Įvertino valstiečių pasisakymus: jie dabar stovi kone ant bedugnės krašto

Premjeras Sauliaus Skvernelis  metus pabaigė skandalingu pasisakymu – opozicinius konservatorius išvadino antivalstybine partija. Į tokią retoriką sureagavo ir pastaruoju metu vis mažiau viešumoje girdimas konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis. Jis S. Skvernelio reikalauja atsiprašyti visos jo vedamos partijos. Politikams viešai aiškinantis, kuris blogesnis, politologai sako, kad tokios retorikos šiemet bus vis daugiau, nei jau rudenį rinksime naują Seimą. Juo labiau, kad ankstesnius rinkimus didžiule persvara laimėję valstiečiai dabar stovi kone ant bedugnės krašto.

Kolegų sveikinimai ir džiaugsmingos šypsenos – štai taip prieš daugiau nei trejus metus valstiečiai triumfavo Seimo rinkimuose. Tačiau kone per visą jų valdymo laikotarpį partija gavo ne vieną smūgį – pralaimėti savivaldos rinkimai, vėliau – Prezidento rinkimuose Skvernelio nesėkmė, treti liko ir pagal gautas vietas Europos Parlamente. Šiuose rinkimuose nepadėjo net Karbauskio ir paties Skvernelio gąsdinimai trauktis iš valdžios.

Prieš pat Naujus, kai opozicijos ir profsąjungų aistros  dėl kitų metų biudžeto nurimo, Skvernelis paliejo naujo deguto į politinę ugnį. Gausią, senas tradicijas turinčią ir  naujausiuose reitinguose pirmaujančią opozicinę Konservatorių partiją jis išvadino kone valstybės priešu.

„Tai yra antivalstybinė partija, kuri skurdino žmones, niekada neįgyvendino, nepadarė nei vieno strateginio projekto, reikalingo Lietuvai. Jūs pasakykite, kada ji veikė už valstybę? Ji daro visus žingsnius,kurie galiausiai nukreipti prieš mūsų valstybę arba visuomenę. Žmonės buvo skurdinami, buvo visokie sprendimai, kurie finansinę naštą užkrovė ne vienam dešimtmečiui į priekį.“, – kalbėjo Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis.

Dauguma politologų rėžia, toks premjero pasisakymas liudija vis dar žemą politinę kultūrą ir paties premjero silpnumą. Esą pareiškime – daug emocijos, o rimtų argumentų nėra.

„Pirmiausia, tai yra premjero silpnumas, nes bet kuris politikas, kuris neargumentuotai mėtosi epitetais iš karto atskleidžia, kad neturi, kuo argumentuoti ir iš karto paima ir uždeda tokį ne šiaip įžeidžiantį, bet ir kriminalinę situaciją kurstantį epitetą“, – sako politologė Jūratė Novagrockienė.

REKLAMA

Antra, pasak politikos ekspertų, akivaizdu, kad artėjant Seimo rinkimams įtampa ir kova tarp valstiečių ir opozicinių konservatorių tik didėja. Paskutinius Seimo rinkimus didžiule persvara laimėjusiems ir su permainomis sietiems valstiečiams sunku susitaikyti, kad daug savo elektorato, pagal apklausas, jie išbarstė ir skaičiuojant, kiek kurių pateks į Seimą rudenį vėl „valstiečiai” stovi kone ant bedugnės krašto.

„Aišku, valstiečiai stovi prie bedugnės krašto. Ir jiems, matosi, ta desperacija yra, nežinia, kaip bus. Bet objektyviai kalbant tai ir tie patys konservatoriai, jų stovykloje taip pat yra desperacijos, tai jie panašiai ir elgiasi“, – pasakoja apžvalgininkas Tadas Ignatavičius.

Pasak dalies politologų, artėjant rinkimais įtampą valstiečiams kelia ir kova dėl tų rinkėjų, kurie dar renkasi – ar valstiečiai, ar visgi socialdemokratai.

Pasak politologo Vincento Obolevičiaus, socialdemokratų rinkėjas yra labai panašus į valstiečių. Be to, tikėtina, kad socialdemokratai bus stiprioje derybinėje pozicijoje, kai po rinkimų bus formuojama Vyriausybė.

„Mes turėtume matyti puolimus ne vien tiktai prieš valstiečius, kaip dabartinius valdančiuosius, bet ir prieš socialdemokratus, ypač iš valstiečių pusės, kaip prieš potencialiai labai stiprią partiją, kuri turi galimybę sudarinėti Vyriausybę. Konservatoriai, be abejonės, turės labai daug balsų, bet klausimas, ar jie taps vyriausybės sudarymo ašimi“, – teigia politologas Vincentas Vobolevičius.

Naujausia „Vilmorus” gruodžio mėnesio visuomenės nuomonės apklausa rodo stabilius partijų reitingus.

Pirmoje reitingų lentelės vietoje išlieka opozicinė konservatorių partija, už juos balsuotų beveik 17 procentų apklaustųjų. Tuo tarpu antroje vietoje esančių valstiečių ir žaliųjų sąjungą gruodį palaikė 12 procentų respondentų. Na, o trečioje vietoje rikiuojasi socialdemokratai, už juos balsuotų kiek daugiau nei 9 procentai apklaustųjų.

REKLAMA

Tiesa, pastebima, kad politinių reitingų viršūnėje išsilaikantys konservatoriai vis rečiau viešumoje leidžia reikštis savo lyderiui Gabrieliui Landsbergiui. Pasak sociologų, taip gali būti daroma iš tikslių apskaičiavimų.

„Jis turi neigiamą reitingą, Gabrielius Landsbergis nėra mėgstamas politikas viešumoje, ganėtinai gilus tas neigiamas reitingas. Bet sunku surasti partijos vadovą, kurio reitingas būtų geras“, – sako sociologas Valdas Gaidys.

Kol konservatorių partija savo politinę komunikaciją vykdo be partijos lyderio G. Landsbergio, spėjama, kad partijoje dar nėra apsispręsta, kas bus partijos vedlys rudenį vyksiančiuose Seimo rinkimuose.

„Konservatorių reitingai smarkiai nekyla, ko labai norėtųsi prieš rinkimus. Ir kad ponas Landsbergis netaptų tokiu Gražuliu, kuris išsišoka ir viską komentuoja. Čia gal ir natūrali taktika ir Gabrielius Landsbergis tai supranta. Kita vertus, atsakymo dar nėra davusi ir Šimonytė, ar jinai dalyvaus su konservatoriais rinkimuose, ar jinai bus ta vėliavnešė“, – sako T. Ignatavičius.

Politologų teigimu, kova dėl valdžios kitąmet bus nuožmi ir karinga. Tai rodo ir Seime priimtas sprendimas leisti partijoms patekti į parlamentą surinkus tik 3 procentus rinkėjų balsų vietoj galiojusių 5. Tiesa, prezidentas šias pataisas vetavo, o ar valdantiesiems užteks balsų tą veto atremti, parodys laikas. 


Rašyti komentarą...
V
Vat
2020-01-05 14:31:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
Valstiečiai būdami valdžioj mažai , bet kai ką padarė žmonėms. Jie nestovi ant jokios bedugnės krašto. Skvernelis turėjo pasakyti drąsos, kad konservatoriai pažeidė LR Konstituciją - nuskriausė pensininkus, praskolino Lietuvą t.y. nuskurdino valstybę . Kubilius liko nenubaustas ,partija nepanaikinta.
Atsakyti
-16

N
Nuomone
2020-01-05 14:28:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
Bedugne- tai čia politologų ir žurnalistų išvada, o jie yra labai šališki ir ne objektyvūs,
Atsakyti
-10

g
gedas
2020-01-05 15:57:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
TIK ir tik valstiečiai turi būti vėl valdžioje, nes mes jaunų šeimų bendruomenė pajutome, kad tik jie neabejingi žmonių gerovei. Nenorim skurdo, nenorim socdemų, konservatorių. Linkime jiems ištvermės, kurios reikia kai jie puolami neteisingai žurnalistų, Palucko ir Lansbergio.
Atsakyti
-18

SKAITYTI KOMENTARUS (31)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų