Antanas Valionis. Lenkijos prezidento rinkimuose susidūrė dvi Lenkijos

Ką tik baigėsi Lenkijos prezidento rinkimų pirmasis turas. Prieš kokį mėnesį niekas Lenkijoje neabejojo, jog dabar veikiantis prezidentas, Teisės ir teisingumo partijos atstovas Andrzej Duda, bus išrinktas antrajai kadencijai dar pirmajame ture. Ši partija jau antrą kadenciją iš eilės turi ryškią daugumą Seime ir tik nežymiai, vieno balso persvara, pralaimėjo Senato rinkimus.

Antradienio rytą rinkimų komisija paskelbė oficialius pirmojo rinkimų turo rezultatus. Prezidentas Andrzej Duda surinko 43.5 proc balsų, o jo pagrindinis konkurentas Varšuvos meras, arba, kaip Lenkijoje įprasta vadinti – sostinės prezidentas Rafal Trzaskowski 30.5 proc. balsų.

„Partijos sėkmė rinkimuose buvo nulemta ekonominių socialinių faktorių: ji rado rezervų įgyvendinti 500+ programą, kur šeimoms už kiekvieną antrą ir daugiau vaiką buvo kas mėnesį išmokama 500 zlotų. Be to, buvo vėl sumažintas pensijinis amžius. Tai buvo labai svarbu mažų miestelių ir kaimo gyventojams iš Lenkijos rytinių pakraščių, kur didelė bedarbystė ir mažas pragyvenimo lygis šeimoms“, – teigia rinkimus Lenkijoje atidžiai stebintis buvęs Lietuvos užsienio reikalų ministras ir diplomatas Antanas Valionis.

Lenkijos liberalų būgštavimai, jog Lenkijos ekonomika šio papildomos naštos neatlaikys, nepasiteisino.

Teisės ir teisingumo partija po rinkimų vykdė valdžios koncentravimo politika, pajungė sau viešąsias informacijos priemones, radiją ir televiziją, pradėjo naikinti teisinės valdžios savarankiškumą.

„Žmonės pajutę geresnio gyvenimo skonį, atrodo, buvo šioms permainoms abejingi. Tačiau viskas pasikeitė, kai dėl pandemijos atidėjus rinkimus atsirado naujasis Piliečių platformos kandidatas Rafal Trzaskowski. Dabar antrojo turo neišvengiamumas nieko nebestebino“, – pastebi A. Valionis.

Rafalas Trzaskowskis, kaip ir Prezidentas Andrzej Duda yra 48 metų, dar jaunas, bet jau subrendęs ir nemažą patyrimą turintis politikas ir politologas, Europos reikalų specialistas, nusiteikęs proeuropietiškai.

REKLAMA

Daug nulėmė ir rinkėjų aktyvumas – prie urnų šį kartą atėjo beveik 20 milijonų rinkėjų. Rinkėjų aktyvumas buvo rekordinis per pastaruosius 25-erius metus – rinkimuose dalyvavo 64,5 proc. balso teisę turinčių piliečių.

„Ir tai lėmė Varšuvos mero sėkmę. Dabar mūsų laukia antrasis rinkimų turas, kuriame viskas prasidės iš naujo“, – analizuoja A. Valionis.

Sociologinių tyrimų duomenys rodo, jog antrajame ture rezultatas yra visiškai neaiškus: sociologai teigia, jog antrajame ture už dabartinį prezidentą balsuos 45,5 procentai atėjusių prie urnų, o už Platformos kandidatą Rafalą Trzaskowskį net 44,7 procentų.

Skaičiai rodo, kad kandidatai šiuo metu žengia petys petyn – skirtumas mažesnis nei vienas procentinis punktas.

  1. Valionio nuomone, daug reikšmės turės ir kitų į antrąjį turą nepatekusių kandidatų parama, o čia Varšuvos mero rezervai didesni.

„Jį nusiteikęs paremti trečiąją vietą rinkimuose užėmęs nepriklausomas kandidatas Szymon Holownia, surinkęs beveik 14 procentų rinkėjų balsų. Šis prodemokratiškai ir proeuropietiškai nusiteikęs nepriklausomas politikas jau pasakė, jog Dudos jis tikrai nerems. Paremti Trzaskowskį paragino ir socialdemokratų kandidatas. Taip pat yra ir daugiau galimybių susilaukti paramos“, – portalui tv3.lt teigia A. Valionis.

VISĄ KOMENTARĄ ŽIŪRĖKITE:


Rašyti komentarą...
D
Dalia
2020-07-04 12:32:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
Bukit ramus valioni, Duda laimes.
Vien ko verti jo zodziai - "Homoseksualizmas blogiau negu komunizmas". Saunuolis.
Atsakyti
-1

I
Irena
2020-07-04 15:57:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
Aš irgi tikiu kad Duda laimės. Dvasines vėrtybes žinoma daugiau reiškia negu finansines i.t.t. P.Trzaskowski tai hiper liberalas, mūsų Šimašius(kurio labai nemėgstu) šalia Jo tai kūdikis.
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų