Unikalūs vaizdai: kirtę Lietuvos sieną, nelegalai krinta ir neklauso raginimų grįžti atgal

Antradienį pasieniečiai sulaikė rekordinį skaičių migrantų per vieną parą – 171. Nelegalų skaičius mūsų šalyje jau perkopė 3 tūkstančius. Nors Rūdninkų poligone palapinių miestelis dar tik statomas, Vidaus reikalų ministerija nusprendė bent laikinai palikti ramybėje Dieveniškių gyventojus.

Kad nurimtų įsibaiminę gyventojai, nelegalų centrus pradės saugoti kariuomenė. Be to, paaiškėjo, kad Lietuva jau sulaukė ir papildomos koncertinos vielos, tačiau ja dengti pasienio dar negali, nes neturime tvirtinimo detalių.

Autentiški kadrai iš Lietuvos, Baltarusijos pasienio. Būrelis nelegalų kirsti valstybių sieną pasirenka prie pat pasienį žyminčių stulpų, nudažytų abiejų šalių vėliavų spalvomis.

Lietuvos pusėje pasieniečiai šaukia angliškai „go back“ – bando priversti nelegalus suktis ir eiti atgal. Tačiau migrantams šūksniai nė motais – jie kosėdami ir, prašydami padėti, juda į mūsų teritoriją. Vienas jų šaukia, kad sergančiam trūksta deguonies.

Įrašo pabaigoje matyti, kaip vienas Lietuvos pusėje esantis vyras lyg ir bando nustumti nelegalus atgal, tačiau tuo vaizdas ir pasibaigia.

O kitas vaizdas iš pasieniečių sraigtasparnio. Ties Medininkais dvi tvoras Lietuvos ir Baltarusijos pusėse įveikė 9 nelegalai irakiečiai. Patekę į mišką, jie iš karto buvo sulaikyti. Iš viso praėjusią parą pasieniečiai sučiupo rekordinį kiekį sienos pažeidėjų – 171, o bendras jų skaičius šiemet jau perkopė 3 tūkstančius.

Bet ne visi nelegalai sulaikomi. Dieveniškėse dieną ir naktį budintys protestuotojai prieš nelegalus trečiadienį ryte sulaukė netikėtų svečių – 4 į Lietuvą nelegaliai patekę migrantai atklydo tiesiai pas protestuotojus. Žmonės apie atvykėlius pranešė pareigūnams, kurie juos vėliau išsivežė.

„Buvo šiandien visur rūkas labai tankus, sako, tiesiog pas mus čia atėjo pėsčiomis. Švarūs kedai, niekur nėjo per laukus“, – sako gyventojas.

Žmonės teigia, kad atvykėliai elgėsi ramiai, pasakojo, kad jiems patinka Lietuva: „Turistai atėjo, kaip feisbuke juokauja, nelegalūs migrantai atėjo palaikyti vietinius gyventojus mitinge prieš nelegalius migrantus. Jie irgi prieš centrą čia.“

Šiandien pavakarę į Dieveniškes, viešai neskelbęs, atvyko prezidentas Gitanas Nausėda. Jis susitiko su dalimi vietos gyventojų, o vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė vietiniams pasiuntė žinią – Dieveniškėse kol kas migrantai nebus atkelti. 

„Mes laikome šitą vietą kaip galimą, šiuo metu tikrai kažkokios vežimo ar kitokios veiklos nebus, bet mes ją laikome, nes turime turėti rezerve šią vietą ar kitas vietas, nes situacija gali keistis kiekvieną dieną.“

REKLAMA

Bet Rūdninkuose nelegalai atsidurs. Tiesa, neskelbiama kada, ministerija nusprendė nepranešti iš anksto savo planų, kad visuomenė neįsiaudrintų. O kad Šalčininkų rajone įtampa kyla vis labiau, trečiadienį A. Bilotaitei pranešė į susitikimą įsiprašęs rajono meras.

„Atvažiavau pasakyti, kad įtampa didėja, reikia bendromis jėgomis šitą įtampą mažinti ir daryti konkrečius sprendimus. Sutarėme, kad artimiausiu metu, dar nežinome datos, ministerijos atstovai, kitų atsakingų įstaigų atstovai atvažiuos į Rūdninkus kalbėtis su bendruomenės atstovais“, – sako Šalčininkų rajono meras Zdzislav Palevič.

Prie VST poligono budintys žmonės viešina, dėl ko jiems neramu. Jie nufilmavo, kad poligonas aptvertas ne visas. Tvora tiesiog baigiasi bruzgynuose, o eiti toliau draudžia tiesiog paprastas ženklas.

Rajono meras aiškina, kad palaiko žmonių protestus, tačiau prašo žmonių nepažeidinėti įstatymų. Ir pripažįsta, kad Rūdninkų poligonas galėtų būti tinkama vieta sienos pažeidėjams: „Dabar tinkamiausia negu kitos vietovės, bet dar neapsaugoma.“

Jei poligonas yra atokesnėje vietoje, tai Alytuje nelegalai apgyvendinti prie pat gyventojų namų. Tačiau vietos žmonės sako, kad problemų jokių nekilo, protestuoti kaip Šalčininkų rajone nesiruošia.

„Mes čia ir gyvenam, kol kas kol viskas ramu, tai viskas, kaip ir gerai. Man netrukdo, aš čia dirbu, čia gyvenu, man netrukdo jie“, – sako gyventojas.

„Kad jie čia nieko niekur, mes jų nematom, jie neišeina taip laisvai, nevaikščioja. Pažiūrėjom televiziją ir nesupratom, ko jie ten protestuoja“, – sako kitas.

Netrukus nelegalus saugos ne tik pareigūnai. Vidaus reikalų ministrė paprašė, kad vietas, kuriose laikomi sienos pažeidėjai, pradėtų saugoti ir Lietuvos kariuomenė.

„Mūsų sistemos pareigūnai yra visi maksimaliai įtraukti, kai girdžiu kritiką, kad mes dar turime resursų, kad jų galbūt VRM sistemoje dar yra, noriu aiškiai pasakyti, kad visos VRM struktūros yra maksimaliai įsitraukusios, maksimaliu pajėgumu“, – sako vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

REKLAMA

„Greta tų patrulių ir kitais būdais, kartu su pasieniečiais dirbančių karių, įtrauktume dar papildomą pajėgumą, kurie užsiimtų ir budėtų kartu su Viešojo saugumo tarnybos pareigūnais“, – tvirtina krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

Ministras nedetalizuoja, kokios rūšies pajėgos bus dislokuotos prie nelegalų, tačiau užsimena, kad tai bus ne vien tik savanoriai. Jie dabar patruliuoja pačiame pasienyje, anksčiau nutiesė kelis kilometrus vadinamosios koncertinos. Vidaus reikalų ministrė skelbia, kad jau sulaukėme ir daugiau šios pjaunančios vielos.

„Atkeliavo 100 kilometrų iš Estijos, tai yra dovana mums, tai nereikės mums mokėti pinigų“, – sako A. Bilotaitė. 

Kadangi viela tiesiama dviem arba trimis sluoksniais, tai reiškia, kad estų dovana uždengsime ne šimtą, o 50, arba kiek daugiau nei 30 kilometrų pasienio. Bet yra ir dar viena kliūtis – tiesti vielos kol kas dar negalime, nes trūksta tvirtinimo priemonių.

„Šiandien mes darome pirkimą, kuris turėtų įvykti, tai yra susiję su reikalingomis dalimis, tam tikros montavimo dalys, kurias įsigijus, šią savaitę turėtų prasidėti montavimo darbai“, – teigia A. Bilotaitė. 

Vilniaus apskrities policija pranešė pradėjusi tyrimą dėl Rūdninkuose kilusio susistumdymo tarp protestuotojų ir pareigūnų. Tyrimas atliekamas dėl galimo riaušių organizavimo, vaizdo įraše net matyti, kaip vienas protestuotojų vožia pareigūnui su ilgu pagaliu. Už riaušių organizavimą gresia iki 6 metų nelaisvės.


Rašyti komentarą...
R
Remigijus
2021-07-28 23:01:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jūs juokaujat? Vienas “migrantų” telefonu koordinuoja veiksmus. O mūsų pasieniečiai tik ir gali šaukt go back? Tai akivaizdus kvietimas visiems.. Gal bent neteisėtai kirtus sieną galima paleist šūvius į orą? Ar priimsim palaipsniui visą Afriką ir artimuosius rytus???
Atsakyti
-5

X
Xxx
2021-07-28 23:52:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
Cirkas tikras. Ir tai yra sienos saugojimas ? Kas atėjo, tas praėjo. Tikras durnių laivas, ta lietuvėlė. Savus mikliai dujom ir bananais pavaišina, o šituos pasitinka kaip svečius. Nors yra nusiksltėkiai, be dokumentų ir nelegalus sienos kirtimas. Baltas būtų mikliai įgrūstas kalėjiman, o šitie svateliai. Dykai šere, apgyvendina, dar ir šikinyką dykaduoniams išveičia. Ko nesibraut. Oi žmogeliai paprasti, atsirugs jums šitie lanzberginių gaujos bajerei. Paspjaudysit kraujais ir dar apmokėsit dykaduonių išlaikymą.
Atsakyti
-5

i
išvados?
2021-07-28 22:21:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
Žino, kad į jokią Vokietiją ar Švediją nepateks, bet vis tiek eina, nepaisant pasieniečių bandymų juos išstumti atgal į Baltarusijos teritoriją. O Lietuvoje tuo tarpu kol kas dar anoniminiai teisininkai štampuoja kokybiškai teisiškai užpildytus atėjūnų skundus teismams dėl jų laisvės suvaržymo. Iškilaus socdemo Sabatausko dukters įstaiga tikrai nekoordinuoja veiksmų su Lukašenkos čekistais? O taip mėgusi po teismus tampyti tik lietuvių tautybės asmenis buvusi teisingumo ministrės Dobrovolskos darbovietė? Netrūksta ir kitų fondačiulpystės virtuozų, apsiskelbusių profesionalių "žmogaus teisių gynėjų". Gal VSD padėtų atsakyti į šį klausimą? Beje, o kur pradingo Dobrovolska? Šiuo metu jos viešojoje erdvėje turėtų būti tikrai daug? Gal tepė slides atostogauti?
Atsakyti
-4

SKAITYTI KOMENTARUS (35)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų