Migrantų išlaikymui skiriama suma vis auga: kasdien – mažiausiai po 67 tūkst. eurų

Lietuva per mėnesį nelegalų išlaikymui išleidžia 2 milijonus eurų ir ši suma nuolat auga. Vienas sienos pažeidėjas valstybei per mėnesį kainuoja daugiau nei 900 eurų.  Finansų ministerija visos dienos vieno nelegalo maistui nori skirti vos 6 eurus, tačiau dalis savivaldybių aiškina, kad už tokią sumą pamaitinti žmogų tris kartus per dieną neįmanoma. Merai prašo finansų ministerijos pagalbos – siūlo maistą ir kitas priemones pirkti centralizuotai ir taip sumažinti sienos pažeidėjų išlaikymo kainą.

Lazdijų rajone Kapčiamiestyje, kur gyvena pusšimtis nelegalų, vienas iš sienos pažeidėjų, iranietis Ali, skundžiasi vandens kvapu: „Aš nežinau, kas čia per kvapas. Jūs man sakote, kad geriate šitą vendenį? Lietuviai geria šitą vandenį?“

Skundžiasi ne tik vandeniu: „Maisto kokybė kartais negera. Jį atveža ir išveža, nes visiems nepatinka.“

Nelegalai aiškina, kad maistas jiems atvežamas šaltas. Anksčiau karšti patiekalai buvo atvežiami termoinduose. Tačiau virėjos juose rado išmatų ir šlapimo. Dėl to nuspręsta maistą vėliau tiekti vienkartiniuose induose.

„Girdime nusiskundimų, kad vanduo yra blogas, kad maistas yra neskanus, kad yra netinkmas, girdime, kad karšta, kad kanda vabzdžiai, tačiau visos šitos problemos yra kaprizai, kuriuos jie reiškia ir reiškia vis garsiau. Vieno nelegalo išlaikymas per dieną Lazdijų savivaldybei kainuoja 20 eurų, iš kurių dalį, 14 eurų, sudaro maistas“, – sako Lazdijų merė Ausma Miškinienė.

Kitoje vietoje, Užsieniečių registravimo centre Pabradėje, gyvena beveik pusė tūkstančio nelegalų, vieno nelegalo maistas per parą kainuoja dukart pigiau nei Lazdijuose: 5 eurus ir 85 centus. 

Tačiau paros išlaidos vienam žmogui dešimčia eurų didesnės: siekia 30 eurų. Į šią kainą įskaičiuota pirminė sveiktos priežiūra, darbuotojų algos, apsauga, apgyvendimas, skalbimo, šiukšlių išvežimo paslaugos, elektra, vanduo, reikalingi daiktai, maistas ir 35 centai dienpinigių.

REKLAMA

„Maistas teikiamas trijų rūšių. Tai yra tradicinis, alternatyvus ir vegetariškas. Tradicinis maistas tai yra įprastas maistas su viskuo. Ir mėsa, ir žuvis. Kalbant apie alternatyvų maistą, tai yra maistas be kiaulienos, labiau orientuotas į islamą išpažįstančių žmonių poreikius“, – teigia užsieniečių registracijos centro viršininkas Aleksandras Kislovas.

Jei visose stovyklose taikytume Pabradės užsieniečių registracijos centro kainas, vieno nelegalo išlaikymas per mėnesį valstybei atseitų 930 eurų. Sienos pažeidėjų Lietuvoje jau 2 228. Vien šiam užsieniečių skaičiui reikia daugiau nei 2 milijonų eurų per mėnesį.

Netikėtai išaugus migrantų skaičiui kiekviena savivaldybė pati turi sukti galvą, kaip gauti visas reikalingas priemones, įskaitant ir maistą. Gauti tokias pat mažas maisto kainas kaip Pabradės centre, nepavyksta.

„Savivaldybės, mes maitinti pigiau, maitinti geriau, maitinti kitaip tikrai negalime. Iš viso savivaldybės išlaidos nuo liepos antros dienos, kuomet buvo apgyvendinti nelegalūs migrantai jau siekia beveik 30 tūkstančių eurų“, – sako A. Miškinienė.

Lazdijų merė skaičiuoja, kad už 30 tūkstančių eurų savivaldybė būtų galėjusi įrengti vaikų žaidimo aikštelę. Savivaldybes, ypač dėl pinigų, išleidžiamų maistui, spaudžia Finansų ministerija.

„Finansų ministerija sako, kad vieną neteisėtai kirtusį reiktų per dieną pamaitinti už 5 eurus 85 centus su PVM. Tai jeigu ta suma būtų be pridėtinės vertės, siektų beveik 5 eurai. Galim kiekvienas savęs paklausti, tai pusryčiai pietūs vakarienė už penkis eurus, matyt, kuklūs ganėtinai bus“, – sako Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius.

„Nei vienai savivaldybei, kuri rūpinasi nelegalių migrantų maitinimu už tokią sumą nupirkti maitinimo paslaugų nepavyko“, – teigia A. Miškinienė.

Savivaldybė siūlo Vyriausybei maistą ir kitas būtinas prekes, paslaugas pirkti centralizuotai, kartu visiems regionams tam, kad kaina būtų kuo mažesnė.

REKLAMA

„Nenorim matyti finale disproporcijų, kad Alytuje nupirkome už penkis eurus, Ignalinoje už 8, Lazdijuose už 9. Padarykim bendrą konsoliduotą pirkimą, maitinimui visose savivaldybėse ir tokiu būdu bus viena kaina, bus labai skaidru, aišku“, – tvirtina M. Sinkevičius.

Rytoj šis klausimas bus sprendžiamas kartu su finansų ministre, kuri pati vyksta į Varėną apžiūrėti, kaip gyvena nelegalai.

„Norim susitarti, kad tas komforto lygis, nebūtų perteklinis. Tiek kiek privalo valstybė iš savo pusės padaryti, tokią prabangą ir tokį komforto lygį ir finansuotų“, – teigia finansų ministrė Gintarė Skaistė.

Finansų ministerija žada neskriausti merų, neversti jų susimokėti patiems, jei dėl nelegalų krizės išleista per daug. Tačiau, jei centrinė valdžia ras nepagrįstų išlaidų, susimokėti teks pačioms savivaldybėms.


Rašyti komentarą...
A
As
2021-07-21 21:49:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
930 eu nelegalui... Kai kas dirbdamas tiek negauna! O apie pensininkus, kurie pradirbo visa gyvenima as jau tyliu... Kogel as neturedama turiu negrus islaikyt? !
Atsakyti
0

.
....
2021-07-21 22:57:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
Realiai pagalvoju dauguma yra tu mugrantu ir pns. Bet dabar yra kitas klausimas, ka jie mori pasiekti cia??? Tegul belenkokio senuko ar jauno zmogaus paklausia kaipmjus gyvenate budami savo saly.. pasakys, jog jaunam zmogui gal kazkiek lengviau visgi jaunas zmogus... bet !!! Senas zmogus, kuris pragyvenas silto ir salto, gauna pencijos ~300e, turi prasimaitinti, uz busta sumoketi, o ant vaistu!!! Kas belieka pensininkui, i ta pacia kirpykla nueiti a r galiausiai nueiti i kokia kavinuke nueiti... tai yra baisu.... ka jie cia bl.t pizdavojasi ir rekauja savo taisykles!!! Nepatinka kazkas siena atidaryta ir pizdink kitur jomajo.
Atsakyti
0

t
tegu
2021-07-21 21:30:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
eglutes miske ravi
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (12)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų