Katalizatorių vagystės iš automobilių, pasipylusios Panevėžyje prieš Kalėdas, išgąsdino ne vieną panevėžietį. Kaip pasakoja į teismą liudyti sukviesti nukentėję vairuotojai, išpjaustytas mašinas jie rasdavo jau ryte susiruošę važiuoti.
„Mieste girdėjau, kad taip daro, vagia, nu sakau, mano kiemas saugus, gal nepavogs. Tikėjaus, kad nepalies mano mašinos. Bet va. Užsikūriau mašiną ir iš garso supratau, kad labai garsiai riaumoja. Kad jau kažkas negerai. Ir tada kviečiausi policiją, tegul pasižiūri“, – pasakoja nukentėjusioji Evelina Šatienė.
Dalijasi ir nukentėjusioji Toma Rasmislavičiūtė-Juodė: „Sėdau ryte važiuoti – siaubingas garsas. Iš tikrųjų, galvojau, kad sprogs. Iššokau iš automobilio ir tada pradėjom aiškintis, kas čia vyksta.“
Vagys daugiausiai taikėsi į „Toyota Prius" markės automobilius, kadangi hibridinių katalizatoriai vertingesni. Iš 15, kaip vėliau buvo nustatyta, išpjaustytų mašinų tik vienas pasitaikė „Lexus" džipas, du automobilius mėginta apvogti, bet nesėkmingai. Beje, džipo žala didžiausia, savininkas skaičiuoja patyręs maždaug 4000 eurų nuostolį. Visi kiti nurodė nuo 800 iki 2000 eurų sumas.
„Kai radom nupjautą duslintuvą, tada ir supratom, kad turbūt bandė vogti, bet pamatė patys, kad jau nėra“, – teigia nukentėjusioji Sandra Skumbinienė.
„Mašinos statomos po prožektoriais, vienodai, jei už 15 min. darbą 800 eurų, o mums nuostoliai virš 2000 eurų. Dabar įdėjom lenkiškus pakaitalus“, – pasakoja nukentėjusioji Jolanta Jurevičiūtė.
Kodėl nusikaltėliai nusitaikė būtent į automobilius, atskleidžia ir prokuroras Paulius Jasiukaitis: „Lexus“ auto yra džipas, ir auto galingesnis, ir tas katalizatorius didesnis, o į katalizatorius įeina brangieji metalai. Tai, matyt, pagal dydį ir jų vertė didesnė.“
Nuo ilgapirščių nukentėjo ir žinomos Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatro aktorės Tomos Rasmislavičiūtės Juodės „Toyota“ automobilis.
Kol netramdomus vagis pareigūnai pričiupo, mašinų savininkams ši trijulė spėjo padaryti beveik 20 tūkst. eurų turtinės žalos.
„Pasidalinau socialiniuose tinkluose, kad taip atsitiko, nes gyvenam gausiai gyvenamam rajone ir tikėjausi, kad kažkas kažką girdėjo ar matė… Paskui labai daug gavau laiškų ir skambučių, kad vat ir man taip atsitiko, ir Panevėžyje tikrai buvo gana populiarus“,– prisimena Toma Rasmislavičiūtė-Juodė.
„Pora nukentėjusių pareiškė moralines žalas, o visi kiti nori prisiteisti tai, ką patyrė. Kadangi vienos vagystės vykdytos iš tam tikros teritorijos įsibraunant, numatyta atsakomybė iki 6 metų laisvės atėmimo, o už paprastas vagystes nuo gatvės iki 3 metų“, – priduria prokuroras.
Už degalų išmetamųjų dujų išvalymą atsakingos detalės tokiems vagišiams išties vertingos ir paklausios. Dėl brangiųjų metalų, esančių juose, metalo supirkėjai už katalizatorius negaili pakloti net pusę jų vertės.
„Nuo vieno katalizatoriaus pridavimo 750–850 eurų. To katalizatoriaus vagystė – nesudėtinga: yra nupjaunami du vamzdžiai ir turint specialų įrankį, pasiruošus tai ilgai neužtrunka. Tai matome, kad iš anksto nusižiūrėdavo automobilius“, – sako P. Jasiukaitis.
Į teisiamųjų suolą sėdo du broliai ir draugas. Tik vienas iš jų teismui prisipažino turintis darbą, kiti bedarbiai, užsiregistravę Užimtumo tarnyboje. Nors padarytas žalas teisme vyrai žadėjo atlyginti, po posėdžio atvirai reiškė nepasitenkinimą dėl sumų dydžio.