Lietuviškų šaknų turintis aktorius su Bezoso raketa kils į kosmosą: „Esu Lietuvos karys“

Šiandien istorinė diena ne tik žmonijos kelionėms kosmose, bet kažkuria prasme ir mums – lietuviams – mat mūsų šaknų turintis ir prieš kelerius metus Lietuvoje viešėjęs legendinis aktorius Viljamas Šatneris – ką tik pakilo į kosmosą ir tapo vyriausiu tai padariusiu žmogumi istorijoje.

Aktorius į kosmosą nuskriejo milijardieriaus Džefo Bezoso raketa. Viljamas Šatneris prieš kelis dešimtmečius įkūnijo Kapitoną Džeimsą Kirką kultiniame seriale „Žvaigždžių kelias“ – tad pagaliau iš tiesų patyrė, ką reiškia kelionė į kosmosą. 

1966-aisiais Amerikoje pradėtas transliuoti fantastinio televizijos serialo „Star Trek“ arba „Žvaigždžių kelias“. Serialas tapo kultiniu, su juo užaugo visa fantastikos ir kosminių kelionių gerbėjų karta, o pagrindinį – kapitono Džeimso Kirko vaidmenį seriale atlikęs aktorius Williamas Shatneris prieš kelerius metus lankėsi Lietuvoje.

„Aš daug perskaičiau apie Lietuvos praeities karius, kokie jie buvo drąsūs ir kupini nuotykių. Esu Lietuvos karys!“ – prieš kelerius metus sakė jis. 

Šatneris įkvepiančiais žodžiais į Lietuvius Rotušės aikštėje Vilniuje kreipėsi ne šiaip – jis pats turi lietuviško kraujo. Tuomet jis į Lietuvą atvyko ieškoti savo šaknų filmuojant amerikiečių NBC televizijos serialo „Geriau vėliau negu niekada“ serijas.

„Žinau Lietuvos istoriją. Žinau, kaip jūs – žmonės – kentėjote ir pakilote, ir vėl kentėjote… Ir aš esu su jumis, mano šeima buvo su jumis. Ačiū jums“, – dėkojo jis. 

Williamo Shatnerio seneliai prieš emigraciją į Kanadą gyveno Lietuvoje, Vilkaviškyje. Tiesa nei Lietuva, nei juo labiau Vilkaviškis nefigūravo serialo kūrėjų dienotvarkėje. Būtent Williamas Shatneris pasiūlė serialą filmuoti Lietuvoje ir pasinaudojo proga aplankyti Vilkaviškį.

„Jis pasakė prodiuseriui: man nesvarbu įtemptas grafikas – aš tiesiog sėdu į mašiną ir aš važiuoju į tą vietą iš kur yra kilusi mano močiutė. Taip ir atsitiko, kad Viljamas Šatneris nuvažiavo į Vilkaviškį iš Rumšiškių etnografinio muziejaus vėlai vakare. Ir jis grįžo visiškai kitoks žmogus – pasakė: mano misija įvykdyta“, – teigia „Baltijos filmų paslaugos“ prodiuserė Lineta Mišeikytė.

Aktoriaus senelių namas stovėjo vietoje, kur dabar stūkso Vilkaviškio autobusų stotis, Kapų gatvėje. Šioje vietoje apie Shatnerio protėvių gyvenimą jam pasakojo ir su juo įsiamžino rajono savivaldybės specialistas.

Mieste su aktoriumi įsiamžinti pasisekė ir mūsų operatoriui.

„Žinokit, ir tas toks graudulėlis jautėsi. Tikiu, kad tas pinigėlis į upelį įmestas buvo ne veltui. Gal dar ir kažkada dar kartą aplankys mus – gali būti. Jam buvo labai įdomu, kur vaikščiojo jo protėviai, kur apsipirkdavo, kokiom gatvėm ir kaip čia kas buvo“, – tikina Vilkavišio r. savivaldybės atstovas Artūras Blauzdžiūnas.

REKLAMA

Bet panašu, kad tėviškės aplankymas buvo ne vienintelė jo didelė gyvenimo misija.

Erdvėlaivio kapitoną įkūnijęs Williamas Shatneris šiandien iš tiesų leidžiasi į kosminę kelionę.

„Rizika! Rizika yra mūsų reikalas! Tai ir yra kelionių erdvėlaiviu prasmė!“ – tik štai po kino efektų sukurtą kosmosą jis keliavo būdamas trisdešimties metų, o dabar jam jau 90. O tai reiškia, kad Williamas Shatneris tampa seniausiu į kosmosą pakilusiu žmogumi istorijoje.

„Būčiau praleidęs savo gyvenimo nuotykį, jei tam nesiryžčiau“, – sako aktorius.

Prieš porą dienų dėl prasto oro atidėtas milijardieriaus Jeffo Bezoso raketos „New Shepard“ skrydis šiandien kiek vėluoja.

Kapsulė su astronautais nuo raketos atsiskiria 76 km aukštyje ir dar pakyla iki 106 km. Ir kosmosu sklendžia apie 11 min.

Kaip tik šiuo metu už Atlanto, Vakarų Teksase pakilimui ruošiasi milijardieriaus Jeff‘o Bezos‘o raketa „New Shepard“. 90-metis „Žvaižgdžių kelio“ legenda taps seniausiu kada nors kosmosą pasiekusiu žmogumi istorijoje.

 „Būti kosmose yra kažkokia mistika: priartėti prie žvaigždžių; būti nesvarumo būsenos. Mane pakerės kosmoso vaizdas“, – įsitikinęs jis. 

Raketa į kosmosą turėtų pakilti už maždaug valandos. Kosmose Williamas Shatneris ir dar trys žmonės išbus 11 min. Istorinis skrydis turėjo įvykti prieš porą dienų bet buvo atidėtas dėl per smarkaus vėjo.

„Man visiškai nenuostabu, kad jis tokio amžiaus garbaus būdamas sugalvojo dar išskristi ten, kur kažkada tik kino filmo aikštelėse dalyvaudavo. Lietuvą jis apskritai tam filme filmuodamasis pasirinko dėlto, kad tai jo močiutės, tėvo gimtinė Vilkaviškyje. Dėl to jis ir pasirinko filmavimąsi Lietuvoje tuo metu. Jis yra ir labai jautrus, žinokit, ir tas toks graudulėlis jautėsi. Tikiu, kad tas pinigėlis į upelį įmestas buvo ne veltui. Gal dar ir kažkada dar kartą aplankys mus – gali būti. Jam buvo labai įdomu, kur vaikščiojo jo protėviai, kur apsipirkdavo, kokiom gatvėm ir kaip čia kas buvo“, – teigia A. Blauzdžiūnas. 

REKLAMA

 „Serialo sumanytojai negalvojo Lietuvą įtraukti į šitą turnė, jie buvo pasirinkę filmuoti tik tam tikrose Europos sostinėse, bet Viljamas Šatneris pasiūlė prodiuseriams būtent atvykti į Lietuvą, nes Lietuvoje, Vilkaviškyje yra jo protėvių žemė. Sako: aš norėčiau visai nuvykti į Lietuvą. Ten – iš kur kilusi mano šeima. Taip Lietuva – prodiuseriai pagalvojo ir nusprendė Lietuvą įtraukti į visą sezono serialo turnė. Jis labai buvo nuliūdęs, kad negalim filmuoti į Vilkaviškį. Jis pasakė prodiuseriui: man nesvarbu įtemptas grafikas – aš tiesiog sėdu į mašiną ir aš važiuoju į tą vietą iš kur yra kilusi mano močiutė. Taip ir atsitiko, kad Viljamas Šatneris nuvažiavo į Vilkaviškį iš Rumšiškių etnografinio muziejaus vėlai vakare. Ir jis grįžo visiškai kitoks žmogus – pasakė: mano misija įvykdyta“, – priduria L. Mišeikytė. 

Amerikoje jis tikras legenda, pireš skrydį lankuytojai parodoje Los Andžele, Kalifornijoje džiaugiasi, kad jų mylimas herojus išties patirs nesvarumą.

Paroda atidaryta prieš kelias dienas. Lankuytojai džiaugiasi Šatnerio kelione.

„Manau tai nuostabu, kad jis būdamas 90-ies kils į kosmosą. Tai fantastiška.“

„Smagu matyti žmogų kosmose, kurį ten tik įsivaizdavai.“

„Įdomu, kas tame skrydyje dalins nurodymus.“ „Kapitonas Kirkas yra Star Treko esmė, o Star Trekas smarkiai įtakojo kosmoso keliones, vaizduodamas optimistinę, įtraukiančią ateitį. Manau Star Trekas smarkiai įtakojo technologijų pažangą, nes jis parodė, jog kosmose yra vietos žmonėms“, – sako parodos kuratorė Laura Mart.


Rašyti komentarą...
k
ki
2021-10-13 18:21:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
Viljamai, būk žmogus, pasiimk ir Armonaitę. Galėsi pakeliui išleist.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų