Veryga gavo ne viską, ko norėjo: prekybininkai išsikovojo laiko dėl cigarečių slėpimo

Cigaretės tik iš po stalo ar iš už širmos. Tokia tvarka ateityje gali laukti rūkorių Lietuvoje. Vyriausybė pritarė ministrui Aurelijui Verygai siūlančiam drausti eksponuoti tabako gaminius parduotuvėse ir prekybos centruose. Tiesa, Sveikatos apsaugos ministerija surėmė ietis su Ekonomikos ir inovacijų ministerija dėl datos, kada šis draudimas įsigaliotų. A. Veryga pageidauja cigaretes iš vitrinų šalinti jau nuo kitų metų gegužės. Oponentai ir verslininkai reikalavo bent dviejų metų pasiruošimui.

Vyriausybė uždegė žalią šviesą sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos siūlymui drausti prekybininkams viešai eksponuoti tabaką ir jo gaminius. Įstatymas nepaliestų tik specializuotų parduotuvių ar tabako gaminių skyrių prekybos centruose jei cigaretės ar kiti rūkalai nesimatytų iš išorės. Anot ministro, šis draudimas turėtų sumažinti tabako prieinamumą ir rūkymo patrauklumą tarp jaunimo. Apie planuojamus pokyčius išgirdę tautiečiai tame didelės bėdos nemato:

„Vertinu labai teigiamai, nes viskas, kas matosi žmonėms, daro neigiamą poveikį, ypač cigaretės.“

„Manau, kad prie kasos yra cigaretės tai tikrai yra negerai. Ten yra vaikučiai ir visi pirkėjai.“

„Aš abejoju, kad iš to kažkokia nauda bus. Vis tiek jei žmonės rūko, tai rūkys. Kainos kyla, o niekas nesikeičia.“

„Kodėl gi ne. Pasaulyje daug kur, Skandinavijoje.“

Tiesa, ministras A. Veryga gavo ne viską, ko norėjo. Jis pageidavo, kad prekybininkai tabaką pradėtų slėpti jau nuo kitų metų gegužės pirmosios. Piestu prieš tokį žaibišką planą stojo prekybininkai bei Ekonomikos ir inovacijų ministerija. Pasak verslininkų, parduotuvės ir jų darbuotojai esą nespės pasiruošti.

Virginijaus Sinkevičiaus vadovaujama ministerija pasiūlė kompromisą – viešo eksponavimo draudimą įvesti 2022 gegužės pirmąją. Aurelijus Veryga pereinamajam laikotarpiui neprieštarauja, tačiau dveji su puse metų jam atrodo ne itin logiška. Ministras tikina, kad jokių instrukcijų, kaip ir kur slėpti cigaretes jis tikrai nepateiks. O virš kasų esančius tabako stendus neva galima tiesiog užklijuoti spalvotomis juostelėmis.

„Prekybininkai norėjo, kad nenurodytumėme būdo kaip jiems ir kur tas prekes padėti ir paslėpti, taip ir yra įstatyme – nėra nurodoma nei spintelių, nei kažkokių specialių vietų. Kaip kas nori, taip tas gali padaryti“, – sako A. Veryga.

REKLAMA

Įstatymas į Seimo salę keliaus dar šios sesijos metu, greičiausiai lapkritį. Ir, pasak Ekonomikos ir inovacijų viceministrės Jekaterinos Rojakos, startinis įsigaliojimo laikas dar gali būti derinamas, tačiau drausti jau nuo kitąmet būtų nesąžininga verslo atžvilgiu. Esą tai užkrautų finansinę naštą smulkiesiems prekybininkams. Juolab, anot viceministrės, šį klausimą derėtų paderinti ir su Europos Komisija, išklausyti jų pasiūlymų.

„Pokyčiai galėtų trukdyti tam tikra prasme konkurencijai vidaus rinkai ir tai turėtų būti ratifikuota ir notifikuota Europos Sąjungoje, komisijoje, kad ir kitos šalys galėtų pateikti savo pasiūlymus, komentarus dėl atitinkamo nutarimo“, – teigia J. Rojaka.

Patys prekybininkai sako, kad kitose valstybėse, kuriose tokia praktika jau yra taikoma, verslui buvo duotas kur kas ilgesnis laikas pasiruošti. Rūta Vainienė tikina, kad paliepimas slėpti cigaretes ar kitas prekes, nėra tiesiog jų perkėlimas iš vitrinos į stalčių. Ji priduria, kad dalis parduotuvių iš anksto planuoja renovacijas ir turint pakankamai laiko, jų metu būtų galima įrengti ir specialias vietas tabako gaminiams.

„Kasose gali susidaryti ir ilgesnės eilės, nes žmogus, kuris nori įsigyti šią prekę, turės aiškinti žodžiu, pasakyti, ką jis perka, tada kasininkas turės surasti ir tai kasininkui papildomas krūvis. Nėra taip paprasta kaip atrodo, kad užuolaidėle uždengėm. Iš tikro prekybininkams reikia ir kasininkus apmokyti“, – pasakoja prekybos tinklų atstovė Rūta Vainienė.

Tabako gaminių nedemonstravimo praktika taikoma Jungtinėje Karalystėje, Airijoje, Skandinavijos šalyse. Prekybos tabako produkcija apribojimus kitąmet žada taikyti ir latviai.


Rašyti komentarą...
A
Arunas
2019-10-24 10:57:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
Uzsiimk gydymo istaigomis ,o ne alkocholio ir tabako stumdymu.!Cia yra visiskai neesminis dalykas .kas ruke rukys,kas gere gers..Eile pas seimos gydytoja 2 savaites.Zino kokius vaistus tureciau naudoti,bet sistema neleidzia israsyti.Turiu kreiptis psa specialista,kad israsytu lapa su diagnoze,o seimos gydytoja galetu skirti tuos vaistuas.Ir kiek praeina laiko !?Yvairiai ,nuo 1 menesio iki puse metu.!!! Ar tai normalu/?Palik ta ministro kede,nes matom ,tau niekas neiseina,leisk dirbti gydytojui ,turinciam praktiniu igudziu.O is salies galesi svaigti su tuo alkocholiu ir tabaku.Muma rupi sklandus daktaru darbas ir greitas prieinamumas.Ar normalu,kai registruojis ir tau ppasako,ner menesiui talonu,.kreipkis po menesio.Kita mensei vel tas pats. !!!!!!!!!
Atsakyti
-3

V
Vedas
2019-10-24 11:25:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tiesa..
Pasakyta tiksliai..
Atsakyti
-1

t
taip
2019-10-24 11:29:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
ir vel ponas ministras neturi ka veikti, dairosi po parduotuves, kad cigaretes paslepti, po valgyklas, kad kopustu visi daugiau prirytu, po vaistines, kad vaistu zmones be recepto gink dieve nenusipirktu, vaizdelis nekoks gaunasi, ligoninese bardakas, lasines sumaisomos, gydytoju stoka, eiles poliklinikose, korupcija, kysininkavimas, kosmaras kazkoks siandieninis, ten kur istikro reiktu griezto sveikatos ministerio balso, nei kvapo.Juk zmones raso, nepatenkinti kaip niekad siuo mininstru, tai kur ziuri valdzia, kur prezidentas po galais????
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (15)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų