REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tęsiantis valdžios krizei JAV baiminamasi ekonominės katastrofos

Į krizę JAV jau sureagavo Kinija, susirūpinimas plinta ir tarp investuotojų

„Neįsivaizduojamo“ JAV bankroto grėsmė vis dar neišsisklaido Vašingtone, kuriame vykstanti priešprieša dėl vyriausybės skolinimosi padidinimo nustelbė nerimą dėl jau ilgiau nei savaitę trunkančio federalinių institucijų uždarymo.

„Neįsivaizduojamo“ JAV bankroto grėsmė vis dar neišsisklaido Vašingtone, kuriame vykstanti priešprieša dėl vyriausybės skolinimosi padidinimo nustelbė nerimą dėl jau ilgiau nei savaitę trunkančio federalinių institucijų uždarymo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Baltieji rūmai pirmadienį smogė atgal, kai Atstovų Rūmų pirmininkas respublikonas Johnas Boehneris perspėjo neleisiantis Kongresui padidinti vyriausybės skolinimosi ribos prieš sueinant galutiniam terminui spalio 17 dieną, jeigu prezidentas Barackas Obama nesutiks padaryti nuolaidų dėl ginčijamos sveikatos apsaugos sistemos reformos.

REKLAMA

Vašingtone bręstanti finansų krizė sulaukė dėmesio Kinijoje: Pekinas perspėjo, kad JAV turi skubiai imtis veiksmų, kurie užtikrintų pasitikėjimą doleriu – pagrindine pasaulio atsargų valiuta.

Susirūpinimas taip pat plinta tarp investuotojų, kurie iki šiol buvo gana ramūs.

Akcijų rinkos indeksas „Dow Jones Industrial Average“ nusmuko 136,34 punkto (0,9 procento) iki 14 936,24, būgštaujant dėl nesugebėjimo padidinti JAV skolinimosi limitą, o JAV „vyriausybės uždarymui“ tęsiantis jau septintą dieną.

REKLAMA
REKLAMA

Baltieji rūmai aštriai reagavo į J.Boehnerio pareiškimus ir perspėjo, kad Kongreso pozicija gali atvesti šalį į katastrofinį nemokumą, dėl kurio Vašingtonas netektų itin branginamo palankiausio kredito reitingo, apokalipsiniams scenarijams tampant vis labiau tikėtinais.

„Negalime grasinti ekonomikos katastrofa“, – pažymėjo B.Obama, smerkdamas respublikonus, kurie skolinimosi ribos klausimą naudoja kaip spaudimo svertą.

„Mes tikrai nenorime sukurti nuolatinio pavyzdžio, kad vyriausybė uždaroma arba Amerika bankrutuoja, jeigu jūs negaunate, ko norite“, – B.Obama sakė viešėdamas Federalinėje krizių valdymo agentūroje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šioje šalyje reikalai taip netvarkomi. Ir mes dabar nepradėsime (taip elgtis)“, – pridūrė jis.

JAV vyriausybė nuo spalio 17 dienos nebegalės skolintis, jeigu nebus padidinta jos skolinimosi riba, kuri šiuo metu yra 16,7 trilijono dolerių.

Jeigu susiklostytų tokia padėtis, veikiausiai kiltų chaosas, kai Vašingtonas pradėtų skelbti nebegalintis vykdyti savo finansinių įsipareigojimų. Pasaulinės akcijų rinkos gali nusmukti, o trapią pasaulio ekonomiką gali ištikti didžiulis smūgis.

Nacionalinės ekonomikos tarybos (NEC) direktorius Gene'as Sperlingas sakė, kad J.Boehnerio komentarai yra nuviliantys, ir perspėjo, kad B.Obama negali sau leisti būti laikomu Atstovų Rūmų įkaitu dėl skolinimosi ribos, nes tai taptų pavojingu precedentu būsimiems prezidentams.

REKLAMA

„Prezidentas aiškiai pareiškė, kad grasinimų bankrotu era turi baigtis“, – G.Sperlingas sakė per darbo pusryčius, organizuotus naujienų organizacijos „Politico“, ir pridūrė, kad JAV nemokumo idėja yra „neįsivaizduojama“.

B.Obama atsisako derėtis su J.Boehneriu dėl skolinimosi ribos, sakydamas, kad Kongresas privalo apmokėti sąskaitas, nulemtas ankstesnių įstatymų leidėjų sprendimų.

Tačiau J.Boehneris sekmadienį sakė televizijai „ABC News“, kad respublikonų kontroliuojami Atstovų Rūmai nekels JAV skolinimosi kartelės, jeigu nesulauks nuolaidų iš Baltųjų rūmų.

REKLAMA

„Prezidentas rizikuoja nemokumu, nesikalbėdamas su mumis“, – perspėjo Atstovų Rūmų pirmininkas.

Kol kas neaišku, kokie yra tikrieji J.Boehnerio ketinimai. Žiniasklaida praeitą savaitę citavo neįvardytus įstatymų leidėjus, kurie teigė girdėję, jog J.Boehneris pareiškė nenusiteikęs leisti Jungtinėms Valstijoms bankrutuoti.

Tačiau J.Boehneris yra atsidūręs pavojingoje padėtyje tarp persipynusių platesnių interesų užtikrinti ekonomikos stabilumą ir respublikonų ultrakonservatyviosios „Arbatėlės“ frakcijos, faktiškai iškėlusios jį į Atstovų Rūmų pirmininko postą, reikalavimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

B.Obama sakė esantis pasiruošęs derėtis su respublikonais dėl sveikatos apsaugos, mokesčių ir biudžeto klausimų – tačiau tik tuomet, kai bus vėl atidarytos vyriausybinės institucijos ir padidinta skolinimosi riba.

Prezidento ekonomikos patarėjų tarybos pirmininkas Jasonas Furmanas sakė, kad valstybės bankroto pasekmės būtų „pernelyg siaubingos, jog apie jas net būtų galima kalbėti“.

„Mes iš tikrųjų niekuomet to neišbandėme; nežinome, kas nutiktų“, – jis teigė „Politico“.

Pirmadienį atsirado šiokių tokių vilčių, kad tos krizės bent laikinai bus išvengta, kai Baltieji rūmai neatmetė galimybės trumpam pratęsti JAV skolinimosi galimybes, kol aprims aistros.

REKLAMA

Tačiau toks žingsnis galėtų tapti paskutinės minutės sprendiniu J.Boehneriui, o kol kas joks konkretus dokumentas nėra parengtas.

Kinija išsakė nerimą, kuris yra apėmęs ir daugelio kitų šalių vyriausybes: jog galingoji JAV ekonomika gali bankrutuoti, nors dar neseniai toks scenarijus atrodė neįtikėtinas.

„Jungtinės Valstijos yra didžiausias pasaulyje ekonomika ir pagrindinės pasaulio atsargų valiutos leidėja, todėl svarbu, kad jos išlaikytų savo obligacijų patikimumą“, – Kinijos finansų viceministras Zhu Guangyao (Džu Guangjao) sakė žurnalistams.

„Tai svarbu tiek JAV, tiek pasaulio ekonomikai, – pridūrė jis. – Laikrodis tiksi.“

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų