Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ gydytoja akušerė-ginekologė Justina Gailiušienė kalbėjo apie dažniausiai moterų pražiūrimus sveikatos aspektus – nuo paauglystės iki brandaus amžiaus. Gydytoja atvirai įvardijo, kada verta sunerimti dėl mėnesinių, kodėl taip svarbu laiku skiepytis nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) ir kaip dažnai reikia tikrinti krūtis.
Skiepas, kuris gali išgelbėti gyvybę
Anot gydytojos, viena iš svarbiausių, tačiau vis dar nepakankamai įgyvendinamų prevencinių priemonių – skiepai nuo ŽPV. Valstybės lėšomis šie skiepai skiriami nuo 11 metų, tačiau kai kurie tėvai vis dar delsia, vadovaudamiesi nepagrįstais įsitikinimais.
„Bent jau aš asmeniškai visada patikrinu, ar mergaitė yra skiepyta nuo ŽPV. Nepaisant to, kad yra daug informacijos ir argumentuotų rekomendacijų, kodėl reikėtų skiepyti mergaites ir berniukus, tai vis dar sulaukiame tėvų, kurie labai skeptiškai žiūri dėl tam tikrų įsitikinimų.
ŽPV vakcina yra labai svarbi, nes apsaugo nuo lytiškai plintančių genotipų, kurie sukelia ikivėžinius pakitimus gimdos kaklelyje. Deja, jeigu moterys nesitikrina visą gyvenimą, po to daliai jų gali atsirasti invazinis gimdos kaklelio vėžys“, – tvirtino J. Gailiušienė.
Gydytoja dalijasi informacija, kad gimdos kaklelio prevencinė programa yra atliekama valstybės lėšomis nuo 25 iki 69 metų.
Nereguliarios, gausios ar užsitęsusios mėnesinės – kada sunerimti?
Pirmosios mėnesinės gali būti nereguliarios net iki dvejų metų ir tai normalu. Tačiau jeigu kraujavimas tęsiasi ilgiau nei savaitę ar net kelias savaites, atsiranda tepliojimai, mergaitė jaučia silpnumą, būtina kreiptis į gydytoją.
„Jeigu bendrame kraujo tyrime matome, kad yra hemoglobino stoka ar feritino koncentracijos sumažėjimas, kas rodo geležies atsargų išsekimą. Jeigu mergaitė keliasi naktį kelis kartus, tai, žinoma, tai jau yra ženklas, kad mėnesinės yra per gausios.
Ypač smulkesnio sudėjimo mergaitėms kartais užtenka ir neypatingai daug, kad organizmas dekompensuotų ir jam reikėtų papildomai padėti išgyventi tą nereguliarų laikotarpį“, – tikino gydytoja akušerė-ginekologė.
Kada kreiptis į ginekologą pirmą kartą?
Ji papasakojo apie klasikinį atvejį, kada registruojasi pas ginekologą pirmąjį kartą:
„Po pirmųjų mėnesinių gyvenime nėra tokių griežtų rekomendacijų, kada reikia kreiptis į ginekologą. Būna, mamos taip nerimauja, kad 14-15 metų pirmų mėnesinių sulaukusias mergaites iš karto registruoja dėl jų nereguliarumo, nors griežtų taisyklių, kada registruoti, nėra. Perspėjame mamas, kad paauglių hormonai organizme elgiasi pakankamai chaotiškai todėl, kad dar nelabai brandi centrinės nervų sistemos ir kiaušidžių ašis.
Reguliarumas negali būti užtikrintas netgi pirmus du metus nuo pirmųjų mėnesinių. Todėl, kada tikrai reikėtų pasirodyti, tai kada mėnesinės yra labai gausios arba kai kraujavimas užsitęsia, tada turime tirti mūsų mažąsias pacientes. Galbūt reikia papildomai skirti geležies preparatų. Kartais intervencijos būna ir su hormoniniais preparatais, bet paprastai tas reguliarumas gali šiek tiek vėluoti Ir tai yra normalu.“
Krūtų patikra – nuo 45-erių nemokamai, bet laukti nereikia
Gydytoja priminė, kad moterims nuo 45 iki 74 metų mamografija kas dvejus metus atliekama nemokamai, tačiau laukti šio amžiaus tikrai neverta. Ypač jaunoms moterims, kurių krūtys turi daugiau liaukinio audinio, verta kartą per metus atlikti echoskopiją.
„Nereikėtų laukti 45 metų, kad pirmą kartą pasitikrintumėte krūtis. Dabar yra ir labai gražių pamokančių vaizdo įrašų, kaip moterys turėtų pasitikrinti krūtis namie arba ginekologai ar šeimos daktarai gali apmokyti. Galų gale visada rekomenduoju vieną kartą per metus pasidaryti echoskopiją, nes jaunų moterų krūtys turi daugiau liaukinio audinio, dėl to ji informatyvesnė. O jau nuo 45 metų krūtys yra tikrinamos kas dvejus metus nemokamai“, – akcentavo J. Gailiušienė.
Daugiau praktinių patarimų apie skiepus, tyrimus, paauglių sveikatą pamatykite aukščiau esančiame vaizdo įraše.
O apie visas svarbiausias moterų lytinio gyvenimo fazes – visoje laidoje.
VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:
„Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.







































































































