Viena iš Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos krypčių yra „LEADER metodo įgyvendinimas“.
Pagrindinis bendras Vietos veiklos grupių (VVG) ir Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) sprendimas ir uždavinys pernai buvo sunkiu metu kuo daugiau lėšų skirti vietos projektams įgyvendinti ir mažinti administravimo išlaidas, Valstietis.lt portalui sakė ŽŪM Alternatyviosios veiklos priemonių koordinavimo skyriaus vyr. specialistė Ilona Sadovskaitė.
Pasak jos, pirminėse strategijų atrankos taisyklėse buvo numatyta, kad kiekviena VVG strategijos administravimui gali tikėtis gauti iki 20 proc. paramos lėšų nuo visos strategijai įgyvendinti prašomos paramos sumos. Vėliau buvo priimtas sprendimas administravimo išlaidas mažinti, o iš sutaupytų lėšų finansuoti dar bent kelis vietos projektus. Todėl bendru sutarimu buvo pasirinktas toks administravimo išlaidų apskaičiavimo būdas: nuo 8 mln. Strategijos vertės skaičiuojama 17 proc. administravimo išlaidų, o nuo likusios dalies, kuri viršija 8 mln. Lt - 15 proc. Tuo būdu visoms VVG teko keisti suplanuotus administravimo išlaidų biudžetus ir sumažinti šias išlaidas.
ŽŪM specialistė aiškino, jog visos LEADER strategijos įgyvendinamos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programos III krypties priemones, bet pagrindinis dėmesys teikiamas priemonei „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“. Šiai priemonei strategijose privaloma skirti ne mažiau kaip 73 proc. visų projektams įgyvendinti skirtų lėšų.
Patvirtintos strategijos
Pati IV kryptis „LEADER metodo įgyvendinimas“ apima 3 priemones: pirmoji „Vietos plėtros strategijų įgyvendinimas“, antroji „Parama VVG veiklai, įgūdžiams įgyti ir aktyviai pritaikyti“ bei trečioji „Teritorinis ir tarptautinis bendradarbiavimas“.
I.Sadovskaitė sakė, jog pirmos priemonės įgyvendinimui iš viso skirta 438 mln. Lt. Anot vyr. specialistės, paramos gali kreiptis VVG, kurios Lietuvoje veikia kaimiškųjų savivaldybių lygmeniu. Šiuo metu Lietuvos įregistruotos ir veikiančios 51 VVG. Iki šių metų sausio 22 d. Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) vietos plėtros strategijas išankstiniam vertinimui pateikė 45 VVG. Reikia paminėti, kad strategijas vertina nepriklausomas vertintojas ir už konkrečius kriterijus suteikia balus. Tinkama įgyvendinti pripažįstama strategija surinkusi ne mažiau kaip 70 balų iš 100 galimų. Nepriklausomi NMA vertintojai yra įvertinę 44 strategijas.
ŽŪM duomenimis, 41 VVG yra pateikusi paraiškas paramai gauti (o paraiškų gauta už 353 mln. Lt). Paramos suma kiekvienai VVG yra individuali ir apskaičiuojama pagal tam tikrą metodiką. Paramos suma vienai VVG svyruoja nuo 4,4 iki 16 mln. Lt.
Iki šių metų sausio 22 d. parama patvirtinta 31 VVG už 274 mln. Lt, kitos paraiškos dar buvo vertinamos. Vasario mėn. patvirtintos dar dvi strategijos už 13,6 mln. Lt.
„Priemonės įgyvendinimo pradžia vyksta sklandžiai, o užtruko ilgokai, tik dėl strategijų sudėtingumo ir atrankos. Šių metų kovo 1 d. užbaigiamas strategijų išankstiniam vertinimui surinkimo etapas, o iki rugsėjo 1 d. planuojama surinkti visas paraiškas strategijoms įgyvendinti. Pirmaujančios VVG jau paskelbė pirmuosius vietos projektų kvietimus, o 44 vietos projektai jau praėję administracinės patikros etapą“,- pasakojo I.Sadovskaitė.
Tampa tarsi agentūra
Kaip žinia, nuo sutarties pasirašymo su NMA, VVG pati tampa maža agentūra savo rajone ir beveik visoms gautoms lėšoms turi rasti pareiškėjų, įvertinti jų projektus, patvirtinti ir koordinuoti įgyvendinimą, o dalis lėšų - 15 arba 17 proc. - skiriama VVG strategijos administravimui ir viešinimui. Pagal šią priemonę iš viso išmokėta apie 7 mln. Lt.
Antrosios priemonės įgyvendinimui, pasak I.Sadovskaitės, yra skirta 20,19 mln. Lt. Ši priemonė turi 4 veiklos sritis. Viena jų yra „Parama VVG veiklai“. Šios veiklos srityje tiesiog techniškai „padėti“ strategijų administravimo pinigai ir jai paraiškos nerenkamos.
Kita yra „Techninė parama kaimo vietovių studijoms atlikti, vietos plėtros strategijoms parengti ir (arba) atnaujinti, asmenims rengiantiems arba atnaujinantiems vietos plėtros strategijas, mokyti“. Tam skirta 1,86 mln. Lt. Pagal šią veiklos sritį visos paraiškos jau yra surinktos ir planuojama iki šių metų rugsėjo 1 d. pabaigti įgyvendinti projektus.
Lėšos - krepšelio principu
Trečioji ir ketvirtoji veiklos sritys yra „Parama VPS įgyvendinantiems asmenims mokyti, konsultuoti“ bei „Parama potencialių vietos projektų vykdytojų, esančių VVG teritorijoje, aktyvumui skatinti, įgūdžiams įgyti ir aktyviai pritaikyti“. Pastarosioms sritims skirta 18,33 mln. Lt. Paraiškas VVG gali teikti iš karto pagal abi veiklos sritis. Joms taikomas tęstinis paraiškų rinkimas.
Iki šių metų sausio 22 d. NMA gauta 18 paraiškų pagal 3 ir 4 veiklos sritis už 6 mln. Lt. Parama VVG pagal jas skirstoma panašiu principu kaip ir strategijų įgyvendinimui , t. y. nustatant kiekvienai VVG individualiai lėšų krepšelį, ir svyruoja nuo 90 iki 670 tūkst. Lt vienam projektui pagal abi veiklos sritis. NMA patvirtino paramos sumas 9 VVG už 3 mln. Lt. Pagal šias veiklos sritis iš viso išmokėta 1,15 mln. Lt.
„Trečiosios priemonės įgyvendinimui iš viso skirta 14,4 mln. Lt. Šioje numatyta lėšas skirstyti krepšelio principu, tačiau krepšelio dydis kiekvienai VVG bus vienodas. Krepšelis VVG bus skiriamas ir teritorinio ir tarptautinio bendradarbiavimo projektams, o VVG pati galės nuspręsti kokius projektus nori ir gali įgyvendinti ir kiek kiekvienam projektui iš turimo krepšelio gali skirti lėšų. Pastarąją priemonę planuojama pradėti įgyvendinti nuo šių metų balandžio 6 d. Įgyvendinimo terminas buvo atidėtas iki 2010 m., kadangi VVG turėjo daug darbo su 1 ir 2 priemonėmis, o dabar, kai pirmosios priemonės įsibėgėja, yra tikslinga leisti VVG kreiptis paramos ir pagal bendradarbiavimo priemones“,- aiškino ŽŪM Alternatyviosios veiklos priemonių koordinavimo skyriaus vyr. specialistė I.Sadovskaitė.
Mindaugas Linkaitis