Trūksta gripo vakcinų: norinčiųjų pasiskiepyti – tūkstančiai

Šalyje ėmė trūkti gripo vakcinų. Į gydymo įstaigas plūsta norintys pasiskiepyti nuo sezoninio gripo, tačiau pasiseka nevisiems. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tikina, kad antra skiepų partija Lietuvą pasieks lapkričio mėnesį. Tuo tarpu gydymo įstaigos jau pusę lūpų kalba apie tai, kad skiepų nuo gripo gali ir neužtekti. O delsti nenorintys gyventojai skuba pasiskiepyti į privačias klinikas, kur gripo vakcina nuo sezono pradžios jau pabrango kone trečdaliu.

Tik penki šimtai laimingųjų – tiek žmonių Vilkaviškio pirminės sveikatos priežiūros centre turėjo galimybę pasiskiepyti nuo sezoninio gripo. Tiesa, gydymo įstaiga jau laukia antros partijos skiepų – iš viso kelių tūkstančių vakcinos dozių.

„Šiuo metu vakcinų nuo gripo neturime, pirmąsias vakcinas gavome rugsėjo 21 dieną, sėkmingai jas išskiepijome per dvi savaites. Esame suplanavę dar gauti 2 tūkstančius vakcinų, sulaukiame dar skambučių pacientų, kurie teiraujasi“, – sako Slaugos administratorė Milda Žemavičienė.

Štai, ką sako gyventojai: 

„Mus darbovietė skiepijo visus, kas norėjo paskiepijo.“

„Mes skiepijamės mokamai, niekaip nesulaukiame, kad čia parvežtų. Ir pernai laukėme du mėnesius.“

„Kai dirbau, skiepydavausi, dabar jau nebe.“

Šiais metais gripo vakcinos paklausai išaugus kone dvigubai jos ėmė trūkti šalies gydymo įstaigose. Štai Vilniuje nemokamų skiepų nuo gripo jau neliko Antakalnio, Naujininkų, Naujosios Vilnios poliklinikoje ir Grigiškių sveikatos priežiūros centre. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tikina, kad greitu metu atkeliaus antra partija vakcinos nuo gripo.

„Reikia sulaukti antros partijos skiepų. Dabar bus toks langas, kad nėra skiepų. Įstaigos buvo paragintos ieškoti rinkoje ir komercinių vakcinų“, – pasakoja sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Tiesa, kai kurios gydymo įstaigos jau iš anksto suplanavo dvigubai didesnį vakcinų skaičių. Štai Šeškinės poliklinikoje skiepų dar yra – jų įsigyta dvigubai daugiau nei pernai. Kol kas poliklinika dar turi apie 600 nemokamų vakcinų ir tik 100 mokamų.

REKLAMA

„Tai, ką parodė šių metų situacija, vakcinų mes paplanavome dvigubai daugiau nei pernai – pirma partija gavome 2200 vakcinų ir laukiame dar vienos partijos, kuri turėtų būti lapkričio mėnesį“, – teigia Antro šeimos medicinos skyriaus vedėja Rima Račkienė.

Gydytojai tikina, kad žmonės suskubo skiepytis vos tik sužinoję apie poliklinikoje gautą vakciną, tačiau, anot medikų, skiepytis galima ir lapkričio ar gruodžio mėnesį, mat imunitetui susiformuoti reikia kelių savaičių. O pats skiepas nuo gripo galioja apie metus, bet priklausomai nuo organizmo savybių ir imuniteto šis laikotarpis gali sutrumpėti. Visgi skiepytis skuba vyresnio amžiaus žmonės:

„Kada jau esi pensininkas, tau jau nieko nesinori – nei gripo, nei koronos. Mes visko jau bijome.“

„Aš noriu pasiskiepyti, ir tiek. Kai buvau jaunesnė ir nesiskiepydavau, dabar jau į senatvę reikia, praeitais irgi skiepijausi.“

„Skiepas nuo gripo palengvina ir COVID-19 ligos eigą ir šitos ligos eiga bus žymiai lengvesnė.“

Tiesa, ar nebus vakcinos deficito kol kas prognozuoti sunku. Valstybinė ligonių kasa tikina, kad apie 100 tūkstančių dozių gripo vakcinos Lietuvą pasieks jau lapkričio antroje pusėje.

„Sunku pasakyti, ar tikrai užteks visiems. Gydymo įstaigos planuoja pagal istoriją , kokia buvo praeitais metais. Šiais metais rekordiškai daug gripo vakcinos nupirkta rizikos grupėms skiepyti – net 45 procentais daugiau“, – kalbėjo Valstybinės ligonių kasos atstovė Agnė Dmitrijevaitė.

O štai kai kuriose privačiose gydymo įstaigose registracija skiepams jau yra sustabdyta, kitos privačios klinikos skaičiuoja vakcinų likučius. Situacija sudėtinga, mat Europoje vakcinos ieško net ir gydymo įstaigos iš Azijos šalių, tad konkurencija didžiulė.

Maža to, mokamų skiepų kaina šoktelėjo į viršų maždaug trečdaliu. Sezono pradžioje sostinėje vakcina vidutiniškai kainavo apie 30 eurų, o dabar už ją gali tekti pakloti ir 40 eurų.

REKLAMA

„Vakcinos kainą labiausiai įtakoja kaina rinkoje, mums brangesnis įsigijimas iš pačių tiekėjų, atgabenimas šiuo sezonu dėl koronaviruso yra gerokai komplikuotas. Viskas finale atsiremia į galutinę kainą“, – sako ,,Affidea Lietuva“ komunikacijos vadovas Paulius Stravinskas.

Valstybinė ligonių kasa skaičiuoja, kad šiuo metu į gydymo įstaigas jau pristatyta 108 tūkstančiai dozių vakcinos. Gripo vakcinai išleista apie 2 milijonai eurų.


Rašyti komentarą...
L
Lika
2020-10-23 15:51:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
Verygzmohis kur ziuri? Kad koronai daugiau skaiciu prirasyt o kur reikia nesirupina
Atsakyti
-1

L
Lika
2020-10-23 15:51:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
Verygzmohis kur ziuri? Kad koronai daugiau skaiciu prirasyt o kur reikia nesirupina
Atsakyti
0

M
Marija
2020-10-23 16:19:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
Telšiuose apie gripo vakcinos tylu, kaip kapuose.Gal Veryga kaimiečiams neišsakė,,,runkelimes,, ir taip gerai.Greičiau išmirs,nebereikės mokėti pensijų.Esu rizikos grupėje,pagal ligas ir amžių,invalidė.Mokėti 40 eurų už vakciną neturiu galimybės.Ar sunku buvo šeimos gydytojams suskaičiuoti esančius rizikos grupėje ir užsakyti daugiau.Ačiū,kad taip rūpinatės paprastais rinkėjais,tik prieš rinkimus.
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (12)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų