Lietuvos miškų valdymas, pavestas urėdijoms, yra neefektyvus, tvirtina "Medienos asociacija", užsimojusi prieš esamą medienos pardavimo tvarką ir siekianti sustabdyti žaliavos išvežimą, rašo „Lietuvos žinios“.
Asociacijos "Lietuvos mediena" direktorius Raimundas Beinortas LŽ sakė, kad miškų valdymų tvarką Lietuvoje reikia reformuoti. "Valstybė teisę valdyti miškus yra patikėjusi urėdijoms. Mūsų manymu, valstybinis turtas - miškai - šiandien yra valdomas neefektyviai", - dėstė pašnekovas. Anot jo, miškų valdymas tebėra toks, koks buvo prieš 15 metų. "Tos 42 urėdijos - tokia anomalija, kad mes tokie vieninteliai Europoje likome", - piktinosi R.Beinortas.
Jo teigimu, asociacija situaciją objektyviai palygino su kitomis valstybėmis, kur miškininkystė užimą svarbią vietą šalies ūkyje. "Lenkai kirsdami dešimtis milijonų kubų medienos per metus praktiškai nieko neeksportuoja", - sakė R.Beinortas.
Praėjusią vasarą asociacijos "Lietuvos mediena" siūlymas diferencijuoti medienos pirkėjus ir rengti atskirus žaliavos aukcionus tiems pirkėjams, kurie deklaruos gamybos pajėgumus Lietuvoje, susilaukė kritikos, o Aplinkos ministerija pateikė šį siūlymą išnagrinėti atitinkamoms institucijoms (Konkurencijos tarybai ir kitoms).
Pagal šią tvarką, pirmame konkurse žaliavą būtų galėję pirkti tik tie perdirbėjai, kurie yra investavę į Lietuvos medienos perdirbimo pramonę. Atitinkamai, patenkinus šių perdirbėjų žaliavos poreikius, likusią medieną galėtų pirkti kiti pirkėjai, įskaitant užsienio verslo atstovus.
"Mes pageidautume, kad prekyba apvalia mediena būtų sutvarkyta panašiai kaip Lenkijoje - prioritetus įsigyti medienos turėtų Lietuvoje veikiančios medienos perdirbimo įmonės, nelygu jų dydis ar kapitalo kilmė", - teigė pašnekovas. Anot jo, tokia įmonė galėtų būti ir europadėklus gaminanti šeimos įmonė.
Kaip teigia R.Beinortas, asortimento planai sudarinėjami, neatsižvelgiant į pramonės poreikius tiek kiekybiškai, tiek ir kokybiškai. "Lentpjūvystė kaip viena pagrindinių miškų sektoriaus šakų Lietuvoje neišsivystė būtent dėl asortimentinės politikos, - sakė pašnekovas. - Tegul latviai čia stato fabrikus, suomiai atidarinėja lentpjūves, bet kad žaliavos neišvežtume", - tvirtino R.Beinortas. Jis pasigenda efektyvaus bendradarbiavimo tarp medienos augintojų ir perdirbėjų.
Generalinės urėdijos duomenimis, medienos eksportas pernai iš šalies miškų urėdijų buvo du kartus mažesnis, palyginti su Latvijos ir Estijos panašių asortimentų medienos eksportu, rašo „Lietuvos žinios“.
R.Beinortas sako, kad eksportuojama neskaidriai. "Yra labai daug neskaidrumo: visą laiką deklaruojama, kad eksportuojamas tik popiermedis, kuris Lietuvoje neperdirbamas. Mes matome, kad yra manipuliuojama apvaliosios medienos asortimentais, ir su popiermedžio "vėliava" iškeliauja, kas tik nori", - sakė jis.