• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Margarita PŪDŽIUVIENĖ

Elektrai dingus gręžimo mašinos grąžtą odontologė „įsukdavo“ mindama koja. Margaritos Pūdžiuvienės nuotrauka Dar ilgai neužsimirš tas bjaurus dantų gręžimo mašinos burzgimas mokyklos dantų gydytojo kabinete. Ilgametė Tauragės odontologė Rimtautė Abukauskienė sako, jog tam, kad vaikai nebijotų dantų taisymo, kol vienam gręždavo dantį, kitiems liepdavo stovėti kabinete ir laukti savo eilės. Laikai keitėsi, sidabro amalgamo plombas keitė pacientų vadinamosios helinės, spartesnės tapo dantų gręžimo mašinos, tačiau vaikų dantys genda dar dažniau, ir vis jaunesnių.

Odontologų kabinetai būdavo ir gamyklose

Atsimenu tą džiaugsmingą dieną, kai Pirmojoje vidurinėje mokykloje užmūrijo stacionaraus odontologo kabineto duris antrajame aukšte. Visi klasėje bijodavo gydytojos, kuri užsukdavo pamokų metu ir, išvardinusi keletą pavardžių, išsivesdavo mokinius taisyti dantų. Pasak R.Abukauskienės, stacionarius stomatologo kabinetus iki Nepriklausomybės atkūrimo ir keletą metų po jo, turėjo Pirmoji, Antroji, Ketvirtoji ir Penktoji vidurinės mokyklos. Iki 1992 m. vadinamųjų stomatologų etatai buvo įsteigti bei dantys darbuotojams taisomi ir Keramikos, Skaičiavimo mašinų elementų gamyklose, Mėsos kombinate bei Vaisių ir daržovių perdirbimo kombinate.

REKLAMA
REKLAMA

– 1966 m. baigusi Kauno medicinos institutą įsidarbinau buvusioje poliklinikoje (vadinamosios Šubertinės pastate, – aut.past.). Rajone tuo metu buvo 54 tūkstančiai gyventojų, jiems visiems teko 20 dantų gydytojų. Dėl to, kad odontologų buvo per mažai, pacientai buvo registruojami mėnesį į priekį. Kartais pacientai su skaudančiais dantimis prie poliklinikos laukdavo nuo 5 val. ryto, kad tik gautų taloną tai pačiai dienai, – apie odontologiją Tauragėje prieš daugiau nei keturiasdešimtmetį mena gydytoja.

REKLAMA

Vežiodavosi minamą gręžimo mašiną

Pagrindinis dėmesys buvo skiriamas vaikų odontologijai. Be to, kad gydytojų kabinetai buvo beveik kiekvienoje tuo metu veikiančioje mokykloje (išskyrus 3-ąją), dantys buvo taisomi ir kaimų ambulatorijose.

– Odontologai vidurinių mokyklų mokiniams dantis gydydavo Gaurėje, Žygaičiuose ir Batakiuose. Iš kaimų pradinių mokyklų mokiniai vykdavo į miesto polikliniką arba gydytojai atvykdavo į mokyklas patys. Pamenu, kaip vykdama į Lomius veždavausi šviestuvą ir kilnojamąją dantų gręžimo mašiną, kuri varoma elektra, tačiau veikdavo ir minant specialų pedalą. Tuo atveju, jei elektra dingtų. Vaikus sodindavau ant paprastos kėdės ir taisydavau dantis, – mena R.Abukauskienė.

REKLAMA
REKLAMA

Tam, kad kiti bendraklasiai nebijotų ir neverktų, ji pasikviesdavo visus į kabinetą ir tas, kuriam gręždavo dantį, nenorėdamas apsijuokti prieš bendraklasius, stengdavosi būti kantrus.

Geriausios plombos buvo „negražiausios“ plombos

Krūminiai dantys būdavo „užtaisomi“ sidabro amalgamos plombomis. Anot odontologės, kokybe jos gerokai lenkia kai kurias dabartines dantų taisymui naudojamas plombas.

– Jos ir dabar pasaulio stomotologų kongresuose pripažįstamos kaip kokybiškiausios ilgaamžės plombos. Jų net savikaina yra didesnė nei dabartinių šviesa kietinamų, pacientų vadinamųjų helinių plombų. Pasitaiko pacientų, kurie vis dar nešioja senąsias, vaikystėje sudėtas plombas. Dabartinės plombos kokybiškos išlieka apie 6–8 metus, sidabro amalgamos – porą metų ilgiau. Tačiau pacientai nori estetikos, sidabro amalgamos plombos nebenaudojamos, – dėsto odontologė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaikų dantys tapo ne valstybės, o tėvų rūpesčiu

Po Nepriklausomybės atkūrimo gamyklose odontologų etatai buvo panaikinti, mokyklose dar keletą metų jų kabinetai išliko. Valstybės finansuojamą privalomą vaikų dantų taisymą pakeitė įvairios švietėjiškos programos ir rekomendacijos.

– 1998 m. mokyklose pradėta vykdyti Valstybinė vaikų dantų ėduonies profilaktikos programa. Per metus vaikams buvo vedamos 3–4 pamokos apie dantų priežiūrą, buvo numatytas apsilankymas pas odontologą. 2000 m. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu nustatyta privaloma 1, 5, 3, 6 ir 16 metų vaikų burnos sveikatos patikra pas gydytoją odontologą. Ir tik 2010 m. Odontologų rūmuose buvo organizuota diskusija su sveikatos apsaugos specialistais bei priimta išvada, kad vaiko šeimos gydytojas turi tapti pirmuoju grandies nariu ir nukreipti pas odontologą vos vaikui išdygs pirmasis dantukas, – apie tai, kaip formavosi vaikų odontologija Nepriklausomoje Lietuvoje, pasakojo R.Abukauskienė. Svarbiausia stebėti nuolatinius vaiko dantis

REKLAMA

Kaip sako pašnekovė, valstybės parama saugant vaikų dantis yra nemokamas dantų gydymas, protezavimas, dantukų padengimas vadinamaisiais silantais ir iš dalies ortodontinė pagalba. Tačiau didžiausia atsakomybė rūpintis vaiko dantimis tenka tėvams. Itin atsakingas momentas – vaiko nuolatinių dantų dygimas apie 6-uosius metus.

– Išdygusio nuolatinio dantuko šaknys yra trumpos, danties sienelės plonos. Jei toks dantukas pažeidžiamas ėduonies – jis nebeišgis. Tad išdygus nuolatiniam dantukui pirmuosius 2–3 metus itin svarbu jį saugoti įvairiomis profilaktikos priemonėmis. Jei vaiko blogi mitybos įpročiai, burna po valgio neskalaujama, burnoje kaupiasi rūgštys, ir dantys pradeda gesti, irti, – apie tai, kaip svarbu tėvams stebėti vaikų dantis, pasakoja odontologė.

REKLAMA

Apie burnos skalavimą ir sūrį

Kaip gydytoja sako, vaikų dantų priežiūra ir sveikata Lietuvoje – tik tėvų supratimo ir motyvacijos pasekmė. Todėl tėvams svarbu ne tik laiku nuvesti vaikus ir dantis padengti silantinėmis medžiagomis, pastebėti ant dantų atsiradusias pagelsvėjusias, rudas vageles, bylojančias apie ėduonį, bet ir formuoti tinkamus burnos higienos įpročius. Pasak odontologės, itin svarbu įpratinti vaikus skalauti burną po valgio ir dažniau vartoti dantims sveikus produktus.

– Dantys ima irti, kai burnoje susidaro rūgšti terpė. Ypač pavalgius saldžių arba rūgščių produktų. Jei vaikai mėgsta saldainius, geriau skirti jiems, tarkim, vieną saldumynų valgymo dieną, nei leisti užkandžiauti skanėstais kas dieną ir dažnai. Tiek po saldumynų, tiek po bet kurio kito valgio būtina išskalauti burną. Yra tik vienas produktas, nuo kurio ne tik nesiformuoja ėduonis, bet kuris stabdo ir jo atsiradimą. Tai fermentinis sūris. Dantis stiprina rauginto pieno produktai. Tačiau tik tuo atveju, jei prieš ar praėjus valandai po šių produktų vartojimo suvalgai vaisių ar daržovių, – įžvalgomis dalinosi pašnekovė.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų