Kaip uždaryti audrą stiklinėje, kai ji siaučia visoje Lietuvoje, visoje Europoje ir visame pasaulyje? Gelbėdama savo žmonių gyvybes Lietuva suskubo uždaryti valstybės sienas. Kovo 14-ąją, lygiai dvyliktą nakties, mums visiems buvo uždrausta išvykti iš Lietuvos – ir sausumos, ir jūrų, ir oro keliais. Išvykti uždraudė visiems, išskyrus tuos, kurie gyvena ir dirba užsienyje. Todėl labai svarbu tokiu metu, kai uždaromos valstybės sienos, turėti tvarkingus dokumentus. Ir štai laidos „Prieš srovę“ redakciją pasiekė skambutis verkiančių žmonių, įstrigusių ne kažkur toli užsienyje, o čia pat Vilniaus oro uoste.

„Va, pasižiūrėkite – nėščia moteris su mažu vaiku. Ją išleidžia, o vyro ne. Tai ką jiems daryti“, – vos tramdydama ašaras į laidą „Prieš srovę“ kreipėsi Vaida.

Skambučio metu lėktuvas į Norvegijos sostinę Oslą turėjo išskristi už dvidešimties minučių. Sutuoktiniams Vaidai ir Egidijui, o taip pat ir dar apie dešimčiai lietuvių, kurie gyvena ir dirba Norvegijoje, išvykti iš Lietuvos pasieniečiai neleido.

REKLAMA

Vaida

Vaida

„Mes esame oro uoste, pas mus štai čia ir krepšininkai stovi, jų irgi nepraleidžia. Krepšininkus turbūt praleis, bet mūsų ne. Mūsų nepraleidžia, nes mūsų gyvenamoji vieta įregistruota Lietuvoje. Jie net nesidomi, ar mes esame registruoti Norvegijoje, ar mes turime verslus ten, turime nekilnojamus turtus. Jie į tai net nežiūri, nekreipia dėmesio. Pamatė, kad registruoti Lietuvoje ir pasakė, kad pasiimtume bagažą ir dingtume iš čia, kur norime. Mes net neturime, kur gyventi Lietuvoje“, – telefonu pasakojo Egidijus.

„Svarbiausias dalykas yra tas, kad mes išsiregistravę esam. Kas mus į Lietuvą vėl priregistravo? Mes dabar neturime, kur gyventi“, – vyrui antrino Vaida.

Vilniaus oro uoste įstrigusių žmonių neviltis ir pasipiktinimas ėmė daugintis kaip virusas, nes akimirksniu griuvo ir jų, ir jų šeimų būtiniausi išgyvenimo planai. 

Laidos „Prieš srovę“ filmavimo grupė netrukus išskubėjo į oro uostą, bet lėktuvas jau buvo išskridęs, o žmonės liko Lietuvoje. Tai, deja, jiems tikra bėda – mat namų Lietuvoje, stogo virš galvos, jie neturi. Visas jų gyvenimas – namai, turtas, uždarbis ir net medicininis draudimas, jų šeimos gydytojai – Norvegijoje.

„Mes ten gyvename penkiolika metų. Mes susirinkome ten visi ir pasieniečiai tikrino, ar mes esame registruoti Lietuvoje. Aš asmeniškai iš Lietuvos esu išsiregistravusi du kartus. Antrą kartą mane priregistravo Kretingos savivaldybė man nė nežinant. Antrąjį kartą aš išsiregistravau. Aš žinau, kad prieš kelis mėnesius nuėjau į elektroninius valdžios vartus per savo „Swedbank“ banką ir užsirašiau ten savo norvegišką adresą. O mes dabar atėjome ir mums pasakė – ne, jūs neisškrendate, nes esate registruoti Lietuvoje. Mes rodome tiems pasieniečiams per internetą įėję, kad turime firmas, kad mes ten nuolat gyvename, mokesčius mokame. Mes Lietuvoje mokesčių nemokame, nieko nemokame. Kaip mes galime čia pasilikti? Mes neturime, kur gyventi. 

REKLAMA

Jie net nesidomi – mums yra nurodytas Verygos įsakymas, registruoti čia, viskas, pasiliekate ir jokių kalbų. Aš jų klausiau, kur man kreiptis, jeigu jūs esate neveiksnūs ir tik į kompiuterį mokate pasižiūrėti. Tada jie sako, kad kreiptumėmės į ambasadą. Sekmadienio rytas, skambinome į ambasadą – niekas neatsiliepė“, – laidos „Prieš srovę“ komandai jau į filmavimo kameras pasakojo Vaida.

Vaida ir Egidijus

Vaida ir Egidijus

Tad kodėl šiems jau penkiolika metų Norvegijoje gyvenantiems sutuoktiniams skubiai uždarius valstybės sienas nebuvo leista išskristi namo? Nesusipratimas, aplaidumas, o gal kažkokia klaida?

Pasieniečiams, tikrinusiems Vaidos ir Egidijaus gyvenamąją vietą, duomenų sistema kažkodėl parodė, kad jie registruoti visai ne Norvegijoje, o Lietuvoje. O Lietuvos gyventojams, kaip žinome, išvykti iš šalies buvo skubiai uždrausta. Leista tik tiems, kurių dokumentai rodo, kad jie gyvena arba dirba užsienyje.

„Man labiausiai nepatiko, kad jie turi įstatymą ir viskas – va, prašom, žiūrėkite ir viskas, pasitraukite iš čia. Aš sakiau, kad jie turi man paaiškinti, ką aš turiu toliau daryti, kaip aš turiu elgtis, kur aš turiu kreiptis. Man niekas nieko nepaaiškino“, – skundėsi Egidijus.

„Dabar aš truputį nurimusi, bet kai prisimenu tą moterį, atsimenu kitų žmonių skausmus, tai baisu. Negali iš dangaus nukristi kažkoks įstatymas greitas ir neapgalvotas. Nebuvimas žmogiškumo jokio. Ponas Veryga, aš visąlaik jus gerbiau ir galvojau, kad jūs labai protingas vyras, vienas iš protingiausių valdžioje, bet šitiek skausmų paskubomis žmonėms suteikti… Nežinau, kažkas turi imtis atsakomybę“, – net į Sveikatos apsaugos ministrą kreipėsi Vaida.

REKLAMA

Tad ką teko daryti Vaidai ir Egidijui ir visiems tiems, kurie įstrigo oro uoste? Juk per vieną naktį viskas ėmė ir pasikeitė. 

„Mes puikiai suprantame tuos žmones ir juos labai užjaučiame, bet jie turi suprasti, kad situacija neeilinė. Tie patys pasieničiai irgi įtampoje yra. Ne tik, kad jaučia grėsmę apsikrėsti, bet jie turi dar ir labai atidžiai, atsakingai atlikti savo pareigas. Šiuo atveju tikrai neturėjo būti jokių asmeniškumų. <…> Reikia suprasti, kad Lietuvoje paskelbtas karantinas, ekstremalioji padėtis. Mes suprantame, kad visokių situacijų yra – ir vaikai, ir mokslai. Studentai grįžti negali, laukia, bet tokia padėtis yra šiuo metu“, – laidos „Prieš srovę“ žurnalistams telefonu sakė Valstybės sienos apsaugos tarnybos atstovas Giedrius Mišutis.

Ar toks pasienio tarnybos paaiškinimas bent kiek guodžia nei namų, nei pinigų Lietuvoje neturinčius Vaidą ir Egidijų? Ir tokių šeimų kaip Vaida ir Egidijus oro uoste laidos „Prieš srovę“ komanda pamatė ne vieną ir ne dvi. Tačiau pasieniečių atstovo teigimu, turėti tvarkingus dokumentus yra labai svarbu.

„Žmonės yra apimti emocijų, piktai reaguoja, tai yra natūralu. Toks atvejis žmonėms yra nelaimė, suprantama. Bet yra karantinas, valstybėje ypatinga padėtis“, – toliau aiškino Giedrius Mišutis.

Laidos „Prieš srovę“ žurnalistai paskamino ir Kretingos merui ir pabandė išsiaiškinti, kaip galėjo nutikti taip, kad tokiu kritiniu metu, lyg tyčia, Vaida ir Egidijus kažkodėl registruoti Kretingoje, nors jau 15 metų gyvena Norvegijoje.

Žurnalistė kalbasi su Kretingos meru

Žurnalistė kalbasi su Kretingos meru

„Žinote, mes visada ieškome kaltų kažko tai kito. Šiandien susiduriu su daug tokių situacijų, ne tik jūsų variantas, bet ir daugiau, kai žmonės blaškosi po visą pasaulį, nors ir žino, kad yra virusas ir yra problema su kelionėmis. Tai pasilikti paskutinei dienai atvykimą ar išvykimą yra paprasčiausias žmonių neatsakingumas. Aš manau, kad pirmiausia jie neturėtų ieškoti kaltų, o žiūrėti, kaip išspręsti problemą. <…> Šiai dienai tikrai sprendžiame daug tokių klausimų, kur žmonės ieško kaltų, bet pirmiausia yra visų mūsų pačių atsakomybė, ar mes viską padarėme, kad mes būtume saugūs“, – tikslaus atsakymo žurnalistams taip ir nepasakė Kretingos meras Antanas Kalnius.

REKLAMA

Po poros laukimo ir nerimo dienų Vaidai ir Egidijui vis tik pavyko sutikslinti dokumentus ir pagaliau išskristi į namus Norvegijoje. Viena pasaulį kaustančios baimės paliesta šeima iš juos ištikusios bėdos išsigelbėjo.

Visą pokalbį su Vaida ir Egidijumi, Kretingos meru ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos atstovu bei vaizdus iš oro uosto galite pamatyti vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.

Laidą „Prieš srovę“ žiūrėkite kiekvieną antradienį 19:30 per TV3 televiziją.

VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:

Kokio
2020-03-28 18:48:59
velnio laksto pirmyn ir vėl atgal.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Ona 2020-04-13 13:04:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bet meras Kretingos, taip, tempia guma
Ir ne atsako, I klausimą
Kaip šitą šeima, atsirado priregistruotu asmenų sąraše Kretingos savivaldybei!????
Kas tei, kodėl ur kaip tas galėjo atitikti.
Pažįstu šitą problema, buvau susidūręs, asmeniškai, kaip mano nepilnametė dukra buvo stebuklingu būdu priregistrota kitur.
Teip ir negavau tada atšaukimo. Nors ir teip aišku, kas teip Ira plaunami pinigai. Meras Ira
Nesąžiningas    ATSAKYTI
Ona 2020-04-13 13:04:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bet meras Kretingos, taip, tempia guma
Ir ne atsako, I klausimą
Kaip šitą šeima, atsirado priregistruotu asmenų sąraše Kretingos savivaldybei!????
Kas tei, kodėl ur kaip tas galėjo atitikti.
Pažįstu šitą problema, buvau susidūręs, asmeniškai, kaip mano nepilnametė dukra buvo stebuklingu būdu priregistrota kitur.
Teip ir negavau tada atšaukimo. Nors ir teip aišku, kas teip Ira plaunami pinigai. Meras Ira
Nesąžiningas    ATSAKYTI
rimantas 2020-04-12 22:27:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tokie ir nesioja mums virusus   ATSAKYTI
Jurgis 2020-04-06 19:57:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kretingos meras tikras politikas. Daug prikalbejo, bet nieko konkretaus nepasake. Matomai tik s... malti sugeba.    ATSAKYTI
Ona 2020-04-13 13:06:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Būtent, priregistroja, žmonės ir gal net pašalpas kokias skire jems nežinant, reikėtų gerai pakratyti ta merija   
Jacek 2020-04-06 12:58:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tegu tik sedi tose sava norvegijose ir dar kur juk ten rojaus krastai ce ubagynas, o ubagyne uzkrata platinti yra ir beju kam,juk jiem i ubagyna vaziuot ir savigarba neleidzia dar istiek garbinamos norvegijos.   ATSAKYTI
Bepročiai 2020-04-04 18:39:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ir tiek   ATSAKYTI
Ricka 2020-04-04 18:13:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gerai kad neidleido nereikejo cia tiek sedet anksciau nesdintis is cia dar kazkoks popas emigrantas aiskina cia mat!!   ATSAKYTI
arunas sasnauskas 2020-04-04 18:12:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ir gerai tegul sedi arba pries menesi reikejo nesdintis is ciia dar pretenzijas kazkoks popas cia reiskia!!   ATSAKYTI
BR 2020-04-04 17:36:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kovo 16 paskelbtas šalyje karantinas. Pilna info, kad lietuvos piliečių niekur neišleis. Ir šis sprendimas labai logiškas, nes tuoj apsisukę rėks jog namo nori. Tai kaip įmanoma nežinot? Neturi kur gyventi? Tai gatvėje buvo visą tą laiką LT? Marazmai kažkokie. Šalia turimų teisių yra pareigos ir atsakomybės. Linkiu to nepamiršt.    ATSAKYTI
ona 2020-03-30 21:34:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
ir gerai daro valdzia jau ir į prota atejo   ATSAKYTI
Antas 2020-03-30 20:45:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Koks ponas? turėtų būti Asilas Veryga - neturėtų būt tokiose pareigose, apsidirbo apsimelavo, jam cirke klaunu but o ne valdžioj ir ne tik jam. O dėl registracijos, gal tokiu būdu renkami balsai balsavimas. Iš tokios valdžios galima visko tikėtis.    ATSAKYTI
Jooo... 2020-03-30 17:44:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lai savo pasakas buduliams seka...   ATSAKYTI
Ina 2020-03-30 16:43:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tikrai pritariu kur išvarė ten dabar tegul ir sėdi    ATSAKYTI
Saule 2020-03-30 14:02:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ner cia ko bruktis i Lietuva jaigu zmogus dirba uzseni , yra idarbintas pagal sutarti jisai yra draustas sveikatos draudimu ir uzseni taipogi gaus visas reikiamas paslaugas o tie kure atvaziuoja tai veltaedziai kure nei ten nei cia nenori dirbti kurie nekur nedrausti ir bando pasipelniti musu mokesciu moketojiu saskaita. Nereikia mums tokiu kurejozu kure cia gers ir vogs . Pas pacius sali situacija ne kuo geresne maistas brangsta , vaistai irgi . Saugos priemoniu deficitas aukojam pinigus , kad medikams nupirkti reikiamu saugos priemoniu , dar nezinoma is ko patis gyvensim ir ka valgisim kai eina pasauline krize . Euro sajunga mums jau aisku , kad paramos nesuteiks nes jiu nuomone mes esam siuksles . Tai kam cia dar emigrantai, neturintis med draudimu ir ne cento nemokieja i Lieruvos krepsiali.. gal seimas jau pagaliau isgirsit musu mirtingu mokesciu moketojiu nuomone . Ir nerezervuosim mes jiems vezbuciu ir jiu nemaitinsim tegu juos maitina tie kam jie mokejo mokescius. Musu yra dauguma ir mes pres, ir taip jau daug to brudo atvese . Geriau pagalvotit apie mus kurie dirba karantino metu be kaukiu ir pirstiniu .    ATSAKYTI
2020-03-30 13:53:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Atsirado Norvegijos lietuviai.Tai ir gyvenkit ten,ko čia tą užkratą vežiojat visi,jokių mokesčių nemokėdami Lietuvai


.   ATSAKYTI
Vytautas 2020-03-30 13:45:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Išvažuosite savo Norgėn karantinui pasibaigus balandžio 13 diena jeigu parodysite dokumentą registracijos, kad toje šalyje gyvenate ir registruoti reikėjo nevažiuoti į Lietuvą reikėjo žuvį gaudyt Norgeje kamenščikais dirbt akmenis tasyt patys kalti labai jau jums šis posakis!? Ir velnias nešė mane į ta galera   ATSAKYTI
Kodėl 2020-03-30 13:45:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai kodėl žmonės tokie neatsakingi už save? Visiškai nenori įsiklausyti Lietuvos įstatymų? Gal galvojate,kad čia šuns tapkės? Baigėsi ta betvarkė gal mažiau bus bėdų.   ATSAKYTI
Antanas 2020-03-30 13:37:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bardakas,negalima susitvarkyti elektroniniu budu,dekite anspaudus i pasa apie isregistravima,o Kretingos merui ne suda malti reikia o konkreciai atsakyti kodel taip ivyko.   ATSAKYTI
Tiesiog 2020-03-30 13:30:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visur yra karantinas,apie tai visur garsiai kalba,tai kokio velnio lekti y Lt,karantino metu ,ir paskui skustis,kd neisleidzia ir pan.Zmones ar jus patys protaujat ka darot,sedekit namie,saugokit save ir kitus!!   ATSAKYTI
To 2020-03-30 13:16:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ane :geriausiai kaip Japonijoj-atplauke laivas, ir visi nei pirmin nei atgal, karantinuoja laive, super   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Paveikslas (nuotr. stop kadras)
Aistringas aukcionas, kuriame už daugiau nei 84 milijonus dolerių parduotas garsaus britų tapytojo triptikas. Vos per dešimt minučių jo kaina nuo pasiūlytos išaugo beveik ...
Lokys (nuotr. stop kadras)
Viena amerikiečių šeimyna, išplaukusi pažvejoti, ežere sugavo ne žuvį, o lokį. Kodėl ir kokios pagalbos prireikė šleivakojui laukiniam gyvūnui, išvysite netrukus. Žvejyba su ...
Mėsos pakaitalas (nuotr. stop kadras)
Neįtikėtinos įdomybės: parodyta, kaip atrodo prieš 32 tūkstančius metų Žemėje žydėję augalai. Taip pat siūloma, kaip įprastą mėsa galėtų pakeisti jos pakaitalai, ...
Honkongas (nuotr. stop kadras)
Kinijos Honkongui primestas naujasis saugumo įstatymas įsigaliojo su trenksmu. Tūkstančiai demokratijos Honkonge reikalaujančių žmonių išėjo protestuoti į gatves, tačiau jėga ...
TV3 Žinios. Vilnietė Valerija susigraudino sužinojusi, kad dalį vaistų gaus nemokamai (nuotr. stop kadras)
Ketvirtis milijono žmonių jau nuo liepos jiems būtinus kompensuojamus vaistus turėtų gauti visiškai nemokamai. Dar paskutinę birželio dieną vaistinių asociacija skelbė, ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų