REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje jau atsirado žmonių, pasiskiepijusių nuo Covid-19. Nors komplikacijų nematyti, skeptiškas požiūris į vakciną nedingsta. Kaip ji veikia ir kokią grėsmę gali sukelti masinis nesiskiepijimas atsakė TV3 televizijos laidoje „Karštai su tv3.lt“ kalbinti specialistai.

Lietuvoje jau atsirado žmonių, pasiskiepijusių nuo Covid-19. Nors komplikacijų nematyti, skeptiškas požiūris į vakciną nedingsta. Kaip ji veikia ir kokią grėsmę gali sukelti masinis nesiskiepijimas atsakė TV3 televizijos laidoje „Karštai su tv3.lt“ kalbinti specialistai.

REKLAMA

Santaros klinikų gydytojas rezidentas Lukas Gambickas jau daugiau nei savaitę gyvena paskiepytas naująja vakcina nuo Covid-19. Vakcinaciją vaikinas priėmė kaip būtinybę ir vienintelį kelią link visų prarasto buvusio gyvenimo.

„Kadangi susiduriu su tais žmonėmis, kurie itin sunkiai serga, tikrai nesuabejojau, nes tai yra vienintelė galimybė, galinti apsaugoti mus nuo šios ligos“, – savo pasirinkimą skiepytis aiškino Lukas.

Jaunas vyras jautė šiokius tokius skiepo padarinius, tačiau jie – minimalūs kaip ir nuo kitų, infekcinių ligų profilaktikai skirtų vakcinų.

REKLAMA
REKLAMA

„Parą po skiepo šiek tiek paskaudėjo ranką, kas yra normalu, po kiekvieno skiepo dažniausiai taip būna. Bet iš esmės viskas neblogai“, – pasakojo vaikinas.

REKLAMA

Nesiskiepydami kelia grėsmę visiems

Atsiradus efektyviai vakcinai nuo Covid-19 trečdalis Lietuvos gyventojų vis dar nėra tikri, ar skiepysis, ir svarsto natūralios apsaugos ar net persirgimo variantus. Dėl tokio požiūrio virusas gali taip ir likti nesunaikintas.

„Susirgti šia liga yra kaip tam tikra loterija – niekada nežinai, ar sirgsi sunkia, ar lengva forma. Skatinimas nesiskiepyti ir nesiskiepijimas yra grėsmė nacionalinam saugumui“, – įspėja infektologas dr. Arvydas Ambrozaitis.

Viso pasaulio medikai ir mokslininkai neigia sąmokslo teorijas ir užtikrina, kad vakcinoje nerasite nei beždžionių abortų liekanų, nei kitų iš fantastikos srities žinomų elementų.

REKLAMA
REKLAMA

„Nėra ten nei kiaušinio baltymo, nei kitų DNR, jokių antibiotikų, jokių „čipų“. Siūlau visiems patiems pagalvoti, ar gali toks mišinys būti suleistas į mūsų raumenis, ar ne“, – kalbėjo medicinos mokslų daktaras Saulius Čaplinskas.

Kad vakcina saugi tikina ir priešakinėse linijose dirbantis Vilniaus klinikinės ligoninės direktorius Narimantas Markevičius: „Mūsų ligoninėje jau paskiepyta 400 darbuotojų, kurie tiesiogiai dirba su sergančiais pacientais. Praėjo jau savaitė ir nė vienam nėra jokių reakcijų. Visi ir toliau kovoja su Covid-19.“

Įdomu tai, kad net 95 paskiepyti iš 100 nesuserga jokia Covid-19 forma, o likę penki serga tik lengva ligos forma. Efektas – daugiau nei akivaizdus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip veikia vakcina?

Skiepas nuo Covid-19 – didžiulis medicinos laimėjimas. Iki šiol pasaulyje dar nebuvo per tokį trumpą laiką išrastos vakcinos nuo infekcines ligas sukeliančio viruso.

Vakcina susideda iš ribonukleino rūgšties (RNR) ir keleto pagalbinių komponentų, kurie yra absoliučiai saugūs ir nekenksmingi – tai cholesterolis, kalio ir natrio chloridas, kalio ir dinatrio fosfatas, sacharozė ir injekcinis vanduo.

RNR – tai rūgštis esanti kiekvienoje gyvoje ląstelėje ir virusuose. Ji su vakcina patekusi į organizmą sukelia viruso SARS-CoV-2 baltymo S gamybą.

„RNR yra pristatoma į žmogaus ląsteles ir jos pradeda gaminti koronaviruso spyglio baltymo analogą. Kai jis išeina iš ląstelės, imuninė sistema jį pamato ir pradeda gaminti antikūnius. Taip šis virusas neutralizuojamas ir jo nebelieka“, – vakcinos veikimo principą paaiškino profesorius S. Čaplinskas.

REKLAMA

Gali būti, kad dviejų vakcinos dozių pakaks tik vieneriems metams, tačiau mokslininkai viliasi, kad su skiepo pagalba mūsų imuninė sistema sugebės koronavirusą atpažinti daug ilgesnį laiką.

„Imuninės atminties ląstelės išlieka, bet šiandien dar negalima pasakyti, ar jos bus efektyvios metus, ar dešimtmetį“, – spėlioti nesiryžo profesorius.

Visą diskusiją žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.

Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19:30 per TV3 televiziją.

VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:

Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Karštai su tv3.lt“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų