Šiltos žiemos pasekmės: užsikrėtusių kirmėlėmis – dukart daugiau

Užkrečiamųjų ligų specialistai įspėja – šylant klimatui daugėja sergančiųjų kirmėlinėmis ligomis. Palyginti su pernai sausiu, šiemet užsikrėtusių kirmėlėmis ir susirgusiųjų askaridoze – du kartus daugiau. Parazitologai sako, kad dėl šiltos žiemos parazitų kiaušinėliai neįšalo, todėl dabar gyventojai higienos turi laikytis itin uoliai. Mat užsikrėsti šia parazitine liga labai lengva.

Sveikatos specialistai sako, kad įpročio ragauti turguje turėtume atsikratyti. O ir nusipirkę uogų ar vaisių, kad ir tą pačią morką, turim labai gerai nusiplauti prieš sugrauždami. Nes ragavimas gali baigtis parazitine liga – askaridoze, o mūsų organizme gali apsigyventi kirmėlės. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro gydytoja epidemiologė paaiškina, iš kur ant vaisių ar daržovių patenka užkratas.

„Infekcijos šaltinis šiuo atveju yra žmogus. Jis sirgdamas išskiria askaridžių kiaušinėlius, kurie patekę ant dirvožemio turi subręsti. Matyt, yra tokių ūkių, kur tą visą turinį, išverčia ant savo daržų, ir ten augina daržoves, uogas“, – sako gydytoja epidemiologė Aušra Bartulienė.

Atlikdami dirvožemio tyrimą Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos specialistai patvirtina dirvožemyje randantys tokių kiaušinėlių.

„Kažkur apie pusantro, du procentus randam teigiamų mėginių, tai reiškia randam mėginių su helmintų kiaušinėliais. Geohelmintų, nes askaridės yra geohelmintai“, – pasakoja gydytoja laboratorijos parazitologė Daiva Veitienė.

Ir parazitologė priduria – parazitų kiaušinėlių galima aptikti ir dabar, kai už lango žiema. Ir dėl to, kad ji šilta, kiaušinėliai neiššalo. Toks kiaušinėlis pakliūva ant vaisiaus ar uogos, ją praryjame, ir štai turime lervą savo viduje.

„Kiaušinėliai patenka į žarnyną, iš kiaušinėlio išsirita lerva, ji patenka į kraujotaką, dvi savaites ji su krauju keliauja po organizmą. Per plaučius per bronchus, tada žmogus vėl nuryja tą lervą, ir tik tada po kelių mėnesių, jo organizme susiformuoja kirmėlės“, – teigia A. Bartulienė.

REKLAMA

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos parazitologė pasakoja, kad kirmėlės, pasišalinusios iš žmogaus organizmo, siekia ir keliasdešimt centimetrų.

Patelės būna ir iki keturiasdešimties centimetrų. Kad žmogus užsikrėtęs, gali paaiškėti tik po dviejų mėnesių. Askaridozės simptomai patys įvairiausi: žmogus jaučia nuovargį, kankina alerginiai bėrimai, sutrinka virškinimas, žmogų gali pykinti. Tiesa, tam kad kiaušinėliai taptų pavojingi ne tik juos nešiojančiam žmogui, bet ir jį supantiems, žarnyne turi apsigyventi ne viena kirmėlė.

„Jeigu organizme gyvena dvi – patinėlis ir patelė, jau tada žmogus epidemiologiškai pavojingas. Ir tokie kiaušinėliai užkrečiami“, – kalbėjo D. Veitienė.

Pakliuvę į aplinką kiaušinėliai ir vėl tampa užkratu aplinkiniams. Per pastaruosius penkerius metus susirgusiųjų askaridoze – per tūkstantį. Sveikatos specialistai sako, kad vienintelis išsigelbėjimas nuo parazitinės ligos tinkama higiena – karštu vandeniu turime plauti vaisius, uogas ar daržoves. Itin svarbus dažnas rankų plovimas.


Rašyti komentarą...
L
Lina
2020-02-23 13:04:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
Prie to kryptingai einama, juk niekas neįtars ir kaltų nebus, viska ant klimato kaitos suvers. Praeitais metais ,rugpjūčio mėn. gamtininkas sakėsi, kad nuo erkių antplūdžio reikia valdžios pagalbos prašyt , kaip sovietmečiu, purkšti laukus , miškus...po savaitės pranešė, kad toks purškimas gamtai žalos padarys....juokiausi skaniai iš tokių žodžių- 50 metų buvo purškiami laukai, miškai nuo erkių invazijos ir gamtai nepadarė jokios žalos, viskas anaip tol ,žaliavo, augo daug vaistažolių , gyvūnija neišnyko!- o čia, staiga atsitiks "žala gamtai"!!!! Juokingiau pasakyti negalima. Kai kitą kartą meluosit apie gamtos pokyčius ir žalą, pasikonsultuokit su mokslininkais, kurie nenupirkti. Nes jau meluot nebesugebat. Tokie gamtos pokyčiai vyksta ne be kažkieno įsikišimo.
Atsakyti
-5

?
?
2020-02-23 16:23:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ar šunys neplatina tas kirmėles lakstydami aplink daugiabučius namus,a?
Atsakyti
-1

A
Askaridė:
2020-02-23 19:37:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ko lojat, aš irgi gyvas padaras, mėgstu komfortą ir nieko neveikti.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų