REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilnietė Jelena, slauganti po insulto paralyžuotą seserį, negali atsigauti – nors jos seseriai nė kiek ne geriau ir slaugyti ją ir toliau tenka ištisą parą, pašalpa skiriama už globą yra 70 eurų mažesnė nei anksčiau. Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba teisinasi – naujoji slaugymo pašalpų skyrimo tvarka esą daug objektyvesnė nei buvusi, leidžianti sunkių ligonių būklę ir poreikius įvertinti daug tiksliau ir objektyviau.

Vilnietė Jelena, slauganti po insulto paralyžuotą seserį, negali atsigauti – nors jos seseriai nė kiek ne geriau ir slaugyti ją ir toliau tenka ištisą parą, pašalpa skiriama už globą yra 70 eurų mažesnė nei anksčiau. Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba teisinasi – naujoji slaugymo pašalpų skyrimo tvarka esą daug objektyvesnė nei buvusi, leidžianti sunkių ligonių būklę ir poreikius įvertinti daug tiksliau ir objektyviau.

REKLAMA

„O kaip mes toliau gyvensim? Nu, sakau, vyras sako, davai nors pabandom? Tai mes viską išnešėm. Baldus atidavėm. Viską, nu. Vyras pertvarkė vonią su tualetu, kad galėtum įvažiuoti“, – pasakoja pašnekovė.

Namus vilnietei Jelenai teko pertvarkyti po to, kai prieš 2,5 metų jos seserį ištiko insultas. Šios iš pasalų kirtusios ligos pasekmės – itin skaudžios. 62 metų moteris prikaustyta prie lovos, gali judinti tik vieną ranką, todėl ją nuolat reikia ir maitinti, ir girdyti, ir maudyti.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat keisti sauskelnes, vežioti pas medikus, sugirdyti vaistus. Jelenos sesers smegenys po insulto liko smarkiai pažeistos, todėl ji taip pat nesuvokia dabarties:

REKLAMA

„Kiekvieną dienelę aš jai iš naujo pasakoju, kas jai atsitiko. Ji vis galvoja, kad ji gali vaikščioti, važinėti su mašina, gal kaip guli, papuola į kitą realybę, kažkaip tai mato žmogus. Ji ten vaikšto važinėja. Ji niekaip negali sutikti, kad ji – gulinti.“

Jelenai savo seserimi tenka rūpintis ištisą parą. Iki šiol jai priklausė pirmojo lygio slauga. Tai 280 eurų per mėnesį plius transporto išlaidos. Tačiau nuo šių metų, pasikeitus specialiųjų bazinių poreikių nustatymo tvarkai, slaugos lygis didžiai Jelenos nuostabai buvo sumažintas iki antrojo.

REKLAMA
REKLAMA

Tai reiškia, kad jai nuo šiol nebebus kompensuojamos transporto išlaidos, o pašalpos dydis sumažės iki 210 eurų. Pasak moters, jos sesers būklė tolydžio tik blogyn. Todėl sulaukus tokio sprendimo iš Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos Jelenai beliko tik juoktis per ašaras:

„Tu gali būti pilnas, pilnas bejėgis, bet jeigu tu atpažįsti žmones, kalbi, tai vadinasi tu gali pats, savarankiškai atsistoti… Gali nors į darbą eit… “

Mat nuo šių metų pradžios ligonio būklė nustatoma pagal Socialinės apsaugos ir darbo bei Sveikatos apsaugos ministerijų kartu parengtą naują klausimyną. Pasak Jelenos – pagal naująjį klausimyną gauti pirmojo laipsnio slaugą tampa paprasčiausiai nebeįmanoma. Esą, jei jos seseriai, kuri visiškai bejėgė, pagal naująją tvarką buvo suteikta antrojo laipsnio slauga, kas gali tikėtis pirmosios?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba kartu su ministerija su kaltinimais nesutinka. Esą naujoji tvarka kaip tik žymiai tikslesnė nei kad galiojusi prieš tai.

„Ji yra susmulkinta, dar išsamesnė, kad būtų galima kuo išsamiau, kuo labiau įvertinti jo (žmogaus – aut. past.) savarankiškumą, pažintines funkcijas, mobilumą, gebėjimą apsitarnauti buityje, dalyvauti, atmintį. Labai įvairus spektras iš kurio įvertinamas jo savarankiškumas“, – sako tarnybos atstovė Nomeda Pikelytė.

„Jeigu iš tikrųjų žmogus visiškai nesiorientuoja aplinkoje, nėra savarankiškas, tai jam nustatoma ilgesnė nei 8 valandų trukmės slauga“, – teigia Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovė Irma Mituzienė.

REKLAMA

Jelenos sesers atveju, reikiamo balų skaičiaus pirmojo laipsnio slaugos lygiui nustatyti nepavyko surinkti dėl to, kad moteris paralyžuota ne 100 procentų, ji gali pajudinti vieną ranką bei nėra visiškai aptemusi sąmonė. Taip pat sugeba keliais žodžiais atsakyti į užduodamus klausimus, atpažįsta ją slaugančią seserį. Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba kratosi atsakomybės dėl galimai padarytos klaidos, mat naująjį klausimyną pildo ne jie.

„Matyti, kad po klausimynu yra pasirašiusi ir ta jos teisėta atstovė sesuo, ir socialinis darbuotojas. Jie abudu patvirtino, kad klausimynas užpildytas teisingai. Tai mums nekilo jokių abejonių, kad klausimynas gali būti užpildytas neteisingai ir mes įvertinome taip, pagal tuos klausimyno duomenis, kurie mums yra pateikti“, – kalbėjo N. Pikelytė.

REKLAMA

Tačiau žadama pas Jeleną apsilankyti ir dar sykį, užpildyti minėtą klausimyną. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai sutinka, kad naujoji slaugos lygio nustatymo sistema – taisytina, todėl jie reaguoja į visus gaunamus skundus. Tačiau esą tvarkos pakeitimo reikėjo tam, kad specialiųjų poreikių vertinimas taptų objektyvesnis.

„Anksčiau buvo slauga ir priežiūra. Buvo dvi išmokos. Dabar jau yra keturios išmokos. Tai toks specialiųjų poreikių nustatymas ir vertinimas yra objektyvesnis tiek paties žmogaus vertinimu, tiek finansine išraiška, kuriomis mokama tikslinės kompensacijos“, – sako I. Mituzienė.

Ligonius slaugantys žmonės piktinasi bloga Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tvarka, mat nuo to, ar ligonis pakelia vieną ranką ar ne, jiems darbo ir vargo nesumažėja, tad jie nesupranta, kodėl dėl to valdžia jiems skiria mažesnes slaugos išmokas.

Ponia Jelena naujienų portalui tv3.lt pasakojo, kad per pirmą patikrinimą jos sesuo pildant klausimyną surinko 77 balus, tačiau šią savaitę ji sulaukė pakartotinio patikrinimo, per kurį jau buvo surinktas 81 balas, o tai reiškia, kad galima tikėtis, kad bus nustatyta pirmojo lygio slauga. Visgi, galutinio sprendimo moteris dar nesulaukė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų