Pranešama, kad galimai paaiškėjo Neries teršėjai

Prieš kelias savaites uostamiestyje pakilusi ekologinės taršos banga vilnija per visą Lietuvą. Savaitgalį Neryje, greta Vilniaus nuotekų valyklos ir vos už kelių kilometrų nuo premjero Skvernelio namų žvejai vandenyje aptiko galimai nevalytų nuotekų. Ir jos, pasirodo, išteka iš „Vilniaus vandenų“ išleistuvo. Savivaldybės įmonės atstovai pripažįsta, jog iš jų valytuvų į upę pateko plastiko dalelių. Tačiau taršos šaltiniu galimai įvardijami neatsakingi verslininkai. Tirti šio galimai ekologinio nusikaltimo jau ėmėsi prokuratūra.

Visai greta pagrindinės sostinės nuotekų valyklos ir šįryt matyti iš „Vilniaus vandenų“ išleistuvo tekančios ne tik putos, bet ir smulkios, galimai plastiko dalelės.

Visuomeninės gamtos apsaugos asociacijos „Lašišos dienoraštis“ atstovas su sieteliu semia vandenį. Ant jo matyti įvairūs šiukšlių gabalėliai. Kęstutis Klimavičius tikina, jog tokias nuotekas su kolegomis matė ir už keliolikos kilometrų nuo čia. Žvejys įspėja kolegas, kad čia sugautą laimikį verčiau paleistų į laisvę. Na, o Neryje gausiai pasklidusiose putose turškiasi ir antys.

REKLAMA

(6 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Teršalai pateko ir į Nerį

„Esame matę ir anksčiau, tik nesuprasdavome iš kur. Galvodavome, kad kažkas šiaip išmetė. Bet aš nevalgau šitų žuvų iš šios upės. Pagaunu ir paleidžiu. Manau, kad tiek šitos žuvys, tiek Kuršių marių žuvys yra nevalgomos“, – sako asociacijos prezidentas Kęstutis Klimavičius.

Apžiūrėti nuotekų iš „Vilniaus vandenų“ išleistuvo į sostinės pakraštį atvyko ir Lietuvos gamtos fondo atstovai. Jie ima mėginius ir pila į filtrą. Taip bent preliminariai bus patikrinta, kokios nuosėdos lieka filtro paviršiuje. Koks tai plastikasl visuomenininkai spėlioti nedrįsta, tačiau akivaizdu, kad tai gana šviežiai smulkintos medžiagos – gabalėliai apie 3-4 milimetrų pločio.

„Teoriškai turėtų būti išvalytas vanduo iš šios vietos, kur išteka vanduo. Pasiėmėme vandens, kurio spalva ne visai atitinka švaraus vandens standartą, ir matome labai daug dalelių, tikėtina, plastiko“, – pasakoja fondo direktorius Edmundas Greimas.

Netrukus „Vilniaus vandenų“ paliepimu „Grindos“ darbuotojai aplink išleistuvą įrengia specialią užtvanką, kuri turėtų neleisti plastiko gabalėliams plisti į upę.

Na, o sumontavus absorbuojančias bonas, tampa aišku, kiek daug putų čia susikaupia, o šiek tiek paėmus į rankas, matyti, kad tai purvas ar dumblas. Visgi šios bonos Neries upės iki galo neapsaugo, nes akivaizdžiai prateka galimai plastiko dalelės.

„Vilniaus vandenų“ atstovai ramina, kad šios putos nepavojingas, esą susidaro susiplakus jau išvalytoms nuotekoms. Visgi, pripažįsta, kad į Nerį ištekėjo ir plastiko dalelės, o tokie fragmentai į upę patekti tikrai neturėtų.  

Avarijos scenarijų savivaldybės įmonė atmeta, įtariamas teršalų pliūpsnis, tačiau jo šaltinis dar nerastas. Beje, apie tai, kad iš „Vilniaus vandenų“ išleistuvo srūva plastikas, aplinkosaugininkai buvo informuoti dar penktadienį, o mėginiai tyrimams buvo imami didžiausią Kuršių marių vandens taršą istorijoje vykdžiusios bendrovės „Grigeo“ prašymu.

„Tikėtina, kad, pasirodžius viešai informacijai, jog aplinkosaugininkai ketina sustiprinti patikrinimus įmonėse ar stambiose, ar smulkiose, kad taip galėjo tam tikras socialiai neatsakingas verslas atsikratyti tų teršalų“, – kalbėjo „Vilniaus Vandenų“ atstovas Mindaugas Linkaitis.

Vidinį tyrimą pradėję „Vilniaus vandenys“ tikina, kad taršios medžiagos į upę nebeturėtų patekti, ir demonstruoja nuotekų valymo procesą. Štai iš šio latako, kuriuo turėtų bėgti jau išvalytas vanduo, nors ir formuojasi putos, darbuotojas pasemia pavyzdį. Vanduo iš pirmo žvilgsnio skaidrus ir neskleidžia nemalonaus kvapo.

Valymo rezervuaruose plastiko dalelės matomos ir plika akimi.

„Penktadienį pastebėta, bet tai nebuvo tiesiogiai. Gal tai buvo keli pliūpsniai, keli išleidimai. Tikėtina, kad tai buvo naktį, o naktį ne taip greitai pastebima“, – sako departamento direktorius Andrius Zananavičius.

Smulkus plastikas pro filtrus gali lengvai prasmukti. Kad taip neįvyktų, įmonės ar gamyklos yra įpareigotos smulkintą plastiką susitvarkyti pačios.

Pavakarę savivaldybės atstovai praneša, kad galimai paaiškėjo Neries teršėjai. Iš Sandėlių gatvėje įsikūrusios įmonės nuotekų šulinio buvo paimti mėginiai ir juose rasti susmulkinto plastiko dalelėmis, labai panašiomis, kurios tekėjo į upę.

„Yra didelė tikimybė, kad būtent šioje gamykloje, kur yra tvarkomas plastiko atliekos, į Vilniaus nuotekų tinklą ir patenka tokie teršalai, kurie neturėtų patekti į sistemą“, – sako Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.

Į teritoriją atvyko ir aplinkosaugininkai, kurie buvo įleisti į teritoriją. Paėmę mėginius, specialistai tikina, kad kol kas negalima teigti, kad teršalai į upę pateko būtent iš čia.

Tyrimui prireiks apie 20 dienų, o apie taršą iš šios teritorijos jau buvo rašoma prieš beveik dvejus metus, 2017-ųjų balandį. Tuomet teršalai aptikti Vokės upėje. Dėl šiomis dienomis terštos Neries Vilniaus valdžia žada kreiptis į prokuratūrą.


Rašyti komentarą...
šlykštu
2020-01-20 18:40:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
Koks šlykštus melas! Pabandykime įsivaizduoti, kad toje pačioje, Bekunsko nurodomoje, teritorijoje Sandėlių g. 16 vyksta statybos darbai - putplasčiu apšiltinamas sandėlių fasadas. Tokių darbų metu neišvengiamai išsibarsto daugybė putplasčio granulių, o tai irgi yra plastikas, tik pripūstas oro. Ir atslenka audra. Pakyla vėjas, išsklaido tas visas granules po visą teritoriją, o tada pasipila liūtis. Dauguma tų putplasčio granulių lietaus kanalizacija atitekės į Vilniaus nuotekų valyklą. Bet ar tai reiškia, kad jos turi patekti į Nerį kartu su išvalytu vandeniu? Tam ir yra įvairaus tankumo sietai nuotekų valykloje. Akivaizdu, kad "Vilniaus vandenys" bando nuslėpti avariją arba aplaidumą nuotekų valykloje ir jiems bando talkinti Vilniaus vicemeras Bekunskas. Kitų paaiškinimų rasti neišeina. Kartu dar demonstruojama neišpasakyta panieka visuomenei, tikintis, kad ji nuris bet kokią oficialaus asmens pasakytą nesąmonę. Ne pirmas kartas toks. Po tokių vėmalų iš kur gali būti pas žmones pasitikėjimas valstybe ir valdininkais?
Atsakyti
0

K
Kira
2020-01-20 21:13:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
Baisu, kas darosi. Niera žodžiu, kur gyvenam ten ir š...
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų