Grybų vajus veda lietuvius iš proto – ūmėdes sumaišė su musmirėmis

Baravykų vajus ir toliau varo lietuvius iš proto – kai kurie jų iš miško nekelia kojos arba traukia grybauti net per pietų pertrauką ir giriasi dešimttūkstantiniu sezono laimikiu. Visgi lietuvius apėmusi grybų euforija turi dvi puses – medikai sako, kad savaitgalį į ligonines plūstelėjo apsinuodiję žmonės. Dauguma jų ūmėdes sumaišė su musmirėmis.

Vilnietė Jurgita bent šiomis dienomis per pietų pertrauką laiko veltui negaišta. Jos vienos dienos laimikis – du krepšiai per dvi valandas visai šalia Vilniaus ką tik pririnktų baravykų. Moteris sako tiesiog negalinti išeiti iš miško:

„Pas jus bėgau ir kuo labiau skubi, tuo daugiau grybų. Šalikelėj, žinokit. Žmonės į mišką giliai, o aš šalikelėj. Ir tiesiog, na, va… Šalikėlėj tokie vat.“

(10 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Suvalkijos pakelėse pilna grybų pardavėjų

Jurgita per šį sezoną jau rado maždaug 800 baravykų ir juokauja, kad net nuolat į mišką ją lydintis augintinis Makas pažįsta šiuos grybus.

„Jau viskas. Sau apsirūpinom savo šeimą. O dabar draugėms atiduodu. Draugams, draugėms ir tikrai visai negaila“, – sako vilnietė Jurgita Junutėnaitė – Kiškė.

Tačiau ne visiems pažinti baravykus sekasi taip gerai kaip šuneliui Makui ar štai šiam patyrusiam grybautojui Pranui iš Ąžuolų Būdos Suvalkijoje.

„Ką pastebėjau – žmonės labai maišo grybus. Nepažįsta. Tamsiai prirenka. Vietoj baravykų bezdukų prirenka. Prirenka tokiom apvaliom galvutėm musmirių“, – pasakoja grybautojas Pranas.

REKLAMA

O jei ne tik prirenka, bet ir suvalgo musmirių, tai be medikų pagalbos vargu ar apsieisi. Štai Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės toksikologai sako, kad grybais apsinuodiję žmonės dar savaitgalį plūstelėjo į ligonines. Vien šioje medikams gelbėti teko 20 žmonių, 7 iš jų buvo hospitalizuoti.

„Per savaitgalį buvo keletas šeimų, kurios buvo stacionarizuotos. Suvalgė netinkamų valgymui grybų. Viena šeima valgė grybus, kurie turi tikrai nuodų nemažai – amatoksino. Tai yra žvynabūdėles su painiojo su žvynabūdėmis. Ir vienas atvejis per savaitgalį ir prieš tai dar savaitę buvo ir intensyvios terapijos skyriuje, kur jau truputėlį rimtesni sveikatos sutrikimai“, – teigia toksikologė Gabija Laubner.

Anot medikų, pacientai dažniausiai apsinuodija musmirėmis. Galvoja, kad renka ūmėdes, o iš tiesų namo parsineša nuodingiausių grybų – žalsvųjų ir baltųjų musmirių. Tačiau sveikatą pagadinti gali ir šiuo metu miškuose karaliaujantys baravykai.

„Žinote, mes juokaujame. Visi grybai yra valgomi, kai kurie iš jų vieną kartą gyvenime. Jeigu tai yra žalsvoji musmirė, ji visiškai nepasiduoda jokiam gaminimo būdui, džiovinimui, ilgalaikiam virimui ar marinavimui. Jos nuodas išlieka nepaisant gaminimo būdo ir nepaisant nuo praėjusio laiko, kada jis yra suvalgytas“, – kalbėjo G. Laubner.

„Na, gali apnuodyti ir paprasti grybai, net baravykai, jeigu jūs jų prisirenkat, tarkim, 1000, jėgų nėra po penkių valandų vaikščiojimo, paliekant iki rytojaus, pastovės ant stalo, paskui aš juos sutvarkysiu, paruošiu. Na, jie pastovi, jūs paruošiat, galbūt sriubą išverdat, o tos sriubos daug, visos neišvalgėt, dar paliekat dar kitą dieną pasišildot ir, prašom, apsinuodijimas baravykais, pačiais geriausiais grybais“, – sako mikologas Jonas Kasparavičius.

REKLAMA

Ir jei galvojate, kad per dieną rasti 1000-io baravykų neįmanoma, klystate:

„20-30 tūkstančių. Nejuokauju, rimtai. Aš kiekvieną dieną grybauju.“

„Ekstra baravykai po 5 eurus už litriuką, du litrai – 10. Vakar rinkti, šiandien parduodama.“

Tuo tarpu Viktoras grybus renka ne sau, o prekiauja viename sostinės turgelyje ir džiaugiasi pelnu:

„Per dieną nuperka apie 50-60 kilogramų. Labai, labai gerai.“

Gerokai pigiau pakelėse. Štai Mindaugas iš Rūkiškio kaimo Anykščių rajone krepšį grybų – maždaug 7 kilogramus – parduoda čia pat, pakelėje už 20 eurų:

„Koks čia laimikis čia pragyvenimas. Turiu traumą, kol kas be darbo esu, tai va grybai padeda.“

Ir, regis, savo pirkėją atranda kiekvienas grybautojas, o grybų supirkėjai sako neatsimenantys, kada į supirktuves plūdo tiek grybautojų:

„Šitą 20 litrų kibirą pririnkau per 2,5 val. Dabar, kai grybų daug, tai, galiu pasakyt, 10 litrų kibirą už 15-20 eurų atiduodu. Šiaip po 20 eurų, bet jei jau žmonės neperka, už 15 eurų atiduodu, nes jau net nėra kur dėti, nes aš pats jau tiek atsivalgiau, kad net nenoriu pagalvoti.“

„Šią savaitę “- daugiau nei savaitę – per dieną sulaukiu daugiau nei penkių, tikrai 5-6 naujų žmonių skambučiai, kurie klausia, ar galima supirkti, kiek kainuoja, ar supirksit, ar atvešim, ar atvažiuosit. Rojaus laikas, kai kai kurios šeimos, kurios dirba šeimomis, po 100, 120, 140 eur per dieną gali užsidirbti besivaikščiodamos ir besportuodamos, besilankstydamos miške. Tai man atrodo tobulas variantas – už „kašikų“ ir į mišką“, – sako supirktuvės steigėjas Mindaugas Balčiūnas.

REKLAMA

Beje, nė nereikia miško, kad rastum grybų. Pievelėje prie daugiabučio Karoliniškėse, po pat namų langais ji negalėjo patikėti rastų grybų gausa.

„Taip, šitoje pievelėje, tiesiog ant šito kalnelio, prie namo, kur gyvena močiutė visai netyčiom, grįžus iš miško aptikom paberžių. Ir visai nemažai apie 70 vienetų“, – pasakoja vilnietė Jurgita.


Rašyti komentarą...
M
Mona
2020-09-14 20:29:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
Surprantu. Todėl niekada nerenkame geltonųjų ir žalsvųjų ūmėdžių- būtent jas lengva supainioti su žalsvąja musmire.
O raudonos - na, tik aklas gali apsirikti...
Atsakyti
0

P
Petras
2020-09-14 21:52:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
Umedes su musmeremis pats pigiausias kelias i fantaziju pasauli.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų