Briuselyje pasibaigęs Europos Vadovų Tarybos susitikimas įžiebė prezidento Valdo Adamkaus ir ministro pirmininko Gedimino Kirkilo viltį, kad Ignalinos atominė elektrinė (IAE) 2009 metais nebus uždaryta.
Anot premjero, Europos vadovų susitikimo išvadose pateiktos mintys Lietuvai įspraudė į rankas tvirtą argumentą prašyti, kad antrasis elektrinės reaktorius veiktų ilgiau, šeštadienį rašo „Kauno diena“.
„Išvadose minima integruota klimato kaitos energetinio saugumo politika, išsauganti tvarų vystymąsi. Tai labai svarbu Lietuvai, nes IAE uždarymas jai prieštarauja ir prieštarauja mus neoficialiai pasiekiantiems siūlymams - gauti didesnę taršos emisiją ir kita. Uždarius IAE išaugs išlaidos energijai, bus didelis poveikis infliacijai, o tai stabdys akcentuojamą siekį - tvarų vystymąsi. Energetinio saugumo politikos bei tvaraus vystymosi idėja mums palanki ir sukuria iš esmės kitą situaciją“, - kalbėjo G.Kirkilas.
Jis įsitikinęs, kad Briuselyje priimti sprendimai atveria kelius konsultacijoms: „Apie derybas aš dar atsargiai nekalbu“. Premjero teigimu, dabar atėjo laikas imtis veiklos Vyriausybės derybininkui dėl IAE darbo pratęsimo Aleksandrui Abišalai.
Oficialioje Europos Vadovų Tarybos posėdžio darbotvarkėje IAE uždarymo klausimo nebuvo, jo kol kas nežada imtis ir Europos Komisija. Pasak G.Kirkilo, Lietuva turi padaryti savo darbą - pateikti komisijai naujus vadovų tarybos sprendimus.
„Situacija labai sparčiai keičiasi. Ji, palyginti su metais, kai derėjomės dėl uždarymo, yra kitokia, todėl galime sakyti, kad lieka tik formalūs dalykai“, - teigė premjeras.
G.Kirkilas tikino, kad jį padrąsino pokalbiai su kai kurių kitų šalių vadovais, ypač Prancūzijos prezidento Nicolas Sarkozy pareiškimas, jog atominė energetika gali būti atsvara tiekimui iš trečiųjų šalių.
Optimizmu po susitikimo nestokojo ir šalies vadovas V.Adamkus: „Išvadose, kurios buvo priimtos, atsižvelgta į Lietuvos nuomonę ir interesus“.
Jis akcentavo, kad susitikimo išvadose minimos izoliuotos elektros rinkos, kurių interesai turi būti apginti. Prezidento nuomone, Lietuva yra vienas ryškiausių tokios izoliuotos rinkos pavyzdžių.
V.Adamkus visiškai atmeta galimybę vietoje elektrinės darbo pratęsimo prašyti ES papildomų kompensacijų, kurios leistų sušvelninti uždarius IAE gresiančios krizės padarinius: „Manau, kad toks klausimas net neturėtų būti keliamas“.
Tuo tarpu susitikime dalyvavęs Latvijos premjeras įvaras Godmanis užsiminė, kad Lietuva turėtų siekti ne pratęsti IAE darbą, o didesnės finansinės paramos padariniams sušvelninti.