Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas ginčijasi, ar Lietuvoje uždrausti atlyginimus mokėti grynaisiais pinigais. Dalis seimūnų siūlo algas mokėti tik pavedimais į elektronines sąskaitas. Taip jie žada sumažinti šešėlį ir darbuotojų išnaudojimą. Tačiau oponentai priekaištauja, kad Lietuva tam dar nepasiruošusi – daugybėje vietų nei atsiskaityti elektroninėmis priemonėmis, nei išsigryninti pinigų tiesiog neįmanoma.

Seimas ginčijasi, ar Lietuvoje uždrausti atlyginimus mokėti grynaisiais pinigais. Dalis seimūnų siūlo algas mokėti tik pavedimais į elektronines sąskaitas. Taip jie žada sumažinti šešėlį ir darbuotojų išnaudojimą. Tačiau oponentai priekaištauja, kad Lietuva tam dar nepasiruošusi – daugybėje vietų nei atsiskaityti elektroninėmis priemonėmis, nei išsigryninti pinigų tiesiog neįmanoma.

REKLAMA

Nedidelė parduotuvė – Kurtuvėnuose, Šiaulių rajone. Gyventojai mėgsta piniginėje ir rankoje jausti šlamančius. Vieni grynais pinigais gauna ir atlyginimus, kiti vos gavę algą ar pensiją į banko sąskaitą skuba jas išsigryninti, mat gyvenimo be grynųjų neįsivaizduoja:

„Bankomatų nėra. Jei bankomato nėra, kortelė yra problema. Kaimo gyventojui neįmanoma. Vienas su kitu, kaip atsiskaitinėti? Yra paslaugų, kaime neįmanoma.“

REKLAMA

„Grynais, grynais, neturiu pinigų daug.“

„Patogiau taip man, nežinau, kaip kitiems. Aš senų pažiūrų, man geriau grynais.“

Mokėjimo kortelėmis, anot parduotuvės vedėjos, atsiskaito daugiausia pravažiuojantys pro šalį kitų miestų gyventojai. Vietiniai parduotuvėje moka grynais, o jei pritrūksta pinigų, išsigrynina loterijų terminale.

„Kur pasamdomi darbuotojai, dažniausiai grynais būna. Daug kas gauna, vežioja per paštą pensijas, daugiausia gauna grynais“, – sako parduotuvės vedėja Regina Januškevičienė.

REKLAMA
REKLAMA

Seimas linksta grynuosius pinigus apyvartoje mažinti. Parlamentarai po pateikimo nusprendė svarstyti Darbo kodekso keitimą, kuriuo Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas ragina galbūt jau nuo kitų metų uždrausti Lietuvoje atlyginimus ir dienpinigius mokėti grynaisiais pinigais.

„Ten, kur mokamas atlyginimas pagal darbo santykius grynais pinigais, ten didelė dalis yra šešėlio, vengiama sumokėti mokesčius“, – pasakoja Seimo komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas.

„Didžioji dalis Lietuvos darbuotojų gauna atlyginimą per bankinį atsiskaitymą, ne grynaisiais, nematau nieko sudėtingo“, – teigia Seimo narys, socialdemokratas Algirdas Sysas.

Girdėdami Seime tokias kalbas, kaimo gyventojai kraipo galvas:

„Turguj su kortele neatsiskaitysi. Menkniekio reikia, jis neturės aparato.“

„Bankomatas ne čia, Šiauliuose. Kai buvo atribotos visos savivaldybės. Šalia Šiaulių gyvenam, bet įvažiuoti negalėjom.“

Uždrausti algas mokėti grynaisiais pinigais Lietuva dar nepasiruošusi – tvirtina ir kai kurie opozicijos atstovai.

REKLAMA
REKLAMA

„Pavyzdys – miestelis. Viena parduotuvė turi banko skaitytuvą, kita neturi, dažnai dėl ryšio problemų neveikia skaitytuvai. Netgi galimybės neturėtum maisto nusipirkti“, – kalbėjo Seimo narys, valstietis Valius Ąžuolas.

„Savu laiku pats kreipiausi į teismą ginčydamas norminį teisės aktą dėl pensijų mokėjimo į korteles. Teisme pavyko įrodyti, kad tai neteisėtas dalykas. Analogiškai teks tą patį skundą paruošti“, – sako Seimo narys Remigijus Žemaitaitis.

Vyriausybėje taip pat dar nėra vienybės dėl raginimo uždrausti Lietuvoje atlyginimus mokėti grynaisiais pinigais. Kiek darbuotojų šalyje atlyginimus gauna grynais pinigais, informacijos niekas nerenka, tačiau dažniausiai linksniuojami statybininkai ir vežėjai.

„Turime apsaugoti darbuotojus nuo galimai nesąžiningų atsiskaitymų. Atsiskaitymas pavedimais yra teisingas kelias“, – pasakoja ministrė Monika Navickienė.

„Reikia pasižiūrėti, kokie verslai dėl objektyvių aplinkybių negali mokėti bankiniais pavedimais“, – teigia ministrė Aušrinė Armonaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl atlyginimų mokėjimo tik į mokėjimų sąskaitas nesutaria ir Trišalė taryba, kurioje kompromisų ieško darbdavių, profsąjungų ir vyriausybės atstovai. Profsąjungos ragina uždrausti algas grynais pinigais.

„Dažniausias pažeidimas yra, kai darbuotojui pakišami popieriai pasirašyti, darbuotojas pasitikėdamas darbdaviu pasirašo. Tačiau pinigų negauna. Perspėjam – pirmiausia reikia gauti pinigus, tik tada pasirašyti“, – kalbėjo profsąjungos pirmininkė Inga Ruginienė.

Tačiau darbdaviai reikalauja palikti išimtį- leisti grynuosius mokėti, jei raštu to prašo patys darbuotojai.

„Mes už žmogaus pilietines teises, neatstovaujam statybininkų, vežėjų. Iš asmeninės patirties žinome- tenka į turgų nueiti, daržovių pirkti, užsieny būti, matai, užlūžta kortelė, nevyksta atsiskaitymas. Savisaugos instinktas verčia“, – sako Darbdavių konfederacijos vadovas Danas Arlauskas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai tokie darbdavių argumentai kelia įtarimų, todėl siūlo saugiklį. Darbdavius, kurių darbuotojai prašys mokėti algas grynais, siūlo privalomai registruoti Darbo inspekcijoje, kad pareigūnai atidžiau stebėtų tokias įmones.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų