Migrantai ėmė grasinti: jei tai pamatytų žmogaus teisių gynėjai – Lietuva būtų išmesta iš ES

Migrantų antplūdis į Lietuvą įgauna vis didesnį pagreitį. Pasieniečiai vakar sulaikė rekordinį nelegalų kiekį – 287 žmones. Auga ne tik sienos pažeidėjų skaičius, bet ir jų nepasitenkinimas. Šiandien, prapliupus lietuviškam lietui, Rūdninkuose apgyvendinti nelegalai sukėlė maištą, tačiau sulaukė pareigūnų ašarinių dujų. Nepatenkinti, kad Lietuva neleidžia laisvai keliauti į Vakarus, migrantai net grasina, kad būsime pašalinti iš Europos Sąjungos. O Irako avialinijos paruošė dar vieną akibrokštą – vėl didina skrydžių į Minską skaičių. Lietuvos valdžia pripažįsta, kad susitarti su irakiečiais nepavyksta.

Įvairius vaizdus šiandien viešina Rūdninkuose esantys ir ašarinių dujų gavę nelegalai. Jie pradėjo skųstis, kad juos saugantys pareigūnai panaudojo ašarines dujas. Bet Vidaus reikalų ministerija sako, kad maištą kelti bandė patys sienos pažeidėjai.

„Nuo ryto buvo šiokie tokie neramumai, po to kai nulijo, dalis plapinių šiek tiek deformavosi, dalis pratekėjo kažkur. Ir migrantai kėlė neramumus“, – sako vidaus reikalų ministrės atstovė Lina Laurinaitytė-Grigienė.

Pareigūnai informavo, kad keldami neramumus, nelegalai bandė pabėgti, tačiau sulaukė atkirčio ir savo planų neįgyvendino.

Situaciją suvaldžius, nelegalai vis tiek nenurimo, tradiciškai suskubo reikalauti juos paleisti. Pagrasino Lietuvai net pašalinimu iš Europos Sąjungos.

„Jeigu Lietuva nepasirūpins mumis, mes galime keliauti į kitą šalį. Vokietija, Italija, Suomija, Švedija, visos šios šalys gali priimti mus. Mums nereikia jūsų, jums nereikia mūsų. Jeigu žmogaus teisių gynėjai pamatytų tai, jie lieptų pašalinti Lietuvą iš Europos Sąjungos“, – kalbėjo vienas iš migrantų. 

Pareigūno bandymas susitarti taip pat buvo nesėkmingas. Tačiau auga ne tik nelegalų nepasitenkinimas, bet ir jų skaičius.

Irakiečiai patys filmuoja, kaip iš Baltarusijos eina į Lietuvą. Nelegalai taip išdrąsėjo, kad eina net ten, kur stovi Lietuvos stebėjimo sistemos. Kirsti sieną jiems niekas netrukdo.

Panašius vaizdo įrašus filmuoja ir kiti nelegalai, jie patys viešina juos savo tautiečiams, rodo savo kelionę miškais. Kai kurie stabteli prie tvoros, tačiau, panašu, kad ji jų nė kiek nejaudina.

Tikėtina, kad tokių sienos pažeidėjų, kaip šie, matysime dar daugiau. Irako avialinijos paskelbė, kad į Minską nuo šiol skraidins ne tik iš sostinės Bagdado, bet ir iš dar trijų miestų – Basros, Suleimanijos ir Erbilio. Nors jau dabar vien iš Bagdado skraido 5 dienas per savaitę, o kaip galima matyti internete – visi bilietai į juos išparduoti net iki spalio pabaigos. Lietuvai su Irako pareigūnais susitarti nepavyksta.

„Tas diplomatinis kelias priėjo tam tikras savo ribas ir dabar reikia kalbėti apie sankcijas visiems, dalyvaujantiems tame procese, taip pat ir avialinijoms, turizmo agentūroms. Nemaža dalis migrantų srauto taip pat skrenda „Turkish Airlines“ Turkijos valstybei priklausančioms avialinijomis“, – sako užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas.

REKLAMA

Patys irakiečiai saviškiams pasakoja, kaip ir kur pavyksta kirsti sieną ir išvykti į Vakarus, bet užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis dar prieš mėnesį sakė, kad Lietuva pradėjo informacinę kampaniją, kuria pasakos irakiečiams apie mūsų šalyje laukiančius sunkumus. Bet kampanija stringa.

„Tuose kraštuose dirbančių bendrovių tempai yra tai, kas mus riboja, mes iš savo pusės esame pasiruošę transliuoti. Be abejo reikia surasti bendroves, kurios gali tą ištransliuoti, kurios turi prieigą, tas yra nepaprastai svarbu. Tie procesai prasidėjo, bet jie dar nepasiekė tokios apimties, kaip mes norėtume, kuri būtų patenkinama“, – teigia M. Adomėnas. 

Bet greičiau, nei ministerijos, žinias apie sąlygas Lietuvoje platina patys nelegalai. Šiandien jie jau transliuoja į tautiečių grupes niūrius, lietingos Lietuvos vaizdus, montuoja ir įrašus, kuriuose pasakoja, kad nevisad taip lengva prasmukti pro Lietuvą į Vakarus.

Nelegalai taip pat skundžiasi maistu, ir tuo, kad jiems tiesiog šalta. Pasieniečiai sako, kad trūkstant sienos pažeidėjams vietos, juos tenka apgyvendinti net garažuose.

„Praeitą naktį mums pavyko išspręsti tą problemą, tenka kartais priimti ir netradicinius sprendimus, apgyvendinti žmones patalpose, kurios nėra labai pritaikytos gyvenimui, pavyzdžiui, garažai, arba kiti mūsų infrastruktūros elementai“, – pasakoja pasieniečių vadas Rustamas Liubajevas.

Ministerija turi planus, kur įrengti naujas stovyklas, tačiau jų visuomenei neatskleidžia.

„Kadangi situacija yra ypatingai jautri ir kai kas labai siekia tikslo pakaitinti situaciją, supriešinti visuomenę, aš nenorėčiau dabar detalizuoti vietų“, – tikina vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Būtent audringa visuomenės reakcija kartais kiša koją bandant suvaldyti krizę. Štai vienas iš kurstančių gyventojus trukdyti migrantų įkurdinimui – skandalingai pagarsėjęs Šeimų maršo organizatorius Antanas Kandrotas, pravarde Celofanas, nors ir apsimeta ginantis Lietuvą, kalba tą patį, ką ir Aleksandro Lukašenkos režimo užpirkti propagandos kanalai. Estijos žurnalistei jis aiškina, kad Lietuva turėtų praleisti nelegalus į Vakarus.

REKLAMA

„Tie pabėgėliai tikrai ne pas mus vyksta. Jie vyksta į Vokietiją, Belgiją ir tikrai ne į Estiją. O mūsų tauta juos gali tiesiog praleisti, tegul eina. Jie dabar ieško senų apleistų pastatų, o geriau tegul važiuoja pas A. Lukašenką ir kalbasi su juo“, – rėžia jis. 

Nors jeigu Lietuva tai darytų nelegalai kaipmat praneštų džiugią žinią saviškiams, jog per Lietuvą galima be jokių problemų prasmukti į Vakarus. Tad jų srautas būtų dar didesnis.


Rašyti komentarą...
P
Prajuokino
2021-08-02 19:52:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kad tik neišmestų, atsivelka čia neprašyti ir dar drįsta grasinti. Vyti visus lauk ir kuo greičiau.
Atsakyti
-5

R
Romas
2021-08-02 19:36:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
Dekokit Anūkui.
Atsakyti
-29

C
CC
2021-08-02 19:44:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
Butu šaunu nusimesti ES jungą.
Atsakyti
-33

SKAITYTI KOMENTARUS (69)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų