REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje kasmet malanomos atvejų daugėja, o gydytojai susirūpinę – žmonės vis dar neišmoko saugotis pavojingų saulės spindulių, be saiko lepinasi saulės voniomis ir be apsauginių kremų keliauja į soliariumus. Dažniausiai nuo šios ligos kenčia moterys. 

Lietuvoje kasmet malanomos atvejų daugėja, o gydytojai susirūpinę – žmonės vis dar neišmoko saugotis pavojingų saulės spindulių, be saiko lepinasi saulės voniomis ir be apsauginių kremų keliauja į soliariumus. Dažniausiai nuo šios ligos kenčia moterys. 

REKLAMA

Sunku patikėti, kad šešiasdešimtmetis tvirtas, ilgaplaukis vyras, vardu Stanislovas, dar neseniai kovojo su klastinga odos vėžio forma – melanoma. Ją įveikė taip pat ryžtingai, kaip įveikdavo ir maratonus jau būdamas 60-ties. Vyras pasakoja, kad visada buvo sveikas ir sportiškas, tačiau labai mėgo degintis saulėje. 

„Visą gyvenimą deginausi kaip šokoladas, iki tos dienos, kai pradėjau vaistus gerti. Kai daktarė pasakė, Stanislovai, kad nebūtum saulėje“, – pasakoja vilnietis Stanislovas Bagvilas.

Būtent saulė, anot gydytojų onkologų, dažniausia melanomų kaltininkė.

„Reikia nepiktnaudžiauti saule ir soliariumais. Naudoti stiprius kremus nuo saulės. Prisiminkit, kaip buvo prieš pusantro šimto metų, kai moterys vaikščiodavo su suknelėm, skiečiais ir įdegis buvo blogas tonas, grįžkime į tuos laikus“, – sako gydytojas onkologas Vincas Urbonas.

REKLAMA
REKLAMA

Stanislovo gydymosi kelias nebuvo trumpas. O ir supratimas, kad pakitęs apgamas – rimtos ligos simptomas, atėjo ne iš karto. Jis pasakoja, kad ant nugaros esančio apgamo pats nematė, jį pastebėjo ir susirūpinti patarė jo brolis. 

REKLAMA

„Bet sakau, man tai neskauda, nyč nieko“, – kalba Stanislovas.

O kadangi neskaudėjo, Stanislovas pas gydytojus nesikreipė. Uždelsė dar metus, kol nepasireiškė kiti simptomai – ant kaklo pradėję dygti įtartini guzeliai. 

Tuomet jam atliko biopsiją – iš nugaros, prie įtartino apgamo suleido nuskausminamuosius ir paėmė audinių gabalėlį. 

„Tada jau nuėjau į onkologinį, pasakė, kad jau reikia pasižiūrėti. Tai padarė tyrimus, pasiėmę tyrimams. Nepraėjo mėnesio, davė atsakymą, kad čia jau ta BRAF stadija, tada jau ir pradėjau domėtis melanoma“, – pasakoja Stanislovas.

REKLAMA
REKLAMA

BRAF stadija – jau išplitusi melanomos stadija. Chemoterapija taikoma tik kraštutiniais atvejais. Todėl Stanislovas gydomas vėžio vystymąsi stabdančiais moderniais vaistais. Tokį gydymą, vadinamą taikinių terapija, esant išplitusiam vėžiui, valstybė kompensuoja. Tačiau yra ir kitokie vaistai, kurie anot gydytojų, gydymą dar pagreitintų ir palengvintų, tačiau valstybė jų nekompensuoja. 

„Imunoterapiniai vaistai metastazavusiai melanomai kompensuojami monoterapijai, skiriant vieną vaistą. Mes turime 2 kompensuojamus vaistus, jie abu kompensuojami po vieną. O geresni rezultatai yra kuomet vaistai yra skiriami deriniu“, – aiškina gydytoja onkologė Lina Daukantienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šiuo metu kompensavimo eilės laukia bent kelios pozicijos vaistų, ir kai jos bus įvertintos ir pateikta išvada kompensavimo komisijai, bus sprendžiama dėl įtraukimo“, – sako Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Andželika Oraitė.

Melanomos atvejų Lietuvoje daugėja. Nuo 91-ųjų iki 2015-ųjų kasmet  atvejų skaičius augo po beveik 4 procentus  vyrams ir po maždaug 2 proc. moterims. Nuolat daugėja ir mirštančiųjų. Nacionalinis vėžio institutas skelbia, kad per metus Lietuvoje nustatoma apie 350 melanomos atvejų, iš jų liga pasiglemžia apie 100 gyvybių. O pasaulyje melanoma suserga kasmet apie 320 tūkstančių žmonių, iš kurių apie 60 tūkstančių miršta.

REKLAMA

Gydytoja onkodermatologė Jolita Gibavičienė sako, kad jei apgamas pasirodė įtartinas, reikėtų atkreipti į tam tikrus kriterijus. 

„Yra tokie ABCDEF kriterijai – asimetrija, kraštas, diametras, spalva. Dar yra kitas – E – tai yra evoliucija – augimas, kitimas. Dar F – kai pamatai vieną apgamą, kuris skiriasi iš konteksto, iš visų kitų. Buvo atliktas klinikinis tyrimas – kas daugiausiai kam ko nustato melanomą. Tai pats sau žmogus nustato mažesnį procentą. Kas yra įdomu – žmonos vyrams aptinka melanomą ir pasiunčia pas daktarus dažniau net 50 proc., nei vyrai žmonas“, – aiškina gydytoja onkodermatologė Jolita Gibavičienė.

REKLAMA

Taip pat gydytoja pataria, mėgstantiems būti saulėje nepersistengti ir nepamiršti saulės apsaugos kremų. Na, o Stanislovas, pagal visas daktarų rekomendacijas taip pat atsipalaiduoti neketina ir nuolat stebi savo sveikatą bei tikrinasi kraują kas mėnesį. 

„Susiderinau maistą, pritaikiau sportą, sudėjau viską į vieną vietą, į gerą keptuvę ir pasidariau omletą“, – kalba Stanislovas.

Gydytoja atkreipia dėmesį į tai, kad melanoma gali vystytis ne tik odos paviršiuje, bet ir vidaus organuose – akyje, nosies ertmėje, skrandyje, kitose gleivinėse ar net, pavyzdžiui, nago guolyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų