Paukščių gripo protrūkis Lenkijoje: Lietuvos specialistai suskubo tikrinti

Paukščių gripo protrūkis Lenkijoje. Pirmomis 2020-ųjų dienomis kaimyninėje šalyje sunaikinta dešimtys tūkstančių užsikrėtusių kalakutų. Lietuvos specialistai aiškinasi, ar produkcija iš fermų Liublino vaivadijoje, kur ir užfiksuotas paukščių gripo židinys, nebuvo patekusi į mūsų šalį. Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai neslepia, kad pas lenkus aptikta paukščių gripo atmaina labai patogeniška, todėl Lietuvos ūkininkus ir verslininkus specialistai pataria laikytis griežtų higienos normų.

Neraminančios naujienos iš kaimyninės Lenkijos. Liublino vaivadijoje paskelbtas paukščių gripo protrūkis. Jis nustatytas net trijose kalakutų fermose. Dėl agresyvaus viruso lenkai jau sunaikino per 40 tūkstančių paukščių, pusė jų – kalakutų jaunikliai iki dviejų savaičių.

(4 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Paukščių gripas Lenkijoje

„Aplink fermas yra nustatytos 3-10 kilometrų apsaugos zonos, tai reiškia, kad ten uždraustas bet koks paukščių judėjimas, paukštienos, visų jos gaminių. Bendrai tiek ir naminių paukščių, naminių gyvūnų minimalus judėjimas uždraustas 5-7 dienoms“, – sako tarnybos atstovė Vilija Grigaliūnienė. 

Liubartuvo apskritis Liublino vaivadijoje yra štai čia, greta Baltarusijos ir Ukrainos, o nuo Vilniaus ji nutolusi tik kiek daugiau nei 400 kilometrų. Ir nors tokio tipo paukščių gripo atvejų aplinkinėse valstybėse – toje pačioje Lenkijoje, Kaliningrado srityje, buvo fiksuota ir 2016-2017 metais, kuomet buvo protrūkio pikas visoje Europoje, tai didžiausio masto viruso išplitimas arčiausiai mūsų sienų. Anot Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, iš užkrėstų fermų kalakutiena greičiausiai buvo tiekiama tik lenkams, tačiau specialistai dar aiškinasi, ar iš tiesų užkrėsta kalakutiena nepateko ir į Lietuvą. Lenkai, beje, yra vieni pagrindinių paukštienos importuotojų mūsų šalyje – sudaro net tris ketvirtadalius visos rinkos.

„Artimesnio tokio didelio protrūkio šalia Lietuvos nesame turėję. Lietuvoje paukščių gripo didelio patogeniškumo virusas buvo nustatytas 2017 metais, bet tik laukinėje faunoje. Esame patvirtinę penkis atvejus tais metais. Keturis iš jų Kaune, Šančiuose, vieną Klaipėdoje“, – pasakoja V. Grigaliūnienė. 

REKLAMA

Paukščių gripo protrūkį Lenkijoje tiria ir Europos Komisija. Artimiausiu metu turėtų paaiškėti, ar bus taikomi nauji bei griežtesni apribojimai Lenkijos ūkininkams ir verslininkams. Ši informacija bus perduota ir Lietuvos prekybininkams tiek parduotuvėse, tiek turgavietėse. Žinių iš tyrėjų su nerimu laukia ir  paukščių augintojai Lietuvoje. Ūkininkai auginantys nedidelius kiekius paukščių šiltą žiemą ar pavasarį dienos metu juos dažniausiai laiko lauke, tad Lietuvos paukštininkystės asociacijos prezidentas Vytautas Tėvelis sako, jog užkratui gali pakakti ir vieno pro tokį ūkį praskridusio užsikrėtusio laukinio paukščio.

„Dabar utilizavo tuos paukščius, bet artėja pavasaris, paukščių migracija ir jei ten aplinkoje virusas liko, tai didėja pavojus atnešti tą gripą ir į mūsų šalį“, – teigia asociacijos vadovas Vytautas Tėvelis. 

Tiesa, Europoje tarpstantis H5N8 tipo virusas žmonių sveikatai grėsmės nekelia. Visgi prieš kelerius metus Azijoje ir ypač Kinijoje buvo pradėjęs plisti mutavęs gripo potėpis, kuris gali nusinešti ir žmogaus gyvybę.

„Keliaujantiems į teritorijas, kuriose yra registruoti paukščių gripo protrūkiai būtina laikytis rekomendacijų – asmens higienos, vengti sąlyčio su sergančiais paukščiais ir šiaip su naminiais ar laukiniais paukščiais. Na ir žinoma vartoti tik tinkamai termiškai apdorotą paukštieną“, – kalbėjo skyriaus vedėja Ginreta Megelinskienė.

Kaip uždarose patalpose buvę lenkiški kalakutai galėjo užsikrėsti paukščių gripu, kol kas neaišku. O ir protrūkiai dažniausiai fiksuojami pavasarį ar rudenį, vykstant laukinių sparnuočių migracijai. Manoma, jog virusas į fermas galėjo patekti per pašarą, kraiką ar darbuotojų rūbus. Tad Lietuvos verslininkus bei ūkininkus veterinarijos ekspertai perspėja laikytis higienos, dezifenkuoti batus, pirštines, įrankius, paukščių neleisti į lauką.


Rašyti komentarą...
Česlovas
2020-01-03 21:38:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
O kaip Lietuva pamiršo apie naminius paukščius? Kiaulės jau senai uždraustos,dar avis su karvêm uždrauskit,juk duos Europą.Juk tam mes stojimo į šią sąjungą,kad sunaikintume žemės ūkį?!Už kelių kilometrų - Baltarusijoje,visi viską augina,o už sienos(Lietuva) jau visokios "ligos".Ar ilgai dar keliaklupsčiausime ES.
Atsakyti
-1

P
PP
2020-01-03 20:54:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kai tokia valdininkų atsakomybė Lietuvoj ,tai bus kaip su kiaulių maru...
Atsakyti
0

R
Romas
2020-01-10 17:26:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kaime gaidys nebegiedos....
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų