Skiepų pasas bilietas į laisvesnį gyvenimą Izraelyje, tačiau Lietuvoje – dar ne?

COVID-19 imuniteto paso, virtualaus arba fizinio dokumento, kuris leistų gyventojams keliauti ir nevaržomai mėgautis paslaugomis dar teks palaukti. Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė kalba, kad Europoje gyventojai skiepijami per lėtai, dėl to kalbėti apie pasą, kuris dalį gyventojų galėtų išlaisvinti iš karantino taisyklių, dar anksti.

Tiesa, pirmuosius žingsnius Lietuva jau žengė. Registrų centras šiuo metu jau kuria sistemą, ateityje galėsiančią palengvinti judėjimą tarp Europos Sąjungos valstybių.

9 milijonus gyventojų turinčiame Izraelyje gyvenimas grįžta į įprastas vėžes. Bent vieną COVID-19 vakcinos dozę jau gavo daugiau nei pusė šalies gyventojų. Pasiskiepiję ir persirgę turi popierinius arba skaitmeninius išmaniuosiuose įrenginiuose įdiegtus žaliuosius pasus. Jų savininkai gali lankytis sporto klubuose, baseinuose, renginiuose, apsistoti viešbučiuose.

„Izraelio pavyzdys yra naudingas ir, manau, kitos šalys taip pat turės įvairių tų pavyzdžių. Labai platus naudojimas, nes ir darbovietėse, pavyzdžiui, viename kabinete susodinti žmonės, kuris vienas atsparus, kitas turi riziką. Ir tuo būdu tas viruso plitimo kelias, jis būtų sunkesnis“, – sako imunologė Aurelija Žvirblienė.

Šiuo metu Europos Sąjungos valstybės diskutuoja, kaip panašus imuniteto pasas, kitaip dar vadinamas sertifikatu tiems, kas skiepą gavo ir jau sirgo Covid-19, galėtų veikti Senajame žemyne. Bendrija nori rasti universalų modelį, kuris tiktų visoms šalims. Tai nėra pati lengviausia užduotis. Mat valstybių nuomonės išsiskiria. Šalys, patyrusios milžiniškų nuostolių dėl nukentėjusio turizmo, nori kuo greičiau atlaisvinti keliones.

„Nuomonės yra išsiskyrusios, kai kurios valstybės nori greito sutarimo, ypatingai Europos pietuose. Tam, kad jau prasidėjus vasaros sezonui būtų palengvintas žmonių judėjimas“, – pasakoja Užsienio reikalų viceministras Arnoldas Pranckevičius.

O kitos šalys nori išvengti diskriminacijos problemos. Mat pradėjus veikti sertifikatui, gyventojai būtų skirstomis į turinčius ir neturinčius imuniteto.

REKLAMA

„Tol, kol vakcinų trūksta nėra galimybės visiems pasiskiepyti. Dar viena rizika, kad žmonės nesistengtų specialiai užsikrėsti ir persirgti“, – teigia A. Žvirblienė.

Pagal Europos Komisijos rekomendacijas, Lietuvos Sveikatos apsaugos ministerija kartu su Registrų centru jau kuria pirminę skiepo sertifikato versiją. Darbus planuojama užbaigti kovo pabaigoje. Pirminėje paso versijoje būtų registruojami tik skiepus gavę gyventojai.

„Vardas, pavardė, gimimo data, lytis, kokia vakcina, kada skiepijamo laikas yra. Kuriamas patikrinimo mechanizmas. Tai reiškia, kad su lietuvišku sertifikatu jis būtų pripažintas ir patikrintas per tą patikrinimo mechanizmą. Tai leistų keliauti su tuo sertifikatu iš vienos šalies į kitą ir būti identifikuotam, kad žmogus turi tą sertifikatą“, – kalbėjo Visuomenės sveikatos departamento direktorius Audrius Ščeponavičius.

Tačiau iki Izraelio Lietuvai ir kitoms Europos Sąjungos valstybėms dar toli. Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė pabrėžia, kad bendrija kol kas gauna per mažai COVID-19 vakcinų. Dėl to kalbėti apie pasą, kuris leistų gyventojams greičiau naudotis paslaugomis, dar negalima.

„Tikrai Vyriausybė nesiūlys imuniteto paso, todėl kad tai reikštų, kad mes siūlome briedį girioje, o ne žvirblį rankoje. Neturime skiepų tiek, kad galėtumėme paskiepyti visus norinčius, kurie norėtų pasiskiepyti ir gauti tokį dokumentą. Kada bus reikalinga tokio pobūdžio žyma, kad žmogus yra persirgęs arba vakcinuotas, bus tarptautinės kelionės“, – sako Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.

Lietuvoje pirmąją COVID-19 vakcinos dozę gavo beveik 133 tūkstančiai gyventojų. Tai reiškia, kad vienas iš 20-ies žmonių yra paskiepytas. Iš viso nuo pat pandemijos pradžios statistikos departamentas oficialiai užfiksavo beveik 200 tūkstančių infekcijos atvejų.


Rašyti komentarą...
Žinant
2021-02-24 20:19:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
Registru centro apsukas,tai pasiskiepyję matysim skiepų pasus artimiausius 3 metus kaip ausis be veidrodžio.
Lietuvos paštas ir registrų centras pačios archaiškiausios kontoros.Ten gyvenimą gyvena popieriukai,be jų niekaip.
Atsakyti
0

T
Teismas
2021-02-25 22:37:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ar cia gestapas, prakeiksim visa vyriausybe ir ju seimas, nei nesvajokite, kad padarysite Ausveisus , gestapininkai, jus busite teisiame Niurnbergo procese, Simonyte , Nauseda ir visi tokie kaip Audrius Sceponavicius
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų