalų susiaurėjimas arba pakitimai jų sienelėse. Tačiau neuralgijos priežastimi gali tapti ir smegenų voratinklinio dangalo uždegimas (arachnoiditas), jeigu jis užgriebia trišakio nervo mazgą ir šaknelę, taip pat nedideli augliai kaukolės viduje.

Reikšmės trišakio nervo neuralgijai atsirasti gali turėti ir sutrikusi kraujotaka – jeigu nervo mazgas ir juntamieji branduoliai smegenų kamiene negauna pakankamai kraujo. Sunegaluoja trišakis nervas ir tuo atveju, kai jį suspaudžia greta esančios kraujagyslės – daugelio neurologų nuomone, tai yra dažniausia neuralgijos priežastis.

Dantys niekuo dėti

Beveik visada pirmuoju gydytoju, į kurį kreipiasi neuralgijos aukos, būna odontologas. Todėl belieka melstis, kad jis laiku susigaudytų situacijoje ir nustatytų tikrąją skausmo priežastį. Antraip ir taip jau kenčiančiam pacientui teks ištverti dar ir „skaudamo“ danties paieškas.

REKLAMA

Tiesa, pasitaiko, kad pašalinus nesveiką dantį išties palengvėja, tačiau labai neilgam – netrukus visas jėgas išsunkiantys skausmo priepuoliai pradeda kartotis vėl.

Laimė, dauguma odontologų ne iš nuogirdų žino, kas yra trišakio nervo neuralgija, ir operatyviai nusiunčia pacientą pas neurologą – specialistą, kuris ir turi gydyti tokias ligas. Jis skausmų iškankintoms neuralgijos aukoms skiria vaistų nuo traukulių, kraujagysles plečiančių preparatų, spazmolitikų, raminamųjų. Vienas sėkmingesnių neuralgijos gydymo būdų yra farmakopunktūra, kai į bioaktyvius taškus suleidžiama specialių vaistų. Yra sukurta neblogų tepalų.

Trišakio nervo neuralgijai gydyti plačiai naudojama fizioterapija, refleksoterapija adatomis. Tačiau su laiku ir šios procedūros tampa nebeveiksmingomis. Tokioje situacijoje tėra viena išeitis – operacija.

Skalpelis irgi išeitis

Yra du chirurginiai trišakio nervo neuralgijos gydymo būdai. Pirmasis – trišakio nervo šaknelės mikrovaskulinė dekompresija: tarp nervo ir jį spaudžiančių kraujagyslių įdedama speciali tefloninė tarpinė, apsauganti nuo nepakeliamus skausmus sukeliančio kontakto.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų