60 milijonų mokytojams: neatskleidžia, iš kur gaus tiek pinigų

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius ant derybų stalo padėjo savo portfelį. Jei Vyriausybė galutinai nesusitars su mokytojais bei dėstytojais, neištesės duoto žodžio ir neras papildomų 60 milijonų eurų biudžete, Monkevičius ketina atsistatydinti ir palikti ministro postą. Kur bus ieškoma pinigų finansų ministerija neatskleidžia.

Diplomų už ačiū dalinimo akcija iš Vilniaus persikėlė į Kauną. Čia švietimo finansavimu pasipiktinę dėstytojai organizuoja „Įšventinimo į Kauno daktarus“ akciją. Visi norintys prie Kauno Technologijos Universiteto Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto įėjimo iš dekano rankų įgyja mokslų daktaro laipsnį.

(16 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Mokytojų streikas

„Mūsų vienas iš sprendimų yra teikti Kauno daktarų dip-LOMĄ, kuris yra suteikiamas visiems, kurie nori. Tokiu būdu atsiras daugiau mokslo daktarų, atsiras daugiau mokslo darymo ir nuo to Lietuvoje tik tai pagerės“, – sako KTU fakulteto dekanas Ainius Lašas.

Dėstytojai aiškina, kad Vyriausybė ne tik moka per mažus atlyginimus, bet ir per menkai finansuoja mokslinius tyrimus bei eksperimentinę plėtrą:

„Mokslą mes planuoja 5-10 metų priekį. Mums taip pat norėtųsi, kad valstybė planuotų mokslą 5-10 metų į priekį.“

„Jeigu man nepavyktų pasiekti šito susitarimo apie kurį aš kalbu, aš esu pasirengęs už tai atsakyti ir jeigu reikės pasitraukti“, – pasakoja ministras Algirdas Monkevičius.

Kol Lietuvoje tęsiasi mokytojų ir dėstytojų protestai. Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius prabilo apie galimą atsistatydinimą. Būtent su pedagogais susitikęs Monkevičius šiandien bandė tartis dėl neištesėtų pažadų. Valdžia anksčiau mokytojams ir dėstytojams buvo pažadėjusi kitų metų biudžete papildomai švietimui skirti 117 mln. eurų, kurie pagerintų pedagogų darbo sąlygas ir jų atlyginimus padidintų dešimtadaliu. Tačiau pirminiame kitų metų biudžeto projekte mokytojams buvo numatyta dvigubai mažesnės suma, trūksta 60 milijonų eurų.

REKLAMA

A. Monkevičius šiandien „ant kortos pastatė“ savo portfelį. Pažadėjo palikti ministro postą, jei papildomi pinigai nebus rasti:

„Pirmadienį galim tikėtis, kad bus sprendimas suprojektuotas į biudžetą, ir bus biudžetas toks, kuris bus reikalingas susitarimui realizuoti, 100 procentų. Tiek pedagogų bendrojo ugdymo bendruomenė, tiek ikimokyklinio ugdymo bendruomenė, tiek aukštųjų mokyklų bendruomenė šito ir tikisi iš manęs, šito aš siekiu.“

Nors ministras kartu su „valstiečių“ lyderiu Ramūnu Karbauskiu ir anksčiau kalbėjo apie papildomų pinigų paiešką, pedagogų profsąjungos tiki, kad Monkevičių prabilti apie galimą atsistatydinimą privertė vakar vykęs įspėjamasis, dvi valandas trukęs streikas.

„Įspėjamasis streikas buvo gana rimtas signalas Vyriausybei. Ir šiandien po taikymo komisijos posėdžio matom, kad judam rezultato link ir laukiam pirmadienį Vyriausybės posėdžio“, – teigia profsąjungos vadovas Egidijus Milešinas. 

Tiesa, kol nėra sudėti visi parašai, tikro, ilgalaikio, neterminuoto streiko mokytojai ir dėstytojai neišsižadėjo. Profsąjungos nežada nusileisti Vyriausybei, net jei A. Monkevičius atsistatydintų.

„Visiškai nesvarbu, kas vadovauja ministerijai, kas vadovauja Vyriausybei. Mes turim tikslus, mes jų siekiame ir tikrai nesvarbu, koks ministras bus“, – kalbėjo E. Milešinas.

Keisčiausia tai, kad kol kas nei Švietimo, mokslo ir sporto ministras, nei finansų ministerija neatskleidžia iš kur bus gauti papildomi 60 milijonų eurų.

„Kol nėra galutinio produkto tol kalbėti apie atskiras eilutes yra sudėtinga, nes viskas priklauso nuo to, kai jau bus padarytas paskutinis taškas padėtas ir bus pasirašytas projektas. Tuo metu turėsime tą galutinį sprendimą“, – sako viceministras Darius Sadeckas.

„Tai nėra kažkokių tai pinigų atradimas iš kažkur. Tai yra balansas kuomet kiekvieną eilutę reikia perrikiuoti ir visą laiką kontroliuoti šitą balansą“, – pasakoja A. Monkevičius.

REKLAMA

Tokios pinigų paieškos atkreipia ekonomistų dėmesį. Rinkos ekspertai aiškina, kad ši Vyriausybė nesugeba tinkamai planuoti savo pajamų ir išlaidų.

„Ta švietimo politika yra formuojama gaisrų gesinimo metodais, o ne strateginį matymą diktuojančiu požiūriu“, – mano ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.

Anot ekonomistų, net jei Vyriausybė ras visus 117-a milijonų eurų, švietimo tai neišgelbės. Esą tik uždarius neefektyvias, pustuštes mažas mokyklas bus galima išspręsti nesibaigiančias pinigų trūkumo ir mažų algų problemas.

„Turint perteklinę sistemą, perteklinę struktūrą, ją finansuoti darosi itin sudėtinga ir tie keli milijonai tikrai situacijos neišspręs, nebus ilgalaikis sprendimas. Šiai dienai švietimo sistemai reikia tokios chirurginės intervencijos. Yra per daug mokytojų, mokyklų yra taip pat per daug. Yra tokių savivaldybių, kurios išleidžia labai daug ūkinei paskirčiai, o tie pinigai galėtų atitekti su funkcijomis susijusiomis išlaidomis, mokymo procesui“, – pasakoja I. Genytė-Pikčienė.

Šiuo metu vidutinis mokytojo atlyginimas į rankas siekia apie 800, o dėstytojo 850 eurų. Ar šie atlyginimai kils dešimtadaliu paaiškės kitą savaitę.


Rašyti komentarą...
G
Grigorij
2019-11-30 03:59:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
Malonu, kad nors sis ministras, jauciant atsakomybe del mokytojams dalintu pazadu, stato ant kortos savo posta! Taip elgiasi padorus zmones. O kaip bus - laikas parodys. Skirtingai nuo pasiputusios Rudlaputes, patyres Monkevicius supranta, kad be pinigu su mokytojais nera apie ka sneketi. Na, R.Masiulis, skirtingai nuo grubaus stacioko Skverno, sugebejo uzjausti mokytojus, graziai su jais pakalbeti, net kazka pazadeti, laikinai nuimti itampa. Bet is kur jis paimtu pinigu? Diplomatijos resursas issemtas - liko pinigu klausimas. Pats laikas susimastyti del karo islaidu, NATO islaikymo, narystes, 30 metu vienpusisko karo su RU, tenkinant JAV, o ne LR interesus. Kazkodel "Suomis" be NATO net neketina "Ruso" bijoti, i Cecenija, Gruzija, UA nelindo, o visa pokari, vietoj lietuviu, tik sriebia grietineles nuo abipusiai naudingo bendradarbiavimo su "Rusu". Ir tautines mazumas ITIN gerbia, nesaukia "Suomija - suomiams!". Ne vieno Lenino paminklo nesugriove!!! Nes Leninas Suomijai, kaip ir Lietuvai, pripazino nepriklausomybe. Suomiai nepanorejo Stalino Saules - todel i TSRS nebuvo priimti, traukiami. Ir JOKIU "okupaciju"!
Atsakyti
0

G
Grigorij
2019-11-30 03:11:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
palmyra,
bet jus ir palyginot Tarybinius laikus su siuolaikiniais... Tuomet, budami "okupuoti", turejot industrine valstybe. Ne su "Rusu" vienpusiskai kariavot, o gaminot, gaminot, gaminot, nes dirbo "prakeikti Monstrai" - Tarybines imones, klestejo Landsbergio, Vagnoriaus neisdraskyti kolukiai, ir todel turejot is ko gyventi. Tuomet valstybe Tikrai rupinosi vaiku, jaunos kartos ugdymu, nepriklausomai nuo tautybes. Apie joki taupyma vaiku saskaita, apie kazkoki "pertekluma" net kalbos nebuvo! Kiek buvo "neefektyviu" kaimo, rajonu mokyklu, biblioteku, kulturos rumu! Tuo kaimai buvo stiprinami, kaip ir deka kolukiu. Mintis apie "geltonus" autobusiukus, barbariska griovima - "optimizavima" niekam nesove i galva. Plius nemokamas aukstasis issilavinimas, kaip 100% lietuviu, taip ir rusu, lenku kalbomis. Tuomet mokytojai ne tik moke, bet ir AUKLEJO, skiepijo Tikras moralines vertybes. Per daug neuzdirbo, bet pragyventi galejo. O dabar... LTSR visaliaudine valstybine nuosavybe landsberginiu ir liberastu visiskai isporceliuota, kolukiai isdraskyti. Gamybos nebera. Valstybe pinigu neturi, negali vykdyti socialiniu programu, ka-nors kompensuoti. Ziauri socialine nelygybe, niekas nenori dalintis. Viskas, kas lieka, surinkus mokescius, naudojama vienpusiskam karui su "Rusu". Taupoma is lovadieniu, rajonu ligoniniu, mokytoju, gydytoju, gaisrininku, policininku ir t.t. Geltoni autobusiukai - tik epizodas. "Rusas" kaltas, 30 metu puola-puola ir vis neuzpuola? JAV, NATO nuo viso to jus isgelbes? Kas del mokytoju - tai jie dirba, prakaituodami. Prie kapitalizmo jiems niekas daug nemokes, nes ju protestai negali sukelti valstybinio perversmo - nerevoliucingi jie. Taip, mokytojai neprotestuoja, praplauna jaunimo smegenis landsbergine ideologija, kala "amzinos LR aukos" bei "okupacijos" mitus. O kas del mokymo, tai dabar jie tik suteikia "ziniu teikimo paslauga", o auklejimu jiems uzsiimineti draudziama, nes ITIN svarbios yra "mokiniu teises". Mokytojai priversti kenteti nuo mokiniu agresijos, pro pirstus ziureti i ju ziaurias mustines. Dar ivertinus tai, kad turtingu mokiniu tevai gali pasiskusti, ir, esant "pertekliui", mokytojas gali butu lengvai isspirtas is darbo! Ne mokytojai, o Valstybe, "demokratinis" landsberginis rezimas nustato tokias zaidimo taisykles!!! LIE-TU-VA, BUK LAIS-VA! Sekmes, renkant i valdzia grybauskaites, nausedas, landsberginius, nerenkant V.Andriukaicio, G.Palucko, Paleckiuko!
Atsakyti
0

B
Babyte
2019-11-30 20:37:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ar tie mokytojai prastai išmokyti, kad nesugeba savo darbo atlikti, kodėl po pamokų, dar vaikas turi eit mokytis papildomai, dar mat jiems algos mažos.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų