Žmogui sėkmingai persodintas kiaulės inkstas: galėsime pasiimti ir inkstus, ir odą, ir širdies vožtuvus

Pirmą kartą medicinos istorijoje žmogui buvo sėkmingai persodintas kiaulės inkstas, o paciento organizmas jo neatmetė. Revoliucinį eksperimentą chirurgai atliko Niujorke, jam panaudojo genetiškai modifikuotą kiaulę. Pasak specialistų – ateityje iš tokių kiaulių galėsime pasiimti ir inkstus, ir odą, ir širdies vožtuvus.

Pasaulio medikai jau ne vieną dešimtmetį ieško būdų, kaip sėkmingai transplantuoti gyvūnų organus žmonėms, bet iki šiol visi bandymai baigdavosi nesėkme. Žmogaus kūnas tiesiog atmesdavo svetimkūnį. Bet ne šį kartą – Niujorko Universitetinėje ligoninėje chirurgai žmogui pabandė persodinti ne įprastos, o genetiškai modifikuotos kiaulės inkstą.

„Iš esmės transplantavome genetiškai sukurtos kiaulės inkstą, iš kurio buvo pašalinta molekulė, dėl kurios žmogaus kūnas atmesdavo kiaulės organą“, – pasakoja chirurgas Dr. Robert Montgomery.

Kiaulėje, kurios organizmas buvo genetiškai pakeistas – neliko tam tikrų sacharidų arba kitaip glikano molekulių, kurios esą ir sukelia staigią gyvūno organų atmetimo reakciją.

„Iki šiol, jei kiaulės organas būdavo perkeliamas į evoliuciškai aukščiau esantį organizmą – šis atmesdavo organą vos per kelias minutes ar valandas. Bet gyvūnų genetinės inžinerijos proveržis suteikia mums viltį įveikti šį pirminį barjerą“, – tęsia chirurgas.

Niujorko chirurgai sako, kad jau po metų ar dviejų atliks daugiau panašių eksperimentų. Jei jie bus sėkmingi – ateityje ne tik inkstus, bet ir odą ar širdies vožtuvus žmonės galės skolintis iš genetiškai modifikuotų kriuksių.

„Ateityje reikėtų išskirti tuos pacientus, kurie turi mažai šansų gauti kito žmogaus inkstą, o jų dializės prognozė prasta. Tuos, kuriems būtina turėti bent metus ar dvejus veikiantį inkstą“, – teigia Dr. R. Montgomery.

Tiesa, ir viltį pasauliui suteikęs pacientas – neįprastas – tai buvo žmogus su mirusiomis smegenimis. Jo artimieji sutiko atlikti eksperimentą prieš atjungiant jį nuo gyvybę palaikančių aparatų.

 


Rašyti komentarą...
a
andrius
2021-10-24 07:55:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
neveltui sakoma visi vakseriai kiaules
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų