Pasaulis tapo pavojingesnis: JAV grasinama žiauriu kerštu

Pabudome pavojingesniame pasaulyje” – taip Prancūzijos aukšti pareigūnai apibendrino incidentą, įkaitinusį ir taip karštus JAV ir Irano santykius. Įtampa tarp valstybių į aukščiausią tašką šovė, kai penktadienį paryčiais, Trumpo įsakymu, buvo nukautas įtakingiausias Irano generolas. Trumpo bendražygiai jį vadina teroristu ir kaltina dėl tūkstančių amerikiečių karių žūties. Teheranas už generolo mirtį Amerikai grasina žiauriu kerštu.

Generolas Qasemas Soleimanis – Irano elitinių, sukarintų Kudso pajėgų vadas ir įtakingiausias asmuo šalyje po Irano aukščiausiojo lyderio ajatolos Ali Khamenei. 62-ejų generolo jau nebėra tarp gyvųjų.

Donaldo Trumpo įsakymu jis penktadienio paryčiais nukautas Irako sostinės Bagdado oro uoste. Amerikiečiai dronais nusitaikė į du iš oro uosto pajudėjusius automobilius.

Per smūgius žuvo ne tik Irano generolas, bet ir Irako kariuomenės vadas bei dar mažiausiai penki žmonės. Po šio incidento Donaldas Trumpas savo paskyroje twitteryje be jokio komentaro įsidėjo Amerikos vėliavą.

Iranas amerikiečių smūgį vadina „tarptautiniu terorizmu“ ir žada žiaurų kerštą už Q. Soleimani nužudymą. Teherane deginamos Amerikos vėliavos, rengiami masiniai protestai.

„Mes atkeršysime taip žiauriai, kad šviesiausia jų diena virs naktimi. Atsakingai pareiškiu, kad amerikiečiai niekur pasaulyje nebus saugūs“, – sako ajatola Ahmad Khatami.

Po šio incidento įtampa tarp Vašingtono ir Teherano pasiekė aukščiausią tašką. Tarptautinės politikos ekspertai nuogąstauja, kad regione net gali prasidėti karo veiksmai. Amerikos ambasada Bagdade ragina amerikiečius kuo skubiau palikti Iraką.

Naftos kainos po šio incidento akimirksniu šoktelėjo keturiais procentais. Tiek Amerikos sąjungininkė Prancūzija, tiek oponentė Rusija sako, kad tai tik pradžia – Vašingtonui nukovus Irano generolą, įtampa Vidurio Rytuose esą tik augs. Izraelis jau stiprina apsaugą šalyje.

REKLAMA

„Tai dar vienas žingsnis konflikto eskalacijoje, kuri tęsiasi ištisus mėnesius. Vyksta tai, ko ir bijojome: įtampa tarp Jungtinių Valstijų ir Irano auga. Mūsų prioritetas – stabilizuoti regioną. Reikia sukurti tam tinkamas sąlygas“, – pasakoja Prancūzijos Europos reikalų ministrė Amelie De Montchalin.

Ulrike Demmer, Vokietijos vyriausybės atstovė, kalbėjo: „Amerikiečių veiksmai – reakcija į daugybę karinių provokacijų, už kurias atsakingas Iranas. Smerkiame išpuolius prieš sąjungininkų pajėgas Irake, taip pat ką tik vykusius išpuolius prieš Amerikos ambasadą.”

Pentagonas nurodo, kad D.Trumpas įsakė nukauti Q. Soleimani po to, kai šią savaitę proiranietiški demonstrantai užpuolė Amerikos ambasados kompleksą Bagdade.

Be to, Vašingtonas kaltina nužudytą Irano generolą dirigavus kone visiems kariniams konfliktams Vidurio Rytuose, įskaitant ir Siriją.

Beje, D. Trumpas Amerikoje jau spėjo sulaukti kritikos. Demokratai suabejojo oro smūgių, pražudžiusių Q. Soleimani, teisėtumu. Esą D. Trumpas savo veiksmų visai nederino su Kongresu.


Rašyti komentarą...
V
Vat
2020-01-04 21:39:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
Trampui pasireiškė didybės manija priimant karinį sprendimą , jis nepasitarė su sąjungininkais Artimuose Rytuose . Gali užvirti vėl dešimtmečių karas,mirties nebojantis kerštas .
Atsakyti
-2

g
gudrus Trumpas
2020-01-04 21:48:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
JAV palaikė tvarką pas arabus, kol tie per daug neatkuto ir neužsimanė paleisti kumščius į darbą, pradedant nuo Irano iki Turkijos. Tai dabar Trumpas davė nurodymą savo kariams atsitraukti į savo bazes ir palikti arabus likimo valiai, kad tie tarpusavyje išsipjautų. JAV net bombų ir sviedinių sutaupys arba net kvailiams parduos. Na, žinoma, nafta pabrangs.
Atsakyti
-3

T
Tail
2020-01-06 07:30:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
Vienu muslinu maziau. Saunu!!!
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų